آرازبسکت-طرفداری -  طرفداری قصد دارد همزمان با آغاز لیگ حرفه ای بسکتبال آمریکا موسوم به NBA، پوشش این رخداد عظیم ورزشی را در برنامه قرار دهد. از این رو بر آن شدیم که نگاهی کلی به نحوه برگزاری این رقابت ها داشته باشیم.

اتحادیه  ملی بسکتبال، NBA، لیگ حرفه ای بسکتبال ایالات متحده آمریکا است که معتبرترین لیگ بسکتبال جهان به شمار می آید. این لیگ دارای 30 تیم است که 29 تیم از ایالات متحده و یک تیم از کانادا، ظرفیت های موجود را پر کرده اند.

در لیگ های حرفه ای کشور آمریکا، تیم ها در دو کنفرانس شرق و غرب و 6 قسمت(division)، دسته بندی می شوند. نحوه  دسته بندی تیم ها در NBA در جدول زیر آمده است:

کنفرانس شرق
آتلانتیک(اقیانوس اطلس)  مرکزی  جنوب شرق
بوستون سلتیکس(Boston Celtics)  شیکاگو بولز(Chicago Bulls)  آتلانتا هاوکس(Atlanta Hawks)
بروکلین نتس(Brooklyn Nets)  کلیولند کاوالیرز(Cleveland Cavaliers)    شارلوت هورنتس(Charlotte Hornets)
نیویورک نیکس(New York Knicks)  دترویت پیستونز(Detroit Pistons)  میامی هیت(Miami Heat)
فیلادلفیا سونتی سیکزرز(Phila 76ers)  ایندیانا پیسرز(Indiana Pacers)   اورلاندو مجیک(Orlando Magic)
تورانتو رپترز(Toranto Raptors)   میلواکی باکس(Milwakee Bucks)  واشینگتون ویزاردز(Washington Wizards)
کنفرانس غرب
شمال غرب   پسیفیک(اقیانوس آرام)  جنوب غرب
دنور ناگتس(Denver Nuggets)  گلدن استیت واریرز(Golden State Warriors)  دالاس موریکس(Dallas Mavericks)
مینسوتا تیمبرولوز(Minnesota Timberwolves)    لس آنجلس کلیپرز(Los Angeles Clippers)  هیوستون راکتس(Houston Rockets)
اوکلاهاماسیتی تاندر(Oklahoma City Thunder)  لس آنجلس لیکرز(Los Angeles Lakers)  ممفیس گریزلیز(Memphis Grizzlies)
پورتلند تریل بلیزرز(Portland Trail Blazers)   فینیکس سانز(Phoenix Suns)  نیواورلانز پلیکانز(New Orleans Pelicans)
یوتا جَز(Utah jazz)  ساکرامنتو کینگز(Sacramento Kings)   سن آنتونیو اسپرز(San Antinio Spurs)

نحوه  بازی تیم ها

هر تیم در NBA ، هشت بازی پیش فصل (Preseason) و 82 بازی فصل اصلی(Regular Season) انجام می دهد. به این صورت که هر تیم، 4  بازی با هر تیم  division خود، 4 بازی با 6 تیم division های دیگر کنفرانس خود و 3 بازی با 4 تیم دیگر کنفرانس خود انجام می دهد (52 بازی) و با هر تیم کنفرانس دیگر نیز دو بازی انجام می دهد که مجموعاً 82 بازی می شود.بعد از فصل اصلی و برای تعیین قهرمان فصل، بازی های پلی آف برگزار می شود. به این صورت که 8 تیم برتر هر کنفرانس به پلی آف می روند و به صورت معکوس(مثلاً تیم اول کنفرانس با تیم هشتم ، تیم دوم با هفتم و ...) با یکدیگر روبرو می شوند و در نهایت قهرمان های هر کنفرانس در بازی های فینال با هم رقابت می کنند. هر سری در بازی های پلی آف به صورت بهترین از 7 برگزار می شود.

نحوه  جذب بازیکن

تیم ها در NBA عمدتاً از طریق draft بازیکن جذب می کنند. هر تیم می تواند 2 بازیکن را در draft به خدمت بگیرد. یکی در راند اول ودیگری در راند دوم. بازیکنان draft شده اکثراً از دانشگاه های آمریکا هستند ولی هر بازیکن بالای 22 سال به طور اتوماتیک مجوز draft شدن توسط تیم های NBA را پیدا می کند. بازیکنانی که سال اول خود را در NBA می گذرانند، دارای سقف قرارداد های بسیار پایینی نسبت به قرارداد بقیه ی بازیکنان هستند.

نحوه  نقل و انتقال بازیکنان

در NBA بازیکنانی که با تیمی قرارداد دارند می توانند از طریق trade با بازیکن یا بازیکنان تیم های دیگر جابجا شوند. به این ترتیب که مجموع قرارداد های بازیکنان جابجا شده باید تا اندازه ی مشخصی نزدیک باشد. تیم ها می توانند بازیکنان را با انتخاب های تیم های دیگر در draft سال بعد نیز معاوضه کنند.در trade، منفعت تیم بسیار بیش از منافع بازیکنان مورد توجه است. NBA سقف 5 ساله برای قرارداد ها تعیین کرده، به این معنی که هیچ بازیکنی نمی تواند قرار دادی با بیش از 5 سال با تیمش امضا کند.

آخر هفته ی ستارگان!(All-star Weekend)

در اواسط فصل اصلی، NBA شاهد Allstar Weekend در طی سه روز است که جنبه ی نمایشی و تفریحی دارد. البته بازی اصلی Allstar از جنبه ی تاریخی نیز برخوردار است. اولین رویداد Allstar Weekend، بازی افراد مشهور (Celebrity game) است که در آن بازیگران هالیوود، خوانندگان مشهور، ورزشکاران مشهور و حتی  بازیکنان سابق NBA حضور دارند. رویداد دوم که در روز دوم است، بازی دو تیم SHAQ و CHUCK است. که بازیکنان شرکت کننده در آن توسط Sahquill O'neal و Charles Barkley از بین بازیکنان سال اولی و دومی NBA انتخاب می شوند. رویداد سوم، مسابقه ی "ستارگان شوت زنی" (shooting stars) است که در آن چند تیم شامل بازیکنان سابق و حاضر NBA از نقاط مختلف زمین اقدام به شوت زنی می کنند. در این رویداد و رویداد اول بانوان نیز شرکت دارند. از رویداد چهارم به بعد رقابت شدید تر می شود. این رویداد مسابقه ی مهارت های فردی(Skills Challenge) است که در آن بازیکنان گارد توانایی های خود را مانند پاس، دریبلینگ، شوت و لی آپ به رقابت می گذارند. رویداد بعدی مسابقه  شوت 3 امتیازی(three-ponit contest) است و رویداد بعدی آن که یکی از پرطرفدارترین رویداد های Allstar Weekend است، مسابقه ی دانک(Dunk contest) است. و در آخر و در روز سوم ، ستارگان شرق و غرب NBA در بازی Allstar به مصاف هم می روند. بازیکنان اصلی هر دو تیم در این مسابقه با رای مردم انتخاب می شوند.


موضوعات مرتبط: NBA

تاريخ : دوشنبه 28 مهر1393 | | نویسنده : araz |
نویسنده: جلیل یعقوب زاده-مربی بسکتبال-در ادامه برگزاری کلینیک مربیگری توسط مدرس بین المللی بسکتبال (ترونیک) در تالار بسکتبال آزادی روز جمعه و شنبه تعلق گرفته بود به مربیان پایه بسکتبال تا ایشان نیز از حضور مدرس بین المللی بهره مند گردیده و بتوانند به آموخته های خود بیافزایند، که این در نوع خود جای تحسین و تشکر را از فدراسیون بسکتبال در بر خواهد داشت چرا که فدراسیون بسکتبال با انجام این کار نشان داد ند به فکر مربیان پایه بسکتبال نیز هستند اگرچه تعداد مربیان شرکت کننده در کلینیک مذکور میتوانست بیش از این نیز باشد اما حتی با همین تعداد محدود نیز جای تشکر را باز خواهد گذاشت .

در خصوص مربیانی که از سایر استانها در کلینیک مذکور شرکت نمودند اطلاعی در دست نیست و اینکه از هر استان چند نفر بوده اند و یا اینکه لیست اسامی شرکت کنندگان در کلینیک مذکور در هیچ یک از بولتن های خبری منتشر نشد ،اما در خصوص مربیان تهرانی که در کلینیک مذکور از طرف استان تهران شرکت داشتند باید گفت بهتر بود مسئولین امر بجای نام نهادن مربیان استان تهران میگفتند کلینیک مربیان پایه برای نزدیکان رییس کمیته مربیان استان تهران نه مربیان استان تهران چرا که عملا آنها که ارتباط بهتری با رییس کمیته مربیان استان تهران داشتند توانستند در کلینیک مذکور شرکت نمایند بطور مثال آقایان آشور گلمحمدی ،کاظم محنایی،مجید صالحی،البرز آبکناری ،بهزاد امامی،مهدی حیدری  بعنوان مربیان پایه در این کلینیک معرفی شده و شرکت نمودند این قبیل گزینش ها نه تنها از لحاظ روحی و روانی در راستای کاهش انگیزه مربیان فعال استان تهران تاثیر گذار خواهد بود بلکه عملا نوعی خیانت در امانت نیز محسوب میشود ،حال با چه انگیزه ای این قبیل رفتار ها توجیه پذیر خواهد بود مشخص نمیباشد.
البته پیش از این نیز این موضوع در کمیته مربیان فدراسیون بسکتبال بیشتر خود نمایی میکرد و آنها که تردد فیزیکی بیشتری در فدراسیون بسکتبال داشتند بیشتر به چشم می آمدند و عملا به عنوان مربی فعال تلقی میشدند.پیش از این اینگونه گلایه ها به کمیته مربیان فدراسیون بسکتبال میشد و اینک این موضوع به کمیته مربیان استان تهران نیز سرایت نموده و به قول معروف (گل بود به سبزه نیز آراسته شد).
امید است مسئولین امر در انتخابات آتی فرای ازارتباطات و تعلقات دوستانه با درایت و دقت بیشتری در راستای افزایش انگیزه فعالیت عمل نمایند.

موضوعات مرتبط: مربیان ، تحلیلی ، اخبارهیثت های بسکتبال

تاريخ : دوشنبه 28 مهر1393 | | نویسنده : araz |
آرازبسکت-به گزارش افکارنیوز، در ادامه رقابت‌های روز دوم بازی‌های پاراآسیایی تیم ملی بسکتبال با ویلچر کشورمان امروز (دوشنبه) در چهارمین دیدار خود مقابل هنگ کنگ با نتیجه ۹۸ بر ۳۷ به برتری دست یافت.
پیروزی بسکتبالیست‌های ایران برابر هنگ‌کنگ
با این پیروزی تیم کشورمان به عنوان صدرنشین راهی مرحله بعد شد. ایران در مرحله حذفی ساعت ۱۰ صبح فردا (سه‌شنبه) به وقت محلی با ژاپن دیدار خواهد کرد.


موضوعات مرتبط: جانبازان ومعلولین

تاريخ : دوشنبه 28 مهر1393 | | نویسنده : araz |
آرازبسکت-سرمربی تیم بسکتبال پتروشیمی با اشاره به جذب صمد نیکخواه بهرامی گفت: درِ باشگاه پتروشیمی به روی تمام بازیکنان باز است.

مهران حاتمی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره وضعیت تیم بسکتبال پتروشیمی اظهار کرد: تمرین‌های پتروشیمی با قدرت ادامه دارد و بازیکنان با تمام توان تلاش می‌کنند تا بتوانند از ابتدای لیگ با قدرت وارد میدان شده و بسکتبالی زیبا به نمایش بگذارند. تمرین‌های منظمی داریم و از آن به بعد هم لطف خدا است که بتوانیم با تمام توان کارمان در لیگ را ادامه بدهیم.

سرمربی تیم بسکتبال پتروشیمی در پاسخ به این سوا لکه هدف کسب 4 جام است، بیان کرد: پتروشیمی امروز تنها به فکر جام ملی است. با تمام توان برای این جام آماده می‌شویم و اجازه بدهید گام به گام پیش برویم و از آینده دور حرف نزنیم.

او در پاسخ به این سوال که جذب صمد نیکخواه بهرامی چقدر به سود بسکتبال خوزستان و پتروشیمی است تصریح کرد: صمد بازیکن بزرگی است. خوشحال هستم که قبول کرد تا در ترکیب تیم ما باشد و مطمئنا با توانایی‌هایی که دارد می‌تواند به بسکتبال این منطقه و تیم پتروشیمی کمک زیادی انجام دهد.

حاتمی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا حضور صمد کار پتروشیمی برای جذب حدادی را راحت می‌کند، بیان کرد: در باشگاه پتروشیمی به روی تمام بازیکنان باز است و هر بازیکنی تمایل داشته باشد و مورد نظر ما هم باشد با او مذاکره می‌کنیم تا در کنار ما کار کند. به هر حال ما هنوز با بازیکنی جز صمد قرارداد نبسته‌ایم.

او با اشاره به دلیل دیر بسته شدن قراردادهای پتروشیمی گفت: به تیم‌های دیگر نگاه کردیم و دیدیم تیمی قرارداد امضا نکرده است. گفتیم شاید رمز و رازی دارد (با خنده). ما هم قراردادهایمان را هنوز ثبت نکرده‌ایم. به هر حال کارمان را با بازیکنانی که داشتیم ادامه می‌دهیم و بازیکنان دیگری که قرار است به ما اضافه شوند خیلی زود وارد تمرین خواهند شد.

حاتمی در پاسخ به این سوال که چرا هنوز با آفاق وارد مذاکره نشدید، گفت: ما با حامد آفاق صحبت کرده‌ایم. همین 2 یا 3 روز پیش بود که با او صحبت کردیم. هنوز وضعیت 2 سهمیه ملی دیگر ما مشخص نیست.

او در پاسخ به این سوال که آیا آفاق یکی از آن سهمیه‌ها خواهد بود بیان کرد: بله همین طور است و مذاکره ادامه دارد.

سرمربی تیم بسکتبال پتروشیمی در پاسخ به این سوال که آیا از تیم ملی جوانان هم بازیکنی دارید گفت: هر ساله ما بازیکنان جوان خوبی داشتیم که حتی ملی‌پوش نبودند. در این فصل هم چند بازیکن جوان خواهیم داشت که در طول فصل از آن‌ها رونمایی خواهیم کرد. به هر حال باشگاه پتروشیمی نگاه ویژه‌ای بر روی بازیکنان جوان دارد.

حاتمی درباره نحوه برگزاری لیگ بیان کرد: این که بازیکن خارجی نیاوریم و با برگزاری لیگ ملی فرصت به بازیکنان جوان بدهیم خیلی خوب است. آن‌ها مطمئنا با بازی بیشتر رشد می‌کنند اما از یک طرف باید نگاه کنیم این بازیکنان برابر چه افرادی به میدان می‌روند و رشدشان چقدر خواهد بود. ما نباید سطح بسکتبال خودمان را پایین بیاوریم. به هر حال من نظرم را در آن جلسه گفتم و حالا هم تابع تصمیم‌های جمع هستیم.

او در پایان به بازیکن‌های خارجی اشاره کرد و گفت: در زمان لیگ حرفه‌ای ایران هیچ تیمی نمی‌تواند بازیکن خارجی خوب و باکیفیت جذب کند چون همه آن‌ها در لیگ‌های دگیر مشغول هستند. این موضوع بر کیفیت لیگ ما تاثیرگذار خواهد بود.


موضوعات مرتبط: سوپر لیگ کشور

تاريخ : دوشنبه 28 مهر1393 | | نویسنده : araz |
آرازبسکت-تهران - ایرنا - مسابقات بسکتبال حرفه ای آمریکا ان.بی .ای بامداد امروز (دوشنبه) با پنج دیدار پیگری شد و هیوستون در کنفرانس غرب صدرنشین شد.

 

به گزارش ایرنا از منابع خبری، در حال حاضر تورنتو در کنفرانس شرق با پنج پیروزی و یک شکست صدرنشین است و هیوستون راکتز در کنفرانس غرب با چهار پیروزی و یک شکست در صدر جدول قرار دارد.

نتایج کامل دیدارهای بامداد امروز مسابقات بسکتبال حرفه ای آمریکا به شرح زیر است:

بوستون سلتیکز 95 - بروکلین نتز 90

مینسوتا تیمبرولوز 112 - اوکلاهاماسیتی 94

شارلوت هورنتز 96 - شیکاگو بولز 101

گلدن استیت 83 - هیوستون راکتز 90

یوتاجز 91 - لس آنجلس لیکرز 98

این رقابت ها امشب (دوشنبه شب) با هفت بازی پیگیری خواهد شد.


موضوعات مرتبط: NBA

تاريخ : دوشنبه 28 مهر1393 | | نویسنده : araz |

آرازبسکت-جلسه مسئولان تیم بسکتبال مهرام برگزار شد و قرار است از امروز کار رسمی این تیم برای حضور در لیگ برتر آغاز شود.به گزارش خبرگزاری فارس، جلسه مسئولان باشگاه مهرام با حضور امیر محمد گنجی، مدیرعامل این باشگاه برای تصمیم گیری در مورد فصل جدید لیگ برتر بسکتبال روز گذشته برگزار شد و قرار است این تیم از امروز کار رسمی خود را آغاز کند.

خبرگزاری فارس: آغاز کار مهرام برای فصل جدید از امروز/ به بازیکنان دارای قرارداد رضایت‌نامه داده نمی‌شود

حمیدرضا صمدزاده، سرپرست این تیم هم که صحبت‌هایی مبنی بر عدم حضور وی در تیم بزرگسالان مطرح بود، در این فصل هم کارهای اجرایی برعهده وی خواهد بود.

وی در گفت‌وگو با فارس در خصوص جلسه روز گذشته عنوان کرد: در این جلسه در مورد مسائل مختلف از جمله تسویه حساب بازیکنان، نحوه بستن قراردادها و جذب بازیکنان و سرمربی صحبت‌هایی انجام شد و قرار است از امروز کار رسمی خود را برای این فصل آغاز کنیم.

وی ادامه داد: طبق تصمیم اتخاذ شده به هر بازیکنی که قرارداد دارد، رضایت‌نامه صادر نخواهد شد و سعی می‌شود سایر بازیکنان فصل گذشته نیز حفظ شوند.

سرپرست مهرام با اشاره به اینکه از امروز کار یارگیری را به صورت رسمی آغاز می‌کنیم، عنوان کرد: هاشمی به عنوان سرمربی تیم بازیکنانی را که مدنظر دارد را به ما اعلام می‌کند و در صورت توان تمام بازیکنان مورد نظر جذب می‌شوند. زمان زیادی را از دست داده‌ایم و باید تمرینات تیم هم ظرف یکی دو روز آینده آغاز شود.

لیگ برتر بسکتبال از پنجم آبان ماه آغاز می‌شود. مهرام فصل گذشته عنوان نایب قهرمانی لیگ برتر را از آن خود کرد.


موضوعات مرتبط: سوپر لیگ کشور

تاريخ : دوشنبه 28 مهر1393 | | نویسنده : araz |

آرازبسکت-سرمربی تیم بسکتبال بانوان گاز تهران گفت: اصراری برای جذب بازیکن خارجی ندارم و می‌خواهیم با همین بازیکنان ایرانی در لیگ شرکت کنیم.فرانک طیاری در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، درباره 3 بازی برگزار شده تیمش در هفته اول سوپرلیگ گفت: امسال تیم‌ها خیلی خوب شده‌اند و همه به دنبال جذب بازیکن خارجی هستند. شهرداری بندرعباس یک بازیکن صربستانی جذب کرده و شنیده‌ام چند تیم دیگر هم به دنبال جذب بازیکن هستند. بالاخره ما نفهمیدیم بازیکن خارجی خوب است یا بد؟

وی در پاسخ به این سوال که شما تمایلی برای جذب بازیکن ندارید، اظهار داشت: اول شویم یا آخر می‌خواهیم با بازیکنان خودمان در مسابقات شرکت کنیم.

طیاری در پاسخ به این سوال که باشگاه اجازه نمی‌دهد یا خودتان تمایلی برای جذب بازیکن ندارید، عنوان کرد: باشگاه نمی‌خواهد من هم اصراری ندارم. ما دو بازیکن از قزوین و کرمانشاه گرفته‌ایم. بازیکنان خوبی هستند و در واقع فکر می‌کنم حالا بازیکنان نیمکت و زمین یکی هستند. نیمکت‌مان را تقویت کرده‌ایم و ممکن است بازیکنان خوب‌مان هم روی نیمکت بنشینند.

سرمربی تیم بسکتبال بانوان گاز تهران درباره اینکه فدراسیون جهانی بسکتبال اجازه داده به مدت 2 سال بانوان با پوشش اسلامی بازی کنند، اظهار داشت: بهترین خبری بوده که امسال شنیدیم. این اتفاق با همت کشور هند و مصر رخ داد. ما 3-2 دوره نیاز داریم تا به تجربیات‌مان اضافه شود. چند بازی داشته باشیم روی روال می‌افتیم.


موضوعات مرتبط: بانوان

تاريخ : دوشنبه 28 مهر1393 | | نویسنده : araz |
آرازبسکت-مهران حاتمی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بندرامام خمینی(ره)، اظهارکرد: در حالی که تعدادی از بازیکنان تیم حضور نداشتند و در تیم ملی بازی می‌کردند اما حدود 2 ماه است که تمریانت تیم را به طور رسمی شروع کرده ایم.

وی افزود: خوشبختانه همه اعضای تیم از آمادگی خوبی برخور دارند و تا شروع لیگ جدید وقت داریم برای بهتر شدن چرا که تمرینات خوبی را پشت سر گذاشته ایم و همچنان تا شروع لیگ به کار خود ادامه خواهیم داد.

سرمربی تیم مدافع عنوان قهرمانی سوپرلیگ بسکتبال با اشاره به برگزاری اردوهای آمادگی این تیم گفت: در حال حاضر در مرحله چهارم اردو به سر می‌بریم.

سرمربی تیم بسکتبال پتروشیمی بیان کرد: باشگاه پتروشیمی بندر امام یک باشگاه با ثبات و مستقل است و از نظر من تمامی بازیکنان این تیم از بهترین‌ها هستند و همگی با شایستگی جزء ستاره‌های بسکتبال هستند.

وی افزود: امسال با توجه به برنامه ریزی فدراسیون بسکتبال کشور در مرحله اول رقابت‌ها بازیکنان خارجی نمی‌توانند در لیگ ملی حضور داشته باشند، بنابراین بیشترین تمرکز و سرمایه گذاری را روی بازیکنان داخلی انجام داده ایم.

مهران حاتمی پتروشیمی بندرامام

وی در جواب به پرسش خبرنگار تسنیم درباره جمع آوری ستارگان لیگ بسکتبال کشور در تیم پتروشیمی بندرامام خاطرنشان کرد: بازیکنی که روزی 6 ساعت تمرین کند و هدفی مشخص با برنامه ریزی دقیق داشته باشد بدون شک ستاره تلقی خواهد شد و مردم بندرامام شایسته بهترین ها هستند.

حاتمی تصریح کرد: امسال هم به یاری خدا و کادر فنی کارآمد و توانمند با دقت نظر و برنامه ریزی‌های هوشیارانه و همچنین هواداران پر شو و با غیرت بندرامامی جز قهرمانی به هیچ چیز دیگری نمی‌توانیم فکر کنیم.


موضوعات مرتبط: سوپر لیگ کشور

تاريخ : دوشنبه 28 مهر1393 | | نویسنده : araz |

آرازبسکت-هادی دهقان که پس از مصدومیت در فصل گذشته و انجام عمل جراحی از ناحیه مینیسک پای راست، امروز پس از برگزاری تمرین تیم در سالن امام خمینی(ره) مجموعه ورزشی آزادی گرگان در گفت‎وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در گرگان اظهار داشت: در حال حاضر خوشبختانه مشکل خاصی ندارم ولی آمادگی صد در صد هم ندارم چون مجبور بودم پس از عمل جراحی 3 هفته را استراحت کامل داشته باشم.

خبرگزاری فارس: پارسال در گرگان غریبه بودیم/ پرتلاش ظاهر می‎شویم تا مردم راضی باشند

وی ادامه داد: خوشبختانه پزشک معالجم هم خیلی از عمل جراحی راضی بوده و اعلام کرد که 2 هفته پس از عمل جراحی می‎توانم تمریناتم را شروع کنم ولی یک ماه اول باید مراقبت بیشتری داشته باشم.

کاپیتان تیم بسکتبال شهرداری گرگان در خصوص زمان آمادگی صد درصدش برای کمک به تیم خاطرنشان کرد: باید ببینم چه زمانی به آمادگی لازم می‎رسم که به تیمم کمک کنم و اگر احساس کنم نمی‎توانم به تیم کمک کنم از آقای کبیر می‎خواهم که از من استفاده نکند اما سعی می‎کنم خودم را از ابتدای فصل به تیم برسانم.

دهقان در خصوص دیر شروع شدن تمرینات تیم همانند فصل گذشته تاکید کرد: ورزشکاران حرفه‎ای در زمانی که مسابقات برگزار نمی‎شود تمرین می‎کنند تا آماده بمانند و اکثر بازیکنانی که به تیم اضافه شده‎اند فکر می‎کنم 70 درصد آمادگی را داشته باشند اما به طور حتم برای هماهنگی بیشتر نیاز به تمرین بیشتر است.

وی اضافه کرد: باقی تیم‎هایی که در سوپرلیگ بسکتبال کشور حضور دارند با توجه به بازی‎های تیم ملی بسکتبال وضعیت بهتری از ما ندارند و تقریبا فکر می‎کنم در آغاز سوپرلیگ هیچ تیمی آمادگی 100 درصدی ندارند.

پرتلاش ظاهر می‎شویم تا مردم راضی باشند

کاپیتان تیم بسکتبال شهرداری گرگان در خصوص پیش‎بینی‎اش برای پایان فصل تصریح کرد: من خیلی امیدوارم که نیمه بالای جدول برای تیم ما باشد و اگر بازیکنانی که در حال حاضر با تیم تمرین می‎کنند و بازیکنان بهتری حتی به تیم اضافه شوند بسیار امیدوارم نتایج خیلی خوبی را کسب کنیم.

دهقان بیان کرد: امیدوارم تیم آنقدر پرتلاش ظاهر شود که توقع مردم برآورده شود اما همیشه در بسکتبال باید از لحظه‎ها استفاده کردو باخت‎های تیم در دقایق آخر باعث شد که انتقادها بر تیم زیاد شود و بر تمام روند بازی‎ها و ذهن بازیکنان تاثیر بگذارد و این بزرگترین مشکل سال گذشته ما بود و بازیکنان حتی در گرگان نمی‎توانستند خوب بازی کنند و خود را در شهر خودشان غریبه حس می‎کردند.

وی متذکر شد: با توجه به اینکه یک تیم دیگر از گرگان در سوپرلیگ حاضر شده امیدوارم هر دو تیم بتوانند پرتوان ظاهر شوند و هواداران راضی باشند و این قول را می‎توانم به هواداران بدهم که سعی خواهیم کرد شرایطی را در بازی فراهم کنیم که راضی از سالن خارج شوند.

دهقان در پایان در خصوص نخستین بازی تیم بسکتبال شهرداری گرگان با تیم نفت آبادان ابراز داشت: تا جایی که به یاد دارم هیچ‌وقت در گرگان به تیم نفت آبادان نباختیم و شنیدم که برای امسال بازیکنان خوبی را جذب کرده اما اینجا گرگان است و با تمام شهرهای دیگر موضوع بسکتبال آن متفاوت است.


موضوعات مرتبط: سوپر لیگ کشور

تاريخ : دوشنبه 28 مهر1393 | | نویسنده : araz |

آرازبسکت-سرمربی تیم بسکتبال شهرداری گرگان گفت: حق‎الزحمه نمی‎گیرم چون قلبم برای بسکتبال می‎تپد.

خبرگزاری فارس: حق‎الزحمه نمی‎گیرم چون قلبم برای بسکتبال می‎تپد

اسدالله کبیر امروز در گفت‎وگو با خبرنگار فارس در گرگان اظهار داشت: ما مشغول آماده‎سازی تیم هستیم و هر روز تمرینات ما ادامه خواهد داشت.

وی ادامه داد: ساسون آبرامیان، هادی دهقان، کامیار صادق‎زاده، روهام کبیر، آرمین صادقی، نوید فرهانی، هومن رضایی، پویا تاجیک بازیکنانی هستند که به صورت 100 درصد در این فصل تیم را همراهی خواهند کرد.

کبیر تأکید کرد: چون با بازیکنانی که جدید با تیم تمرین می‎کنند قراردادی بسته نشده نمی‎توانم نامی از آنها بیاورم اما با کاوه نورافزا و پویا تاجیک مذاکرات شفاهی که انجام دادیم تمام شده و قول‎های همکاری داده شده اما هنوز قرارداد فدراسیونی با این بازیکنان امضاء نکرده‎ایم.

سرمربی تیم بسکتبال شهرداری گرگان خاطرنشان کرد: تا سه‎شنبه قراردادها بسته خواهد شد و «یونس لاله‎زاده» هم ابراز تمایل کرده که امسال در تیم بسکتبال شهرداری گرگان بازی کند و ما هم استقبال کردیم و قرار است تا آخر هفته اگر شرایط فراهم شود به تیم اضافه شود.

کبیر بیان کرد: در نهایت اگر بتوانیم در پست دو و سه بازیکن جذب خواهیم کرد تا شرایط مطلوب‎تری را در لیگ داشته باشیم.

وی اضافه کرد: ما باید تا روز چهارشنبه تیم را ببندیم و بتوانیم برنامه‎ریزی بهتری را داشته باشیم.

فدراسیون بسکتبال برای آغاز مسابقات عجله کرد

سرمربی تیم بسکتبال شهرداری گرگان تصریح کرد: به نظر من یک مقدار برای برگزاری مسابقات فدراسیون عجله کرد و این مطلب با توجه به این موضوع است که جلسه هماهنگی در فدراسیون بسکبتال بسیار دیر برگزار شد.

کبیر تاکید کرد: قرار بود بازی‎ها از 19 آبان‎ماه آغاز شود اما به هر ترتیب تاریخ آغاز لیگ 5 آبان اعلام شد و به نظر من تیم‎ها امسال با ناهماهنگی وارد مسابقات می‎شوند.

وی متذکر شد: فدراسیون دو هفته بازی را پیش‎بینی کرده که در تاریخ پنجم و هشتم آبان ماه انجام می‎شود و هفته سوم با تعطیلی چند روزه در تاریخ 19 آبان‎ماه آغاز می‎شود و چقدر خوب بود اگر این دو بازی هم بعد از نوزدهم برگزار می‎شد اما مجبوریم در کوران مسابقات تیم را آماده کنیم و به شرایط مطلوب برسانیم.

حق‎الزحمه نمی‎گیرم چون قلبم برای بسکتبال می‎تپد

سرمربی تیم بسکتبال شهرداری گرگان در خصوص وضعیت هادی دهقان و همکاری‎اش با تیم اظهار داشت: هادی دهقان در حال حاضر که در تیم حضور دارد و در حال تمرین هم هست اما باید ببینیم که شرایط مصدومیتش چگونه خواهد شد.

کبیر اضافه کرد: اگر شرایطش خوب بشود و بتواند بازی کند خیلی می‎تواند به ما کمک کند چون هم تجربه کافی را دارد و هم بازیکن بومی است و در حال حاضر هم در حال تلاش است و می‎توانیم از تجربیاتش در لحظه‎های حساس استفاده کنیم.

وی بیان کرد: ما برای پایان مسابقات حداقل ششمی را برای تیم در نظر گرفته‎ایم و قرار شده که قرارداد بازیکنان پلکانی بسته شود که اگر از حداقل نتیجه، به مقام بهتری رسیدیم 20 درصد پاداش بدهیم و اگر تیم به فینال بیاید 30 درصد پاداش در نظر می‎گیریم و در صورت کسب نتیجه بدتر به همین میزان جریمه را در قرارداد در نظر بگیریم.

کبیر بیان کرد: می‎خواهیم انگیزه‎ای را ایجاد کنیم که بازیکن بر این تصور نباشد که قرارداد بسته شده و دیگر خیالش راحت باشد و از طرف دیگر بازیکنانی را در نظر می‎گیریم که اگر تلاش مضاعفی را در تیم داشتند پاداش‎های انفرادی را در نظر خواهیم گرفت.

سرمربی تیم بسکتبال شهرداری گرگان در خصوص تأکیدش در خصوص عدم دریافت دستمزد و عقد قرارداد مالی با شهرداری گرگان به دلیل ممنوعیت‎های قانونی در این فصل برای سرمربی‎گری در تیم بسکتبال شهرداری گرگان و اینکه گفته می‎شود وی دستمزدش را از اسپانسرهای تیم خواهد گرفت، تصریح کرد: این شعار دوستان است و ما چنین نظری نداریم و در وهله اول تلاش می‎کنیم با کمک اسپانسرها مبالغ دستمزد بازیکنان را پرداخت کنیم.

کبیر متذکر شد: من چشم‎داشتی هم به بسکتبال نداشتم اما برای اینکه ثابت کنم دلم برای بسکتبال گرگان می‎تپد امسال هیچ حق‎الزحمه‎ای را دریافت نخواهم کرد و مشکلی هم در این خصوص ندارم.

وی اضافه کرد: من با عشق و علاقه و بیشتر از پارسال برای تیم تلاش می‎کنم تا بهترین نتیجه را بگیرم.

