سايت فرهيختگان بسکتبال –…به خاطر اينكه هنوز از بسکتبال معرفی و پرزنت درستی نشده است. به نظرم همین ریش سفیدان بسکتبال که اتفاقا به قول خودشان دلسوزان بسکتبال هستند باید در این راه پیش قدم شوند. بروند و با اسپانسرها صحبت کنند و راه را برای آمدن آنها باز کنند. متاسفانه در بسکتبال همه نشسته اند و فقط منتظر هستند ببینند که فدراسیون چه می کند، کسی کمکی به فدراسیون نمی کند. يك دست صدا ندارد،  این درست نیست که بنشینیم و منتظر باشیم تا فدراسیون لقمه آماده به ما بدهد، همه باید تلاش کنند. همکاری باید وجود داشته باشد. بحث انرژی اینجا خیلی مهم است و مطمئنا انرژی تو تکی و من تکی جواب نمی دهد، باید این انرژی ها را با هم همراه کنیم، آن موقع است که نتیجه و فایده آن را خواهیم دید. در بسکتبال همدلی لازم وجود ندارد و باید این همدلی ایجاد شود تا کارها پیش رود. هر کسی نباید ساز خود را بزند. باید سازها را با هم کوک کرد و نواخت. بسکتبال آنقدر پتانسیل دارد که از تمام نیروهای موجود بهره ببرد. ما بسکتبالی ها متاسفانه تنبل شده ایم و همه نشسته ایم ببینیم دیگری چه می کند که نتیجه همین می شود که شاهد آن هستیم…

سايت فرهيختگان بسکتبال – اين عين صحبت هاي محمد صمد نيکخواه بهرامي کاپيتان تيم ملي بسکتبال با سعيده فتحي  همکار مطبوعاتي ام است. او درست مي گويد. همه نشسته اند تا آن اتفاق بزرگ شکل بگيرد . اما آن اتفاق چيست ؟ کسي مي داند؟ مي خواهم در ادامه حرف هاي کاپيتان نکاتي را به آن اضافه کنم.

چندي پيش با يکي از دوستان آگاه به مسائل علوم اجتماعي حرف مي زدم.او بسکتبال و اتفاقات و حواشي آن را کاملا مي شناسد.او مي خواست مرا مجاب کند در بسکتبال مصداق مثل از کوزه برون همان تراود که در اوست عينيت دارد اما من زير بار نرفتم. دليل دوست من هم اين بود ؛ فدراسيون بسکتبال درون جامعه بسکتبال است و منفک و جدا از آن نيست بنابراين آنچه امروز از فدراسيون با مديريت آن بيرون مي آيد نتيجه کارهايي است که جامعه بسکتبال سبب رشد آن شده است و سال ها با جريان خاموش خود بسکتبال را به اينجا رسانده است. بنابراين ابتدا بايد از جامعه بسکتبال آغاز کرد. اين جامعه بسکتبال است که بايد بخواهد چه مديري داشته باشد و بسکتبال در ايران چگونه اداره شود.

وقتي خوب به حرف هاي او فکر مي کنم و حرف هاي صمد را کنار حرف هايش مي گذارم به اين نتيجه مي رسم ما با يک جريان خاموش در بسکتبال روبه رو هستيم و همين جريان خاموش ممکن است به آينده اين ورزش بيشتر از آنچه در شرايط کنوني است ضربه بزند. من از سياووش کسرايي شاعر زندگي وام مي گيرم و مي گويم آتش بسکتبال را بايد برافروخت تا رقص شعله اش از هر سو نمايان شود.بسکتبال مرده است و خاموشي گناه جامعه بسکتبال است.شايد امروز حرف دوستم را که گفت از کوزه برون همان تراود … را قبول نکنم چون اعتقاد دارم ؛ مهر درخشنده چو پنهان شود / شب پره بازيچه ميدان شود ؛ بر اين اساس پرده تيرگي را بايد کنار