سرمربی تیم بسکتبال شهرداری گرگان در پایان در خصوص تغییر در وضعیت مدیریتی تیم بسکتبال شهرداری گرگان، عنوان داشت: به طور قطع این تقسیم مسئولیت باعث می‎شود که من هم آرامش بیشتری داشته باشم و قرار شد که قرارداد بازیکنان هم طی جلسات مختلف مسئولان مدیریتی تیم به توافق برسند و امضاء کنند و امیدوارم امسال تیم با آرامش بهتر نتایج بهتری را کسب کند.


موضوعات مرتبط: سوپر لیگ کشور

تاريخ : دوشنبه 28 مهر1393 | | نویسنده : araz |

آرازبسکت-جابر روزبهانی با عقد قرادادی به تیم بسکتبال نفت آبادان پیوست.به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، جابر روزبهانی که فصل گذشته در تیم بسکتبال فولاد ماهان به میدان می‌رفت، در این فصل با عقد قراردادی به تیم بسکتبال نفت آبادان پیوست.

خبرگزاری فارس: بلندقدترین بسکتبالیست ایران نفتی شد

روزبهانی با 2 متر و 23 سانتی متر قد، بلند قدترین بسکتبالیست ایران محسوب می‌شود.

شنیده می‌شود این باشگاه با اصغر کاردوست، بازیکن تیم ملی هم به توافق رسیده است.


موضوعات مرتبط: سوپر لیگ کشور

تاريخ : یکشنبه 27 مهر1393 | | نویسنده : araz |
تاريخ : یکشنبه 27 مهر1393 | | نویسنده : araz |
آرازبسکت-آبادان - ایرنا - سرپرست تیم بسکتبال پالایش نفت آبادان گفت: 'اصغر کاردوست' ملی پوش بسکتبال ایران با قراردادی یک ساله به عضویت تیم پالایش نفت آبادان درآمد.

 

'محسن داوری' روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: کاردوست از بازیکنان بزرگ و با تجربه بسکتبال ایران است که در رقابت های جام جهانی و بازی های آسیایی اینچوان برای تیم ملی به میدان رفت.

وی با اشاره به اینکه کاردوست فصل گذشته در لیگ کویت بازی می کرد، اظهار کرد: با توجه به نیاز کادر فنی به یک بازیکن با تجربه در خط دفاعی، این بازیکن لژیونر جذب تیم شد.

سرپرست تیم بسکتبال پالایش نفت آبادان افزود: به طور حتم حضور کاردوست باعث بالا رفتن کیفیت فنی تیم ما می شود اما همچنان به بازیکنان باتجربه بیشتری نیاز داریم.

وی از جذب دو بازیکن دیگر در هفته آینده خبر داد و گفت: مذاکرات خوبی با دو بازیکن لیگ برتری فصل گذشته داشتیم و هفته آینده با آنها قرارداد می بندیم.

تیم بسکتبال پالایش نفت آبادان پنجم آبان در هفته نخست رقابت های لیگ برتر بسکتبال باشگاه های ایران میزبان تیم بهشت هیرگان است.


موضوعات مرتبط: سوپر لیگ کشور

تاريخ : یکشنبه 27 مهر1393 | | نویسنده : araz |
آرازبسکت-سرمربی تیم بسکتبال هفت الماس قزوین نحوه برگزاری لیگ برتر را مناسب توصیف کرد.

محمدرضا اسلامی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره وضعیت تیم هفت الماس قزوین در آستانه لیگ برتر بسکتبال اظهار کرد: هدف ما همانند قبل پرورش بازیکنان جوان و فرصت دادن به مهره‌هایی است که سال آینده جام جهانی زیر 19 سال را پیش رو دارند. در آخرین مرحله نیز چند بازیکن دیگر چون صمد سرودی را جذب کردیم. با این تفکر سعی کردیم تا مهره‌ها را در کنار هم داشته باشیم که رشد کنند.

سرمربی تیم بسکتبال هفت الماس قزوین افزود: تیم ما روند همیشگی خودش را طی می‌کند و تقریبا 90 درصد ترکیب فصل قبل حفظ شده است. بازیکنان بدنسازی هم انجام داده‌اند و شرایط خوبی داریم. ما قبل از اکثر تیم‌ها کارمان را آغاز کرده‌ایم و مطمئنا شرایط بسیار بهتری نسبت به برخی تیم‌ها داریم که کارشان را دیر شروع کرده‌اند و امیدوارم بازیکنان فصل را به خوبی آغاز کنند و با قدرت وارد رقابت‌ها شوند.

او با اشاره به وضعیت بازیکنانش به ایسنا گفت: با اینکه به بازیکنان من مبلغ‌های بسیار بالایی پیشنهاد شده بود آن‌ها در قزوین ماندند و ما نیز سعی کردیم با افزایش بودجه قراردادهای بالاتری نسبت به سال گذشته ثبت کنیم. اهداف و آنچه ما می‌خواهیم مشخص است و بدون بازیکن خارجی وارد لیگ می‌شویم. اگر تیم بتواند همانند فصل قبل خوب کار کند در لیگ حرفه‌ای نیز با بازیکنان ایرانی به کارمان ادامه می‌دهیم چرا که به دنبال پرورش این بازیکنان هستیم تا برای آینده آماده شوند.

اسلامی در پاسخ به این سوال که نحوه برگزاری لیگ را چطور ارزیابی می‌کند گفت: در شرایط کنونی مناسب‌ترین تصمیم گرفته شد. 3 تیم از فصل قبل کاهش داشته و باید بازیکنان آن‌ها در لیگ جذب می‌شدند که لیگ ملی این فرصت را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد. اگر بازیکنان خارجی از ابتدا می‌آمدند بسیاری از ایرانی‌ها خارج می‌ماندند. از طرف دیگر چنین شمایلی از لیگ در اکثر کشورهای جهان وجود دارد حالا نام‌های دیگری دارند. این لیگ فرصتی برای بازیکنان ایرانی است که رشد کنند و برای آینده آماده شوند.

او افزود: دقت کنیم که شرایط کنونی ایده‌آل نیست. ما همیشه در پست‌های استراتژیک بازیکن خارجی آورده‌ایم و به همین دلیل برای ساخت بازیکن در این پستها تلاش نکردیم. به همین دلیل ستاره‌های ما بازیکن پشتیبان خوب ندارند. چون جای خالی در این پست‌ها با بازیکن خارجی پر شده و بازیکن ایرانی همیشه نقش فرد جایگزین داشته است. حالا این مشکل از لیگ می‌تواند به مهره‌های ایرانی نقش کلیدی بدهد.

سرمربی هفت الماس درباره انتقاد برخی نسبت به نبودن بازیکن خارجی خوب در زمان لیگ حرفه‌ای ایران تصریح کرد: نباید فقط به لیگ چین و برخی افراد اکتفا کنیم. بازیکن خارجی خوب زیاد است. اسپنسر چه زمانی به چین رفت و گیبسون چه زمانی به ایران آمد؟ بازیکنان خارجی زیادی هستند که در آن زمان می‌توانند وارد لیگ ایران شوند و مشکلی از این نظر وجود نخواهد داشت.

مربی تیم ملی جوانان در پاسخ به این سوال که برنامه‌های تیم ملی جوانان برای جام جهانی یونان از سال آینده آغاز می‌شود؟ بیان کرد: در این مدت درگیری‌های آقای مشحون زیاد بود و مطمئنا در سریع‌ترین فرصت برای جوانان برنامه‌ریزی می‌شود. خدا را شکر اکثر بازیکنان درگیر لیگ هستند و این خوب است. در کل جوانان باید بدانند از امسال باید در لیگ‌ها بازی کنند در غیر این صورت افت خواهند کرد.

او در پاسخ به این سوال که مربی صرب دیگر به ایران نمی‌آید؟ گفت: بعید می‌دانم فدراسیون بخواهد با او کار کند. او در قطر نشان داد در حد و اندازه بسکتبال ایران نبود. بسکتبال ایران باعث پرواز او شد و رزومه‌ای خوب برایش ساخت. به نظر من اگر قرار است مربی خارجی بیاید باید فردی باسابقه و بادانش باشد نه کسی که فقط فحش بلد باشد و ادا دربیاورد. باید یک مربی بزرگ بیاید که به رده پایه ما کمک کند.


موضوعات مرتبط: سوپر لیگ کشور

تاريخ : یکشنبه 27 مهر1393 | | نویسنده : araz |
آرازبسکت-احسان امیری از حضور تیم بسکتبال افرا در فصل آینده لیگ برتر خبر داد.

سرپرست تیم بسکتبال افرا خلیج‌فارس تهران در گفت و گو با ایسنا اظهار کرد: آمادگی‌مان را برای حضور در لیگ برتر به فدراسیون اعلام کرده‌ایم. با توجه به اینکه فصل قبل نخستین حضورمان را در لیگ پشت سر گذاشتیم کمی بی‌تجربگی در کار ما دیده شد اما با حمایت شرکت برای فصل آینده نیز آماده‌ایم. با تمامی بازیکنان فصل قبل تسویه‌ کرده‌ایم. حتی آقای نگهداری سرمربی تیم نفرات مورد نظرش برای فصل آینده را نیز انتخاب کرده‌است.

امیری در پاسخ به این سوال که افرا به طور قطعی در نظر دارد در لیگ شرکت کند؟ تصریح کرد: بله. شرایط برای حضور مناسب در لیگ برتر فراهم است. با فدراسیون هم رایزنی‌ها را انجام داده‌ایم و در لیگ حضور داریم. تلاش ما نمایش خوب در اندازه بسکتبال ایران است و امیدوارم بتوانیم با تلاش مضاعف حضوری شایسته در لیگ داشته باشیم.

او در پاسخ به این سوال که کدام بازیکنان با تیم قرارداد دارند؟ بیان کرد: همه بازیکنان ما با تیم قرارداد دو ساله دارند و ما با آنها تسویه نیز کرده‌ایم. همه آنها در فصل آینده نیز با ما خواهند بود و بازیکنی نمی‌تواند بدون رضایت‌نامه به تیم دیگری برود. تا کنون نیز به هیچ کدام از بازیکنان رضایت‌نامه نداده‌ایم و همه آنها فصل آینده در تیم ما خواهند بود.

سرپرست تیم بسکتبال افرا خلیج فارس افزود: زمانی که با بازیکنان تسویه کردیم به همه آنها گفته بودیم که تیم در فصل آینده در لیگ حضور دارد و نمی‌توانند با تیم دیگری مذاکره کنند. باشگاه افرا با توجه به سرمایه گذاری بخش خصوصی در تلاش است تا بتواند به بهترین شکل در فصل آینده در لیگ حاضر شود. تمام توجه ما نیز حمایت همه جانبه از بازیکنان جوان است. حتی آقای نگهداری گفت ابتدا با بازیکنان تسویه شود سپس او قرارداد خودش را دریافت کرد.

به گزارش ایسنا، لیگ برتر بسکتبال 5 آبان آغاز می‌شود.


موضوعات مرتبط: سوپر لیگ کشور

تاريخ : یکشنبه 27 مهر1393 | | نویسنده : araz |
آرازبسکت-شاپور یاوری در گفتگو با خبرنگار ورزشی باشگاه خبرنگاران، در مورد جذب صمد نیکخواه بهرامی توضیح داد: ایده ما این است که با هر بازیکن خوبی حاضر به کار هستیم. صمد نیکخواه هم بازیکن بزرگی است و هیچ تیم و باشگاهی دست رد به جذب چنین بازیکنی نمی‌زند. ما هم به این نتیجه رسیدیم که صمد در این فصل برای ما مثمر ثمرخواهد بود.

**بین تماشاگران ماهشهر و صمد دشمنی نبود

وی در مورد ارتباط بد تماشاگران ماهشهری با صمد در سال‌های گذشته گفت: قطعاً هر بازیکنی نسبت به باشگاه خود تعصب دارد. تماشاگران هم گاهی سر به‌ سر بازیکن تیم حریف می‌گذارند و برخی بازیکنان بیشتر نسبت به این موضوع واکنش نشان می‌دهند. صمد هم در یک یا 2 مورد واکنش نشان داده اما دشمنی در کار نبوده است.

مدیر عامل باشگاه پتروشیمی بندر امام اعتقاد دارد با آمدن صمد نیکخواه به ماهشهر توازن لیگ به هم نمی‌خورد و می‌گوید: قبول نداریم که کفه ترازو به نفع ما شده است. مهرام اگر از ما قوی‌تر نباشد، ضعیف‌تر نیست و سایر ملی‌پوشان را در اختیار دارند.

** زاپاتا سرمربی تیم دسته دوم پتروشیمی شد

یاوری در مورد جذب زاپاتا مربی اسپانیایی فصل قبل افرای خلیج فارس هم توضیح داد: زاپاتا در زمان جام جهانی برای مدتی به زادگاه خود گرانادای اسپانیا برگشته بود که میزبان گروه تیم ملی ایران در جام جهانی هم بود. وی ضمن نظارت بر کارتیمهای پایۀ پتروشیمی، امسال به عنوان سرمربی تیم دسته دوم باشگاه فعالیت می‌کند.

** 45 درصد پتانسیل باشگاهداری را از دست دادیم

مدیر عامل پتروشیمی بندر امام در پاسخ به سؤالی در مورد دلیل استقبال نکردن اسپانسر‌ها از لیگ بسکتبال گفت: این زنگ خطر برای همه وجود دارد که باید به فکر بسکتبال باشیم، اینکه 12 تیم به 8 تیم تبدیل شود یعنی 45 درصد پتانسیل باشگاهداری را از دست داده‌ایم و این برای تیم ملی هم خطر ایجاد می‌کند.

وی ادامه داد: ما امیدواریم که لیگ بسکتبال هر سال رونق بیشتری پیدا کند و از مسئولان ذیربط هم تقاضا داریم که توجه بیشتری به جذب اسپانسرها و استفاده از پتانسیل‌ها داشته باشند.


موضوعات مرتبط: سوپر لیگ کشور

تاريخ : یکشنبه 27 مهر1393 | | نویسنده : araz |
آرازبسکت-ملی پوش بسکتبال ایران در آستانه پیوستن به تیم دانشگاه آزاد است.

 
به گزارش فارس، آرن داودی که فصل گذشته در همیاری زنجان فصل با کنار کشیدن این تیم در میانه لیگ، ناموفقی را پشت سرگذاشت، برای فصل جدید از دانشگاه آزاد پیشنهاد دارد و به احتمال زیاد با این تیم قرارداد امضا خواهد کرد.
 
وی در تابستان سال جاری و پیش از آغاز مسابقات کاپ آسیا دچار مصدومیت شد و سه مسابقه مهم یعنی کاپ آسیا، جام جهانی و بازی‌های آسیایی را از دست داد.
 
داودی با تاید این خبر گفت: خوشبختانه پس از مدت‌ها یک تیم هم با من تماس گرفت و پیشنهاد داد. صحبت‌هایی انجام شده، اما هنوز قراردادی منعقد نشده است. فعلا فیزیوتراپی انجام‌ می‌دهم و هنوز کار با توپ را آغاز نکرده‌ام.

موضوعات مرتبط: سوپر لیگ کشور

تاريخ : یکشنبه 27 مهر1393 | | نویسنده : araz |
آرازبسکت-ملی پوش فصل گذشتھ پتروشیمی گفت: مسئولان باشگاه پتروشیمی صحبتی با من نکردهاند و خبری از وضعیت اینباشگاه ندارم.

خبرگزاری فارس: آفاق: نمی‌دانم پتروشیمی مرا می‌خواهد یا نه/ دو روز دیگر منتظر می‌مانم

حامد آفاق در گفتوگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، در مورد وضعیتش برای فصل جدید اظھار داشت:
ھنوز وضعیت مشخص ندارم و با ھیچ تیمی قراردادی منعقد نکردهام. فصل گذشته در پتروشیمی بودم و
نمیدانم که آنھا برای فصل جدید ھم مرا میخواھند یا نه.
وی ادامه داد: مسئولان این باشگاه صحبتی با من نداشتهاند و فکر نمی کنم این رسمش باشد. من 2 روز دیگر
منتظر این باشگاه میمانم و در غیر اینصورت برای رفتن به تیم دیگری تصمیم خواھم گرفت.
ملی پوش بسکتبال ایران در پاسخ به این سوال که به نظر میرسد با این وضعیت از پتروشیمی جدا شوید،
گفت: با تیم دیگری ھم ھنوز مذاکره نکردهام و منتظرم ببینم وضعیت پتروشیمی چه میشود. شنیدهام صمد
نیکخواه بھرامی را ھم جذب کردهاند، اما جالب است که با بازیکن فصل گذشته ھیچ صحبتی برای ماندن یا رفتن
نداشتهاند.
آفاق در دو فصل گذشته با پتروشیمی عنوان قھرمانی لیگ برتر را از آن خود کرد.
لیگ برتر بسکتبال از پنجم آبان آغاز میشود.


موضوعات مرتبط: سوپر لیگ کشور

تاريخ : یکشنبه 27 مهر1393 | | نویسنده : araz |

آرازبسکت-مدیر تیم های ملی بسکتبال گفت: بسکتبال در مورد خدمت سربازی پاک است و بهتر است بهروان علیه رشته‌های دیگر تبلیغات منفی نکند.

خبرگزاری فارس: بهروان علیه رشته‌های دیگر تبلیغات منفی نکند/ بسکتبال در مورد خدمت سربازی پاک است

محمدرضا مشحون در گفت‌وگو با خبنرگار ورزشی خبرگزاری فارس، در مورد صحبت‌های بهروان، مسئول کمیته مسابقات لیگ برتر فوتبال مبنی بر وجود بازیکنانی با کارت معافیت جعلی در بسکتبال و والیبال اظهار داشت: اصلا چنین چیزی صحت ندارد و هیچ بازیکنی کارت معافیت جعلی نگرفته است و می‌توانند بررسی کنند.

وی تاکید کرد: فصل گذشته هم در مورد بازیکنان سرباز تصمیماتی گرفته شد و برخی از آنها به تیم های نظامی رفتند و بازی کردند. امسال هم امید زیادی داشتیم با قهرمانی در بازی‌های آسیایی چند تن از بازیکنان معاف شوند که این اتفاق نیفتاد و باید در آینده به خدمت بروند.

مدیر تیم‌های ملی و عضو هیات رئیسه فدراسیون بسکتبال عنوان کرد: در فوتبال این داستان‌ها به وجود آمده است و آقای بهروان هم باید به مشکلات رشته خودش رسیدگی کرده و تبلیغات منفی علیه رشته‌های دیگر که موفقیت‌شان هم بسیار بیشتر از فوتبال است، نکند. بسکتبال در مورد خدمت سربازی کاملا پاک است.


موضوعات مرتبط: اخبارفدراسیون

تاريخ : یکشنبه 27 مهر1393 | | نویسنده : araz |

آرازبسکت-سرمربی تیم بسکتبال پس از برتری مقابل تایلند گفت: هدف‌مان صعود از گروه به عنوان تیم اول است.

خبرگزاری فارس: آقاکوچکی: هدف‌مان صعود به عنوان تیم اول است/ از حالا به ژاپن فکر می‌کنیم

به گزارش خبرنگار اعزامی فارس از اینچئون، عباس آقاکوچکی پس از برتری ٩٣ بر 4٨ ایران مقابل تایلند گفت: آنها  سرمایه گذاری خوبی روی این رشته انجام داده و دو بازی گذشته اش را هم با پیروزی پشت سر گذاشته بود.

وی ادامه داد: با توجه به این شرایط و از آنجایی که می‌دانستیم تایلند تیم خوبی است کار را از همان آغاز مسابقه محکم و جدی گرفتیم و در نهایت به پیروزی رسیدیم.

آقاکوچکی عنوان کرد: تایلند یکی از شانس های حضور در جمع 4 تیم برتر است و در یکی دو سال اخیر پیشرفت چشمگیری داشته است.

سرمربی تیم بسکتبال با ویلچر کشورمان با بیان اینکه هدف ما صعود به عنوان تیم اول است اظهار داشت: از حالا به فکر بازی با ژاپن هستیم. پس از اینکه فردا با هنگ کنگ بازی داریم باید در مرحله بعد رودرروی ژاپن که یکی از قدرت های برتر آسیا است قرار بگیریم.

آقاکوچکی تصریح کرد: شناخت خوبی از ژاپن داریم و امیدوارم با برتری مقابل این تیم و سپس کره جنوبی قهرمان بازی پاراآسیایی ٢٠١4 شویم.


موضوعات مرتبط: جانبازان ومعلولین

تاريخ : یکشنبه 27 مهر1393 | | نویسنده : araz |
آرازبسکت-صمد نیکخواه بهرامی در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در بندر امام خمینی (ره)، اظهار کرد: بدون شک آرزوی هر بازیکنی به تن کردن پیراهن این تیم خوزستانی است.

صمد نیکخواه بهرامی

وی افزود: امسال باشگاه پتروشیمی بندر اما پیشنهادی ارائه کرد و این فرصت خوب نصیب من شد که برای این تیم پر آوازه که همیشه یکی از مدعی‌های قهرمانی بوده بازی کنم.

بازیکن بسکتبال پتروشیمی بندر امام با اشاره به آمادگی و هماهنگی با تیم عنوان کرد: در حال حاضر مدت زیادی به شروع فصل باقی نمانده و این تیم حدوداً 2 ماه تمرینات خود را شروع کرده و من هم باید خودم را با شرایط تیم هماهنگ کنم.

وی اضافه کرد: البته به طور کلی با بازی بچه‌های پتروشیمی بندر امام آشنایی دارم و امیدوارم هرچه زود‌تر با تیم هماهنگ شوم.

نیکخواه بهرامی خاطرنشان کرد: بدون شک امسال هم تیم بسکتبال پتروشیمی برای قهرمانی به میدان می‌رود و امیدوارم امسال قهرمانی در لیگ بر‌تر را در جمع هواداران پتروشیمی بگیریم.

وی همچنین با اشاره به هواداران پر شور بندر امامی بیان کرد: هواداران پر شور و با غیرت باشگاه پتروشیمی بندر امام پیش از این ثابت کردند که همیشه پای کار هستند و هیچ چیز باعث نخواهد شد که تیم را تنها بگذارند.

بازیکن بسکتبال پتروشیمی بندر امام گفت: بسکتبال پتروشیمی بندر امام 3 سرمایه مهم و ارزشمند دارد که مدیریت، کادر قوی و هوادران پرشور این تیم بندر امامی را نمی‌توان نادیده گرفت.


موضوعات مرتبط: سوپر لیگ کشور

تاريخ : یکشنبه 27 مهر1393 | | نویسنده : araz |
آرازبسکت-به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری تسنیم به اینچئون، محمد رضا دستیار پس از شکست تیمش برابر ایران گفت: ایران تیم بسیار قدرتمندی است که برخی بازیکنانش در لیگ‌های اروپایی بازی می‌کنند. در طرف مقابل ما تیم جوانی داریم.

بسکتبال با ویلچر

وی با بیان اینکه یک سال است به عنوان سرمربی تیم تایلند فعالیت می‌کند، اظهار داشت:در این مدت تیم را 50 درصد جوان کردم. بازیکنان  امروز از نظر روحی، روانی و ذهنی آمادگی رقابت پایاپای با ایران را نداشتند.

دستیار خاطرنشان کرد: بازی را خوب شروع کردیم و تا امتیاز 8 به صورت برابر پیش رفتیم اما به همان دلیلی که گفتم بازیکنان ما نتوانستند به خوبی کار را ادامه دهند.

سرمربی تیم بسکتبال با ویلچر تایلند گفت:امیدوارم بتوانیم به جمع 4 تیم پایانی صعود کنیم و البته امیدوارم ایران قهرمان شود تا هم ما خوشحال شویم و هم مردمی که در ایران هستند.


موضوعات مرتبط: جانبازان ومعلولین

تاريخ : یکشنبه 27 مهر1393 | | نویسنده : araz |
آرازبسکت-به گزارش گروه ورزشی باشگاه خبرنگاران؛ تیم ملی بسکتبال با ویلچر مردان ایران امروز (یک‌شنبه) برابر تایلند قرار گرفت و با نتیجه ٩٣ بر 48 به پیروزی رسید.

ملی پوشان کشورمان که 2 دیدار گذشته خود مقابل مالزی و کویت را با پیروزی پشت سر گذاشته بودند، برابر تایلند هم تیم برتر میدان بودند و اجازه خودنمایی به حریف خود که را ندادند.
 
در این مسابقه تماشاگران تایلندی حاضر در سالن سر و صدای زیادی به راه انداخته و از تیم‌شان با طبل حمایت می‌کردند. چند تماشاگر کره‌ای هم ایران را تشویق می‌کردند.


موضوعات مرتبط: جانبازان ومعلولین

تاريخ : یکشنبه 27 مهر1393 | | نویسنده : araz |

سایت فرهیختگان بسکتبال – فدراسیون بسکتبال بدون مشخص بودن رییس آینده دست به اقدام های عجولانه ای می زند. از جمله این اقدام ها برگزاری لیگ برتر بسکتبال از روز پنجم آبان ماه است.این در شرایطی است که هنوز تعدادی از تیم ها شرایط مناسبی ندارند، ملی پوشان زیادی بیرون مانده اند و به نظر نمی رسد لیگ برتر بسکتبال شروع خوبی داشته باشد.

منابع نزدیک به سایت فرهیختگان بسکتبال خبر داده اند وزارت ورزش و جوانان نیز از این موضوع که لیگ برتر بسکتبال شتابزده برگزار شود راضی نیست. ظاهرا گزارش های مبسوطی از وضع تیم ها و احوالات لیگ برتر بسکتبال  و بازی با نام های ملی و حرفه ای به وزارت ورزش و جوانان رسیده است . از آنجایی که هیچ کدام از مباحث لیگ برتر امسال کارشناسی نشده و اشکالات بسیاری در سطوح مختلف آن پیش از اجرا دیده می شود بعید نیست وزارت ورزش و جوانان به طور مستقیم تذکراتی به مسئولان برگزار کننده این لیگ در فدراسیون بدون رییس بسکتبال بدهد.

لیگ برتر بسکتبال در حالی 9 تیمی اعلام می شود که تیم بسکتبال صنایع ماهشهر تا این لحظه وجود خارجی ندارد.تیم بهشت هیرکان مشکل مالی دارد و تیم هایی مانند نفت آبادان و شهرداری گرگان با کمترین سرمایه گذاری قصد ورود به لیگ برتر دارند.

قانون منع حضور بازیکنان خارجی در مرحله اول لیگ برتر نیز از دیگر مشکلاتی است که گویا تا سطح وزارت ورزش و جوانان نیز بیخ پیدا کرده است.


موضوعات مرتبط: تحلیلی

تاريخ : شنبه 26 مهر1393 | | نویسنده : araz |
آرازبسکت-کاپیتان تیم ملی بسکتبال با عقد قرادادی به تیم پتروشیمی بندرامام پیوست.به گزارش فارس، صمد نیکخواه بهرامی که صحبت‌هایی مبنی حضور وی در لیگ‌های اروپایی و چین به نظر می‌رسید، در نهایت با پتروشیمی بندرامام به توافق رسید و فصل آینده در این تیم بازی خواهد کرد.

 نیکخواه بهرامی فصل گذشته در لیگ چین بازی می‌کرد و پیشنهادی هم از لیگ فرانسه داشت.
 
کاپیتان تیم ملی بسکتبال نخستین تمرین خود را امروز با پتروشیمی انجام داد.

موضوعات مرتبط: سوپر لیگ کشور

تاريخ : شنبه 26 مهر1393 | | نویسنده : araz |
آرازبسکت-به گزارش خبرنگار ورزشی باشگاه خبرنگاران "هوراسیو موراتوره" در اواخر ماه آگوست به عنوان رئیس جدید فدراسیون جهانی بسکتبال (فیبا) در سال های 2014 تا 2019 برگزیده شد.

هوراسیو در گفتگو با سایت فیبا تاکید کرد: فیبا با سیستم جدید رقابتی به دنبال درگیر کردن 140 کشور در مسابقات ملی است و کار گروه هایی هم قصد دارند به فدراسیون های هر کشور برای توسعه و رشد آنها کمک کنند.

وی می گوید: هدف نهایی فیبا درگیر کردن تعداد بیشتری از کشورها در جام جهانی بسکتبال است و هر کاری که در این دوره انجام می گیرد برای قدرت بخشیدن به فدراسیون های ملی است.

گفتنی است جام جهانی بسکتبال از سال های زوج به سال های فرد منتقل شده است و دوره بعدی نیز به جای سال 2018 در سال 2019 برگزار می شود. سیستم رقابتی قاره ها نیز از شکل فعلی تغییر خواهد کرد.


موضوعات مرتبط: تحلیلی

تاريخ : شنبه 26 مهر1393 | | نویسنده : araz |
آرازبسکت-'محمدرضا اسلامی' روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: سروری از بازیکنان تیم ملی جوانان است که فصل پیش در تیم استقلال قشم حضور داشت.

وی یادآور شد: پیش از این 'محسن محمدی' و 'قباد دری' را به عنوان بازیکنان جدید خود برای فصل پیش رو جذب کرده بودیم.

سرمربی تیم بسکتبال هفت الماس قزوین با اشاره به پیگیری های خود برای به خدمت گرفتن یک بازیکن خارجی، گفت: با توجه به دستور العمل فدراسیون که جذب بازیکنان خارجی را تنها از مرحله دوم لیگ مجاز می ساخت، پیگیری های خود را متوقف کردیم.

اسلامی در پایان یادآور شد: فعلا قصد افزودن بازیکن دیگری را به فهرست تیم خود نداریم و لیگ را با نفرات فصل پیش و بازیکنان جدید اضافه شده به تیم آغاز خواهیم کرد.

تیم هفت الماس قزوین امسال دومین فصل حضور خود در لیگ برتر باشگاه های بسکتبال کشور را تجربه خواهد کرد.


موضوعات مرتبط: سوپر لیگ کشور

تاريخ : شنبه 26 مهر1393 | | نویسنده : araz |

آرازبسکت-فدراسیون بسکتبال-سمینار هماهنگی داوران مسابقات لیگ برتر باشگاههای کشور به منظور حضور هرچه بهتر در فصل مسابقاتی 94-93 در روزهای 2 و 3 آبان ماه در سالن بسکتبال مجموعه ورزشی آزادی برگزار   خواهد شد.

 

 

images

 

22 داور دعوت شهد به سمینار می بایستی راس ساعت 00 : 13 روز جمعه 93.8.2  خود را به هوشنگ قائم خواه معرفی نمایند.

 

شروع سمینار : ساعت 16:00 روز جمعه 93.8.2

پایان سمینار: ساعت 18:00 روز شنبه 93.8.3

 

دعوت شدگان :

1-     امیرحسین واحدپور                       تهران                       12- شهرام پرنیاک                               خوزستان

2-     امیر حسین صفرزاده                      تهران                       13- محسن روشن ضمیر                      خوزستان

3-     جعفر محمدپور                               تهران                       14- محمد شهمیرزادی                          البرز

4-     صادق قنبری                                   تهران                       15- حسن نیکخواه                               البرز

5-     محمد اولیاء زاده                           تهران                       16- احسان رحیمی                               خراسان رضوی

6-     ژوبین جلیلی                                 تهران                      17- هادی سالم                                    همدان

7-     محمد دوست                                 سمنان                     18- مهرداد آذرمی                                 آذربایجان شرقی

8-     محمدرضا صالحیان                        سمنان                     19- رضا آذرافزا                                    اصفهان

9-     اکبر مومنی                                    گلستان                    20-  نصرسعیدی نیا                            اصفهان

10-  محمد رجبی                                   گلستان                    21- جواد زارع                                      فارس

11-  علیرضا ناصر افشار                          یزد                         22- رامین حسین زاده                         آذربایجان غربی


موضوعات مرتبط: داوری

تاريخ : شنبه 26 مهر1393 | | نویسنده : araz |

آرازبسکت-سرمربی تیم بسکتبال شهرداری گرگان گفت: بازیکنی که ۵۰ میلیون تومان قیمتش است، پیشنهاد ۱۵۰ میلیونی می‌دهد و با این شرایط باید سقف قرارداد تعیین شود.

خبرگزاری فارس: بازیکن ۵۰ میلیونی، قیمت ۱۵۰ میلیونی می‌دهد/ باید برای ملی‌پوشان بسکتبال سقف تعیین شود

اسدالله کبیر در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، در مورد شرایط تیم بسکتبال شهرداری گرگان اظهار داشت: از چند ماه پیش تمرینات خود را آغاز کرده‌ و سعی می‌کنیم تا چند روز آینده 12 نفر از بازیکنان بومی را انتخاب کرده و وارد مسابقات شویم.

وی در پاسخ به این سوال که سهمیه ملی جذب می‌کنید یا خیر، گفت: بودجه‌مان برای جذب آنها مناسب نیست و سعی می‌کنیم چند بازیکن در حد ملی را جذب کنیم. البته با تیم هایی که وجود دارند، سهمیه‌های ملی به ما نمی‌رسند.

سرمربی تیم بسکتبال شهرداری گرگان عنوان کرد: با وضعیتی که به وجود آمده است، همه بازیکنان ملی قیمت های نجومی می‌دهند. به عنوان مثال بازیکنی که 50 میلیون تومان قیمتش است، به دنبال قرارداد 150 میلیون تومان است.

وی ادامه داد: وقتی به این بازیکن می‌گوییم شاید تیمی پیدا نشد و و بیرون بمانی، می گوید که اشکالی ندارد که بیرون بمانم.

کبیر با اشاره به اینکه برخی تیم‌های ثروتمند بازیکنان زیادی را جذب می‌کنند و حتی برخی از آنها را روی سکو هم قرار می‌دهند،  تاکید کرد: با این وضعیت بازیکنان افت می‌کنند و بسکتبال‌شان  دو - سه سال دیگر به پایان می‌رسد. من در جلسه سازمان لیگ هم عنوان کردم که باید برای بازیکنان ملی سقف قرارداد در نظر بگیرند تا قیمت های نجومی مطرح نشود.

لیگ برتر بسکتبال از پنجم آبان با حضور 9 تیم آغاز می‌شود.


موضوعات مرتبط: سوپر لیگ کشور

تاريخ : شنبه 26 مهر1393 | | نویسنده : araz |
آرازبسکت-ملی‌پوش بسکتبال ایران برای حضور در ترکیب تیم جدیدش راهی چین شد که در بدو ورود به این کشور مورد استقبال گرم مدیر باشگاه جیانگسو و اصحاب رسانه این کشور قرار گرفت.

http://media.isna.ir/content/1413615617848_photo%201(3).JPG/4

به گزارش ایسنا، مهدی کامرانی برای حضور در ترکیب تیم جدیدش راهی چین شد و مورد استقبال خبرنگاران، طرفداران و مدیران باشگاه جدیدش قرار گرفت. گارد راس اول بسکتبال ایران که برای این فصل با تیم جیانگسو قرارداد بسته‌است زمانی که به چین رسید در فرودگاه مورد استقبال مدیران باشگاه و طرفدارانش قرار گرفت. همچنین خبرنگاران زیادی نیز برای گفت و گو با پست یک بسکتبال ایران در فرودگاه حضور داشتند.

http://media.isna.ir/content/1413615618004_photo%202(3).JPG/4

دو شبکه ورزش چین نیز برای گفت و گوی اختصاصی با مهدی کامرانی در محل هتل او مستقر شده بودند.

او پس از دیدار با اعضای کادرفنی تیم جاینگسو در هتل محل اقامت خود مستقر و سپس در ضیافت شام باشگاه نیز دعوت بود و با هم‌تیمی‌های جدیدش آشنا شد و امروز نیز در محل باشگاه حاضر شد و از امکانات تیم جدیدش بازدید کرد.

http://media.isna.ir/content/1413615618082_photo%203(1).JPG/4

مهدی از امروز به آرامی تمرین‌هایش را آغاز کرده و طبق برنامه باشگاه قرار است به همراه هم‌تیمی‌هایش در یک مرکز خرید با طرفداران باشگاه ملاقات داشته‌باشد.

http://media.isna.ir/content/1413615618191_photo%204(1).JPG/4

"جیانگسو" یکی از دو تیم تازه وارد به لیگ CBA است که مهدی کامرانی را به خدمت گرفت.

نکته جالب توجه این است که در هفته نخست لیگ چین شینگ دائو که حامد حدادی را در اختیار دارد با جیانگسو رقابت خواهد کرد که تقابل مهدی کامرانی و حامد حدادی جالب توجه خواهد بود.


موضوعات مرتبط: تیمهای ملی ، آسیا

تاريخ : شنبه 26 مهر1393 | | نویسنده : araz |
آرازبسکت-به گزارش خبرنگار ورزشی باشگاه خبرنگاران؛ مسئولان باشگاه پتروشیمی بندرامام از مدت ها قبل در فکر احداث یک سالن جدید بسکتبال بودند که کلیات این طرح توسط هیئت مدیره تصویب شد و در حال حاضر مراحل طراحی، برآورد هزینه ها و کارهای اولیه پیش از ساخت انجام می شود.

این سالن در شهرک بعثت با گنجایش حداقل 7000 نفر احداث می شود و به عنوان مجموعه ای چندمنظوره مورد استفاده قرار می گیرد.

قرار است در کنار سالن بسکتبال مجموعه سالن بدنسازی نیز احداث شود.

تعداد زیاد هواداران در زمان برگزاری مسابقات فینال سوپرلیگ و سایر بازی های مهم باعث شد که مسئولان ماهشهری به فکر یک سالن بزرگتر برای بسکتبال بیافتند.

گفتنی است این اقدام ماهشهر در حالی انجام می شود که شهر تهران به عنوان پایتخت همچنان تنها یک سالن مناسب برای بسکتبال دارد و وزیر ورزش جدید نیز تنها قول پیدا کردن فضای مناسب برای ایجاد سالن اختصاصی را داده است که هنوز خبری از اجرایی شدن آن نیست.


موضوعات مرتبط: سوپر لیگ کشور

تاريخ : شنبه 26 مهر1393 | | نویسنده : araz |

سایت فرهیختگان بسکتبال – فدراسیون جهانی بسکتبال در شهر ژنو و در دفتر مرکزی خود موزه ای به نام تاریخ بسکتبال را به یاد دکتر جیمز نای اسمیت ابداع کننده  بسکتبال ایجاد کرده و در آن عکس های یادگاری نای اسمیت از روزهای نخست پیداش بسکتبال را  به نمایش گذاشته است.

c5255febc0a5
این روزها این موزه مهمان ویژه ای به خود دید “جیمز پی نای اسمیت” نوه دکتر اسمیت که به موزه پدربزرگ رفته بود.
نای اسمیت پس از تماشای موزه بسیار شگفت زده بود و وقتی از او درباره پدر بزرگش سوال شد پاسخ داد: متاسفانه من فقط سه سال داشتم که پدربزرگ از دنیا رفت ولی از پدر خود که بزرگترین فرزند او بود همیشه خاطرات وی را دنبال می کردم.تاريخ : شنبه 26 مهر1393 | | نویسنده : araz |

سایت فرهیختگان بسکتبال – نناد ترونیچ با همان عنوانی که فدراسیون بسکتبال او را پروفسور معرفی می کند مهمان چند روزه بسکتبال ایران است. این مدرس صربستانی به منظور آموزش مقدمات و اصول پایه ای بسکتبال به ایران آمد و تا آنجایی که ماشنیده ایم آموزه های خوبی برای مربیان بسکتبال داشت .

اصولا بر نفس عمل ورود مربیان خارجی به بسکتبال ایران ، ایرادی وارد نیست.کاری است بسیار ارزنده که باید در طی فصل رقابت ها به دفعات برگزار شود و مربیان مدام تحت آموزش های روز دنیا قرار بگیرند.

بسکتبال ایران در 25 سال گذشته از آموزه ها و متدهای مدرسانی مانند توریزانو، زوران پره لوویچ ، ماریو دی سیستی و تعدادی دیگر به خوبی بهره برد که ثمره روش های آموزش این مدرسان در تیم های پایه ای ادوار مختلف بسکتبال ایران مشهود است.

نناد ترونیچ صربستانی مانند همتاهای خود که اصول و مقدمات بسکتبال را به خوبی و از سنین کودکی فرا می گیرند، از کشوری می آید که مهد بسکتبال است و انتظاری غیر از این از یک مربی اهل صربستان نمی رود . نناد هم بسکتبال بازی کرده و هم دانش تربیت بدنی دارد بنابراین تجربیاتش در این حوزه می تواند موثر باشد با این حال پرسشی که مطرح می شود چرایی و چگونگی نیاز بسکتبال ایران در دوره کنونی به مربیان و مدرسان خارجی است.

آیا بسکتبال ایران فقط به مدرس برای مربیان بسکتبال نیاز دارد یا تغییر در دیدگاه های مدیریت کلان بسکتبال نیز این روزها به عنوان یک ضرورت باید مطرح شود؟ آیا بسکتبال ایران مدیر توانمند با آگاهی از علم و هنر مدیریت نمی خواهد؟برای تربیت مدیر در بسکتبال چه باید کرد؟

بسکتبال ایران در دهه نهم حیاتش، نسل های گران قیمتی را به خود دید که هر کدام در حوزه های دانش و ورزش گام های اساسی برداشتند اما چون هر کدام بعد از چسبیدن به کار و سرمایه منفک از بسکتبال شدند، مدیران موفق در حوزه های دیگر بودند تا بسکتبال.

نگاه غیر تخصصی در دیدگاه کلان ورزش ایران با اهداف سیاسی مدیرانی که در راس کار قرار می گرفتند نیز به این مسئله دامن زد تا اهالی مدیر و فرهیخته بسکتبال در سایه قرار بگیرند هر چند حجب و حیای خانواده بسکتبال حتی در سطوح مدیریتی نیز مانع از آن شد کسی از جمع فرهیختگان بسکتبال با هیاهویی که ذات ورزش دارد، پا پیش بگذارد.

با روی کارآمدن دولت یازدهم و اراده ای که به منظور علمی کردن ورزش در نزد مدیران دانشگاهی به وجود آمد فضای مناسبی برای کار در حوزه علمی کردن بسکتبال ایجاد شده است به این ترتیب که فرهیختگان بسکتبال را در برهه کنونی مجاب می کند برای پس زدن واپس گرایی و ریشه کن کردن تصمیمات سنتی با جایگزین کردن متدهای علمی مدیریت به منظور جلوگیری از هدر رفت برنامه ها و ظرفیت های موجود بسکتبال ، آستین همت بالا بزنند.

خوشبختانه این فضا مهیاست و جامعه بسکتبال بی حوصله تر از هر زمان دیگر به جابه جایی علم مدیریت با سنت، فکر می کند و بی صبرانه منتظر اعلام زمان انتخابات است.

همزمانی کلاس ترونیچ پیش از برگزاری مجمع انتخابات فدراسیون بسکتبال در جمع فرهیختگان و پیشکسوتان بسکتبال این پرسش را به وجود می آورد که بسکتبال ایران چه زمانی به مدرسانی در سطوح تدریس علم و هنر مدیریت در این حوزه نیاز پیدا می کند؟ آیا زمان این کار فرا نرسیده است که مدیران فرهیخته بسکتبال کسانی که علم و تجربه مدیریت خود را تاکنون در حوزه های دیگر نشان داده اند صرفا تحت آموزه های مدیریتی متخصصان ورزشی دنیا قرار بگیرند؟ بی شک مدرسان خارجی برای مربیان بسکتبال یک نیاز است اما فراموش نکنیم پرورش مدیران بسکتبال یک ضرورت بشمار می رود تا ریشه سنت گرایی با رویکرد نوچه پروری در بسکتبال ایران خشکانده شود.


موضوعات مرتبط: تحلیلی

تاريخ : شنبه 26 مهر1393 | | نویسنده : araz |

آرازبسکت-کاپیتان تیم بسکتبال با ویلچر ایران گفت: پیروزی مقابل کویت برای ما محک خوبی نبود و نباید هیچ تیمی را دست کم بگیریم.

به گزارش خبرنگار اعزامی فارس از اینچئون، علیرضا احمدی، کاپیتان تیم بسکتبال با ویلچر ایران پس از شکست تیم کویت گفت: کویت حریف امروز ما جزو تیم‌های درجه 2 و 3 آسیاست و مطمئنا این مسابقه براى ما محک خوبی نبود و نباید از این برد تصور دیگرى داشته باشیم.

وی ادامه داد: تمامی حریفان برای ما جدى هستند و هیچ تیمی را دست کم نمى‌گیریم.

احمدی در پایان گفت: در گروه خودمان صدرنشین می‌شویم و در مرحله نیمه نهایی با ژاپن روبرو خواهیم شد.

به گزارش خبرنگار اعزامی فارس از اینچئون، مرتضی ابراهیمی  پس از پیروزی تیم ملی بسکتبال با ویلچر ایران برابر کویت اظهار داشت: تیم کویت تازه سامان یافته و قدرت زیادی ندارد. ما چند بازیکن لژیونر داریم. در این بازی بهتر و هماهنگ‌تر از دیدار با مالزی بودیم و مزد برتری‌مان را هم گرفتیم.

ابراهیمی با بیان اینکه قول قهرمانی نمی‌دهیم تصریح کرد: همه تیم‌ها به خصوص کره‌جنوبی و ژاپن کار و پیشرفت کرده‌اند. با این وجود با تمام توان برای قهرمانی تلاش می‌کنیم.

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری فارس از اینچئون ایمان بگ‌زاده فرد عضو تیم ملی بسکتبال ایران گفت: کویت کیفیت لازم را نداشت و جزو تیم‌های درجه دو و سه آسیا است. این بازی به هماهنگی ما کمک کرد تا در مسابقات آینده مقتدرانه ظاهر شویم.

وی در ادامه گفت: حریفان اصلی ما در این بازی‌ها کره جنوبی و ژاپن هستند و ما برای اینکه به عنوان قهرمانی برسیم باید تلاش زیادی انجام دهیم. با این حال قهرمانی در این مسابقات دور از دسترس نیست.

وحید غلام‌ آزاد بازیکن تیم بسکتبال با ولیچر ایران پس از شکست تیم کویت گفت: بازی تمرینی خوبی برای ما بود. ما برای بازی برابر ژاپن آماده می‌شویم. به احتمال زیاد در نیمه‌نهایی به مصاف این تیم می‌رویم.

وی در پایان اظهار کرد: تیم کویت برای اینکه سه رقمی نشود تلاش زیادی کرد.


موضوعات مرتبط: جانبازان ومعلولین

تاريخ : شنبه 26 مهر1393 | | نویسنده : araz |
آرازبسکت-به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری تسنیم به اینچئون، وحید غلام‌آزاد، بازیکن تیم بسکتبال با ویلچر ایران پس از پیروزی مقابل تیم کویت اظهار داشت: دیدار با کویت در این مرحله بازی تمرینی بسیار خوبی برای ما بود.

بسکتبال با ویلچر

وی با اشاره به میزان آمادگی بازیکنان تیم بسکتبال با ویلچر ایران در این دوره از مسابقات افزود: خودمان را برای بازی مقابل ژاپن آماده می‌کنیم که به احتمال زیاد باید در نیمه نهایی به مصاف این تیم برویم.

بازیکن تیم بسکتبال با ویلچر ایران همچنین به نتیجه 98 بر 43 که مقابل کویت رقم خورد اشاره کرد و گفت: تیم کویت برای این که 3 رقمی نشود، تلاش زیادى داشت.


موضوعات مرتبط: جانبازان ومعلولین

تاريخ : شنبه 26 مهر1393 | | نویسنده : araz |
آرازبسکت-اینچئون - ایرنا - سرمربی تیم ملی بسکتبال با ویلچر ایران گفت: خوشحالم که قبل از افتتاح رسمی بازی های پاراآسیایی دو پیروزی مقتدرانه کسب کردیم و باعث دلگرمی کاروان ایران شدیم.

 

به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا، عباس آقا کوچکی پس از پیروزی تیم ملی بسکتبال با ویلچر ایران برابر کویت افزود: مقابل کویت بازی خوبی انجام دادیم و خودمان را برای دیدار با تایلند آماده کردیم.

وی در باره مرحله دوم این مسابقات گفت: احتمالا در مرحله بعد به مصاف ژاپن می رویم. تیم های ژاپن و کره جنوبی از حریفان اصلی ایران در این رقابت ها هستند.

سرمربی تیم ملی بسکتبال با ویلچر ایران در باره علت از دست دادن امتیاز فراوان در کوراتر دوم گفت: بسکتبال با ویلچر کلاس بندی دارد و در کوارتر دوم به بازیکنان با کلاس بندی پایین تر فرصت دادم تا در مسابقه حضور یابند.

وی با یادآوری اینکه ژاپن و کره جنوبی دو رقیب اصلی ایران در این رقابت ها خواهند بود، گفت: شانس ایران با تیم های کره و ژاپن برای کسب مقام قهرمانی برابر است. برای قهرمانی تلاش می کنیم اگر چه کار بسیار سختی است.

آقاکوچکی گفت:امیداورم با پیروزی مقابل کره جنوبی انتقام شکست تیم ملی بسکتبال مردان ایران در بازی های آسیایی را از این کشور بگیریم.

وی در باره میزبانی این مسابقان نیز گفت: شرایط میزبانی کره ای ها نامناسب است و محل مسابقات بسکتبال با ویلچر تنها یک آسانسور دارد و این موضوع مشکلاتی زیادی را ایجاد کرده است.

تیم ملی بسکتبال با ویلچر ایران امروز (شنبه) در دومین مسابقه خود در بازی های پاراآسیایی موفق به شکست کویت شد.


موضوعات مرتبط: جانبازان ومعلولین

تاريخ : شنبه 26 مهر1393 | | نویسنده : araz |

آرازبسکت-به گزارش خبرنگار اعزامی مهر به اینچئون، تیم ایران در این بازی که در سالن سامسان برگزار شد با نتیجه 98 بر 43 مقابل کویت به برتری رسید.

شاگردان عباس آقاکوچکی  روز گذشته در نخستین بازی خود با حساب 84 بر 44 از سد مالزی گذشته بودند و فردا دوشنبه در سومین دیدار خود ساعت 14 با تایلند رو به رو می شوند.

تیم ایران در گروه دوم رقابتها با هنگ کنگ، مالزی، کویت و تایلند گروه است.

در گروه نخست هم تیم‎های کره جنوبی میزبان، امارات، ژاپن، عراق و چین تایپه حضور دارند.

دومین دوره بازی‌های پاراآسیایی اینچئون از 18 تا 24 اکتبر (26 مهر تا دوم آبان ماه) در اینچئون کره جنوبی برگزار می شود. در این دوره از رقابتها شش هزار شرکت‌کننده شامل 4500 ورزشکار و 1500 مسئول از 41 کشور جهان حضور پیدا خواهند کرد. در نخستین دوره این بازی‌ها که به میزبانی گوانگژو چین برگزار شد، ورزشکاران در 19 رشته ورزشی به رقابت پرداختند که در این دوره از رقابتها، تعداد رشته ها به 23 رشته افزایش پیدا کرده است. کاروان ورزشی ایران در دومین دوره بازی‌های پاراآسیایی با 204 ورزشکار در 16 رشته ورزشی شرکت خواهد کرد


موضوعات مرتبط: جانبازان ومعلولین

تاريخ : شنبه 26 مهر1393 | | نویسنده : araz |

آرازبسکت-در مسابقات نهایی بسکتبال نوجوانان کشور در مشهد تهران قهرمان شد .
سرپرست هیأت بسکتبال خراسان رضوی امروزبه خبرنگار ما گفت: مرحله نهایی مسابقات بسکتبال نوجوانان کشور با حضور تیم‌های تهران، اصفهان ، همدان و خراسان رضوی از دیروز به میزبانی مشهد در خانه بسکتبال خراسان رضوی آغاز و امروز در فینال این مسابقات ،تهران قهرمان شد .
جمشید مهریارافزود : در این مسابقات همدان دوم ،خراسان رضوی سوم و اصفهان چهارم شدند .
او گفت : 60 ورزشکارنوجوان در این مسابقات حضور داشتند .


موضوعات مرتبط: نوجوانان

تاريخ : جمعه 25 مهر1393 | | نویسنده : araz |

آرازبسکت-سرمربی تیم بسکتبال شهرداری گرگان گفت: با گرفتن ابلاغ سرمربیگری به صورت رایگان برای این تیم فعالیت خواهم کرد.

اسدالله کبیر امروز در گفت‎وگو با خبرنگار فارس در گرگان در خصوص آخرین وضعیت تیم بسکتبال شهرداری گرگان اظهار داشت: ما با یک‌سری بازیکن صحبت کردیم و ان‌شاء‎الله شنبه سر تمرین حاضر می‌شوند.

وی در خصوص نحوه همکاری با تیم عنوان کرد: من قراردادی با شهرداری نخواهم بست و فقط ابلاغ سرمربی‌گری می‎گیرم و کار را انجام خواهم داد.

سرمربی تیم بسکتبال شهرداری گرگان در خصوص نحوه دریافت حق‌الزحمه‌اش از تیم خاطرنشان کرد: قرار شد که رایگان برای تیم کار انجام دهم و هیچ مبلغی را از تیم دریافت نخواهم کرد.

کبیر درباره اعلام نام بازیکنانی که به تیم اضافه شده‎اند گفت: شنبه در جلسه تمرین تیم حاضر شوید و آنهایی که قرار است با تیم همکاری کنند در آن جلسه مشاهده خواهید کرد.

وی درباره بازی‎های تدارکاتی تا شروع لیگ تاکید کرد: فرصت چندانی برای بازی‎های تدارکاتی نداریم و فرصت ما به اندازه‎ای است که بتوانیم تیم را سامان دهیم.

کبیر بیان کرد: ما با فدراسیون هم صحبت کردیم و قرار شد بازی‎ها 19 آبان‎ماه امسال برگزار شود و رای‌گیری‎ هم راجع به این موضوع شد و همه هم به این موضوع رای مثبت دادند اما متاسفانه مسائلی پیش‎ آمد که شروع بازی‎ها پنجم آبان ماه امسال آغاز خواهد شد.

مرحله مقدماتی، تیم‌ها بازیکن خارجی ندارند

سرمربی تیم بسکتبال شهرداری گرگان در خصوص اسپانسرهای تیم تصریح کرد: همه چیز را به شهرداری گرگان واگذار کردم و به هر نوع که صلاح می‎دانند این مسائل را انجام دهند.

کبیر تاکید کرد: من بودجه‎ای را از شهرداری درخواست کردم و قرار شد این بودجه را تهیه کنند تا بتوانیم یک تیم خوبی را برای این فصل ببندیم.

وی در خصوص حضور بازیکنان خارجی و یا ملی در آغاز فصل در تیم بسکتبال شهرداری گرگان تصریح کرد: به هیچ عنوان هیچ تیمی در مرحله مقدماتی بازیکنان خارجی در تیم‎ها نمی‎توانند حضور داشته باشند.

سرمربی تیم بسکتبال شهرداری گرگان در پایان در خصوص بازیکنان فصل گذشته تیم نیر متذکر شد: اگر شنبه بازیکنانی که ما مد نظر داریم در تمرین حاضر شوند بازیکنانی که فصل گذشته با تیم همکاری کرده‎اند امسال در تیم نخواهند بود اما اگر حاضر نشوند مجید فرهانی و هومن رضایی و توانا است که با تیم همکاری خواهند کرد، البته توانا دو ساله با تیم قرارداد دارد و امسال در تیم خواهد بود.


موضوعات مرتبط: سوپر لیگ کشور

تاريخ : جمعه 25 مهر1393 | | نویسنده : araz |
آرازبسکت-تهران- ایرنا- فدراسیون بین المللی بسکتبال (فیبا) اعلام کرد: امسال در جام جهانی یا سایر رقابتهای قهرمانی بسکتبال هیچ مورد دوپینگ مثبتی مشاهده نشده است.

 

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، فیبا اعلام کرد: بیش از 300 نمونه در جام جهانی بسکتبال مردان در اسپانیا ، رقابتهای قهرمانی زنان در ترکیه و رقابتهای زیر 17 سال مردان و زنان گرفته شد.

نهاد حاکم بر بسکتبال جهان افزود: هیچ مورد مواد ممنوعه ای در این آزمایشها مشاهده نشد. نتایج سه نمونه غیرعادی بود، اما بررسی های بعدی نشان داد عادی است.

فیبا تاکید کرد: این نتایج موید آن است که تمام بازیکنان شرکت کننده عاری از دوپینگ بودند و خطر دوپینگ در بسکتبال پایین است.تاريخ : جمعه 25 مهر1393 | | نویسنده : araz |

آرازبسکت-تهران / واحد مرکزی خبر / ورزشی 1393/07/25
تیم ملی بسکتبال با ویلچر ایران اولین دیدار خود در بازی های پاراآسیایی را با پیروزی قاطع مقابل مالزی به پایان برد. در این دیدار ملی پوشان کشورمان با نتایج 26 بر 7، 48 بر 23 و 66 بر 34 و کسب امتیاز نهایی 84 بر 44 موفق شدند از سد حریف مالزیایی عبور کنند. امیر ماندگار فرد، سرپرست تیم بسکتبال با ویلچر گفت: کادر فنی در این بازی تلاش کرد تمام بازیکنان فرصت محک خوردن و حضور در زمین را داشته باشند.
وی افزود: ملی پوشان در دیدار افتتاحیه خود بسیار خوب ظاهر شدند و تلاش می کنند در سایر رقابت ها نیز حضور شایسته ای داشته باشند. تیم ملی کشورمان در دومین دیدار خود فردا، شنبه، ساعت 12 به وقت محلی اینچئون، مقابل کویت به میدان خواهد رفت.
تیم ایران در گروه B با تیم های مالزی، کویت ، هنگ کنگ و تایلند هم گروه است و در گروه A نیز تیم های کره جنوبی، ژاپن ، عراق، چین تایپه و امارات حضور دارند.
دومین دوره بازی های پاراآسیایی از فردا به صورت رسمی آغاز خواهد شد و تا دوم آبان در جریان خواهد بود.
کاروان جمهوری اسلامی ایران با 200 ورزشکار در 16 رشته ورزشی، در این رقابت ها حضور یافته است.


موضوعات مرتبط: جانبازان ومعلولین

تاريخ : جمعه 25 مهر1393 | | نویسنده : araz |

آرازبسکت-فرزاد کوهیان سرمربی فصل قبل تیم بسکتبال ذوب آهن در شرایطی که سعید آذری مدیرعامل باشگاه در دسترس خبرنگاران برای پاسخگویی نبود به خبرنگار ورزشی باشگاه خبرنگاران گفت: همه ما با تصور اینکه ذوب آهن در نهایت به لیگ می آید به فکر تیم دیگری نبودیم. اگر شرایط زودتر مشخص می شد شاید فرصتی برای مذاکره با دیگران بود. البته من بیشتر از اینکه برای خودم و بازیکنان ناراحت باشم برای استان اصفهان ناراحتم که همیشه در بسکتبال مطرح بوده و سال ها در لیگ نماینده داشته است اما حالا یک تیم ندارد.

عملکرد هیئت خوب نبوده است

وی تاکید کرد: این شرایط نشان می دهد آنهایی که در هیئت بسکتبال اصفهان بوده اند هم عملکرد خوبی نداشتند. نباید از هیئت به عنوان پایه ای استفاده شود که خودمان تیمداری کنیم. مشکلاتی هم در این میان گریبانگیر ذوب آهن شد که باید به آنها کمک می شد تا وارد لیگ شوند. ذوب آهن تیم متفاوتی است. مطمئنم که به غیر از دست اندرکاران کارخانه کمک دیگری برای بسکتبال ذوب آهن نبوده است. امیدوارم مسئولان ذوب آهن هم تجدید نظر کرده و وارد لیگ شوند.

وی افزود: این خلاء و فاجعه ای در استان اصفهان است که برگرداندن آن به شرایط سابق به راحتی اتفاق نمی افتد همانطور که بسیاری از شهرها تیم فوتبال و والیبال خود را از دست دادند و برگرداندن آن راحت نبود. این زنگ خطری است که کسی در اصفهان صدای آن را نمی شنود. شرایطی برای بسکتبال به وجود می آید که علاقمندان بی شمار اصفهانی برای تماشای بازی ها باید به شهرهای دیگر مسافرت کنند و این برای استان خوب نیست. متاسفانه این موضوع برای بعضی دست اندرکاران هم اهمیتی ندارد و ندیده ام که دلسوزی کنند. 

وی گفت: ذوب آهن در سال های گذشته درگیر مسائل زیادی بوده است. از زمانی که آذری مدیر باشگاه آمد هم مشکلات زیادی از گذشته وجود داشت که شدیدا درگیر این مسائل شد. به نظرم استان اصفهان که شرایط پرباری دارد باید به ذوب آهن کمک کند و تمام بار روی دوش ذوب آهن گذاشته نشود. از داخل کارخانه هم بیشتر حمایت شود تا تیم بسکتبال به کارش ادامه دهد. در شرایط فعلی ما به خاطر بسکتبال استان اصفهان واقعا نگران و ناراحتیم.
 
جلسه قرعه کشی پربار نبود
 
کوهیان در مورد جلسه لیگ هم اشاره کرد: جلسه قرعه کشی لیگ امسال هم به اندازه ای پربار نبود که برای لیگ بسکتبال مثبت باشد. لیگ سال قبل به اعتراف بسیاری افراد با کیفیت نبود و در برخی مسابقات افتی هم حس می شد. آمار، امتیازات و عملکرد بازیکنان نشان می دهد که لیگ باید تقویت شود، آیتمی که با قوی تر شدن آن تیم ملی هم سود می برد.

تیم های ذوب آهن، قشم، نیروی زمین، افرا خلیج فارس و زنجان از فصل قبل در لیگ امسال حضور ندارند، کوهیان با اشاره به غیبت این تیم ها گفت: امسال باید نقطه ضعف های لیگ پارسال در نظر گرفته می شد اما در جلسه لیگ کسانی بودند که کاری برای این قضیه انجام ندادند. رفتن 5 تیم از بسکتبال معضل بزرگی است. در این میان تکلیف حداقل 60 بازیکنی که عضو این تیم ها بودند چه می شود؟ علاوه بر این نفرات بازیکنان دیگری هم هستند که هنوز تیم ندارند با این اوصاف چه تمهیدات و استراتژی برای این مشکل دیده شد؟ آیا کمیت تیم ها به این شکل کافی است؟

3 تیم از چهار تیم نهایی قابل پیش بینی هستند

وی اضافه کرد: شرایط مناسب برای لیگ این بود که مسابقات را دیرتر شروع کنیم و به برخی تیم ها و  اسپانسرها اجازه جمع کردن قوای خود را بدهیم چون زمانی که تیم ملی درگیر مسابقات بود بسیاری از باشگاه ها به صورت جدی جمع نشده بودند. باید به جای شروع مسابقات با سرعت و فشردگی برای انجام دو هفته، رایزنی هایی انجام می دادیم که شاید تیم ها و بازیکنان را با تمهیداتی حفظ کنیم چون تمام اینها سرمایه بسکتبال هستند.

کوهیان اعتقاد دارد که تمهیدات لیگ باید به گونه ای اندیشیده شود که فاصله میان تیم ها را کمتر اما قدرت آنها را هم بیشتر کند. وی می گوید: از همین حالا می توان 3 تیم از چهار تیم بالای جدول را حدس زد. به نظر می رسد در مجموع نفراتی که در جلسه حضور داشتند تصمیمات خوبی برای کیفیت لیگ نگرفتند و برای تیم ها اینکه شرایط با تعداد اسپانسر کمتر برای رسیدن آنها به جمع چهار تیم برتر فراهم شده است، کافی بود.

برنامه قبلی را پخته تر می کردیم

وی ادامه می دهد: اگر برنامه سال قبل غلط بوده است امسال باید آن را پخته تر می کردیم. اگر هر سال یک برنامه را تست کنیم، بازیکن آزمایش می شود و خروجی هم نداریم. ضعف هر برنامه جدیدی هم با برگزاری مسابقات مشخص می شود مانند ایرادات سال قبل که در لیگ مشخص شد. این جریان برای لیگ ما خوب نیست و چنین تفکراتی به لیگ ما آسیب می رساند.

کوهیان تاکید می کند: یک بخش از مسئولیت ما در نظر گرفتن منافع تیمی است در حالی که باید گوشه چشمی هم به جامعه بسکتبال داشت و قدم هایی در آن مسیر برداشت. حتی می توان جلوی تصویب بسیاری از چیزهایی که به مجموع بسکتبال ضرر می رساند را گرفت. در جلسه امسال اگر موضوعی هم برای بالا بردن کیفیت لیگ مطرح شده، خروجی ای نداشته است. در شرایطی که بسیاری از بازیکنان بلاتکلیف هستند و ملی پوشان هم تیم ندارند، شروع لیگ طی دو هفته چندان مفید نیست. ضعف لیگ قبل در تیم ملی هم به چشم می خورد، بسیاری از بازیکنان نسبت به دوره های قبل شرایط خوبی نداشتند و ملی پوشان بعد از لیگ نه چندان قوی خود به خود افت می کنند.

سرمربی ذوب آهن اعتقاد به کیفیت بهتر لیگ با بازیکنان خارجی دارد که باعث ایجاد چالش برای بازیکنان داخلی و محک خوردن آنها می شود. ضمن اینکه بازیکنان خارجی مانند یک الگو برای بازیکنان داخلی به شمار می روند. 

کوهیان می گوید: هنوز هم تا زمانی که لیگ شروع نشده است می توان در این برنامه تجدید نظر کرد تا مسابقات با شرایط بهتری برگزار شود چون ما هدف را که برگزاری لیگی پویا و گسترش بسکتبال است، گم کرده ایم.


موضوعات مرتبط: تحلیلی

تاريخ : پنجشنبه 24 مهر1393 | | نویسنده : araz |
آرازبسکت-حبیب آغاجری در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در اهواز، اظهار کرد: جلسه با مسئولان پتروشیمی درباره وضعیت حمایت مالی از تیم بسکتبال صنایع پتروشیمی ماهشهر لغو شد.

آقاجری نماینده ماهشهر

وی اظهار کرد: دو تن از مسئولان شرکت‌های پتروشیمی به دلیل جلسات خود موفق به حضور در این جلسه نشدند اما امیدوارم هرچه زود‌تر وضعیت حامی مالی تیم بسکتبال صنایع پتروشیمی ماهشهر مشخص شود.

نماینده مردم ماهشهر، امیدیه و هندیجان در مجلس شورای اسلامی گفت: شرکت‌های صنعتی که در استان خوزستان مشغول فعالیت هستند و در آمد‌های بسیاری نیز دریافت می‌کنند باید نگاه ویژه‌ای به ورزش استان خوزستان داشته باشند.

وی افزود: همانطور که مردم خوزستان به دلیل برخی از صنایع مجبورند آلودگی‌ها را تحمل کنند این شرکت‌ها هم باید به ورزش و جوانان این مناطق خدمات متقابل ارائه دهند.

آغاجری عنوان کرد: ورزش به سلامت روحی افراد کمک می‌کند و سبب سالم ماندن جامعه از آسیب‌ها می‌شود به همین دلیل باید شرکت‌های صنعتی خوزستان به ورزش این استان کمک کنند.

وی در پاسخ به اینکه برخی از این شرکت‌ها دولتی هستند و این با خصوصی سازی در تضاد است، گفت: شرکت‌های خصوصی باید در ورزش سرمایه گذاری کنند و شرکت‌های دولتی می‌توانند در استعدادیابی به شرکت‌های خصوصی کمک کنند.

نماینده مردم ماهشهر، امیدیه و هندیجان در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: باید با تعامل و هم فکری ورزش استان خوزستان را به جایگاه واقعی و مطلوب برسانیم.


موضوعات مرتبط: سوپر لیگ کشور

تاريخ : پنجشنبه 24 مهر1393 | | نویسنده : araz |

آرازبسکت-به گزارش خبرگزرای فارس، روز اول از هفته نخست سوپرلیگ بسکتبال بانوان امروز با برگزاری 6 دیدار پیگیری شد که مدعیان موفق شدند حریفانشان را شکست دهند. این مسابقات که در 2 گروه به میزبانی تهران برگزار می‌شود با پیروزی آرارات نایب‌قهرمان دوره قبل و همچنین شهرداری بندرعباس تیم سوم سال گذشته همراه بود.

نتایج کامل به شرح زیر است:

A:

آرارات تهران 86- کیاگالری تهران 36

گاز تهران 60- ذوب‌آهن 53

هواپیمایی معراج کرمانشاه 54 - بال فارس 49

B:

شهرداری بندرعباس 71 - خانه بسکتبال مشهد 53

عباسی تهران 83- استیل البرز تهران 59

شهدای فاو گرگان 43 - وحدت آریای تهران 49


موضوعات مرتبط: بانوان

تاريخ : پنجشنبه 24 مهر1393 | | نویسنده : araz |
به گزارش خبرنگار ورزشی باشگاه خبرنگاران؛ در لیگ های معتبر بسکتبال دنیا برای هر تصمیم کوچکی مدت ها بررسی شده و پس از به نتیجه رسیدن هم حداقل یک یا دو سال تا اجرایی کردن تصمیم جدید فاصله می افتد.

در مقابل لیگ بسکتبال ایران این قابلیت انعطافی را دارد که ظرف چند ساعت از یک لیگ به دو لیگ تبدیل می شود، تعداد مراحل آن زیاد یا کم شده و ورود بازیکن خارجی را با بلند کردن دست نمایندگان باشگاه ها ممنوع اعلام می کنند. همچنین تصمیمات مختلفی برای اجرای فوری در دو هفته آینده مورد تصویب قرار می گیرد.

خبر خوش برای مسئولان فدراسیون این است که این بار نوک پیکان انتقادات به سمت نمایندگان باشگاه ها است.

روند تصمیمات جدید چگونه است؟

شاید نحوه تصمیم گیری ها در جلسات هماهنگی لیگ بسکتبال برای غایبان در جلسه چندان واضح و روشن نباشد.

روند این جلسات معمولا به این شکل است: مربیان و سرپرستانی که عموما در طول فصل از مسائل مختلف برگزاری انتقاد می کنند، در جلسات ابتدایی لیگ هم حضور داشته و برای تمام تصمیمات دست خود را به نشانه رای موافق بالا می برند.

روال جلسات لیگ هم به این شکل است که صدای نیمی از حاضران تا پایان جلسه به گوش سایرین نمی رسد، چند نماینده از باشگاه ها نیز بحث های متفرقه ای را مطرح می کنند و در مورد مسائل بزرگتر تنها دو یا سه نفر نظر می دهند.

تردستی نمایندگان باشگاه ها!

تصمیم جدید در مورد تبدیل سوپرلیگ به دو بخش ملی و حرفه ای هم در هر دو حالت خوب یا بد، ظرف تنها دو ساعت گرفته شده است. تصور ماجرا به این شکل راحت تر خواهد بود که نمایندگان 9 باشگاه با فکر لیگ دو مرحله ای که امتیازات مرحله اول در مرحله دوم هم قابل احتساب است وارد جلسه شدند، تصمیمی که مشکلات لیگ سال قبل را حل می کرد و بیشترین تناسب را با شرایط فعلی بسکتبال و زمان مورد نیاز برای تیم ملی داشت.

همین نمایندگان به مدت یک ساعت کمترین بحث و تبادل نظر را داشتند و در حال مرور برنامه های 8 تیمی، 9 تیمی و 10 تیمی بودند که یکباره به این تصمیم رسیدند تا برای مرحله اول لیگ جام جداگانه ای در نظر گرفته شود، بازیکن خارجی در این مرحله ممنوع و مرحله جداگانه ای با بازیکن خارجی برگزار شود که این مرحله هم دور مقدماتی رفت و برگشتی خود را با مراحل حذفی و فینال جداگانه داشته باشد.

در این میان به صورت خودجوش 2 نام جداگانه هم با عنوان لیگ ملی و حرفه ای برای این دو مرحله برگزیده شد.

به این شکل سوپرلیگ بسکتبال ایران در یک جلسه به دو لیگ کاملا مجزا تبدیل شد.

تکرار تصمیم گیری عجولانه

نیت پشت این تصمیم را هم که به فال نیک بگیریم، شکل تصمیم گیری های فوری که سال قبل هم باعث آسیب زدن به لیگ با یک مرحله ی کسالت بار شد، این بار هم جای خطای خود را دارد.
 
در شرایطی که سال قبل تیم زنجان در مرحله پلی آف از لیگ کنار کشید، گویا نمایندگان حاضر در جلسه به فکر مرحله دوم و احتمال کنار کشیدن تیم های ضعیف تر نبودند. زرق و برق یک جام دیگر با بازیکنان داخلی هم بیشتر از فکر تصمیمات اصولی و کارشناسی شده برای لیگی بود که میلیاردها تومان سرمایه صرف آن می شود.

عاقبت این لیگ با فرمت جدید به چه شکل خواهد بود؟ نمایندگان باشگاه هایی که با مسئولیت تصمیم گیری در مورد لیگ وارد جلسه شدند باید در پایان فصل پاسخگوی آن باشند.


موضوعات مرتبط: تحلیلی

تاريخ : پنجشنبه 24 مهر1393 | | نویسنده : araz |
آرازبسکت-به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران؛ هفت بازیکن تیم بسکتبال دانشگاه آزاد با این تیم قرارداد دو ساله دارند. محمد حسن زاده، محمد جمشیدی، میثم میرزایی، حامد حسین زاده، اشکان خلیل نژاد، کیوان ریاعی و رسول محمدی بازیکنانی هستند که با تیم تهرانی قرارداد دارند اما هادی عامری سرپرست دانشگاه آزاد نگران مذاکره سایر باشگاه ها با این بازیکنان است.

گویا برخی از این بازیکنان در تمرینات تیم های دیگر هم شرکت کرده اند. عامری در این مورد می گوید: تیم دانشگاه آزاد به این نفرات نیاز دارد و اگر باشگاهی قصد جذب بازیکنان ما را دارد نباید به صورت مستقیم با بازیکن وارد مذاکره شود. در صورتی که باشگاهی با این بازیکنان وارد مذاکره مستقیم شود از آنها شکایت می کنیم.

گفتنی است وضعیت بازیکنان باتجربه فصل قبل دانشگاه آزاد و همچنین بازیکنان ورودی جدید این تیم هنوز قطعی نشده است.


موضوعات مرتبط: سوپر لیگ کشور

تاريخ : پنجشنبه 24 مهر1393 | | نویسنده : araz |

سایت فرهیختگان بسکتبال – در این سال ها روند رو به رشد والیبال سبب شده اکنون لیگ برتر والیبال برای ملی پوشان این رشته محل بسیار خوبی برای انتخاب تیم باشد چرا که هم تیم های والیبال ایران انضباط مالی مناسبی برای پرداخت دستمزد بازیکنان ملی پوش خود دارند و هم سطح لیگ ایران با توجه به حضور درخشان ملی پوشان والیبال در رویدادهای جهانی بسیار بالا رفته است به طوری که اسلوبودان کواچ سرمربی تیم ملی والیبال ایران در مصاحبه ای اعلام کرد ملی پوشان ایران حاضر نیستند دستمزد پایین تری دریافت کنند و در لیگ کشورهای خارجی حضور پیدا کنند.همین گفته مربی تیم ملی نشان می دهد ملی پوشان حداقل از نظر مالی ترسی از حضور در ترکیب تیم های باشگاهی ایران را ندارند.
اما این اتفاقات در بسکتبال با 180 درجه تغییر رخ می دهد، از ملی پوشانی که برای بازی به لیگ چین می روند تا سطح پایین لیگ برتر بسکتبال که هر دوره نازل تر از دوره قبل برگزار می شود.
ملی پوشان بسکتبال با توجه به وضعیت مالی نامناسب تیم های لیگ برتری و عدم پرداخت منظم دستمزد های خود حضور در لیگ چین را که از نظر مسائل مالی و زیر ساختی بسکتبال بسیار پیشرفته است انتخاب می کنند. در حال حاضر بسیاری از بازیکنان تیم ملی که سالها در باشگاه های ایران حضور داشتند هنوز مطالبات گذشته خود را دریافت نکرده اند و نکته جالب تر آنکه بسیاری از این تیم ها اکنون اصلا وجود خارجی ندارد.

لیگی که در بسکتبال فقط در 2 ساعت به جمع بندی می رسد! قطعا در والیبال روزها زمان برده است و تفکرات درست مدیریتی در پس آن وجود دارد.


موضوعات مرتبط: سوپر لیگ کشور

تاريخ : پنجشنبه 24 مهر1393 | | نویسنده : araz |
آرازبسکت-به گزارش گروه ورزشی باشگاه خبرنگاران؛ عباس آقاکوچکی گفت: طبق قرعه کشی انجام شده در مسابقات جهانی، تیم ایران در گروه B با تیم های تایلند، کویت، مالزی و هنگ کنگ هم گروه است، در گروه A نیز تیم های کره جنوبی، ژاپن، عراق، چین تایپه و امارات حضور دارند.
 
وی افزود: اولین دیدار ایران روز جمعه 25 مهر ماه ، ساعت 10 صبح به وقت محلی مقابل مالزی برگزار می شود و سایر دیدارهای آن نیز به ترتیب روز شنبه، 26 مهر ساعت 12 به وقت محلی ، مقابل کویت ، روز یکشنبه، 27 مهر ساعت 14 به وقت محلی مقابل تایلند و آخرین دیدار مرحله گروهی روز دوشنبه، 28 مهر ساعت 14 به وقت محلی مقابل هنگ کنگ برگزار می شود.
 
سرمربی تیم ملی بسکتبال با ویلچر افزود: پس از انجام دیدارهای مرحله گروهی و مشخص شدن تیم های اول تا پنجم هر گروه، تیم اول گروه A با تیم دوم گروه B مسابقه می دهد و بالعکس، که برنده این دو دیدار برای فینال و بازنده های آن برای مقام سوم و چهارمی مسابقه می دهند.
 
وی در ادامه گفت: دو تیم سوم هر گروه نیز به صورت مستقیم برای کسب مقام پنجمی با هم روبرو می شوند و دو تیم چهارم برای کسب عنوان هفتم و تیم های پنجم هر دو گروه برای به دست آوردن مقام نهم، با هم مسابقه می دهند.
 
آقاکوچکی اعلام کرد: در بخش بانوان نیز 4 تیم ایران، کره جنوبی، ژاپن و چین حضور دارند که مسابقات آنها به صورت دوره ای برگزار می شود.
 
سرمربی تیم ملی بسکتبال با ویلچر گفت: اولین دیدار بانوان روز دوشنبه، 28 مهر ساعت 16 به وقت محلی مقابل چین برگزار می شود و دومین دیدار آن روز سه شنبه 29 مهر ساعت 10 صبح به وقت محلی مقال ژاپن و سومین دیدار نیز روز پنج شنبه اول آبان ساعت 14 به وقت محلی مقابل کره جنوبی برگزار خواهد شد.
 
وی در پایان افزود: کلاس بندی ورزشکاران بسکتبال با ویلچر در بخش آقایان و بانوان بدون مشکل انجام شده و از روز گذشته نیز جلسات تمرینی آنها آغاز شده است.
 
دومین دوره بازی های پاراآسیایی از 26 مهر ماه آغاز شده و تا 2 آبان در جریان خواهد بود.

کاروان جمهوری اسلامی ایران با 200 ورزشکار در 16 رشته ورزشی، در این رقابت ها حضور یافته است.


موضوعات مرتبط: جانبازان ومعلولین

تاريخ : پنجشنبه 24 مهر1393 | | نویسنده : araz |
آرازبسکت-تهران / واحد مرکزی خبر / ورزشی 1393/07/23
رقابت های بسکتبال قهرمانی شورای همکاری خلیج فارس در دوحه قطر آغاز شد.
به گزارش الکره ، نتایج روز نخست به شرح زیر است :
بحرین 86 - 35 عمان
عربستان 76 - 64 امارات
قطر 78 - 53 کویت


موضوعات مرتبط: آسیا

تاريخ : پنجشنبه 24 مهر1393 | | نویسنده : araz |
آرازبسکت-در آستانه فصل جدید لیگ برتر بسکتبال مصطفی هاشمی و باشگاه مهرام دوباره به توافق رسیدند و در این فصل نیز همکاری خواهند داشت. مصطفی هاشمی سرمربی فصل گذشته مهرام بعد از نایب قهرمانی در لیگ و پیش از باشگاه‌های آسیا قراردادش تمدید نشد و مهرامی‌ها تصمیم گرفتند که با مربی خارجی عازم باشگاه‌های آسیا شوند.

به نقل از ایسنا، پس از لغو باشگاه‌های آسیا و نزدیک شدن به فصل آینده لیگ برتر شایعه همکاری مجدد هاشمی با مهرام پررنگ شد تا بالاخره مذاکرات جواب داد تا هاشمی دوباره روی نیمکت تیم تهرانی بنشیند.

چند فصل قبل نیز با اینکه مهرام با هاشمی قهرمان ایران و غرب‌آسیا شده بود بچیروویچ جای او را گرفت که روند نایب قهرمانی‌های تیم تهرانی آغاز شد و حالا هاشمی دوباره هدایت این تیم را قبول کرده‌است.


موضوعات مرتبط: سوپر لیگ کشور

تاريخ : پنجشنبه 24 مهر1393 | | نویسنده : araz |
آرازبسکت-پیشکسوت بسکتبال ایران معتقد است نمی‌توان از اکنون درباره نحوه جدید لیگ برتر نظر داد، اما به نظر می‌رسد این شکل از مسابقات می‌تواند نتیجه‌ بخش باشد.

 IMG_1121.jpg

عنایت آتشی در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی ایسنا، درباره نحوه فصل آینده لیگ برتر بسکتبال، اظهار کرد: شیوه جدیدی برای برگزاری لیگ برتر انتخاب شده و تا زمانی که رقابت‌ها برگزار شود نمی‌توانیم به طور کامل درباره آن صحبت کنیم. هم اکنون دو رقابت در نظر گرفته شده که محاسن و معایبی دارد و باید در طول مسابقات ببینیم چه اتفاقی می‌افتد. به نظر من این که دو فرصت رقابتی برای تیم‌ها در نظر گرفته نتیجه‌ بخش خواهد بود. این تصمیم تازه باید آزمایش شود تا در نهایت نتیجه‌ آن معلوم شود.

 

پیشکسوت بسکتبال ایران افزود: نکته‌ای که در ذهن من وجود دارد این است که فاصله بین لیگ ملی و حرفه‌ای چقدر است و تیم‌ها چقدر فرصت برای حضور در لیگ حرفه‌ای دارند. نکته دیگر این استکه آیا در آن زمان بازیکنان خارجی خوب که بتواند برای بسکتبال ما مفید باشند پیدا می‌شود یا نه؟ ما می‌دانیم همه تیم‌ها بازیکنان خارجی جذب نمی‌کنند و در لیگ حرفه‌ای نیز ترکیب ایرانی خواهند داشت، اما حضور بسکتبالیست خارجی خوب ضرورتی برای رشد ما خواهد بود.

 

کارشناس بسکتبال ایران در پاسخ به این سوال که چرا دیگر خبری از آن سازمان لیگ و ایجاد اتحادیه و تصمیم گیری به شکل فصل قبل نبود؟ بیان کرد: اجازه دهیم تاکید کنم که باید بیشتر در فکر بازیکنان ایرانی باشیم که جذب باشگاه‌ها شوند و وضعیت آنها روشن شود. به خصوص بازیکنان جوا که باید برای آینده آماده شوند. در فصل قبل پیش‌بینی برای اتحادیه ایجاد شد و تصمیم بر این بود که اندک اندک نماینده تمام قسمت‌های لیگ در سازمان حاضر باشندو با ایجاد یک اساسنامه کار پیش برود. امسال این اتفاق نیفتاد و امیدوارم آن تصمیم فراموش نشود.

 

آتشی در پاسخ به این سوال که برخی اعتقاد دارند نباید لیگ سریع آغاز شود تا تیم‌ها فرصتی برای آماده سازی داشتند. نظر او چیست؟ تصریح کرد: موجودیت و داشته ما همین است و باید بر اساس آن داشته برنامه‌ریزی کرد. باید برنامه‌ریزی انجام می‌شد تا زمان از دست نرود. باشگاه‌های ما غرب آسیا و باشگاه‌های آسیا را پیش‌رو دارند و باید برای آن تورنمنت‌ها آماده باشند.

 

او در پاسخ به این سوال که آیا بهتر نیست در سال پیش از انتخابی المپیک به جای فکر کردن به باشگاه‌های آسیا به جام ملت‌ها فکر کنیم؟ گفت: قطعا نظر من نیز همین است. سال آینده انتخابی المپیک در چین برگزار می‌شود و باید آماده باشیم. باید تمام برنامه‌ها و نظرات ما بر آن متمرکز باشد. غرب آسیا که ارزش همیشگی‌اش را ندارد. نباید بسکتبالمان را درگیر تورنمنت‌های بی ارزش کنیم و باید نگاه‌مان به آینده باشد. باید به گونه‌ای کار کنیم که تیم ملی همانند سال 2013 در فیلیپین شور و هیجان برای قهرمانی داشته باشد.

 

آتشی در پایان به سوال ایسنا مبنی بر این که آیا آزمون و خطا برای نحوه برگزاری لیگ نباید تمام شود و به یک ثبات برسیم؟ گفت: این آزمون و خطا در تمام دنیا وجود دارد تا بالاخره بهترین شکل انتخاب شود و لیگ به ثبات برسد. بالاخره رسیدن به ثبات در ایران هم دشوار است. وضعیت تیم‌ها مشخص نیست، مشکلات اقتصادی وجود دارد و باید بر اساس وضعیت باشگاه‌ها لیگ را برگزار کرد.


موضوعات مرتبط: تحلیلی

تاريخ : پنجشنبه 24 مهر1393 | | نویسنده : araz |
آرازبسکت-به گزارش خبرنگار ورزشی باشگاه خبرنگاران؛ قرعه کشی مسابقات بسکتبال بازی های آسیایی ساحلی یک ماه قبل انجام شد و ایران در گروه A مسابقات جای گرفت اما با توجه به فشردگی کار تیم های ملی و درگیر بودن فدراسیون با مسابقات جام جهانی و بازی های آسیایی هنوز برنامه ریزی اعزام به بازی های ساحلی صورت نگرفته است.

محض اطلاع مسئول کمیته 3 نفره

 پیام سیفی زاده مسئول کمیته بسکتبال 3 نفره در ابتدای هفته به طور کامل از اعزام تیم ملی به این بازی ها و سرمربی تیم ابراز بی اطلاعی می کرد و تاکید داشت در صورت فهمیدن موضوع به وی هم خبر دهیم!

سرمربیگری تیم ملی بسکتبال 3 نفره ایران را که پیش از این در اختیار عباس آقاکوچکی بود در این دوره علی توفیق برعهده دارد و تعدادی اسامی بازیکنان نیز به کمیته ملی المپیک ارائه شده است. این بازیکنان هم از دل تیم هایی انتخاب شده اند که در فصل تابستان همراه تیم های ملی در مسابقات مختلف شرکت کردند.

گروه بندی مسابقات بسکتبال 3 نفره چهارمین دوره بازی های آسیایی ساحلی در پوکت به این شرح است:

گروه A: افغانستان، بنگلادش، ایران، مالدیو، عمان، قطر، ترکمنستان

گروه B: بوتان، چین، هند، اندونزی، کویت، لائوس، مغولستان و تایلند

2 تیم برتر هر گروه به مرحله نیمه نهایی اعزام می شوند و هر تیم نیز از چهار بازیکن تشکیل می شود.

فرصت یک ماهه برای تیم 3 نفره

زمان شروع مسابقات ساحلی از 14 نوامبر سال جاری میلادی است که دقیقا یک ماه بعد و با گذشت دو هفته از شروع سوپرلیگ خواهد بود.

توفیق در مورد موافقت باشگاه ها با در اختیار گذاشتن بازیکنان خود تاکید کرد: تیم ملی 3 نفره هم به نام ایران در مسابقات شرکت می کند و مطمئنم باشگاه ها نیز راحت با موضوع هماهنگ می شوند. ما چهار بازیکن را از بین 8 بازیکن اولیه ای که نام آنها ارائه شده است باخود به تایلند می بریم.

وی گفت: ما برای کسب بهترین عنوان به مسابقات می رویم. آخرین بار تیم ملی 3 نفره ما در آسیا چهارم شده بود و در این مسابقات هم برای نتیجه بهتر از آن یا حفظ جایگاه به تایلند می رویم.


موضوعات مرتبط: تیمهای ملی ، آسیا

تاريخ : پنجشنبه 24 مهر1393 | | نویسنده : araz |

سایت فرهیختگان بسکتبال - اخبار واليبال را که مرور کنيد چشم تان مي افتد  به خبر درخواست میزبانی فدراسیون والیبال برای برگزاری رقابت های جهانی 2018 در  ایران. بله درست خوانديد ميزباني ايران.

اينک اين خبر خوب در جامعه ورزش ايران را بگذاريد کنار نق هاي هميشگي بسکتبال که وامصيبتا سالن نداريم نمي توانيم ميزبان جام ملت هاي آسيا باشيم.حتي نمي توانيم تيم خارجي دعوت کنيم تا به حسرت چندين ساله بسکتبال ايران خاتمه دهيم و تيم ملي در خاک ايران بازي کند.
وقتی از محمود مشحون سوال می شد چرا ما درخواست میزبانی نمی دهیم او پاسخ می داد چون سالن نداریم.
وقتی هم صحبت از سالن 12 هزاری نفری آزادی به میان می آمد باز هم مشحون پاسخ می داد انتقال تجهیزات لازم برای برگزاری یک مسابقه بسکتبال در سالن 12 هزار نفری کار مشکلی است.
در این سال ها نداشتن یک تالار خوب بسکتبال نیازی مهم برای این رشته بوده است که فعلا به آن جامه عمل پوشانده نشده است اما تکرار این موضوع از سوی فدراسیون که برای هر میزبانی ما مشکل سالن داریم کم کم تبدیل به یک سد دفاعی شده است.
والیبال ایران در این سال ها بهترین استفاده را از سالن 12 هزار نفری داشته است رقابت های لیگ جهانی والیبال به بهترین شکل در این سالن برگزار شد. پیش از لیگ جهانی نیز مرحله پایانی لیگ برتر والیبال و در سال های گذشته نیز قهرمانی مردان آسیا به میزبانی ايران در این سالن برگزار شده است.
همه این مسابقات در سطوح مختلف کشوری، قاره ای و جهانی در این سالن به بهترین شکل برگزار شده است ولی اگر بخواهیم باور کنیم بسکتبال توانایی برگزاری مسابقات این رشته در این سالن را ندارد واقعا عجیب است.
والیبال ما اکنون برای برگزاری رقابت های جهانی در ایران می خواهد شانس خود را امتحان کند اما بسکتبالی که سالها قهرمانی در جام ملت ها را بارها تجربه کرده است از میزبانی مسابقات قاره  عاجز است.
وقتی این نکات را کنار هم می گذاریم بازهم به مانند پازلی که بار ها آن را خراب و درست کرده ایم به موضوعی می رسیم که مدیریت در آن نقش مهمی ایفا می کند. اینکه بتوانیم از حداقل های موجود بهترین بهره برداری را داشته باشیم يعني مديراني مي خواهيم با آگاهي از علم و هنر مديريتي.


موضوعات مرتبط: تحلیلی

تاريخ : چهارشنبه 23 مهر1393 | | نویسنده : araz |
آرازبسکت-محمود کلانتری در گفتگو با خبرنگار ورزشی باشگاه خبرنگاران در مورد حضور این تیم در سوپرلیگ بسکتبال توضیح داد: تیم ما از بخش خصوصی وارد بسکتبال شده و با زحمت و تلاش چند ساله اتفاقی تاریخی را رقم زده که 2 تیم از گرگان در سوپرلیگ حضور داشته باشند.

وی ادامه داد: بعد از تمام تلاش ها حیف دیدیم که این تیم در بسکتبال نباشد. اکثر بازیکنان ما هم بومی گرگان خواهند بود و شرایطی مانند تیم صنایع را در ماهشهر داریم.

کلانتری در مورد ادامه همکاری با ایزدپناه سرمربی سال قبل تیم تاکید کرد: هنوز ادامه همکاری با ایزدپناه مشخص نیست و وضعیت سرمربیگری تیم هم در این هفته مشخص می شود.


موضوعات مرتبط: سوپر لیگ کشور

تاريخ : چهارشنبه 23 مهر1393 | | نویسنده : araz |
آرازبسکت-رضا رفیعی در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در اهواز، اظهار کرد: مسئولان تیم صنایع پتروشیمی ماهشهر در جلسه فدراسیون بسکتبال شرکت کردند و در قرعه کشی مسابقات لیگ بر‌تر حضور داشتند.

بسکتبال مشایخی

وی با بیان اینکه مشکل نبود حامی مالی برای تیم بسکتبال صنایع پتروشیمی ماهشهر هنوز حل نشده است، گفت: جلسه مشترک نماینده مردم ماهشهر در مجلس شورای اسلامی با مسئولان پتروشیمی ماهشهر برای مذاکره و انتخاب حامی مالی تیم بسکتبال صنایع پتروشیمی ماهشهر 23 مهرماه برگزار می‌شود.

مربی تیم بسکتبال صنایع پتروشیمی ماهشهر افزود: امیدوارم هرچه زود‌تر مسئله حامی مالی تیم بسکتبال صنایع پتروشیمی ماهشهر حل شود تا بتوانیم در کوتاه‌ترین زمان تیم را آماده حضور در لیگ بر‌تر کنیم.

وی عنوان کرد: این بلاتکلیفی به ضرر تیم بسکتبال صنایع پتروشیمی است و مسئولان شهرستان و استان باید هرچه زود‌تر جهت حمایت از ورزش استان اقداماتی را انجام دهند.

رفیعی درباره وضعیت تمرینات تیم بسکتبال صنایع پتروشیمی ماهشهر بیان کرد: تمرینات را هفته‌ای 3 بار در سالن بعثت برگزار می‌کردیم اما به دلیل نا‌مشخص بودن وضعیت حضور در لیگ بر‌تر باید این تیم ماهشهری را از نظر روانی آماده رقابت‌ها کنیم.

وی افزود: این مشکلات به ضرر ورزش استان خوزستان است و امیدوارم در آینده شاهد این گونه مشکلات در سطح استان نباشیم که استعداد جوانان خوزستانی شکوفا شود.


موضوعات مرتبط: سوپر لیگ کشور

تاريخ : سه شنبه 22 مهر1393 | | نویسنده : araz |
آرازبسکت-ارومیه - ایرنا - دبیر هیات بسکتبال آذربایجان غربی گفت: با برنامه ریزی اصولی که در دستور کار داریم صعود به مرحله بعدی رقابتهای زیر گروه کشور را هدفگذاری کرده ایم.

 

نادر قاسمی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: امسال تیم آماده ای را راهی مسابقات زیرگروه باشگاه های کشور کرده ایم که در دور رفت این مسابقات موفق به کسب یک برد مقابل اردبیل و یک باخت برابر تهران شده است.

وی افزود: این رقابتها با حضور 12 تیم در قالب چهار گروه سه تیمی در حال برگزاری است که نماینده آذربایجان غربی با نام شهرداری ارومیه در گروه 3 این رقابتها با تیم های مهرام تهران و اتحاد جوان اردبیل هم گروه است.

قاسمی گفت: رقابتها به صورت متمرکز و رفت و برگشت برگزار می شود که تیم شهرداری ارومیه به عنوان میزبان این رقابتها در اولین دیدار مقابل مهرام تهران به میدان رفت که در نهایت با نتیجه 74 بر 66 مغلوب میهمان خود شد.

وی ادامه داد: تیم شهرداری ارومیه در دومین دیدار خود از این رقابتها در دور رفت مقابل اتحاد جوان اردبیل صف آرایی کرد و توانست با حساب 69-60 به برتری برسد.

وی که سرپرستی تیم را بر عهده دارد افزود: این سه تیم رقابتهای دور برگشت خود را از روز سی ام مهرماه جاری آغاز می کنند که میزبانی آن را مجددا تیم شهرداری ارومیه عهده دار می شود.

پویا انزابی، میرسجاد سیدی، جواد قدیرنهاد، آراز تقی پور، محمد مصطفی پور، ناصر حسنلو، علی مختاری، بهزاد ابراهیمی، فرزاد عباسی، محمد زینال بیگ زاده، جواد عباسی و احسان شیردل نفراتی هستند که با هدایت احمد نوری تیم بسکتبال شهرداری ارومیه را تشکیل داده اند.

دو تیم برتر هر گروه به مرحله بعدی راه می یابند.


موضوعات مرتبط: اخبارشهرستانها

تاريخ : سه شنبه 22 مهر1393 | | نویسنده : araz |

آرازبسکت-به گزارش خبرگزاری تسنیم، کوین دورانت، ستاره تیم بسکتبال اوکلاهماسیتی تاندر در لیگ بسکتبال حرفه‌ای آمریکا به دلیل مصدومیت و نیاز احتمالی به جراحی، حدود هشت هفته از تمرینات تیمش دور خواهد بود.

دورانت پس از تمرین روز یکشنبه به پزشک اوکلاهماسیتی تاندر اعلام کرد که از ناحیه پای راست، احساس ناراحتی می‌کند. عکسبرداری از پای مصدوم او نشان داد با ارزش‌ترین بازیکن فصل قبل NBA دچار شکستگی یکی از استخوان‌های پا شده که یک مصدومیت مرسوم و خوش خیم در بین ورزشکاران است.

دورانت در فصل گذشته به صورت میانگین 32 امتیاز در هر بازی برای اوکلاهماسیتی کسب کرد و فقط یک بازی تیمش را از دست داد. او در طول هفت سال حضورش در NBA فقط در 16 بازی غایب بوده است. فصل جدید لیگ بسکتبال حرفه‌ای آمریکا کمتر از یک ماه دیگر آغاز می‌شود.


موضوعات مرتبط: NBA

تاريخ : سه شنبه 22 مهر1393 | | نویسنده : araz |
آرازبسکت-سنندج - ایرنا - در حالی که دوم مرداد، 'کامیاب شادمان' شهردار سنندج، سرپرستی هیات بسکتبال را بر عهده گرفته بود، پس از استعفای وی طی حکمی از سوی مدیرکل ورزش و جوانان کردستان، 'وحید رومی' یکی از پیشکسوتان این رشته ورزشی سرپرست هیات شد.

 

به گزارش خبرنگار ایرنا، کامیاب شادمان شهردار سنندج به دلیل مشغله کاری در روز 20 مهر استعفای خود را به اداره کل ورزش و جوانان استان کردستان ارائه داده بود.

وحید رومی در اوایل دهه 80 مدت دو سال دبیری هیات بسکتبال استان کردستان را به عهده داشت و یکی از ورزشکاران اسبق است که در حال حاضر به امر مربیگری این رشته ورزشی می پردازد.

مسوولیت هیات بسکتبال استان کردستان قبل از این بر عهده کیانوش سلطانپور بود که با پایان یافتن دوره چهار ساله، جای خود را به 'عارف مردوخی' داد که وی نیز مدت کوتاهی این هیات را سرپرستی کرد.

از آن زمان تا کنون هیات بسکتبال نتوانسته است ثبات مدیریت را در خود ببیند و بسکتبالی که می رفت از لیگ دسته یک به لیگ برتر صعود کند امروز در وضعیت نامشخصی قرار دارد و آینده تاریکی را روبروی خود می بیند.

گفتنی است اداره کل ورزش و جوانان کردستان گفته است در آینده نزدیک برای تصدی ریاست هیات بسکتبال استان با اعلام فراخوان در روزنامه های محلی از افراد واجد شرایط ثبت نام به عمل می آورد.


موضوعات مرتبط: اخبارشهرستانها ، اخبارهیثت های بسکتبال

تاريخ : سه شنبه 22 مهر1393 | | نویسنده : araz |
سایت فرهیخنگان بسکتبال – لطفا نام های تیم های لیگ برتر بسکتبال را که قرار است از پنجم آبان ماه آغاز شود در اینجا بخوانید:

1- مهرام

2- دانشگاه آزاد

3- پالایش نفت آبادان

4- هفت الماس قزوین

5- بهشت هیرکان

6- شهرداری گرگان

7-صنایع پتروشیمی

8- طرح ثامن مشهد

9- پتروشیمی بندرامام

در مجموع تیم ها اگر قرار باشد همه بیایند به این نتیجه می رسیم :

تهران : 2 تیم

خوزستان : 3 تیم

گلستان : 2 تیم

خراسان رضوی و قزوین با یک تیم در لیگ برتر شرکت می کنند بنابراین:

لیگ برتر بسکتبال فقط 5 استان را دربر می گیرد و از استان های دیگر خبری نیست.این در شرایطی است بسکتبال ایران ؛

همیشه با تیم هایی از اصفهان و فارس تعداد ملی پوشان قابل توجهی در تیم های ملی داشته است.

بسکتبال ایران؛

سال هاست خواب حضور دوباره بسکتبال استان های غربی مانند کردستان راکه زمانی مهد بسکتبال بود ، می بیند.

نرخ رشد بسکتبال در استان ها به پایین ترین سطح خود رسیده و لیگی که قرار است گستردگی و همکاری استان ها با  فراوانی تیم های سراسر کشور را داشته باشد  به اینجا رسیده که فقط 5 استان را درگیر کرده است.


موضوعات مرتبط: سوپر لیگ کشور

تاريخ : سه شنبه 22 مهر1393 | | نویسنده : araz |
آراربسکت-نایب رئیس بانوان فدراسیون بسکتبال تاکید می کند که ایران زودتر از تمام کشورها برای رفع ممنوعیت بازی با حجاب بانوان درخواست خود را به فدراسیون جهانی ارائه داده بود.

فاطمه کرم زاده نایب رئیس بسکتبال بانوان در گفتگو با خبرنگار ورزشی باشگاه خبرنگاران در مورد اقدامات اولیه برای بازی با حجاب بانوان بسکتبالیست در میادین بین المللی توضیح داد: ما زودتر از همه درخواست خود را به فدراسیون جهانی ارائه داده بودیم اما در بازی هایی که برای یک بازیکن آمریکایی و قطری با مشکل مواجه شدند به این نتیجه رسیدند که بحث حجاب تنها به ما محدود نمی شود و بسیاری از کشورهای دیگر دنیا هم بازیکن مسلمان دارند. 

فدراسیون جهانی در اطلاعیه خود تاکید کرده بود که تمام کشورهای متقاضی بازی با حجاب باید درخواست رسمی خود را به فیبا ارائه کنند و این درخواست را هر سال تکرار کنند. نایب رئیس بانوان فدراسیون تایید کرد که ایران جزء اولین کشورهایی بوده است که این درخواست را هم به فیبا ارائه کرد. 

با هادوی ادامه می دهیم

اولین برنامه بانوان بعد از آزادی بازی با حجاب چیست؟ کرم زاده می گوید: ما تمرینات خود را حتی زمانی که اجازه بازی در میادین بین المللی را نداشتیم هم برگزار می کردیم اما حالا مسابقات سوپرلیگ شروع می شود و تمام بازیکنان در تمرین هستند. در صورتی که زمان مناسبی پیدا کنیم، تمرین هم می گذاریم. قرار است بین مسابقات سوپرلیگ هم 3 روز تمرین برای تیم ملی بگذاریم.  

وی ادامه داد: مشحون رئیس فدراسیون به تازگی از سفر برون مرزی بازگشته است. باید به زودی با او در این مورد صحبت کنم و نظرش را بپرسم. نظر ما روی این است که سفر برون مرزی داشته باشیم چون مدت زیادی است که بانوان از کشور خارج نشده اند. 

کرم زاده تاکید کرد که در حال حاضر با هادوی مربی سابق تیم ملی به کار ادامه می دهند و قرار است یک مدرس از فیبا هم به ایران بیاید که از نظرات وی هم استفاده می شود. 

وی گفت: 16 مربی زن هم در کلاس مربیگری که این هفته در حال برگزاری است شرکت کرده اند و همراه آقایان از حضور مدرس بین المللی استفاده می کنند. امسال 20 تیم در سوپرلیگ A و B حضور دارند که از این هفته بازی های آن شروع می شود.

موضوعات مرتبط: بانوان

تاريخ : سه شنبه 22 مهر1393 | | نویسنده : araz |
آرازبسکت-نخستین ھفتھ سوپرلیگ بسکتبال بانوان از فردا (چھارشنبھ) با برگزاری 6 دیدار در تھران آغاز میشود.

به گزارش خبرگزاری فارس، ھفته نخست سوپرلیگ بسکتبال بانوان از فردا (چھارشنبه) آغاز میشود. در این
مسابقات 12 تیم حضور دارند که در 2 گروه به رقابت میپردازند.
برنامه روز چھارشنبه به شرح زیر است:
:A
آرارات تھران - کیاگالری تھران، ساعت 10
گاز تھران - ذوبآھن، ساعت 11:30
ھواپیمایی معراج کرمانشاه - ھیات بسکتبال فارس، ساعت 13
:B
شھرداری بندرعباس - خانه بسکتبال مشھد، ساعت 10
عباسی تھران - استیل البرز تھران، ساعت 11:30
شھدای فاو گرگان - وحدت آریای تھران، ساعت 13
گروھبندی تیمھا به شرح زیر است:
گروه A: آرارات تھران - شرکت ملی گاز تھران - ھواپیمایی معراج کرمانشاه - ھیات بسکتبال فارس - ذوب آھن
اصفھان - کیا گالری تھران
گروه B: شھرداری بندرعباس - عباسی تھران - وحدت آریا تھران - شھدای فاو گرگان - استیل البرز تھران - خانه
بسکتبال مشھد


موضوعات مرتبط: بانوان

تاريخ : سه شنبه 22 مهر1393 | | نویسنده : araz |
آرازبسکت-بازیکنان شاغل در لیگ چین یا دیگر لیگ های خارجی بسکتبال با یک شرط حق بازگشت به لیگ ایران در دور دوم فصل را دارند.

به گزارش خبرنگار ورزشی باشگاه خبرنگاران؛ ملی پوشان شاغل در لیگ چین فصل قبل بعد از اتمام مسابقات این کشور به ایران بازگشته و از مرحله پلی آف به بعد باعث قدرت گرفتن تیم ها شدند.

این موضوع دغدغه مهران شاهین طبع سرمربی داشگاه آزاد در جلسه قرعه کشی لیگ بود و مربی تیم ملی از محمود مشحون رئیس فدراسیون درخواست شفاف کردن نحوه حضور بازیکنان لژیونر را داشت.
 
به اعتقاد شاهین طبع قرارداد بستن بازیکنان لژیونر با باشگاه های ایرانی در شرایطی که با یک تیم دیگر هم قرارداد دارند از نظر قانونی درست نبود.

مشحون رئیس فدراسیون هم با اشاره به تفاوت قانون فیبا با قوانین محلی گفت: بازیکنان شاغل در لیگ های خارجی هیچ منعی برای بازگشت به ایران در ادامه فصل ندارند به این شرط که نام آنها در لیست اولیه یک باشگاه جای گرفته باشد و تنها یک باشگاه را از ابتدا مشخص کنند.

این بازیکنان که جزء سهمیه های ملی نیز به شمار می روند حتی در صورت بازی نکردن در مراحل اولیه لیگ هم سهمیه ملی یک باشگاه به شمار می روند.

موضوعات مرتبط: سوپر لیگ کشور

تاريخ : سه شنبه 22 مهر1393 | | نویسنده : araz |
آرازبسکت-فدراسیون بسکتبال-دور رفت مرحله مقدماتی مسابقات زیر گروه باشگاههای کشور در فصل 93 با انجام 12 بازی استارت خورد.

 

bask

 

12 در این دوره از مسابقات حضور ارند کخ به صورت متمرکز در چهار گروهی سه تیمی در دور مقدماتی به رقابت با هم پرداختند.

دور رفت مرحله مقدماتی مسابقات زیر گروه به صورت متمرکز در چهار استان هرمزگان،مازندران، ارومیه و همدان برگزار شد.

مسابقات دور رفت گروه A   که به میزبانی تیم استقلال در قشم برگزار شد که تیم های استقلال قشم،اروند بندرعباس و هیئت نی ریز در مصاف با هم نتایج زیر را به دست آوردند.

استقلال قشم  64                         اروند بندرعباس  66

 اروند بندرعباس  70                     هیئت نی ریز   43

هیئت نی ریز  64                          استقلال زرین قشم  74

 درگروه B تیم کاله جوان مازندران در بابل پذیرای تیم های هیئت بسکتبال سبزوار و شهرداری سبزوار بود.

هیئت بسکتبال سبزوار 62           شهرداری سبزوار  61               

کاله جوان مازندران  64              شهرداری سبزوار 53

هیئت بسکتبال سبزوار  62         کاله جوان مازندران  66

تیم شهرداری ارومیه میزبان تیم های مهرام تهران و اتحاد جوان اردبیل در گروه C بود.

شهرداری ارمیه  66                     مهرام تهران 74

مهرام تهران 67                           اتحاد جوان اردبیل  53

اتحاد جوان اردبیل 60              شهرداری ارومیه  69

دیدار های رفت  گروه D به میزبانی تیم هیئت بسکتبال همدان دراین استان برگزار شد تیم های هیئت بسکتبال فارسان،امید مانیزان کرمانشاه و هیئت بسکتبال همدان به رقابت با هم پرداختند که در نهایت نتایج زیر حاصل آمد.

هیئت بسکتبال همدان 64      هیئت بسکتبال فارسان  51

هیئت بسکتبال فارسان  55        امید مانیزان کرمانشاه  67

هیئت بسکتبال همدان   77         امید مانیزان کرمانشاه  44تاريخ : دوشنبه 21 مهر1393 | | نویسنده : araz |
آرازبسکت-سرمربی تیم بسکتبال دانشگاه آزاد از نحوه و زمان برگزاری لیگ برتر ابراز رضایت کرد.

مهران شاهین طبع در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی ایسنا، درباره نحوه برگزاری رقابتهای فصل آینده لیگ برتر بسکتبال، اظهار کرد: به نظر من با شرایط کنونی این نحوه برگزاری لیگ بهترین تصمیم بود. اولین بار بود که نحوه برگزاری لیگ تعداد موافقان زیادی داشت و مطمئن هستم لیگ بسیار خوبی خواهیم داشت. به هر حال باید توجه کنیم که مشکلات و مسائلی وجود دارد که باید بر اساس آنها بهترین تصمیم گرفته شود. مطمئنا هر تصمیمی که گرفته شود نیز نکات مثبت و منفی خواهد داشت.

سرمربی تیم بسکتبال دانشگاه آزاد افزود: باید ببینیم مزیت‌ها و معایب‌ چیست و کدامیک بیشتر هستند. هر چه در شش ماه دوم سال بیشتر حرکت کنیم تزریق بودجه در بخش دولت کمتر می‌شود و نمی‌توان زمان را از دست داد. باید هر چه زودتر برنامه‌ریزی لیگ انجام می‌شد تا استارت کار زده شود و تیم‌ها به خودشان بیایند و کار را آغاز کنند.

 http://public.bay.livefilestore.com/y1p5ArGD8vdJPzJMI39QHjw82TEn-PQZpYHAW9CMDQo7mBHhcLbRtEfN0PtZ_YIUI3CWvbAGgXP2v08oLDy4q3TRA/shahin.gif

او در پاسخ به این سوال که آیا بهتر نبود به تیم‌ها فرصت بیشتری داده می‌شد تا آماده شوند؟ بیان کرد: به نظر شما اگر لیگ 20 روز عقب بیفتد اتفاق خاصی خواهد افتاد؟ به نظر من نه. باز هم شاهد دقیقه‌ نود بودن باشگاه‌ها هستیم. بازیکنان و باشگاه‌ها ثبت قراردادشان را تا آخرین روز عقب می‌اندازند. به نظر من این اتفاق تیم‌ها و بازیکنان را به حرکت می‌اندازد. اگر زمان از دست می‌رفت باز هم همه چیز دقیقه‌ 90 انجام می‌شد پس چه بهتر که لیگ خیلی سریع‌تر آغاز شود.

مربی تیم ملی بسکتبال در پاسخ به این سوال که که نحوه برگزاری لیگ را چطور ارزیابی می‌کند؟ گفت: به نظر من در مرحله نخست تیم‌هایی که تلاش می‌کنند هم انگیزه دارند چون رقابت بین ایرانی‌ها است. این نوع لیگ ملی باعث حرکت مربیان و بازیکنان و افزایش تلاش آنها می‌شود. باعث می‌شود جوانان وارد چرخه شوند و با انگیزه کار کنند. در کنار این افزایش روحیه با اضافه شدن بازیکنان خارجی در جام حرفه‌ای مطمئنا شاهد کیفیتی بالا در لیگ خواهیم بود که برای بسکتبال ما مناسب خواهد بود. در اوج آمادگی بازیکنان ایرانی، مهره‌های خارجی و بازیکنان لژیونر به لیگ اضافه می‌شوند و کیفیت کار را بالا می برند.

شاهین طبع افزود: مرحله نخست لیگ تقریبا شمایل تدارکاتی دارد و تیم‌ها از آن برای آماده سازی استفاده می‌کنند. با توجه به شرایط باشگاه‌ها این بهترین راه آماده سازی است، یعنی اگر زمان به تیم‌ها بدهیم باز هم اتفاق خاصی نمی افتد. این تصمیم به نفع بسکتبال است. شاید در هفته‌های نخست شاهد کیفیت بالایی نباشیم، اما روز به روز همه چیز رشد خواهد کرد. از طرف دیگر سال آینده انتخابی المپیک است و بازیکنان از دل همین لیگ داخلی خارج می‌شوند و مطمئنا این اتفاق به نفع تیم ملی خواهد بود.


موضوعات مرتبط: سوپر لیگ کشور

تاريخ : دوشنبه 21 مهر1393 | | نویسنده : araz |

آرازبسکت-تیمی که در جلسه روز گذشته سوپرلیگ بسکتبال شرکت کردند برای حضور در فصل جدید مصمم بودند و در شرایطی که برخی تیم ها همچنان به دنبال مربی هستند، برخی دیگر از مدتها قبل تمرینات خود را آغاز کرده اند.به گزارش خبرنگار ورزشی باشگاه خبرنگاران؛ جلسه قرعه کشی سوپرلیگ بسکتبال که آخرین جلسه قبل از شروع لیگ به شمار می رود، طبق معمول با چند چهره جدید همراه بود که در جلسات قبلی حضور پیدا نکرده بودند. نمایندگان تیم های صنایع ماهشهر و طرح ثامن مشهد به یکباره برای حضور در لیگ اعلام آمادگی کردند در حالی که نماینده قشم با وجود اعلام آمادگی قبلی در جلسه حاضر نشد.

تمرینات پتروشیمی در تهران

تیم بسکتبال پتروشیمی که امسال هم با حضور مهران حاتمی برای دفاع از قهرمانی سال قبل وارد لیگ می شود در حال حاضر به تمرینات خود در تهران ادامه می دهد. پتروشیمی پیش از این دوره های تمرینی نیز در شیراز و ماهشهر داشته است.

به گفته مرمزی زاده سرپرست پتروشیمی احتمال برگزاری یک اردوی برون مرزی برای پتروشیمی وجود دارد اما با توجه به فرصت کم باقیمانده تا شروع لیگ هنوز این موضوع قطعی نیست.

ماندن حامد سهراب نژاد کاپیتان پتروشیمی و بهنام یخچالی بازیکن ملی پوش غیر سهمیه این تیم برای فصل جدید قطعی است و حامد آفاق به علاوه عرفان نساج پور نیز طبق شنیده ها دو سهمیه ملی پتروشیمی به حساب می آیند. قهرمان فصل 92-93 سوپرلیگ با توجه به جدایی مهدی کامرانی و ارسلان کاظمی یک جای خالی دیگر برای جذب بازیکن سهمیه ملی دارد.

محمد فلاحت گارد اصفهانی فصل قبل ماهان هم بازیکن تازه وارد پتروشیمی برای فصل جدید است.

بازگشت مصطفی هاشمی به مهرام

تیم بسکتبال مهرام که بعد از نایب قهرمانی فصل قبل به همکاری با مصطفی هاشمی سرمربی تیم پایان داده بود بار دیگر به سراغ این مربی رفته و روز گذشته هم جلسه ای با وی برگزار شد.

هر چند شنیده می شود که کار هاشمی با مهرام برای فصل جدید تمام شده است اما وی تاکید کرد که جلسه ای با مهرامی ها برگزار شد با این وجود هنوز هیچ چیز قطعی نشده است.

از طرفی صمدزاده سرپرست مهرام که سالیان طولانی در این تیم حضور داشت هم امسال با تیم بزرگسالان همکاری ندارد و در تیم های پایه فعالیت می کند.

صمدزاده در این مورد تاکید کرد که هیچ مشکلی وجود نداشته و برای کمک به تیم های پایه می رود که ثمره آن نیز در سال های آینده دیده می شود البته پیش از این هم مسئولیت تیم های پایه با صمدزاده بود.

دانشگاه آزاد در حال جذب بازیکن

تیم بسکتبال دانشگاه آزاد با یک بازیکن ملی پوش جدید و دو بازیکن جوان که سال گذشته در تیم های تهرانی بازی می کردند به توافق رسیده است.

عامری سرپرست دانشگاه آزاد تاکید کرد که 8 بازیکن سال قبل این تیم قرارداد دو ساله داشته اند و قرار بر این است که تمام این نفرات حفظ شوند. هنوز هیچ بازیکنی هم از ترکیب سال قبل دانشگاه آزاد جدا نشده است.

وضعیت ورودی ها و خروجی های دانشگاه آزاد تا هفته آینده نهایی می شود اما شنیده شده است که محمد حسن زاده بازیکن جوان این تیم به یکی از تیم های جنوبی لیگ می پیوندد.

شهرداری گرگان به دنبال ملی پوشان جوان

اسداله کبیر سرمربی شهرداری گرگان بیشتر از تمام مربیان لیگی نگران بالا رفتن قیمت ملی پوشان جوان بود و این موضوع را هم در جلسه لیگ مطرح کرد.

کبیر تا هفته آینده ترکیب گرگان را نهایی می کند و در حال حاضر هم به دنبال یک یا دو ملی پوش جوان است.

شهرداری گرگان هم جزء معدود تیم هایی است که از فصل تابستان تمرینات فصل جدید را آغاز کرد.

هیرکان، تیم گرگانی از نوع بومی

محمد کلانتری مدیرعامل باشگاه بهشت هیرکان گرگان دیرتر از نمایندگان تمام باشگاه ها به جلسه قرعه کشی لیگ رسید و این تصور را به وجود آورد که تیم هیرکان قصد حضور در لیگ امسال را ندارد اما وی در نهایت به جلسه رسید و در قرعه کشی هم حاضر شد.

کلانتری در صحبتی با خبرنگار ما تاکید کرد که تیم هیرکان با ترکیبی بومی از شهر گرگان وارد سوپرلیگ می شود.

نفت آبادان با بازیکنان جوان

تیم پالایش نفت آبادان با مربیگری هماد سامری و سرپرستی محسن داوری رئیس هیئت بسکتبال آبادان در سوپرلیگ شرکت می کند.

نفتی ها چهار بازیکن زیر 18 سال را به علاوه عماد سلمانی بازیکن فصل قبل فولاد ماهان اصفهان جذب کرده اند.

هفت الماس قزوین آماده تر از همه

تیم هفت الماس قزوین از اردیبهشت امسال و زمانی که هنوز لیگ قبلی به پایان نرسیده بود کار فصل جدید را آغاز کرد!

به گفته اسلامی سرمربی هفت الماس بازیکنان این تیم از اردیبهشت هر ماه اردویی چند روزه را سپری کرده و از چند ماه قبل نیز کار برای فصل جدید آغاز شد.

تمام بازیکنان فصل قبل هفت الماس در این تیم حفظ شده اند و به این نفرات دو بازیکن خوب سال قبل نیروی زمینی نیز اضافه شدند.

محسن محمدی بازیکن شوتزن سال قبل نیروی زمینی که یکی از بهترین آمارها را در پرتاب 3 امتیازی داشت به علاوه قباد دری به هفت الماس پیوسته اند.

هفت الماس یکی از تیم هایی است که بیشترین سود را از ممنوعیت بازیکن خارجی در مرحله اول لیگ می کند و بیشتر از سایر تیم های سوپرلیگی نیز تمرین پیش فصل داشته است.

به موارد فوق باید حفظ اسکلت سال قبل تیم را نیز اضافه کرد که از بازیکنان جوان تشکیل می شد و این بازیکنان نیز در ترکیب تیم ملی جوانان تجربه حضور در مسابقات غرب آسیا بزرگسالان و نایب قهرمانی جوانان آسیا را پیدا کردند.

صنایع به دنبال بودجه

تیم صنایع ماهشهر امسال به یکباره قبل از جلسه سوپرلیگ تصمیم به حضور در فصل جدید گرفت و صانعی مربی تیم را به عنوان نماینده باشگاه به جلسه فرستاد. صانعی امسال به جای توفیق هدایت صنایع را برعهده خواهد داشت.

بودجه صنایع هنوز به طور دقیق مشخص نیست و جلسه این هفته اسپانسر نهایی این تیم را از شرکت هایی مثل مارون و صنایع مشخص می کند. ترکیب این تیم را مانند هر سال بازیکنان بومی ماهشهر تشکیل می دهند.

طرح ثامن با کمالیان

طرح ثامن مشهد با حضور پژمان سرپرست و صاحبیان مربی تیم در جلسه قرعه کشی لیگ اعلام آمادگی کرد.

شنیده می شود تیم ثامن با صفاعلی کمالیان مربی تیم ملی در سوپرلیگ شرکت می کند.

قشم و ذوب آهن کجا رفتند؟

محمود مشحون رئیس فدراسیون در جلسه قرعه کشی جا را برای تیم دهم نیز بازگذاشت. این کار به احترام تیم قشم صورت گرفت که در جلسه قبلی لیگ هم شرکت داشت.

قشمی ها برای فصل جدید با مشکلات مالی مواجه هستند و صغیری مدیرعامل باشگاه هم در مصاحبه ای تاکید کرده بود که در شرایط فعلی با توجه به حمایت نشدن از سوی تربیت بدنی منطقه امکان حضور در سوپرلیگ را ندارند.

اما باشگاه ذوب آهن اصفهان هم بدون اطلاع در جلسه نهایی لیگ هم شرکت نکرد. ذوبی ها درگیر چند موضوع هستند. از یک سو لورن وودز آمریکایی سابق تیم شکایت خود را به نتیجه رسانده و به این ترتیب تیم ذوب آهن باید مبلغ زیادی را برای این بازیکن کنار بگذارد که همین موضوع هم باعث کمتر شدن بودجه برای فصل جدید می شود.

از طرفی مشکلات تیم فوتبال باشگاه باعث شده که مدیرعامل باشگاه بیشتر تمرکز خود را روی این تیم بگذارد و به تمام این مسائل دعوای میان مشحون رئیس فدراسیون و آذری مدیرعامل ذوب آهن را هم باید اضافه کرد که شنیده می شود مدتی پیش بر سر بدهی های ذوب آهن صورت گرفته است.


موضوعات مرتبط: سوپر لیگ کشور

تاريخ : دوشنبه 21 مهر1393 | | نویسنده : araz |
آرازبسکت-عصر ایران – رییس فدراسیون بسکتبال امشب(یک شنبه) از ایران خارج می شود. محمدمشحون که با فوت برادرش عزادارشده برای برگزاری مراسم برادر به آمریکا می رود .این اتفاق درشرایطی رخ می دهدکه دوره ریاست اوبر فدراسیون بسکتبال 3ماه پیش به پایان رسیده و انتخابات فدراسیون بسکتبال باید به زودی برگزار شود. 

گمانه زنی ها رسانه ها مختلف نشان می دهد که ممکن است سفر رییس فدارسیون بسکتبال به آمریکا طولانی شود و وزارت ورزش در غیاب او انتخابات را برگزار کند. حمید خمجانی سخنگوی فدراسیون دراین باره به عصر ایران می گوید:« هنوز برای انتخابات خبری نیست و ابلاغی وجود نداشته» با این همه سفرطولانی مدت رییس می تواند به ضرر بسکتبال باشد:« چه کسی گفته مسافرت آقای مشحون طولانی است. رییس فدراسیون دو روز تا نهایت یک هفته به آمریکا می رود و برمی گردد.»

موضوعات مرتبط: اخبارفدراسیون

تاريخ : یکشنبه 20 مهر1393 | | نویسنده : araz |
آرازبسکت-به گزارش خبرنگار ورزشی باشگاه خبرنگاران؛ در جلسه صبح امروز سوپرلیگ بسکتبال چندین پیشنهاد در مورد نحوه برگزاری مسابقات بررسی شد و در نهایت نمایندگان تیم های حاضر در جلسه بر سر یک پیشنهاد با یکدیگر توافق کردند.

براین اساس لیگ امسال با معرفی دو قهرمان و اهدای دو جام برگزار می‌شود. در دور اول که به عنوان لیگ ملی شناخته می‌شود، تیم ها حق جذب بازیکن خارجی را ندارند و ابتدا در یک مرحله تا ماه بهمن به صورت دوره‌ای مسابقه می‌دهند.

چهار تیم برتر این لیگ در مرحله پلی آف با یکدیگر مسابقه داده و فینال هم برگزار می کنند. قهرمان این دوره از لیگ نیز مانند قهرمان پایان فصل جام قهرمانی دریافت می‌کند.

لیگ ملی برای فرصت بازی بیشتر به جوانان طراحی شده و مشکل عدم توازن تیم های متمول با تیم های پایین جدول هم با توجه به ممنوعیت استفاده از بازیکن خارجی حل می شود.

لیگ حرفه ای

دور دوم که به آن لیگ حرفه‌ای گفته می‌شود با حضور بازیکنان خارجی و از بهمن سال جاری آغاز می‌شود. تیم‌ها در این مرحله حق جذب و استفاده از دو یار خارجی را خواهند داشت.

مرحله اول این لیگ نیز به صورت دوره‌ای برگزار می‌شود و هنوز در مورد مراحل نهایی لیگ حرفه‌ای و داشتن پلی آف هشت تیمی با توجه به زمان‌بندی سال 1394 تصمیم قطعی گرفته نشده است اما این مرحله از لیگ طبق برنامه باید تا اردیبشت سال 94 به پایان برسد. قهرمان لیگ حرفه‌ای نیز جام جداگانه دریافت می‌کند.

حاضران و غایبان

تیم های مهرام، پتروشیمی، دانشگاه آزاد، هفت الماس قزوین، شهرداری گرگان، صنایع پتروشیمی ماهشهر، بهشت هیرکان، طرح ثامن مشهد و نفت آبادان در جلسه حضور پیدا کردند.

تیم هیرکان با وجود بودجه ی کم قرار شد که به عنوان نماینده دوم گرگان و با بازیکنان بومی در لیگ شرکت کند. صنایع ماهشهر نیز با ترکیب بومی مانند سال های گذشته در مسابقات شرکت می کند. تیم صنایع روز گذشته تصمیم قطعی به حضور در فصل جدید لیگ گرفت و اسپانسر نهایی تیم نیز هنوز مشخص نیست.

تیم استقلال قشم طبق صحبت قبلی مدیرعامل این تیم در جلسه حاضر نشد و نماینده ای از ذوب آهن اصفهان نیز به جلسه هماهنگی نیامد به این ترتیب استان اصفهان که طی سال های گذشته بین 2 تا 3 نماینده در سوپرلیگ بسکتبال داشت، امسال هیچ نماینده ای در لیگ بسکتبال ندارد.

با تمام این اوصاف محمود مشحون رئیس فدراسیون ظرفیت لیگ را تا 10 تیم قابل افزایش دانست.

پیشنهاد جام حذفی و جام جوانان

پیش از تبدیل سوپرلیگ به دو لیگ ملی و حرفه ای پیشنهادات دیگری نیز برای افزایش تعداد بازی ها مطرح شد.

رضا مشحون مدیر تیم های ملی پیشنهاد برگزاری جام حذفی برای افزایش تعداد بازی ها را داد. مهران حاتمی هم با توجه به ممنوعیت جذب بازیکن خارجی در مرحله اول لیگ پیشنهاد داد که لیگ به صورت استاندارد برگزار شود اما در فصل تابستان و زمان فعالیت تیم ملی یک دوره لیگ جوانان برگزار شود که در نهایت این پیشنهادات مورد قبول قرار نگرفت.


موضوعات مرتبط: سوپر لیگ کشور ، اخبارفدراسیون

تاريخ : یکشنبه 20 مهر1393 | | نویسنده : araz |
آرازبسکت-گرگان – خبرگزاری مهر: سرمربی فصل گذشته تیم بسکتبال بهشت هیرکان گرگان با انتقاد از وضعیت فعلی بسکتبال گرگان گفت: کسی به فکر بسکتبال گرگان نیست و آقایان به فکر منافع خود هستند و آن را درگیر مسائل سیاسی کرده اند.

"محمدمهدی ایزدپناه" در گفتگو با خبرنگار مهر درباره وضعیت تیم سوپرلیگی بهشت هیرکان گفت:  با وجود اینکه به آغاز مسابقات سوپرلیگ بسکتبال نزدیک شده ایم، به طور شفاهی با بنده مذاکره کرده اند. دوستان می گویند که تو در مجموعه هستی اما قراردادی امضا نکرده ایم.

ایزدپناه افزود: مجموعه تیم پارسال 30 درصد از قراردادشان باقی مانده است و در صورتی که به طور کامل تسویه حساب نشود حرکتی انجام نمی دهیم.

وی با انتقاد از حمایت نکردن اهالی بسکتبال و شورای شهر گفت: با اینکه سال گذشته نتیجه خوبی گرفتیم کسی از ما حمایتی نکرد و برعکس عده ای چوب لای چرخ تیم گذاشتند و می خواستند تیم را از بین ببرند.

وی ادامه داد: برخی از آقایان به خاطر اهداف شخصی خود بسکتبال را به بیراهه کشانده اند و از مسیر صحیح منحرف کرده اند.

ایزدپناه اظهار کرد: هیات بسکتبال گرگان تیمی را به مسابقات زیرگروه فرستاده است. اگر تیمی بخواهد به سوپرلیگ برسد 4 سال زمان لازم دارد و بیش از یک میلیارد هزینه لازم است. چرا نیامده اند این هزینه را برای تیم بهشت هیرکان که آماده حضور در سوپرلیگ است انجام دهند؟

سرمربی فصل گذشته تیم بسکتبال بهشت هیرکان گرگان تصریح کرد: متاسفانه بسکتبال گرگان را درگیر مسائل سیاسی خود کرده اند و هرکسی می آید استفاده شخصی می کند و به فکر این ورزش و هواداران آن نیست و با  ارائه آمار دروغ بیلان کاری می دهند.

محمدمهدی ایزدپناه با اعلام اینکه وضعیت بسکتبال گرگان نگران کننده است افزود: شما تیم شهرداری را ببینید که چگونه تمریناتش را آغاز کرده است؟ چرا بازیکنان بومی جایی در تیم ندارند؟ تا کی می خواهیم با شعار کار خود را پیش ببریم؟

وی افزود: مربیان درجه 3 که هیچ رزومه ای ندارند در حال تمرین دادن تیم شهرداری هستند. آیا طرح های استعدادیابی که این مربیان در تابستان برگزار می کنند نتیجه ای برای بسکتبال گرگان داشته است؟

ایزدپناه در پایان خاطرنشان کرد: باید در درجه اول بر روی دارایی و موجودی بسکتبال سرمایه گذاری کنیم. شان بسکتبال گرگان این نیست و مشخص نیست تا چه زمانی می خواهند از بسکتبال گرگان سواری بگیرند؟


موضوعات مرتبط: سوپر لیگ کشور ، اخبارشهرستانها

تاريخ : یکشنبه 20 مهر1393 | | نویسنده : araz |
آرازبسکت-فصل آینده لیگ برتر بسکتبال با 9 تیم از پنجم آبان آغاز می‌شود.

به گزارش ایسنا، جلسه سازمان لیگ برتر بسکتبال با حضور نمایندگان 9 تیم در محل فدراسیون برگزار و وضعیت برگزاری فصل آینده لیگ برتر مشخص شد. در این جلسه تعداد تیم‌های حاضر در فصل آینده تعیین شد که 9 تیم قرار است در لیگ برتر حاضر شوند. البته با تصمیم مسئولان جای یک تیم دیگر خالی می‌ماند که اگر پیش از آغاز مسابقه‌ها نماینده‌ای حاضر به حضور در رقابت‌ها شد بتواند در این فصل مسابقه بدهد.

erfan khoshkhoo-4-60.jpg

در این جلسه تیم‌های طرح مسکن ثامن مشهد، بهشت هیرکان گرگان، شهرداری گرگان، نفت آبادان، پتروشیمی، مهرام، 7 الماس قزوین، صنایع ماهشهر و دانشگاه آزاد حضور داشتند و نمایندگان استقلال زرین قشم و ذوب آهن اصفهان غایب بودند.

در مرحله نخست لیگ تیم‌ها به صورت دوره‌ای با هم مسابقه می‌دهند در این مرحله تیم‌ها از بازیکن خارجی استفاده نمی‌کنند. با پایان این مرحله، 4 تیم نخست در مرحله پلی‌آف با هم رقابت می‌کنند و پس از آن مرحله فینال برگزار می‌شود که به تیم نخست جام قهرمانی داده می‌شود.

طبق نظر حاضرین در جلسه این مرحله از لیگ جام ملی نام گرفت که بدون بازیکنان خارجی برگزار می‌شود. پس از این جام، تیم‌های حاضر دو بازیکن خارجی جذب می‌کنند و با هم رقابت خواهند داشت که به صورت دوره‌ای با هم رقابت خواهند داشت که دوباره چهار تیم نخست وارد مرحله پلی‌آف شده و برای قهرمانی مبارزه می‌کنند که دوباره تیم قهرمانی جام گرفت که طبق نظر حاضرین در جلسه، این دوره جام حرفه‌ای معرفی می‌شود.

فصل جدید لیگ برتر بسکتبال از 5 آبان آغاز می‌شود و تا پایان اردیبهشت ماه ادامه خواهد داشت.

در این جلسه همچنین عنوان شد که نیروی زمینی قصد دارد تمامی بازیکنان سرباز را به خدمت بگیرد و حتی در دسته یک از آن‌ها استفاده کند که البته محمود مشحون رییس فدراسیون بسکتبال گفت: من فکر می‌کردم قهرمانان ما با مدال نقره نیز معاف می شوند اما فهمیدم که برای معافیت از خدمت تنها مدال طلا لازم است. با این حال هنوز با سردار باران چشمه صحبتی نداشتم. قصد دارم به او بگویم ملی‌پوشان ما که در آنجا لطمه خورده‌اند از این طرف لطمه نخورند و از نظر سربازی مشکلی نداشته باشند. من تمام تلاشم را می‌کنم که ملی‌پوشان ما که آینده بسکتبال هستند ضرر نکنند. همان طور که ابتدا آن‌ها را سهمیه ملی کردیم اما خیلی سریع اسم جوانان را از لیست سهمیه خارج کردیم تا ضرر نکنند.

همچنین در این جلسه وضعیت بازیکنان شاغل در خارج از ایران مشخص شد که آن‌ها به عنوان سهمیه ملی معرفی شدند اما اگر مازاد بر بازیکنان ملی بودند، تیم‌ها به عنوان یار خارجی از آن‌ها بهره خواهند برد.


موضوعات مرتبط: سوپر لیگ کشور ، اخبارفدراسیون

تاريخ : یکشنبه 20 مهر1393 | | نویسنده : araz |

بعضي وقتها مزخرف حرف زدن از طرف ادمهاي معلوم الحال خيلي خيلي جالب است .
آقاي گل محمدي خود حضرتعال كه راست و چپ اظهارنظرهاي خردمندانه بعضيها را كه خود هميشه
به نيييييييكيييي از انها ياد ميكرده ايد !!!! به تصوير ميكشيد چه نظري داريد؟
واقعا نظرات اين به اصطلاح فرهيختگان را آنقدر قبول داريد كه به خدمت اين لذيذان در آمده ايد؟
تك تك اين برادران را نگاه كنيد . كداميك يدك كش صفات عاليه ميباشند . تمامي اينها خوش خدمتان قديمي و
طرد شدگان كنوني هستند. نكنه شما هم در صف كاسه بشقابي اين فرهيختگان قرارگرفته ايد ؟
البته با روحيات اخيري كه در شما موج ميزند و از اين سو و آن سو ميشنويم هيچ بعيد نيست شما هم
در صف نون به نرخ روز خوران نشسته ايد.
از كي رضاپور شد فرهيخته ؟ واقعا كه ، مثال اين است كه مسلمانتر از آيت الله به شمار آييد يا اصولا به نظر ميرسد با اين فرفكني و فرار رو به جلو در حال ماله كشي همين خرابيهايي است كه در تمام ادوار ورزش بوده ولي معمولا
ديوارش به سر كسي خراب ميشود كه ديگر مجالي به ماندن ندارد.
فرهيييييييييختگان ...... چه اسمي هم براي خودشان انتخاب كرده اند !!!! خيلي باحال است .
البته ما ايرانيان يدي طولاني بر القابيدن خود داريم چون آيينه ما گرد گرد است .
اگر اميدت و اميدمان به اين زر طلايياني كه تئوريسينشان ..... به نام ابوالحسني است باشد كه فوتِيينا .
حرف حق :
مشحون بد كار نكرد. توانش اين بود . همه اشخاصي كه به نوعي قبول دردسر ميكنند بالاخره خوب يا بد توانشان
را گذاشته اند . ايا شما فردي ١٠٠ درصد كامل ميتوانيد نام ببريد ؟ يعني فكر ميكنيد هر كس ديگر جاي اين بنده خدا بود بالاخره يك جورايي يار كشي نمي كرد؟ واقعا اكر بگيد نه بي انصافي است .
همين نوربخش كه از فدراسيون كنار رفت مگر همه را عاصي نكرده بود؟ همين رضاپور مگر در پست مربيگري تيم هاي منتخب تهران پارتي بازي نمي كرد؟ همين جعفريان پرونده پاكي دارد؟ اون ايلياوي كه ديگه پرونده اش زير بغل همه است يا فكر ميكني امثال مرشدي ( چه قدر بدبخت شده ايم) رسالت نجات ورزش را دارند؟
كه چي ؟ تا خي اين مزخرفات ؟ تا كي جنك زرگري ؟ انتظار داريد مشحون يا هر كس ديگر با شنيدن اين اراجيف روزانه براي طرف مقابل فرش پهن كند؟

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

پاسخ: باتشکرازشما دوست عزیز که افتخاربه خواندن مطالب وبلاگ ما راداده اید.به نظرمیرسد کمی غیرمنصافنه ازوبلاگ مایادکرده اید.پرونده تمامی اشخاص نزد حداقل خداوندمتعال بازاست وتمامی افراددارای نقاط ضعف وقوت درزندگی وکار خود هستند.اینکه بگوییم آقای مشحون وجعفریان و...اصلا"کارمثبتی نداشته اندکمی عناد ورزی است که مطمئنا"جایش دراین وبلاگ خبری نیست.بهترین فضابرای کاردوستی است ودشمنی ها فقط به آینده ورزش بسکتبال لطمه می زند.توهین به یکدیگریعنی توهین به بسکتبال که اصلا" زیبنده این ورزش نیست.وظیفه وبلاگ مادرج تمامی اخبار واطلاعیه های بسکتبال باذکرمنبع می باشد واین به معنی تاییدیا نفی نظرات نیست وفقط به عنوان وبلاگ بسکتبالی این اطلاع رسانی ها صورت می گیرد.

ضمنا"اینجانب بدنبال هیچکدام ازباندها وگروههایی که بعضا"ساختگی ذهن افراد هستندنیستم ونخواهم بودهرچندبه همین دلیل همیشه مورد تهمت هردوطرف قرارگرفته ام وکلی دچارزیان شده ام.اما این را به خوبی میدانم که بعضی حرمتها براحتی دربسکتبال شکسته شده ومتاسفانه معدودکسانی هم که اصلا تابه حال عکسی باتوپ بسکتبال ندارند راجع به NBA،قهرمانی آسیا،فدراسیون وآنالیز بازیها و مشکلات بسکتبال و بنده و...نظرمیدهند.بنده افتخار شاگردی افرادی راداشته ام که قبل از بسکتبال به بنده احترام راآموختند،ومتاسفانه احترام واخلاق موردی است که هرروز بدلایل منفعت های فردی دچار نقصان است.ای کاش به جای تهمت وانتقادازسوی تمامی افرادکمی هم بدنبال ارائه پیشنهادباشیم وبه یادداشته باشیم:

انتقادبدون پیشنهاد آب درهاون کوبیدن است

تمامی مطالبی که ازسوی نویسنده وبلاگ وتوسط خود ایشان تحریرشود حتما" مشخص گشته است ولذاخواهشمندیم سهوا"یاعمدا"درج مطالب سایتها یاخبرگزاریها رابه معنی تایید ویانفی آن قلمدادنکنید.بهترین قاضی خود خوانندگان مطالب هستند وبه راحتی می توانند دراین وبلاگ به مانندشما(البته باحفظ آداب) به درج نظر بپردازند.

باتشکر آرازگل محمدیتاريخ : یکشنبه 20 مهر1393 | | نویسنده : araz |
آرازبسکت-

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، در حالی فردا مراسم قرعه کشی لیگ برتر بسکتبال انجام می‌شود که هیچ نماینده ای از استان اصفهان برای حضور در لیگ برتر اعلام آمادگی نکرده است.

اصفهان همیشه قطب اصلی بسکتبال ایران بوده است و سابقه درخشان این استان در سال‌های گذشته چه از لحاظ قهرمانی‌ها و چه از لحاظ بازیکن سازی سر آمده بوده است.

استانی با این پتانسیل در دو، سه سال گذشته با مشکلات زیادی در بحث تیمداری روبرو بوده است. ذوب‌آهن که با سابقه ترین تیم لیگ برتر محسوب و همیشه یکی از تیم های فینالیست بوده است، پس از یک سال دوری از لیگ برتر، سال گذشته حضور خوبی داشت، اما آنها در این فصل هم با مشکل روبرو شده اند و حضورشان را اعلام نکرده‌اند.

ماهان هم که با مشکلاتی در بحث اسپانسر داشت، فصل گذشته آخرین حضورش را تجربه کرد و دیگر تیمداری در سطح لیگ برتر نمی‌کند.

مشکلات بسکتبال اصفهان کجا است؟ استانی با آن همه پتانسیل در بحث بازیکن و سالن چرا باید به این وضع دچار شود؟

قطعا مدیران استانی نصف جهان در این ناکامی نقش پر رنگی دارند. باید برنامه ریزی جدی صورت بگیرد و مشکلات و موانع از سر راه برداشته شوند. بسکتبال اصفهان با شرایطی که پیش آمده است نیاز به بازنگری دارد و یکی از راه‌های راه آن حضور اسپانسرها است. اسپانسر هم در صورتی حضور پیدا می‌کند که حمایت شود و شاید این اتفاق نیفتاده است.

* شرایط اقتصادی اصفهان همانند زاینده رود است!

محسن صادق زاده، رئیس هیات بسکتبال اصفهان در گفت‌وگو با فارس، در مورد اینکه چرا این اتفاق افتاده است، گفت: همان طور که می‌دانید فولاد ماهان دیگر توان تیمداری ندارد و سال گذشته هم بازیکنان و کادر فنی بدون هیچ چشمداشتی در لیگ برتر حاضر شدند و آن هم به این خاطر بود که نام بسکتبال اصفهان در لیگ باشد.

وی ادامه داد: در مورد ذوب‌آهن هم باید بگویم، چند وقت پیش با آذری، مدیرعامل این باشگاه صحبت کردم و گفت که در هیات مدیره تلاشش را می‌کند که تیمی بدهند، اما هنوز خبری نشده است.

رئیس هیات بسکتبال اصفهان در مورد اینکه چرا با آن همه پتانسیل اقتصادی و بازیکنی که در اصفهان وجود دارد یتیم حضور پیدا نمی‌کند، گفت: متاسفانه شرایط اقتصادی هم مانند زاینده رود است و دیگر از آن استان برخوردار و قطب اقتصادی خبری نیست. هیچ کس نمی‌آید که سرمایه گذاری کند و متاسفانه چاه‌های فوتبال آنقدر عمیق است که مدیران باشگاه‌ها نمی‌توانند آن را هم پر کنند. این اتفاق نیاز به بررسی جامع دارد.

 


موضوعات مرتبط: سوپر لیگ کشور ، اخبارهیثت های بسکتبال

تاريخ : شنبه 19 مهر1393 | | نویسنده : araz |
آرازبسکت-رییس هیات بسکتبال همدان روز شنبه در گفت وگو باخبرنگار ایرنا گفت: مسابقات گروه D زیر گروه بسکتبال باشگاه های کشوراز پنجشنبه گذشته به میزبانی همدان و با حضور سه تیم مانیزان کرمانشاه ، فارسان شهرکرد و هیات بسکتبال همدان در سالن تختی این شهر برگزار شد و امروز(شنبه) با معرفی تیم های صعود کننده به پایان رسید.

'پرویز ریحانی' افزود: تیم همدان پنجشنبه گذشته در نخستین بازی به مصاف فارسان شهرکرد رفت و 64 بر 51 بازی را به نفع خود تمام کرد و روز گذشته نیز شهرکرد 55 بر48 کرمانشاه را برد.

وی بیان داشت: امروز(شنبه) نیز همدان با نتیجه 77 بر 44 کرمانشاه را شکست داد و به عنوان تیم اول گروه D به مرحله بعد صعود کرد، تیم فارسان شهرکرد نیز دوم شد و به مرحله بعد راه یافت و تیم کرمانشاه با قرارگیری در رتبه سوم از صعود بازماند.

وی خاطرنشان کرد: بیش از 40 ورزشکار و مربی در این دوره از مسابقات حضور داشتند.

در حال حاضر بیش از دو هزار بسکتبالیست به صورت حرفه ای در سطح استان همدان فعالیت دارند.


موضوعات مرتبط: اخبارشهرستانها

تاريخ : شنبه 19 مهر1393 | | نویسنده : araz |
آرازبسکت-به گزارش روزشنبه ایرنا، درمرحله نهایی این مسابقات چهار تیم تهران، هرمزگان، مازندران و کردستان حضور داشتند که در روز نخست تیم های تهران و هرمزگان با پیروزی بر کردستان و مازندران به بازی پایانی راه یافتند.در مرحله پایانی تیم بسکتبال تهران در یک بازی برتر با نتیجه 81 بر 63 هرمزگان را شکست و برسکوی قهرمانی ایستاد وتیم هرمزگان دوم شد.

تیم مازندران نیز در بازی رده بندی با غلبه بر کردستان با نتیجه 64 بر 51 در رده سوم ایستاد. 


موضوعات مرتبط: رده پایه ، نونهالان

تاريخ : شنبه 19 مهر1393 | | نویسنده : araz |
آرازبسکت-فدراسیون بسکتبال-مرحله نهایی رقابتهای قهرمانی کشور نوجوانان در روزهای 24 و 25 مهر ماه در مشهد مقدس برگزار می گردد.

80744940-4571635 thumb

تیمهای تهران ، اصفهان ، همدان و خراسان رضوی به مرحله نهایی این رقابتها راه یافته اند که در روزهای 24 و 25 مهر ماه در مشهد با یکدیگر به رقابت خواهند پرداخت.


موضوعات مرتبط: نوجوانان

تاريخ : شنبه 19 مهر1393 | | نویسنده : araz |
آرازبسکت-به گزارش خبرنگار ورزشی باشگاه خبرنگاران و به نقل از خبرگزاری شینهوا؛ تونی پارکر بازیکن فرانسوی تیم بسکتبال سن آنتونیو اسپورز به عنوان برترین بازیکن بسکتبال اروپا در سال 2013 انتخاب شد و از کمیل نواک دبیرکل بسکتبال اروپا جایزه گرفت. 

پارکر که در جام جهانی 2014 حضور نداشت به همراه تیم فرانسه در سال 2013 قهرمان جام ملت های اروپا شده بود.

مراسم انتخاب برترین بازیکن سال اروپا پیش از شروع بازی پیش فصل تیم سن آنتونیو برگزار شد.

فصل جدید لیگ NBA از روز 28 اکتبر آغاز می شود و تونی پارکر نیز به همراه تیم سن آنتونیو مدافع قهرمانی لیگ در فصل جدید حضور پیدا می کند.


موضوعات مرتبط: NBA

تاريخ : شنبه 19 مهر1393 | | نویسنده : araz |
آرازبسکت-شایسته متشرعی در گفتوگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، درباره آغاز سوپرلیگ بسکتبال و تمریناتآرارات برای این رقابتھا گفت: ما از مردادماه تمریناتمان را آغاز کردهایم. دو بازیکن جوان ھم گرفته ایم که

تمرینات را با ما شروع کردهاند. بازیکنان باانگیزهای ھستند و در این مدت نشان دادند میتوانند با نظم کنار سایر
ورزشکاران کار کنند. آرارات در یک تورنمنت ارامنه ھم حضور داشته و حالا با تمام قوا لیگ را شروع میکنیم.
وی در پاسخ به این سوال که تیم قزوین بعد از سالھا قھرمانی امسال در لیگ حضور ندارد، چه نظری در این
باره دارید، اظھار داشت: حیف است چنین تیمی که قھرمان بوده دیگر نباشد. جایشان خالی است.
سرمربی تیم بسکتبال بانوان آرارات در پاسخ به این سوال که فکر میکنید در غیاب قزوین بتوانید قھرمانی را به
دست آورید، اظھار داشت: ما سال گذشته ھم در دیدار با قزوین بازی را بردیم و فقط به دلیل تفاضل گل
نایبقھرمان شدیم. فاصله زیادی با قھرمانی نداشتیم. تمام برنامهریزی ما برای قھرمانی است و امیدواریم
بھترین بازدھی را داشته باشیم


موضوعات مرتبط: بانوان

تاريخ : شنبه 19 مهر1393 | | نویسنده : araz |
آرازبسکت-بندرعباس/ واحد مرکزی خبرمرحله نهایی رقابتهای بسکتبال نونهالان کشور در بندرعباس امروز با قهرمانی استان تهران پایان یافت.
در دیدار پایانی این مسابقات، 2 تیم تهران و هرمزگان به مصاف هم رفتند که سفید پوشان تهرانی موفق شدند با نتیجه 81 بر 63 تیم میزبان را شکست دهند.
در دیدار رده بندی نیز تیم مازندران با نتیجه 64 بر 51 تیم کردستان را مغلوب کرد و بعنوان تیم سوم انتخاب شد.
مرحله نهایی این رقابتها به مدت 2 روز در خانه بسکتبال بندرعباس برگزار شد.


موضوعات مرتبط: نونهالان

تاريخ : شنبه 19 مهر1393 | | نویسنده : araz |

آرازبسکت-مجید طاهری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در مشهد مقدس اظهار کرد: پیش بینی می‌شود و سعی‌مان بر این است که با مدال‌ها رنگارنگ به کشور برگردیم و خدا را شکر از لحاظ فیزیکی و روحی بچه‌ها در سطح بالایی قرار دارند و در این چندین ماه تمرینات بسیار خوبی را داشته‌ایم و نسبت به کشور‌های دیگر سطحمان بالا است و امیدواریم با بهترین نتایج به کشور بازگردیم.

بسکتبال با ویلچر

عضو تیم ملی بسکتبال با ویلچر ایران افزود: کره و چین و ژاپن از رقبای اصلی ما هستند که ما باید از همین لحظه برای مسابقات 2016 برزیل برنامه ریزی کنیم تا بتوانیم در عرصه جهانی ظرفیت‌های خود را به جهانیان نشان دهیم و در مقابل حریفان خود حرفی برای گفتن داشته باشیم.

طاهری بیان کرد: با وجود اینکه هزینه هنگفتی برای فوتبال می‌شود  اما اگر همین هزینه برای ورزشکاران جانباز و معلول که با دست خالی در مسابقات شرکت می‌کنند و با تمرینات مداومی که دارند و اینکه نیت این ورزشکاران جانباز و معلول صاف است و مدال‌های رنگارنگی کسب می‌کنند می‌توانند در جهان شگفتی ساز شوند اما هزینه‌هایی که برای این ورزشکاران می‌شود هزینه‌ها رفت و آمدشان را هم نمی‌دهد.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه ایران چهار سال محروم بود اما اکنون  با تمام قدرت به عرصه بازی‌های بین المللی بازگشته است اکنون رتبه هشتم جهان را دارد و با توجه به اینکه نه ویلچری هست و نه امکاناتی وجود دارد و امکانات رفاهی خودشان را پرداخت می‌کنند و فدراسیون و انجمن هزینه‎‌ها را پرداخت نمی‌کند اما با تمام وجود تلاش می‌کنند باید حداقل تشکر از این بچه‌ها صورت گیرد.

عضو تیم ملی بسکتبال با ویلچر ایران بیان کرد: متاسفانه فدراسیون هزینه‌ها را پرداخت نمی‌کند و با توجه به اینکه مهم ترین مسئله ما ویلچر است و باید ویلچر تامین شود تا بتوانیم در جهان خودمان را نشان دهیم و این در حالی است که کشور‌های دیگر بر روی ویلچر‌های خود سرمایه گذاری می‌کنند و برای بچه‌های ما هم ابتدا ویلچر مهم است و  اگر این ویلچر‌های مجهز روز دنیا تامین شود بسکتبالیست‌ها ما حرفی برای گفتن دارند.

طاهری تصریح کرد: برای تمرین‌ها، ما سالن داریم که متعلق به خود فدراسیون است اما چندان استاندارد نیست ولی سالن‌های دیگری وجود دارد که استاندارد در آن‌ها وجود دارد اما به دلیل بالا بودن هزینه‌ها ما از ابتدای سال فقط دو تا سه بار توانسته‌ایم در این سالن‌های استاندارد تمرین کنیم که این خود سبب پایین آمدن توانایی بچه‌ها می‌شود.


موضوعات مرتبط: جانبازان ومعلولین

تاريخ : شنبه 19 مهر1393 | | نویسنده : araz |
عبدالصمد صغیری در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس در مورد شرایط تیم بسکتبال استقلال قشم برای حضور در لیگ برتر اظهار داشت: هنوز چیزی مشخص نیست. روز شنبه جلسه‌ای را با اسپانسر تیم خواهیم داشت و پس از آن باید در خصوص ادامه حضور یا کناره گیری صحبت کنیم

خبرگزاری فارس: امیدوار به حضور دوباره استقلال در لیگ برتر نیستم/ فردا تکلیف‌مان مشخص می‌شود

. وی ادامه داد: باید اول مهرماه این جلسه برگزار می‌شد و تاکنون هم زمان زیادی را از دست داده‌ایم. متاسفانه مسئولان استانی هرمزگان هم هیچ حمایتی نمی‌کنند و در سالهای گذشته نیز تنها بودیم.

مدیرعامل تیم بسکتبال استقلال قشم در پاسخ به این سوال که چه قدر امیدوارید، دوباره در لیگ برتر حضور داشته باشید، گفت: امیدوار به حضور دوباره نیستم. چون با روندی که وجود دارد، احساس می‌کنم اگر حضور پیدا کنیم باید تمام هزینه‌ها را به تنهایی به دوش بکشیم که این کار هم امکانپذیر نیست.

صغیری با اشاره به اینکه هیچ بدهی از سال‌های گذشته نداریم، عنوان کرد: ما در پایان هر فصل با بازیکنان و کادرفنی تسویه حساب می‌کنیم و از این لحاظ یکی از باشگاه‌های خوش حساب هستیم. وی در پایان عنوان کرد: به هرحال پیش از جلسه لیگ که روز یکشنبه برگزار می‌شود، باید تکلیف خود را مشخص کنیم. من به شخصه علاقه زیادی به بسکتبال دارم و امیدوارم شرایطی پیش بیاید که علاقمندان به بسکتبال در جزیره قشم باز هم نماینده‌ای در لیگ برتر داشته باشند. جلسه قرعه کشی لیگ برتر روز یکشنبه 20 مهرماه برگزار می‌شود. تاکنون 8 تیم اعلام آمادگی کرده‌اند. 


موضوعات مرتبط: سوپر لیگ کشور

تاريخ : جمعه 18 مهر1393 | | نویسنده : araz |
آرازبسکت-عباس آقا کوچکی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در مشهد مقدس اظهار کرد: تیم بسکتبال با ویلچر ایران در پارالمپیک پکن به دلیل حضور نیافتن در مقابل رژیم اشغالگر قدس و ایالات متحده چهار سال از حضور در مسابقات محروم شد و در مسابقات اخیر که سه ماه پیش در اینچئون کره جنوبی برگزار شد توانستیم مقام هشتم جهان را به دست آوریم.

بسکتبال با ویلچر

سرمربی تیم بسکتبال با ویلچر ایران افزود: کارمان در آسیا بسیار سخت است به این علت که در آسیا حریف‌ها و رقیب‌های بسیار قوی وجود دارد که به عنوان مثال کره به مقام 6 دنیا رسید و ژاپن هم یکی از تیم‌های برتر دنیا است و فکر می‌کنم در جمع سه تیم برتر قرار داریم و قهرمانی بین ما سه تیم رقم می‌خورد و تلاش ما این است که مدال طلا را به دست آوریم.

آقا کوچکی بیان کرد: در مسابقات اینچئون کره جنوبی می‌دانیم کارمان بسیار سخت است به این علت است که در مسابقات جهانی با این دو تیم بازی کردیم و در آن مسابقات به کره باختیم و ژاپن را هم با سه امتیاز اضافه تر توانستیم شکست بدهیم و با وجود اینکه چین هم در این مسابقات وجود دارد اما رقیب اصلی ما در مسابقات کره جنوبی و ژاپن است.

وی تصریح کرد: بسکتبال با ویلچر ایران در سطح آسیا یکی از تیم‌های قدرتمند است و چهار سال محرومیت هم سپری شد و ایران در مسابقات بین المللی حضور پیدا می‌کند و نکته مهم این است که ما باید برای آینده برنامه ریزی داشته باشیم به این علت که پس از بازگشت از این مسابقات مسابقات ریو برزیل را داریم.

سرمربی تیم بسکتبال با ویلچر ایران بیان کرد: تنها یک تیم انتخاب می‌شود چرا که استرالیا قهرمان جهان است و به صورت اتوماتیک سهمیه کسب کرده است و  تیم کره هم به خاطر اینکه در جمع هفت تیم برتر جهان قرار گرفته است این تیم هم به صورت اتوماتیک اعزام می‌شود و بین ایران و ژاپن و چین و چین تایپه تنها یک تیم جواز حضور در مسابقات را کسب می‌کند.

آقا کوچکی به برنامه‌های بسکتبال با ویلچر پرداخت و گفت: پس از بازگشت از این مسابقات باید اردو‌‌ها و برنامه‌های منسجم داشته باشیم و مسابقات تدارکاتی ویژه‌ای برگزار کنیم و باید در ویلچر که یکی از بحث‌های تخصصی و یکی از ابزار‌های اصلی این رشته ورزشی است باید سعی کنیم به روز بشویم تا بتوانیم سهمیه پارالمپیک را بگیریم و این نگاه کوتاه مدت ما است.

وی تصریح کرد: نگاه بلند ما این است که برای قشر جوان و نوجوان برنامه ریزی کنیم تا بتوانیم آینده تیم ملی را در این بخش ورزشی تامین کنیم و ایران چند سال محروم بود و با توجه به کمبودهای مالی که فدراسیون داشت این تیم بسیار حمایت کرد و ما در رده امید توانستیم قهرمان آسیا شویم و پنجمی جهان را به دست آوریم.

سرمربی تیم بسکتبال با ویلچر ایران بیان کرد: فدراسیون پارالمپیک و هم انجمن معلولان حمایت ویژه‌ای انجام دادند تا ایران بتواند پس از چهار سال محرومیت و با امکاناتی که داشت مسابقات باشگاهی و قهرمانی کشور را برگزار کند و در مسابقات بین المللی که ما انجام دادیم و همچنین انتخابی مسابقات جام جهانی حمایت کردند.

آقا کوچکی تصریح کرد: بچه‌های بسکتبالیست باید از امکانات روز که مهمترین آن ویلچر است برخوردار باشند زیرا در حال حاضر از این مسئله رنج می‌بریم و سعی می‌کنیم در مسائل فنی هم به روز باشیم و بتوانیم با بسکتبال ویلچر دنیا رقابت کنیم.

وی به هزینه‌های پرداختی سرسام آور در فوتبال اشاره کرد و گفت: افتخار آفرینی که رشته‌های غیر فوتبال همچون بسکتبال با هزینه‌هایی که می‌کنند و پرچم جمهوری اسلامی ایران را بالا می‌برند بسیار بیشتر است و اکنون می‌بینید والیبال ایران در دنیا چه کرده است و اکنون افتخار آفرینی‌های فوتبال ما حذف شده است و مسئولان باید به این مسئله نگاه ویژه کنند.

سرمربی تیم بسکتبال با ویلچر ایران بیان کرد: اگر یکسال بودجه فوتبال خرج زیرساخت‌های ورزشی شود شاید بتوانیم از بودجه ای که دارد بیهوده می‌شود جلوگیری کرد.

آقا کوچکی تصریح کرد: می‎‌شود با یک مدیریت صحیح پول میلیاردی که در فوتبال هزینه می‌شود به بحث ساخت و ساز بیاید و به تبع آن همه رشته‌ها ورزشی بتوانند از آن استفاده کنند و زمینه کار پایه در ورزش کشور صورت گیرد.


موضوعات مرتبط: جانبازان ومعلولین

تاريخ : جمعه 18 مهر1393 | | نویسنده : araz |
آرازبسکت-به گزارش خبرگزاری تسنیم، نایب قهرمانی تیم ملی بسکتبال ایران در بازی‌هایی آسیایی 2014 اینچئون برای اعضای این تیم یک ناکامی بزرگ بود. قهرمانی در قاره آسیا برای تیمی که در 4 دوره گذشته رقابت‌های مردان آسیا 3 بار به مدال طلا رسیده نباید کار سختی باشد اما این اتفاق نیفتاد.

اوشین ساهاکیان

اوشین ساهاکیان، بازیکن تیم ملی بسکتبال ایران در این  باره با خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم گفت‌وگویی انجام داده است.

* تسنیم: قهرمان و نایب قهرمانی در بسکتبال چقدر با هم فرق دارد؟
در بسکتبال فقط قهرمانی ارزش زیادی دارد و عناوین نایب قهرمانی و سوم یا چهارمی چندان ارزشی ندارند. نایب قهرمانی یعنی پایان یک تورنمنت با شکست و این نه برای روحیه تیم خوب است و نه بازخورد خوبی در اجتماع دارد. متأسفانه به خاطر اشتباهاتی که در زمین داشتیم موفق به کسب عنوان قهرمانی در بازی‌های آسیایی نشدیم.

* تسنیم: هنگام رفتن روی سکوی دوم آسیا نیز خیلی ناراحت بودی.
ما برای همان یک بازی فینال 4 ماه تمرین کرده بودیم  و شرایط بازی هم طوری رقم خورد که بازنده شدیم. همه واقعا متأثر و متأسفیم.

* تسنیم: از دو بازی آخر مقابل قزاقستان و کره جنوبی بگو. در دیدار با قزاقستان هم چیزی نمانده بود که بازی از دست برود.
این تیم‌ها واقعا پیشرفت کرده‌اند. قزاقستان چند بازیکن جوان را به تیمش تزریق کرده و انگیزه زیادی برای پیروزی مقابل ایران داشت. آنها تیم ما را به خوبی آنالیز و از نقاط ضعف ما در دفاع به خوبی استفاده کردند.

حامد حدادی در بازی با قزاقستان به توصیه سرمربی از منطقه زیر سبد زیاد دور نشد و بازیکنان شوت زن قزاقستان از این فرصت بهره بردند و شوت‌های خوبی به سبد ما پرتاب کردند. در نهایت در 4 دقیقه آخر اجازه ندادیم که حریف امتیاز بیشتری بگیرد و در حالی که 8 امتیاز عقب بودیم با 2 امتیاز اختلاف برنده شدیم.

بازی با کره را اما خیلی بد شروع کردیم و یکی از دلایلش این بود که از پیش برنده وارد زمین شدیم. چند اشتباه در دفاع که با شوت‌های موثر بازیکنان کره همراه بود و جو سالن باعث شد تیم ما خیلی اذیت شود. بعضی‌ها می‌گفتند اگر آن توپ آخر گل می‌شد ما نمی‌باختیم اما در 39 دقیقه گذشته از بازی اشتباه‌هات دیگری هم داشتیم. خیلی تمرین کرده بودیم و حالا فقط می‌توانم بگویم متأسفم.

* تسنیم: برخی از کارشناسان نتایج تیم ملی در سال‌های اخیر را وابسته به نبوغ تعداد خاصی از بازیکنان می‌دانند. این نظر را تا چه حد درست می‌دانی؟
بسکتبال یک بازی گروهی است و نتایج یک بازی متعلق به همه گروه است. شما دیدید که در همین مسابقات نیز چند بازیکن جوان برای تیم زحمت کشیدند. هر بازیکن به اندازه خودش برای تیم انرژی می‌گذارد و تلاش می‌کند. در مجموع تیم ما به چند نفر متکی نیست چون بسکتبال، یک کار گروهی است. هر کدام از 12 بازیکن تیم ملی وظیفه خود را در زمین می‌دانند.

* تسنیم: حضور در جام جهانی چه تأثیری در نتایج تیم ملی در بازی‌های آسیایی داشت؟
جام جهانی، تجربه بسیار بزرگ و خوبی برای ما بود به ویژه اینکه تعدادی از بهترین تیم‌های جهان در گروه ما قرار داشتند. چیزی که ما در جام جهانی به خوبی آموختیم این بود که چه از حریف پیش باشیم و چه عقب بیفتیم تا لحظه آخر باید بجنگیم. سعی کردیم به دنیا نشان دهیم بسکتبال ایران پتانسیل رویارویی با قدرت‌های جهان مثل صربستان، اسپانیا و فرانسه را دارد. من نمی‌گویم می‌توانیم این تیم‌ها را ببریم ولی حداقل یاد گرفتیم چطور با آنها بازی کنیم و کار زیادی پیش رو داریم.

* تسنیم: پس در اینچئون چه اتفاقی افتاد؟ 
در کره‌ جنوبی خوب بازی می‌کردیم. قصد توجیه ندارم اما من ندیده بودم در تورنمنتی که 7 مسابقه دارد 4 روز به ما استراحت بخورد. تیم ما تا سر و شکل مسابقه به خود می‌گرفت با استراحت روبرو می‌شد و همه از جو بازی خارج می‌شدیم.

* تسنیم: عملکرد سرمربی تیم را چطور تحلیل می‌کنی؟
مثل تورنمنت‌های قبلی که با بچیروویچ قهرمان می‌شدیم. پیروزی و شکست برای همه اعضای تیم است. من به خودم اجازه نمی‌دهم که عملکرد سرمربی تیم ملی را تحلیل کنم و یا نظری بدهم.

* تسنیم: فصل بعد در کدام تیم بازی می‌کنی؟
نمی‌دانم. واقعا خنده‌دار است. تا حالا 2 بار فصل نقل و انتقالات تمدید شده ولی حتی یک نفر پای میز مذاکره نرفته است. من متوجه نمی‌شوم که این چه وضعی است که در لیگ به وجود آمده است. نگرانم چون من و خیلی از بازیکنان دیگر هیچ تماس و مذاکره‌ای با باشگاه‌ها نداشته‌اند. اوضاع حاکم بر لیگ بسکتبال خنده‌دار است.


موضوعات مرتبط: تیمهای ملی

تاريخ : جمعه 18 مهر1393 | | نویسنده : araz |
انجمن بسکتبال باویلچیر-هفته دوم دور مقدماتی لیگ دسته یک بسکتبال با ویلچر باشگاههای کشور در دو گروه طی روزهای ۱۷ و ۱۸مهرماه آغاز میشود

در گروه الف به میزبانی هیات جانبازان اصفهان مسابقات به شرح ذیل برگزار خواهد شد

تیمهای شرکت کننده در این گروه:جانبازان فارس _ هیات جانبازان اصفهان _ آلومینیوم المهدی هرمزگان

پنجشنبه ۱۷/۷/۹۳:

ساعت۹:هیات اصفهان  _ آلومینیوم المهدی هرمزگان

ساعت۱۹:آلومینیوم المهدی هرمزگان _ جانبازان فارس

جمعه ۱۸/۷/۹۳:

ساعت۹:جانبازان فارس _ هیات اصفهان

در گروه ب هیات گیلان میزبان تیمهای این گروه خواهد بود

تیمهای شرکت کننده در این گروه:فیروز قزوین _ هیات گیلان _ شهرداری تبریز _ شهرداری بوکان

پنجشنبه ۱۷/۷/۹۳:

ساعت۹:فیروز قزوین _ شهرداری تبریز

ساعت۱۱:هیات گیلان _ شهرداری بوکان

ساعت۱۷:شهرداری بوکان _ فیروز قزوین 

ساعت 19:هیات گیلان  _ شهرداری تبریز

جمعه۱۸/۷/۹۳:

ساعت۹:شهرداری تبریز _ شهرداری بوکان

ساعت۱۱:هیات گیلان_ فیروز قزوین

مرحله دوم مسابقات در تاریخ ۸ و ۹ آبانماه به میزبانی هیات جانبازان فارس و شهرداری تبریز برگزار خواهد شد


موضوعات مرتبط: جانبازان ومعلولین

تاريخ : پنجشنبه 17 مهر1393 | | نویسنده : araz |
آرازبسکت-به گزارش خبرنگار ورزشی باشگاه خبرنگاران، کاروان بسکتبال با ویلچر ایران در دو پرواز 20و21مهر به بازی‌های پاراآسیایی 2014 اعزام می‌شود.مسابقات مردان از روز 24 مهر آغاز می‌شود و تیم ایران هم طبق قرعه کشی در گروه 5 تیمی با مالزی، کویت، هنگ کنگ و تایلند هم گروه است.

با توجه به محرومیت بسکتبال با ویلچر ایران در دور قبلی بازی‌های پاراآسیایی، بازی‌های اینچئون اولین دوره حضور این تیم محسوب می‌شود.
تیم ایران چند ماه قبل در جام جهانی بسکتبال با ویلچر هم شرکت کرد و بعد از باخت به کره هشتم شد.

3 تیم ایران، ژاپن و کره جنوبی در بازی‌های پاراآسیایی هم در کورس قهرمانی قرار دارند و چین و تایلند هم تیم‌های خوبی را به بازی‌ها اعزام می‌کنند.

بسکتبال با ویلچر در صورت رسیدن به فینال با تیم کره جنوبی، فرصت جبران شکست در جام جهانی و همچنین جبران شکست تیم ملی بسکتبال در فینال بازی‌های آسیایی را پیدا می‌کند.

برنامه بازی‌های بسکتبال پاراآسیایی:  
25مهر-ایران-مالزی
26مهر-ایران-کویت
27مهر-ایران-تایلند
28مهر-ایران-هنگ کنگ

نحوه برگزاری مسابقات هم به این شکل است که تیم‌های اول و دوم مرحله مقدماتی به صورت ضربدری در مرحله بعدی برای رسیدن به فینال مسابقه می‌دهند.تیم‌های سوم 2 گروه به صورت مستقیم برای رده پنجمی و تیم‌های چهارم به صورت مستقیم برای رده هفتمی مسابقه می‌دهند.


موضوعات مرتبط: جانبازان ومعلولین

تاريخ : پنجشنبه 17 مهر1393 | | نویسنده : araz |

روزنامه گل؛ هدیه خطیبی/ حامد حدادي چند روزي بيشتر در ايران نيست. او بايد دوباره به چين برگردد تا يك فصل ديگر هم در CBA بازي كند. سنتر تيم‌ملي كه روزهاي آخر حضورش در ايران را در كنار خانواده‌ و در شهرش اهواز سپري مي‌كند هنوز به قول خودش قهرمان نشدن بسكتبال در بازي‌هاي آسيايي را هضم نكرده است.

مي‌گويند دومي خوب است اما اين‌طور نيست
حدادي مي‌گويد:«فعلا نظر خاصي درخصوص اتفاقي كه رخ داده ندارم. خيلي‌ها مي‌گويند اشكالي ندارد و دومي هم خيلي خوب است اما نظر من اين نيست. به نظر من ما بايد قهرمان مي‌شديم و هر چيزي به جز آن قابل قبول نيست. نمي‌خواهم بهانه‌جويي كنم اما داور هم در كار ما به‌خصوص بازي آخر بي‌‌تاثير نبود. ما تمام تلاش‌مان را كرديم در بازي با قزاقستان و حتي قبل از آن‌هم 10 اختلاف را جبران كرديم اما اتفاقات بازي آخر عجيب بود.»

جوان‌ترها محكم بمانند
بسكتباليست‌ اهوازي تيم‌ملي براي جوان‌ترهاي تيم‌ هم ناراحت است:«بازيكنان جوان تيم‌ملي هم ضربه خوردند. مشكل سربازي آنها حل نشده باقي ماند و به پاداش خوبي بعد از اين حجم تلاش زياد نرسيدند. فقط به آنها توصيه مي‌كنم همه‌چيز را تمام‌شده نبينند و مثل قبل محكم و حتي محكم‌تر باشند.»
پيش از اين هم صمد نيكخواه‌بهرامي، كاپيتان تيم‌ملي بسكتبال درخواست داده بود تا با بازيكناني كه چشم به معافيت با قهرماني در بازي‌هاي آسيايي داشتند، حداقل براي تيم‌هاي باشگاهي‌شان مساعدت شود.

«حامد چي شده؟»
حدادي در واكنش به اينكه تصور مي‌شد بدن‌هاي بازيكنان تحمل فشار فينال را نداشت و به حد زيادي تحليل رفته بود، خاطرنشان كرد:«من اصلا…(مكث كرد) باور كنيد احساس مي‌كردم به پاهايم وزنه وصل كرده‌اند مدام از خودم مي‌پرسيدم حامد چِت شده؟ روز فينال 10درصد از حامد واقعي هم نبودم. زير 10 يعني منفي 10 بودم. اصلا بازي خودم را نكردم. امتياز مهم نيست در ريباند به هيچ‌وجه خوب نبودم تا در حساس‌ترين روز ممكن شرمنده بشوم. به هر حال اتفاقي بود كه نبايد حداقل در اين روز رخ مي‌داد. بايد از اتفاقات اين فينال درس گرفت.»

همه وظايف‌شان را انجام ندادند
بازيكن تيم‌ملي بسكتبال درخصوص اينكه چرا گفته تيم‌ملي همبستگي نداشته؟ عنوان داشت:«منظورم اين بود كه هركس وظيفه خودش را انجام نداده است. مثلا خود من اصلا وظايفم را به نحوي كه بايد انجام ندادم. در كل وقتي بازنده مي‌شوي تمام موارد بد جلوي چشم مي‌آيد. حالا كه ما باختيم موارد خيلي جزيي و كوچك هم در ذهن ما متصور شده است. واقعا خيلي اما و اگر هست كه بهتر است فراموشش كنيم و به فكر ساخت آينده باشيم.»
حدادي درخصوص پاداش فقط 500دلاري(!) بعد از نايب‌قهرماني در بازي‌هاي آسيايي گفت:«عيبي ندارد. وقتي به تيم‌هاي قهرمان 2500 و 5هزار دلار مي‌دهند نبايد انتظار زيادي داشته باشيم.»
حامد حدادي زمان رفتنش به چين را نامشخص دانست و در پاسخ به اينكه آيا در جريان بازي‌هاي آسيايي با وجود قراردادبستن با چيني‌ها پيشنهاد جديدي داشته يا خير؟ عنوان داشت:«آنقدر بد بازي كردم كه خودم منتظر پيشنهادي نبودم و اين اتفاق رخ نداد.»


موضوعات مرتبط: تیمهای ملی

تاريخ : پنجشنبه 17 مهر1393 | | نویسنده : araz |

سایت فرهیختگان بسکتبال – خنده های “آدام سیلور” رئیس جدید لیگ NBA در کنار مدیران تیم ها و نماینده بازیکنان سوژه خوبی برای عکاسان حاضر در مراسم قرارداد تلویزیونی لیگ NBA بود، خنده هایی که احتمالا تا چند سال آینده خیلی خود را نشان ندهند.
علاقمندان به NBA هنوز خاطره تعطیلی لیگ به دلیل توافق نکردن مدیران تیم ها و اتحادیه بازیکنان در سال 2011 را به یاد دارند که مدیران لیگ NBA با تقسیم درآمد های لیگ به صورت 57 به 43 به سود بازیکنان مخالف بودند و خواهان تقسیم 50 – 50 درآمد های لیگ شدند.
بعد از ماه ها جلسه و رایزنی سرانجام شکل جدید تقسیم درآمد های لیگ به صورت 50 – 50 وضع شد تا دوباره دوستداران NBA تا چندین سال خیالشان از لیگ آسوده باشد اما چند روز قبل مسئولان لیگ و مدیران تیم های حاضر در مسابقات قرارداد جدید تلویزیونی را به امضا رساندند که طی آن مبلغ پرداختی به لیگ از 930 میلیون دلار در سال به 2.4 میلیارد دلار افزایش یافت تا این افزایش رکوردی جدید در تاریخ لیگ محسوب شود.
این قرار داد 9 ساله است و تا فصل 2024- 2025 اعتبار دارد . این در حالی است که قرارداد تقسیم درآمد ها بین اتحادیه بازیکنان و صاحبان تیم ها تا فصل 2016 – 2017 معتبر است، تمام این اتفاقات و این افزایش چشمگیر حق پخش بازی های NBA زمزمه ی تعطیلی دوباره لیگ به دلیل تقسیم بندی مجدد درآمدها را افزایش می دهد.
این صحبت ها در حالی شنیده  می شود که “لبرون جیمز″ ستاره بزرگ لیگ NBA در آخرین اظهار نظر خود خواستار مبلغ بیشتری از این قرارداد حق پخش جدید به سود بازیکنان شده است.
در هر حال این روز ها مسابقات NBA تبدیل به یک تجارت سود آور برای باشگاه ها و بازیکنان شده است که روز به روز نیز بر درآمد های آن افزوده می شود و همین موضوع باعث شده مدیران تیم ها و اتحادیه بازیکنان سعی داشته باشند سهم بیشتری از این درآمدها را به نفع خود ثبت کنند.


موضوعات مرتبط: NBA

تاريخ : پنجشنبه 17 مهر1393 | | نویسنده : araz |

سایت فرهیختگان بسکتبال – نناد ترونیچ از روز شنبه به عنوان مدرس در کلینیک پیش از فصل لیگ برتر بسکتبال برای مربیان ایران تدریس می کند.این مدرس فدراسیون جهانی بسکتبال (FIBA) متولد 1968 در یوگسلاوی سابق است. دارای دو فرزند بوده و به زبان های انگلیسی و ایتالیایی مسلط است.

او در دوره بازی در موقعیت گارد راس بازی می کرد.از همنسلان دیواچ ، کوکوچ و رادجا ستاره های اسبق بسکتبال یوگسلاوی است.

نناد ترونیچ مدال نقره بسکتبال جوانان جهان را در سال 1985 در کارنامه بازی خود دارد.علاوه بر آن در ایتالیا ، ترکیه ، سوییس ، لهستان و مجارستان بازی کرده است.

او مدرک دکترای تربیت بدنی را از دانشگاه بلگراد گرفته و در حوزه تخصصی استعدادیابی بسکتبال فعالیت داشته است.

نناد ترونیچ از روز شنبه به مدت یک هفته میهمان بسکتبال ایران است.


موضوعات مرتبط: مربیان

تاريخ : پنجشنبه 17 مهر1393 | | نویسنده : araz |

سایت فرهیختگان بسکتبال – بعد از تیم ملی بسکتبال که قربانی سیاستگذاری های غلط فدراسیون بسکتبال شد اینک نوبت به لیگ برتر بسکتبال رسید که بار دیگر با شتابزدگی در برنامه های فدراسیون بسکتبال دچار مشکلات فراوان شود.

فراموش نکردیم فدراسیون بسکتبال در شش ماه اول سال برای گریز از برگزاری مجمع انتخابات بسکتبال، برنامه های برون مرزی خود را به قدری تلنبار کرد تا مسئولان وزارت ورزش و جوانان همین طور کمیته ملی المپیک اعلام کنند به دلیل برنامه های این فدراسیون و دوری جستن از بروز حاشیه ها ، انتخابات بسکتبال بعد از بازی های آسیایی برگزار می شود.

نتیجه برنامه های بدون پشتوانه علمی هم مشخص بود. چند سفر همان ابتدای به اصطلاح برنامه فشرده ، لغو شد و اما مسافرت های بعدی مانند اردوی لهستان و اسلواکی نیز داد ملی پوشان را درآورد.

در اردوی تیم ملی همه نوع حاشیه هم شنیده شد از همسایگی با اصطبل ! و صدای گاو و طیور در اردوی لهستان گرفته تا نوع خط زدن بازیکن در اسلوونی که همگی در بسکتبال ایران نوبرانه بود.

تیم ملی مانند بچه محصل هایی که شب امتحان درس می خوانند تا دستکم نمره 10 قبولی بگیرند ، بعد از این اتفاقات بود که سراسیمه به مسابقه های جهانی رفت.در اسپانیا عجله داشت بازی ها را زود تمام کند تا در بازی های آسایی طلا بگیرد.

در بازی های آسیایی سراسیمگی برای طلا ، کار دست تیم ملی داد تا رشته همه کارهای غلط چند ماه اخیرفدراسیون بسکتبال در اردوها و ماهیت غلط تر بسکتبال در چند سال گذشته بیشتر پنبه شود.

فدراسیون بسکتبال برای بقای خودش ، تیم ملی را قربانی کرد و اکنون در اقدامی مشابه به قول گفتنی می خواهد لیگ را هم زخمی کند تا بلکه از این طریق مثل تابستانی که گذشت ، از وزارت ورزش و جوانان زمان بخرد.

برگزاری نشست مربیان یا نمایندگان صاحب اختیار تیم ها برای تصمیم گیری لیگ برتر از همین نکات است.

فدراسیونی که شش ماه همه کارهایش را روی تیم ملی می گذارد و در شش ماه بعد لیگ ، یعنی فاقد مدیریت زمان است . فاقد قدرت ابتکار و خلاقیت ، در پیوند دادن اجزای مرتبط با هم است به همین منظور قادر نیست در هیچ سطوحی رابطه از کل به جز و از جز به کل را مدیریت و ساماندهی کند.

سراسیمگی در جریان اردوهای تیم ملی و بازی های این تیم ، رفته رفته این روزها جای خود را با لیگ برتر عوض می کند.کارهایی که شش ماه نشده یهو می خواهد بشود. یعنی همان نگاه بچه محصلی به شب امتحان.

نمایندگان تیم ها را فرا خوانده اند اما براستی کدام تیم ها با کدام بازیکنان لیگ برتر بسکتبال را برگزار می کنند؟

چه کسانی مربیان برخی تیم ها هستند؟

لیگ برتر بسکتبال تا امروز که حدود 20 روز از شش ماه نخست سال گذشته ، نه تعداد تیم هایش را می داند و نه تاریخ شروع و پایانش را.در دل این لیگ تیم هایی قرار دارند که هنوز مربی آنها مسخص نیست و باز هم در این لیگ ، بازیکنانش سردرگم و مبهوت به دنبال تیم می گردند. ملی پوشان این لیگ بی تیم مانده اند.

با این وجود برگزاری لیگ برتر بسکتبال چه فایده ای برای بسکتبال دارد؟

آیا قرار است لیگ برگزار کنیم که فقط لیگ را برگزار کرده باشیم؟

در شرایطی که ملی پوشان بسکتبال با تحمل فشار تمرین و مسابقه در دو رویداد جهانی و آسیایی ، خسته هستند و نیاز به ریکاوری دارند از طرفی تعداد زیادی از آنها هنوز با تیمی توافق نکرده اند ، صلاح نیست لیگ برتر کمتر از یک ماه آینده آغاز شود.با فرصت دادن یک ماه به تیم ها آنها می توانند با شرایط آمادگی نسبی بازی ها را آغاز کنند از طرفی ملی پوشان شاغل در لیگ به دنبال استراحت بهتر با آمادگی جسمی و ذهنی وارد بازی ها می شوند.

باید توجه داشت تیم های مدعی پتروشیمی بندرامام ، مهرام و دانشگاه آزاد ، به دلیل حضور بازیکنان یا مربی آنها در تیم ملی هنوز شرایط وارد شدن به لیگ برتر را ندارند.

با این حال باید تا روز یکشنبه صبر کرد و دید از فدراسیون بسکتبال چه تصمیمی بیرون می آید. فدراسیونی که رییس ندارد و منتظر اعلام زمان انتخابات از سوی وزارت ورزش و جوانان است . با این حال با سیاست بقا هم که شده  لطفا بعد از شتابزدگی در تصمیمات تیم ملی ، لیگ را قربانی این سیاست های خود در فدراسیون نکنید.


موضوعات مرتبط: تحلیلی

تاريخ : پنجشنبه 17 مهر1393 | | نویسنده : araz |

سایت فرهیختگان بسکتبال ؛ افشین رضاپور/ محمود مشحون درباره اینکه آیا مشخص نبودن وضعیت مدیریت فدراسیون نیز در تصمیم‌گیری برای سرمربی‌گری تیم ملی تاثیرگذار است یا نه،  گفت: باور کنید به فکر وضعیت خودم نیستم و تا لحظه‌ای که این افتخار را داشته باشم در خدمت بسکتبال باشم با قدرت به کارم ادامه می دهم و این مسئولیت تاثیری در روش و رفتارم نخواهد داشت.

 آقای مشحون …فیلم آژانس شیشه ای را دیده ای؟ یکی از ماندگارترین دیالوگ های سینمای ایران صحنه ای بود که بین حاج کاظم (مربی جنگ )و سلحشور(مسئول امنیتی) جنگ لفظی درگرفت.

سلحشور:مربی شما بعد جنگ سینما زیاد می رفتی نه ؟ آخه برادر من این جا که تگزاس نیست!

احمد:آقای سلحشور اجازه می دید ما دو کلوم حرف بزنیم؟

سلحشور:تو حرف نمی زنی .تو داری لاس می زنی ! آخرشو بهش بگو! ته خطو…

احمد: ته خطی وجود نداره سلحشور. حاج کاظم فرمانده گردان بوده. عباس هم از بچه های جنگه.

سلحشور: خوب دیگه بدتر ! جرم خودی ها که بیشتر از غریبه هاست.واسه این مملکت که هزار تا دشمن داخلی و خارجی داره ، از صبح تا شب داریم جوون می کنیم، می کنیم یا نمی کنیم؟ بعد آقا ، خودی ، شب عیدی می یاد ، اسلحه رو می ذاره رو شقیقه ی ما ! این یعنی عدالت ؟ چند تا جوون خونشونو برا آرامش این مملکت از دست داده باشن خوبه ؟ چند تا ؟ د بگو؟ خوب بگو دیگه.( خطاب به حاج کاظم) یه ذره فکر کنی از کارت خجالت می کشی!

دوره ات گذشته مربی !…

آقای مشحون تو حاج کاظم نیستی . من هم این طرف سلحشور نیستم. نه تو می توانی نقش قهرمانان جنگ را بازی کنی و نه من می توانم بگویم چه کسی درست می گوید اما 12 سال تو حرف زدی همه سکوت کردیم اجازه بده حالا ما حرف بزنیم.

اجازه بده بگوییم دوره ات گذشته.

اجازه بده بگوییم ایکاش 4 سال پیش که تیم ملی بسکتبال به جام جهانی رفت ، می رفتی .

اجازه بده بگوییم بسکتبال لیاقتش بیشتر از این هاست.

اجازه بده بگوییم دیگران کاشتند و ما خوردیم.

اجازه بده دیگران بیایند دوباره بکارند.

اجازه بده جلوی برخی ادعاهایت را بگیریم.

می دانی کدام ها؟

دلم می سوزد وقتی می گویی : “بسکتبال ایران نمی توانست از غرب آسیا صعود کند”. بله نمی توانست اما تاکنون فکر کردی چرا؟ دنبال جوابش بودی؟ نه نبودی آقای مشحون.

بین سال های 1368 تا 1372 که تو رییس فدراسیون بسکتبال بودی و دوران سازندگی آغاز شد، تیم بزرگسالان ایران در مسابقه های 1993جاکارتا چهارم شد اما دوره بعد یعنی 1995 تا رده دهم سقوط کرد.از سال 1374 تا 1380 ویرانه ای بود بسکتبال چون تو در فدراسیون قبلی از داشته های بسکتبال استفاده کردی از محصولی که باز دیگران کاشتند. برای آیندگان در همان سال های مدیریت چه ساخته بودی آقای مشحون؟ جز یک آژانس شیشه ای که شکننده بود و دوامی نداشت؟ تو بسکتبال آن دوره را همین گونه بود که ترک کردی. آیا مگر غیر از این بود همان سال ها بسکتبال ما بنا به ادعای خودت نمی توانست از غرب آسیا صعود کند؟

بعد، یک دوره هشت ساله رفتی و زمانی که دوباره پایه های بسکتبال توسط دیگران قوی می شد، برگشتی و کیف اوجگیری صمد و خدابیامرز آیدین و مهدی و حامد و سامان وآفاق و سهراب نژاد و بچه های دیگر را خودت بردی.

نگو بسکتبال نمی توانست از غرب آسیا صعود کند. چون در نوجوانان آسیا ششم شدی و این بار آخر در غرب آسیا به نوجوانان عراق؛ بیرون آمده از چنگال داعش هم باختی .دوره این حرف ها تمام شده . این دوره آمدی دوازده سال خدمت کردی ، منکر خدماتت در ادوار قبلی ورزش بسکتبال هم نمی شویم ، کاریزمای مدیریت داشتی ، پیشکسوت دوست داشتنی و فرهیخته بسکتبال هستی، دستت درد نکنه . لطف کردی ، قدردان همه محبت هایت هستیم اما باور کن گاهی وقت ها با “رفتن ” هم می شود خدمت کرد.


موضوعات مرتبط: تحلیلی

تاريخ : پنجشنبه 17 مهر1393 | | نویسنده : araz |

حسن ونهاری صبح امروز در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس در آمل بیان داشت: مسابقات لیگ زیرگروه بسکتبال باشگاه‌های کشور از روز گذشته کار خود را در سالن ورزشی شهدای آمل آغاز کرد.

وی با اعلام اینکه تیم بسکتبال کاله جوان مازندران امسال برای نخستین بار در لیگ زیرگروه بسکتبال کشور تیمداری می‌کند، گفت: این رقابت‌ها با حضور 12 تیم از چهار منطقه کشور دنبال شده که آملی‌ها در گروه شمال کشور تیم‌های هیئت و شهرداری سبزوار همگروه هستند.

این مسئول با تاکید اینکه کاله جوان متشکل از بازیکنان نوجوان و جوان است،گفت: این مسابقات به صورت دوره‌ای در سالن ورزشی سرپوشیده شهدا برگزار می‌شود.

رئیس هیئت بسکتبال آمل با اشاره به اینکه در پایان از هر گروه دو تیم به مرحله بعدی صعود می‌کنند، افزود: از جمع هشت تیم صعود کننده رقابت‌ها دو گروه چهار تیمی تشکیل شده تا در نهایت دو تیم از هر گروه به مرحله نیمه نهایی صعود کنند و تکلیف چهار تیم برتر مشخص شود.

رئیس هیئت بسکتبال آمل متذکر شد: در دیدار نخست این مسابقات که روز گذشته کار خود را آغاز کرد، هیئت بسکتبال سبزوار پیروز شهرآورد با شهرداری بود و بازیکنان کاله مازندران با استراحت روز اول را به پایان بردند.

ونهاری با اعلام اینکه این مسابقات به مدت سه روز ادامه دارد، گفت: عصر روز جمعه با دیدار کاله مازندران مقابل شهرداری سبزوار پرونده دور نخست این مسابقات در آمل بسته می‌شود.


موضوعات مرتبط: اخبارشهرستانها

تاريخ : پنجشنبه 17 مهر1393 | | نویسنده : araz |
سايت فرهيختگان بسکتبال به نقل از خبرگزاري دانشجو- تیم ملی بسکتبال ایران پس از کسب 6 برد مقابل هند، فیلیپین، ژاپن، مغولستان، چین و قزاقستان، در فینال بازی های آسیایی با 2 امتیاز کمتر نسبت به کره جنوبی شکست خورد و به نایب قهرمانی بسنده کرد.
بدون شک نایب قهرمانی در چنین تورنمنتی نمی تواند نتیجه بدی محسوب شود، اما حامد آفاق معتقد است که تیم ایران باید قهرمان می شد.
این ملی پوش بسکتبال کشورمان  اظهار داشت: نایب قهرمانی به نظرم جای تبریک گفتن ندارد. به شخصه برای من عنوان دومی یا دهمی برای تیمی که باید قهرمان می شد، فرقی ندارد.
وی ادامه داد: سطح این تورنمنت بسیار بالا بود و همه حریفان به خوبی تیم ما را آنالیز کرده بودند و همین مساله کارمان را دشوار کرده بود. البته ما نیز به اندازه گذشته خوب نبودیم و نتوانستیم روی سکوی قهرمانی برویم.
آفاق با اشاره به دیدار فینال گفت: در هر تورنمنتی داوران کمی به نفع میزبان سوت می زنند. این در همه جای دنیا وجود دارد. ما از این مساله آگاه بودیم و نباید اجازه می دادیم که کارمان در بازی با کره جنوبی در فینال به ثانیه های آخر کشیده شود. می توانستیم خیلی زودتر کار حریف را یکسره کنیم، اما شاید قسمت این بوده که نایب قهرمان شویم.
ملی پوش مشهدی بسکتبال درباره عملکرد پر فراز و نشیب ایران در دو بازی آخر در بازی های آسایی عنوان کرد: کارشناسان باید در این باره نظر بدهند. خب همه چیز دیده شد و ما نمی توانیم حرف خاصی بزنیم. همچنین باید به این نکته اشاره کنم که این موضوع ربطی به خستگی بازیکنان نداشت و به لحاظ جسمی شرایط خوبی داشتیم.
آفاق که دو مدال برنز در بازی های آسیایی 2006 و 2010 را در کارنامه افتخاراتش دارد، گفت: ما پتانسیل تیم خودمان را می شناسیم. به همین دلیل می گویم که باید قهرمان می شدیم. توقعات از بسکتبال زیاد و البته به جا بود. به نظرم بهترین نسل بسکتبال ایران بدترین نتیجه را گرفت، بد از این جهت که باید طلا می گرفتیم، اما ناکام ماندیم و این از نظر من، نتیجه بدی است.


موضوعات مرتبط: تیمهای ملی ، آسیا

تاريخ : چهارشنبه 16 مهر1393 | | نویسنده : araz |
آرازبسکت-به گزارش خبرگزاری تسنیم، مجله فوربس تخمین زد که لبران جیمز، فوق ستاره تیم بسکتبال کلیولند کاوالیرز بالاتر از تایگر وودز، گلف‌باز مشهور آمریکایی به باارزش‌ترین برند در بین ورزشکاران جهان تبدیل شده است. این عنوان از سال 2007 در اختیار تایگر وودز بود.

لبران جیمز

این مجله معتبر اعلام کرد که ارزش برند لبران جیمز، رقمی حدود 37 میلیون دلار است که البته درآمد غیر بسکتبالی او از میانگین 10 ورزشکار پردرآمد لیگ بسکتبال حرفه‌ای آمریکا نیز بیشتر است.   

به گزارش فوربس، نایکی با ارزش برند 19 میلیارد دلار و ارزش اسمی 52 تا 71 میلیارد دلار، باارزش‌ترین شرکت ورزشی جهان است.تاريخ : چهارشنبه 16 مهر1393 | | نویسنده : araz |
آرازبسکت-رضا رفیعی در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در اهواز، اظهار کرد: با نماینده مردم ماهشهر در مجلس صحبت‌هایی انجام دادیم و مقرر شد که نماینده تیم صنایع پتروشیمی ماهشهر در جلسات فدراسیون بسکتبال شرکت کند.

بسکتبال صربستان

وی اضافه کرد: به دلیل مشخص نبودن وضعیت تیم صنایع پتروشیمی ماهشهر فرصت جذب بازیکن در فصل نقل و انتقالات را از دست دادیم و امیدواریم با تکیه بر جوانان بومی بتوانیم نتایج مطلوبی کسب کنیم.

مربی تیم بسکتبال صنایع پتروشیمی ماهشهر درباره تمرینات این تیم لیگ برتری گفت: تمرینات به صورت رسمی آغاز نشده اما برای حفظ آمادگی جسمانی بازیکنان هفته‌ای 3 جلسه در سالن بعثت تمرین می‌کنیم.

وی درباره حامی مالی این تیم عنوان کرد: هر ساله مشکل صنایع پتروشیمی ماهشهر برای حضور در مسابقات لیگ بر‌تر حامی مالی است و با این شرایط نمی‌توان انتظار کسب نتایج خوب از تیم داشت.

رفیعی درباره وضعیت بازیکنان بسکتبال استان خوزستان و استعداد در این تیم‌ها بیان کرد: نوجوانان و جوانان استان خوزستان استعداد ذاتی در ورزش دارند و در بسکتبال بازیکنان خوبی داریم که محمد حسن ذاکری اکنون در اردوی تیم ملی به سر می‌برد.

وی افزود: باید با سرمایه گذاری صحیح جوانان استان خوزستان را به ورزش جذب کنیم و بتوانیم با حرفه‌ای کردن ورزش از استعداد‌های ناب این استان استفاده کنیم.


موضوعات مرتبط: سوپر لیگ کشور

تاريخ : چهارشنبه 16 مهر1393 | | نویسنده : araz |

روزنامه ايران ورزشي ؛ محسن آجرلو/حالا که تیم ملی از بازی‌های آسیایی بازگشته و بسکتبال ایران در رده بزرگسالان برای مدتی برنامه‌ای نخواهد داشت، بد نیست تا نگاه کوتاهی به شرایط تیم ملی و البته باشگاه‌ها بیندازیم. اینکه بسکتبال ایران در حال حاضر چه مسیری را طی می‌کند و با توجه به شرایط باشگاهی چه آینده‌ای در انتظار این رشته دانشگاهی است.
نگاهی گذرا به روند تیم ملی بسکتبال در سال‌های گذشته و انتقاد‌هایی که سال‌ها است به مدیریت این تیم و مسیری که در پیش گرفته می‌شود، خیلی از نقد‌ها را به درستی اثبات می‌کند و نشان می‌دهد که بسکتبال ایران در سال‌های گذشته راه راست را در پیش نداشته است. سال‌های زیادی از زمانی که تمام کارشناسان به نحوه بازی تیم ملی و اتکای بیش از حد روی ستاره‌ها معترض بودند می‌گذرد، حالا امروز و پس از سال‌ها، نتیجه فشار زیاد روی چند بازیکن ثابت و سپردن میدان به دست آنها را به وضوح دیدیم. دیدیم که وقتی تیم ایران تنها مهدی کامرانی و صمد و حدادی باشد چه اتفاقی خواهد افتاد. وقتی در آن ثانیه‌های پایانی تمام پاس‌ها به صمد می‌رسید، مهدی کامرانی ریسک حمله به سبد حریف را نمی‌پذیرفت و حامد حدادی هم در یکی از بدترین فرم‌های خود بود، تنها صمد بود و هر کار که دلش می‌خواست انجام می‌داد. در صحنه‌های بسیار زیادی ناجی تیم ایران بود و اگر این سه بازیکن نبودند تیم ایران تا همین مرحله هم نمی‌رسید اما این تیم مشکلی ریشه‌ای داشت.
جام ملت‌های آسیا در سال 2013، یکی از معدود دفعاتی بود که بسکتبال در قالب یک تیم واقعی قهرمان بازی‌ها شد. کار تیمی و پاس‌های منظم و گردش توپ مناسب صحنه جدیدی در تیم ایران بود. تیم ایران همواره با حرکت‌های انفجاری و البته انفرادی مهدی کامرانی و صمد نیکخواه امتیاز می‌گرفت یا با استفاده از قامت بی‌نظیر حدادی. تا پیش از بازی‌های فیلیپین تیم ایران همواره متهم به بی‌تاکتیکی و میدان دادن بیش از اندازه به بازیکنان بود. در آن بازی خیلی‌ها امیدوار شدند که بچیروویچ می‌تواند این مشکل را برطرف کند و از ستاره‌های بسکتبال ایران به خوبی بازی بگیرد. ما در آن بازی‌ها با اقتدار تمام و شکست تمام قدرت‌های آسیا قهرمان شدیم و از قضا تیم میزبان را هم در فینال کنار زدیم و روی سکوی قهرمانی ایستادیم. آن قهرمانی جواز حضور در جام جهانی اسپانیا را به بسکتبال ایران داد و با شرایطی که داشتیم، خیلی‌ها به آینده تیم بچیروویچ امیدوار بودند.
در نهایت یک سال پس از قهرمانی آسیا، تیم را به بازی‌های جهانی فرستادیم و بعد از آن هم بازی‌های آسیایی. تیم ایران در رقابت‌های جهانی سر و شکل خیلی بدی نداشت و اگر چه برخی کارشناسان از تیم ایران توقع صعود داشتند اما بازهم مقابل تیم‌های قدرتمند دنیا و تیم‌هایی که نشان دادند همگی از بهترین‌های دنیا هستند، نمی‌شد خیلی به بحث‌های تاکتیکی پرداخت و از تیم و بازیکنان ایراد گرفت. با تمام اینها آسمانخراش‌های ایرانی در این تورنمنت بازی‌های خوبی را مقابل فرانسه و صربستان انجام دادند و فاصله چندانی با پیروزی مقابل این تیم‌ها نداشتند آن هم تیم‌هایی که هر دو تا نیمه‌نهایی جام پیش رفتند و صرب‌ها هم که فینال را برابر آمریکا برگزار کردند.
بازیکنان بعد از اسپانیا راهی اینچئون شدند و بعد از یک بازی آسان مقابل هند، به دیدار فیلیپینی رفتند که فینال جام ملت‌ها را یک سال پیش مقابل آنها برگزار کرده بودند. ضعف‌های تیم ایران از همان بازی با فیلیپین آشکار شد. تیم ایران باز هم به دوران پیش از جام ملت‌های 2013 بازگشته بود و تنها روی کاکل ستاره‌هایش می‌چرخید. دیگر از پاس‌های سرعتی و بازی تیمی که در فیلیپین دیده بودیم خبری نبود، بازهم در شرایط حساس بازیکن‌ها کار خودشان را می‌کردند و تیم به ترکیبی از حرکات انفرادی بازیکنان تبدیل شده بود. این ماجرا در دیدار مقابل قزاقستان با غلظت بسیار بیشتری تکرار شد و در آنجا هم اگر پرتاب ثانیه آخر قزاق‌ها گل می‌شد، تیم ایران رنگ فینال را هم نمی‌دید. حالا سوال اینجا است که بچیروویچ پس از اتخاذ سیستم خوب در جام ملت‌های قبلی و نتیجه گرفتن از آن، چرا ادامه‌اش نداد و تیم ایران بازهم با بهم ریختگی و تکروی‌های گذشته بازی می‌کرد؟ آیا حواشی که پیرامون تیم ایجاد شده بود و ملغمه‌ای که صحبت‌های ارسلان و مشحون و بچیروویچ درست کرده بود تیم را به این سمت کشاند؟ آیا بچیروویچ یا بازیکنان کم کاری کردند یا برنامه‌ها و مدیریت فدراسیون روی این تیم در یک سال گذشته این بلا را بر سر تیم آورده است؟

از تیم 12 نفری؛ 10 بازیکن بلاتکلیف هستند!
از میان 12 بازیکنی که در اینچئون برای تیم ملی بسکتبال بازی کردند، تنها حامد حدادی و مهدی کامرانی وضعیتشان را برای فصل آینده می‌دانند. این دو بازیکن هم هر دو به لیگ چین کوچ کرده‌اند و فصل آینده را در خاور دور خواهند گذراند. در حال حاضر به غیر از صمد نیکخواه که پیشنهاد‌های نسبتا خوبی از NBA و دیگر کشورها دارد، باقی بازیکنان حتی آنهایی که با تیم‌های خود قرارداد هم دارند، پا در هوا و سردرگم‌اند و باید بنشینند تا ببینند تیم‌ها چه تصمیمی برایشان می‌گیرند. دقیقا برعکس تمام دنیا! یعنی پدیده اخیر تیم ملی می‌گوید که یک سال دیگر با مهرام قرارداد دارد اما نمی‌داند تکلیفش چیست! یکی دیگر از اینکه سهمیه ملی شده ناراحت است و می‌داند تا روزهای پایانی نقل و انتقالات و واپسین روزهای مانده به آغاز لیگ، باید منتظر تیم باشند! کما اینکه بازیکنی مانند اوشین ساهاکیان و آرن داودی و روزبه ارغوان، تنها چند روز مانده به آغاز لیگ صاحب تیم شدند و برخی ناچار شدند تا برای بازی کردن در لیگ با قرارداد‌های پایین و شرایط بد، عضویت در یکی از تیم‌های لیگ برتری را قبول کنند.
این حال و روز بسکتبال ایران در رده باشگاهی است. تنها یک یا دو باشگاه وجود دارد که به صورت حرفه‌ای با بازیکنانش رفتار می‌کند و با امکانات کافی و پرداخت‌های به موقع، شرایط مناسبی را برای بازیکنان ایجاد می‌کند تا در طول فصل تنها به فکر بسکتبال و پیشرفت فنی خودشان باشند.

بسکتبال؛ نیازمند تغییر در نگرش!
همه می‌دانند که دوره مدیریت محمود مشحون تیرماه امسال تمام شده و او برای مدت کوتاهی در سمتش باقی ماند تا تیم را راهی تورنمنت‌های پیش‌رو کند. حالا این دو مسابقه تمام شده و مجمع انتخاباتی این فدراسیون باید انجام گیرد. مشحون در تمام سال‌هایی که در فدراسیون بسکتبال مدیریت کرده، جام‌های زیادی را با این نسل از بسکتبالیست‌ها به دست آورده. این نسل از همان زمانی که در رده‌های سنی بودند، رفتن روی سکوی آسیا را آغاز کردند و بعد از قهرمانی در رده امید، توانستند رفته رفته در بزرگسالان هم قهرمان بلامنازع آسیا شوند. با این حال رویه فدراسیون بیش از اینکه به تولید و پرورش بازیکنان پایه اختصاص داشته باشد، بیشتر به مصرف گرایش داشته است آن هم مصرف در پایین‌ترین سطح ممکن و قهرمانی‌های پشت سر هم در آسیا. بسکتبال ایران در سال‌های گذشته نگاه جهانی نداشته و در رده‌های پایه هم آنطور که باید و شاید از تحرک کافی برخوردار نبوده است. پس اگر قرار است در سطح کلان این رشته تغییراتی انجام شود، باید در برنامه‌ها و نگرش آن شاهد این تغییرات باشیم. چه محمود مشحون باشد و چه هر شخص دیگری، باید بیش از پیش به رده‌های پایه توجه کند و زاویه دیدش تنها آسیا را نبیند آن هم در شرایطی که یک سال دیگر باید در همین آسیا، برای رسیدن به سهمیه المپیک تلاش کنیم و بجنگیم تا فاجعه ووهان تکرار نشود یا مانند امروز حسرت روزهایی که گذشت را نخوریم.


موضوعات مرتبط: تحلیلی

تاريخ : چهارشنبه 16 مهر1393 | | نویسنده : araz |

سايت فرهيختگان بسکتبالدر تازه ترين گفت و گو ايسنا با صمد نيکخواه بهرامي ، از کاپيتان تيم ملي سئوال شد :

آن توپی که در ثانیه‌های پایانی بازی با کره از دستت رفت خیلی‌ها را به یاد بازی مهرام در فینال انداخت. از کسی حرفی شنیدی که اشتباه تو بود و آن اتفاق افتاد؟

- در آن صحنه توپ دست من بود و سه بازیکن کره دست‌های من را می کشیدند، خطای واضح بود. وقتی داور آن خطا را نگرفت من چه کار کنم؟ از طرف دیگر حالا من می‌گویم آن صحنه اشتباه من بود، اما شما کل بازی را تماشا کنید. 38 دقیقه‌ پر اشتباه بودیم و بد بازی کردیم. آن صحنه یکی از تمام اشتباه‌های ما بود. یک موضوع دیگر هم وجود دارد. در زمان برد و باخت اعضای تیم به ترتیب اولویت و توقع برابر نظرهای مختلفی قرار می‌گیرند. اگر ببریم همه می‌گویند آفرین به حامد و اگر ببازیم می‌گویند صمد بد بازی کرد. یا می‌گویند آفرین صمد و وای بر حامد. سه یا چهار بازیکن اصلی بیشتر در کانون توجه هستند. تعارف که نداریم وقتی تیم ببرد خود شما اول به من زنگ می‌زنید و اگر هم ببازد اول از من انتقاد می‌کنید. منظور من و چند بازیکن محوری دیگر است. مطمئنا الان که تیم باخته کسی به طور مثال از سجاد مشایخی انتقاد نمی‌کند. همان طور که اکنون بچیروویچ به عنوان سرمربی مورد انتقاد قرار دارد.

سايت فرهيختگان بسکتبال – براستي يکي مثل کاپيتان بپرسد 38 دقيقه قبل از آن شوت، تيم ملي چه کرد؟ در کل 40 دقيقه بازي با قزاق ها چطور ؟ آيا صمد و مهدي و حامد مقصرند؟

چرا آنهايي که تيم ملي را به اين حال و روز انداختند با کارشناسان رو در رو نمي شوند؟


موضوعات مرتبط: تیمهای ملی

تاريخ : چهارشنبه 16 مهر1393 | | نویسنده : araz |
آرازبسکت-

کاپیتان تیم ملی بسکتبال ایران درباره دلایل شکست تیم ملی از کره، انتقادش از حامد حدادی و نظر کارشناسان صحبت کرد.

 

به گزارش ایسنا، کاپیتان تیم ملی بسکتبال ایران درباره نقاط ضعف تیم ملی در بازی‌های آسیایی صحبت کرده و دفاع ایران را ضعیف توصیف کرده است. او می‌گوید کارشناسان باید آنالیز کنند و نقاط ضعف تیم ملی و مشکلات را پیدا کنند و بگویند. پسر بسکتبال آسیا که این روزها او را مقصر اصلی باخت برابر کره می‌دانند می‌گوید شکست برابر کره فنی است و انتقادها را طبیعی می‌داند. او در گفت و گو با ایسنا گفت که تیم ببازد یا ببرد توجه‌ها بر روی بازیکنان محوری است.

 

تیم ملی بسکتبال

* بعد از باخت انتقاد تندی از حامد حدادی کرده بودی. حامد عملکرد خوبی نداشت آیا واقعا عامل باخت بود؟

 

- تیم ملی اکنون نایب قهرمان شده و بهتر است تمام کارشناسان بسکتبال به فکر پیدا کردن نقاط ضعف تیم باشند تا آنها را از بین ببریم. ما برابر کره جنوبی باختیم و باید بفهمیم چرا این اتفاق افتاد. درباره حامد هم بگویم که روز بد برای هر بازیکنی وجود دارد. برای من هم این اتفاق خواهد افتاد. برای لبرون جیمز هم روز بد وجود دارد. مگر اسپانیا که از جام جهانی در خانه خودش حذف شد آیا دلیل ناکامی برادران گسول یا پائو گسول بود؟ حامد بد بوده اما باید دید دلیل باخت ما از کجا نشات گرفته است. مشکل تاکتیک، آماده سازی، امکانات و چیزهای دیگر چه بود که آنها را درست کنیم. اکنون کارشناسان باید به طور فنی نقاط ضعف را بگویند نه این که دلایل بی ربط و نادرست را عنوان کنند. همدل نبودن چه دلیلی است که عنوان شده است؟

* همدل نبودن را بازیکنان هم مطرح کرده‌اند.

- هر کس نظر خودش را می‌گوید اما اگر تیم همدل نبود زحمت نمی‌کشید و نمی‌جنگید. اگر نجنگیده بود که بچه ها آنقدر گریه نمی‌کردند. همه بچه‌ها اشک ریختند. چه کسی نمی‌خواهد قهرمان شود؟ چه کسی دوست ندارد به مدال طلا نرسد؟

* پس مشکل کجا بود؟

- من می گویم ما مشکل فنی داشتیم. آن بازیکن لازم برای دفاع کردن را نداشتیم. شوت‌های کره وارد سبد می‌شد و ما دفاع نداشتیم. این یک نقطه ضعف کوچک بود و در دیدار برابر قزاقستان هم دیده شد. کره هم از همین مشکل دفاع ما استفاده کرد. این مشکل بود و در طرف مقابل هم بازیکنان امتیاز آور ناکام بودیم و فاصله کم شد.

* با توجه به این اتفاق به نظرت بچیروویچ مقصر بوده ؟

- او هم نمی خواست ببازیم. مربی برای برد تیمش تلاش می‌کند و او هم زحمت کشید. همان طور که ما می‌توانستیم بهتر باشیم بچیروویچ هم می توانست بهتر باشد.

تیم ملی بسکتبال

* چرا آنقدر در این بازی‌ها عصبانی بودی و فریاد می‌زدی؟

- به هیچ وجه. اصلا در این تورنمنت عصبانی نبودم، اما وقتی می بینیم تیم گیج شده و خواب است باید فریادی بزنم تا بچه‌ها به خودشان بیایند. باید بچه‌ها به خودشان می‌آمدند. در بازی با قزاقستان شرایط خطرناک بود و نزدیک بود ببازیم. همان نقطه ضعف که کره از آن استفاده کرد. باید به خودمان می‌آمدیم.

* آن توپی که در ثانیه‌های پایانی بازی با کره از دستت رفت خیلی‌ها را به یاد بازی مهرام در فینال انداخت. از کسی حرفی شنیدی که اشتباه تو بود و آن اتفاق افتاد؟

- در آن صحنه توپ دست من بود و سه بازیکن کره دست‌های من را می کشیدند، خطای واضح بود. وقتی داور آن خطا را نگرفت من چه کار کنم؟ از طرف دیگر حالا من می‌گویم آن صحنه اشتباه من بود، اما شما کل بازی را تماشا کنید. 38 دقیقه‌ پر اشتباه بودیم و بد بازی کردیم. آن صحنه یکی از تمام اشتباه‌های ما بود. یک موضوع دیگر هم وجود دارد. در زمان برد و باخت اعضای تیم به ترتیب اولویت و توقع برابر نظرهای مختلفی قرار می‌گیرند. اگر ببریم همه می‌گویند آفرین به حامد و اگر ببازیم می‌گویند صمد بد بازی کرد. یا می‌گویند آفرین صمد و وای بر حامد. سه یا چهار بازیکن اصلی بیشتر در کانون توجه هستند. تعارف که نداریم وقتی تیم ببرد خود شما اول به من زنگ می‌زنید و اگر هم ببازد اول از من انتقاد می‌کنید. منظور من و چند بازیکن محوری دیگر است. مطمئنا الان که تیم باخته کسی به طور مثال از سجاد مشایخی انتقاد نمی‌کند. همان طور که اکنون بچیروویچ به عنوان سرمربی مورد انتقاد قرار دارد، شاهین طبع و کمالیان کمتر مورد انتقاد قرار می‌گیرند چون مربی هستند. البته این جوانان هم چند سال دیگر جای ما را می‌گیرند و با این صحنه‌ها روبرو می‌شوند اما در کل انتقادها طبیعی است.

* آیا داوری دلیل باخت ما بود؟

- داوری، تاکتیک، روز بد، تصمیم‌های نادرست، میزبانی کره، آن دو دقیقه‌ پایانی و عملکرد بد ما سه ریباند و امتیاز کره ، سوت‌هایی که برای ما زده نشد همه و همه به صورت زنجیر وار کنار هم قرار گرفتند و ما باختیم. خیلی بد بیاری‌ها وجود داشت که ایران باخت.

* خیلی‌ها گفتند رابطه بازیکنان به خصوص تو و حامد اصلا خوب نبوده و این موضوع بر تیم تاثیر گذار است.

صمد نیکخواه بهرامی

- اصلا این طوری نیست. اول این که من در زمان بازی فرق نمی‌کند چه کسی کنارم حضور دارد. دوست یا دشمن باشد بازی خودم را انجام می‌دهم. دوم این که حمایت من از حدادی 100 درصدی است و هیچ وقت رابطه‌ام با او خراب نمی‌شود. حامد کارهای بزرگی برای بسکتبال ایران انجام داده است. این یک روز هم با فینال بازی‌های آسیایی یکی شد. حالا چه کار کند؟ مگر از عمد بوده؟ مگر پول گرفته که بد بازی کند؟ مگر کارهای بزرگ او را فراموش ‌کرده‌ایم؟ باید برای دلیل باخت بیشتر آنالیز کنیم. از چند ماه قبل بررسی کنیم تا دلایل شکست را پیدا کنیم.

* به نظرت این که جام جهانی را فدای آسیایی کردیم از نظر روانی و فکری به مشکل نخوردیم؟

- این‌ها خیلی حاشیه‌ای هستند. غیر مهم هستند.

* اصلی‌ترین دلیل ناکامی چه بود؟

- من نباید بگویم. هنوز هم آن طور دقیق آنالیز نکرده ام که بگویم. در این باره من نباید نظر بدهم.

* به نظرت بچیروویچ باید بماند یا برود؟

- در این باره که من اصلا نباید نظر بدهم.

* به نظرت بازی‌های آسیایی برای بسکتبال ما چه درسی داشت؟

- این که فقط ما نیستیم که تلاش می‌کنیم. همه کشورها تلاش می‌کنند و می‌خواهند پیشرفت کنند. کار می‌کنند. امکانات دارند.


موضوعات مرتبط: تیمهای ملی

تاريخ : چهارشنبه 16 مهر1393 | | نویسنده : araz |
آرازبسکت-رشته بسکتبال در بازی های آسیایی اینچئون برای اولین بار موفق به کسب مدال نقره شد هر چند این مدال را هیچ کس موفقیت نخواند.به گزارش خبرنگار ورزشی باشگاه خبرنگاران؛ با گذشت نزدیک به یک هفته از بازی های آسیایی اینچئون بسیاری از کارشناسان و بازیکنان تیم ملی نظرات خود را در مورد شکست تیم در دیدار فینال گفتند. بیشتر اعضای تیم باخت را بیشتر به روز بد در بازی فینال و نداشتن انسجام تیمی مربوط دانستند در حالی که نظر کارشناسان روی خوب نبودن مجموع عملکرد تیم در بازی ها بود.

از 2008 تا به حال

در جریان صحبت های بعد از فینال یکی از کارشناسان در مورد عملکرد تیم ملی یادآور شد که روند کار را باید از سال 2008 به بعد بررسی کرد. زمانی که تیم ملی به المپیک رفت. 

این کارشناس سوال می کند که بعد از المپیک چه کار ریشه ای در بسکتبال انجام شد؟ ضعف های کار به خصوص بعد از جام ملت های 2011 چگونه دیده شد و چه برخوردی غیر از مقصر کردن ماتیچ و سایر مربیان صرب انجام شد؟ از همه مهمتر چه کار پایه ای برای تیم های ملی نوجوانان، جوانان و در کل بسکتبال انجام شده است؟

به این ترتیب از رسانه ها خواسته می شود که نگاه های ریشه ای تری به شکست تیم ملی و شرایط فعلی بسکتبال داشته باشند.

توپ دست صمد و حدادی

در بازی فینال میان ایران و کره جنوبی بیشتر از همیشه یک نکته به چشم آمد. این که تمام برنامه حمله تیم به صمد نیکخواه و حامد حدادی ختم می شود. موضوعی که در فینال لیگ هم برای تیم مهرام به آن اشاره شده بود. 

اتفاقا دو توپ آخر نیز دست این بازیکنان به عنوان شاخص ترین چهره های تیم بود. جایی که پرتاب 3 امتیازی صمد وارد سبد نشد و پس از آن تلاش حدادی زیر سبد فایده ای نداشت تا با سوت پایان بازی مدال طلا از دست ایران برود. 

مهران حاتمی سرمربی تیم پتروشیمی بندرامام در این مورد می گوید:" از نقطه نظر فنی فشار حمله ی تیم روی صمد نیکخواه و حامد حدادی بالا بود و به بازیکنان دیگر منتقل نشده بود. شاید همین موضوع باعث شد که در دقیقه آخر کم بیاوریم و نتیجه خوب نشد. اگر تقسیم کار روی همه صورت می گرفت، شرایط بهتری داشتیم. از طرفی همه ما می دانیم که در لحظات حساس توپ دست با تجربه های تیم قرار می گیرد اما در طول 40 دقیقه قبلی تقسیم کار اتفاق نیفتاده بود."

صمد نیکخواه نیز بعد از بازی فینال در مصاحبه های خود گفت که حامد حدادی در 10 سال گذشته به این شکل بازی نکرده بود و حدادی هم در مصاحبه ای تایید کرده بود که "انگار به پاهایم وزنه بسته بودند."

در هر حال اگر باخت تیم به خاطر فشار حمله روی حدادی و نیکخواه بود و یا اینکه بازی بد حدادی در یک شب تنها دلیل باخت تیم بود، نتیجه ای جز فردی بودن کار تیم از آن گرفته نمی شود. 

اینکه برنامه تیم ملی غیر از دادن توپ دست صمد نیکخواه و حامد حدادی چه بوده است؟ سوال بزرگ بعد از بازی های آسیایی است.

البته عنایت آتشی کارشناس بسکتبال اعتقاد دارد که تیم ملی براساس نیاز بازی با کره جنوبی روی حدادی تکیه داشته است: "کره جنوبی در پست 5 ضعف زیادی دارد و تصور ما این بود که با پست 5 قوی و مطابقت بازیکنان پیرامونی با نفرات روبرو به پیروزی می رسیم. یعنی به دنبال برد براساس قدرت پست 5 خود بودیم."

 


با این حال می گویند تیم ملی در سال های دیگر هم همین شرایط را داشته و بعد از بردها هیچکس ایرادی نمی گرفته است.

نداشتن انسجام تیمی

نکته ای که بیشتر ملی پوشان بعد از بازی های آسیایی به آن اشاره داشتند، تیمی نبودن کار ایران در اینچئون بود.

حامد آفاق گارد تیم ملی هم بحث تیمی نبودن کار ایران را قبول کرده و می گوید:" من این را قبول دارم که خیلی تیمی کار نکردیم. اگر کمی بیشتر تیمی بازی می کردیم امکان بردمان بود. البته در زمان هایی که می بردیم هیچ کس نمی گفت که چنین شرایطی هست در حالی که شاید در گذشته هم مسابقاتی را برده بودیم و شرایط همین بود."

توقع بالا بود

حامد آفاق بعد از بازگشت به ایران اشاره کرد که تیم های دیگر آسیایی هم در این مدت کار کرده اند و منتظر ننشسته اند که ایران به قهرمانی های خود ادامه دهد.

عنایت آتشی هم با صحبت مشابهی می گوید:" نباید فکر کرد که بازیکنان تلاش خود را انجام ندادند و زحمتی نکشیدند. البته شرایط بازی فینال در دیدارهای مقابل فیلیپین و قزاقستان هم تا حدودی پیش آمد. ای کاش از همان ابتدا پیش بینی قاطعانه قهرمانی نمی شد تا توقع جامعه بسکتبال را بالا نمی بردیم. "

البته توقعی که از آن صحبت می شود هم با صحبت های مسئولان فدراسیون و اعضای تیم ملی در جریان جام جهانی پیش آمد. زمانی که همه چیز به قهرمانی در بازی های آسیایی موکول می شد.

فرزاد کوهیان سرمربی تیم ذوب آهن اصفهان در این مورد می گوید:" هیچ کس حتی یک درصد هم پیش بینی این را نمی کرد که مدال طلای بازی های آسیایی را نگیریم و این نکته بسیار مهمی است. حتی در مورد جام جهانی هم مطرح شد که به دنبال اول شدن در بازی های آسیایی هستیم. البته این موضوع هم جای سوال داشت چون اصولا رقابت های بین المللی را به صورت پله پله می رویم و اینکه جام جهانی را به عنوان مرحله ای برای آماده سازی بازی های آسیایی قرار دهند قبلا ندیده بودیم. ما روی کاغذ و داخل زمین باید قهرمان می شدیم. حالا هم باید به مسائل واقعی برگردیم که جلوی قهرمانی را گرفت. "

احساس قهرمانی تا قهرمان شدن

محسن صادق زاده سرمربی تیم فولاد ماهان اصفهان یک روز قبل از دیدار فینال بازی های آسیایی نکته جالبی را مطرح کرد، آن هم زمانی که هنوز شکست در فینال اتفاق نیفتاده بود. وی گفت:" بازی با قزاقستان درس بزرگی برای ما بود و تلنگر بسیار سفت و سختی که احساس قهرمان شدن تا قهرمان شدن متفاوت است. باید به قدری قدرتمند ظاهر شویم که قضاوت هم نتواند تاثیری در برد تیم داشته باشد."

یک روز بعد از این صحبت تیم ملی ایران در فینال شکست خورد تا نشان دهد تیمی که با احساس قهرمانی وارد مسابقات شده بود با قهرمانی فاصله ای داشت.

 


از طرفی بحث قضاوت داوران هم که پیش بینی می شد تا حدودی به سود تیم میزبان باشد از سوی بازیکنان و مسئولان فدراسیون به عنوان یکی از عوامل باخت مطرح شد و تیم به قدری قوی ظاهر نشد که قضاوت هم روی کار بازیکنان تاثیر نگذارد.

حواشی آسیب رسان

بحث حاشیه حتما نباید به دعوای میان چند نفر ارتباط داشته باشد، مسائل قبلی تیم هم در جریان کار تاثیرگذار است.

فرزاد کوهیان بعد از دیدار فینال با اشاره به مسائلی مانند خط خوردن نساج پور و کاظمی گفت:" برای فهمیدن دلیل شکست ایران باید سراغ تمام مسائل کوچک و جزئی رفت که به راحتی از آن عبور می کنیم. برای مثال داستان عرفان نساج پور در زمان جام جهانی و مسائلی از این دست که چندان در مورد آن شفاف سازی نشد. اگر بررسی کنیم قطعا حاشیه های دیگری هم وجود داشته که به تیم آسیب می رساند. روند تیم ما مناسب نبوده و در این میان آسیب دیده ایم. اگر می خواهیم بسکتبال آسیب بیشتری نبیند، این مسائل را باید شفاف و راحت توضیح داد."

سکوت در مورد بچیروویچ

اکثر کارشناسان بعد از بازی های آسیایی حاضر به صحبت در مورد کادرفنی نشدند و بررسی این موضوع را به فدراسیون بسکتبال پاس دادند. صمد نیکخواه کاپیتان تیم ملی بیشتر از همه مشکل تیم ملی را فنی می داند.

رویکرد رسانه ها نیز بیشتر از هر چیز به بحث های مدیریتی بسکتبال کشیده شد.

هشداری برای آینده

بعد از شکست در بازی های آسیایی، آینده بسکتبال ایران با قدرت گرفتن تیم های دیگر مطرح می شود. مهران حاتمی هشدار می دهد:" با شرایط فعلی تیم های آسیایی با سرعت رو به جلو هستند و در سال های بعد با استفاده از بازیکنان خارجی فشار زیادی به تیم می آورند. فیلیپینی ها بازیکن پست پنجی آورده اند که با ارزشترین بازیکن جام جهانی و یکی از 3 بازیکن برتر مسابقات شد. کره ای ها نیز همین موضوع را یاد گرفته اند، تایوان نیز به دنبال یک یا دو بازیکن برای سال بعد است و قطر در استفاده از بازیکنان خارجی در آسیا سرآمد است. اگر می خواهیم در سال های بعد حرفی برای گفتن داشته باشیم باید برای آینده کار کنیم. قهرمانی در آسیا سخت است اما در آینده نزدیک از این هم سختتر می شود. پشتوانه سازی چینی ها بالاتر از ما است. ما هم برای گرفتن تیجه درخور بسکتبال خود باید حتما روی جوانان کار کنیم."

بیشتر کارشناسان نیز خواستار بررسی دقیق عملکرد تیم ملی در چند ماه گذشته هستند تا در آینده از آن استفاده شود. اتفاقی که معمولا بعد از تورنمنت های بزرگ نمی افتد. در صورت باخت بحث توجیه و مقصریابی پر رنگ می شود و در صورت برد نیز مدتی با خوشحالی از پیروزی صحبت می شود اما خبری از بررسی دقیق و گزارش آن به مردم نیست.


موضوعات مرتبط: تحلیلی

تاريخ : چهارشنبه 16 مهر1393 | | نویسنده : araz |

آرازبسکت-به گزارش خبرگزاری تسنیم، تیم ملی بسکتبال ایران با ارائه 2 بازی انتقادآمیز در مرحله نیمه نهایی و فینال بازی‌های آسیایی 2014 اینچئون پس از شکست در دیدار نهایی مقابل کره جنوبی به مدال نقره این رقابت‌ها دست یافت. پیروزی میلی‌متری بر قزاقستان و شکست مقابل کره جنوبی، انتقادهای زیادی را متوجه ممی بچیروویچ و شاگردانش کرد.

مصطفی هاشمی

مصطفی هاشمی، سرمربی فصل گذشته تیم بسکتبال مهرام با تأکید بر اینکه تمایل چندانی به صحبت در مورد تیم ملی ندارد، اظهار داشت: بازیکنان تیم ملی تلاش خود را به کار بستند و با قلب‌شان بازی کردند. ما ممنون بازیکنان هستیم. 

عنوان نایب قهرمانی بازی‌های آسیایی در حالی برای تیم ملی بسکتبال به دست آمد که انتظار می‌رفت این تیم پس از حضور در جام جهانی و 3 قهرمانی در 4 دوره گذشته مسابقات قهرمانی آسیا به راحتی به مدال طلای بازی‌های آسیایی برسد اما این تیم به نایب قهرمانی بازی‌ها قناعت کرد.


موضوعات مرتبط: تحلیلی

تاريخ : چهارشنبه 16 مهر1393 | | نویسنده : araz |
آرازبسکت-به گزارش خبرنگار ورزشی باشگاه خبرنگاران، لبرون جیمز ستاره مشهور فوتبال آمریکا و کلیلولند‌ کاوالیرز کودک سرطانی که در مسابقه او حاضر شده بود و پیراهن او را در دست داشت، شگفت زده کرد و در حالیکه او را تشویق می‌کرد و پیراهن لبرون در دستش بود این بازیکن به میان تماشاگران رفت و او را در آغوش گرفت.


موضوعات مرتبط: NBA

تاريخ : چهارشنبه 16 مهر1393 | | نویسنده : araz |
آرازبسکت-تهران / واحد مرکزی خبر هفدهمین دوره رقابت های بسکتبال قهرمانی زنان جهان در ترکیه با قهرمانی تیم آمریکا به پایان رسید.
به گزارش پایگاه اختصاصی مسابقات ، نتایج این رقابت ها که با حضور 16 تیم برگزار شد به شرح زیر است :
* نیمه نهایی :
اسپانیا 66 - 56 ترکیه
آمریکا 82 - 70 استرالیا
* برای رده های 7 و 8 :‌
فرانسه 88 - 74 صربستان
* برای رده های 5 و 6 :
کانادا 61 - 53 چین
* رده بندی :
استرالیا 74 - 44 ترکیه
* فینال :
آمریکا 77 - 64 اسپانیا
- تیم آمریکا برای دومین دوره پیاپی قهرمان شد.
در پایان این دوره از رقابت ها برترین ها به شرح زیر معرفی شدند :
- ارزشمندترین بازیکن : مایا مور از آمریکا
- پرامتیازترین بازیکن : سانچو لیتل از اسپانیا با میانگین 18.2 امتیاز در هر بازی
- بیشترین ریباند : یلنا لوچانکا از بلاروس با میانگین 13 ریباند در هر بازی
- بیشترین پاس گل : انیدیس کازانووا از کوبا با 5.8 اسیست در هر بازی
- بیشترین توپ ربایی : سانچو لیتل از اسپانیا با میانگین 3.3
- بیشترین دفاع : لاتویا پرینگل از ترکیه با میانگین 2.7
- تیم برتر مسابقات : مایا مور و بریتنی گرینر از آمریکا ، پنی تیلر از استرالیا و سانچو لیتل و آلبا تورنز از اسپانیا
در تاریخ بسکتبال قهرمانی زنان جهان تیم آمریکا با 9 قهرمانی ، یک نایب قهرمانی و 2 سومی رکورد دار ماند و روسیه با احتساب نتایج شوروی سابق با 6 قهرمانی و 5 نایب قهرمانی دوم و استرالیا با 1 قهرمانی و 3 سومی در رده سوم قرار دارد.
این رقابت ها هر 4 سال یکبار برگزار می شود.


موضوعات مرتبط: بانوان

تاريخ : چهارشنبه 16 مهر1393 | | نویسنده : araz |
.: Weblog Themes By VatanSkin :.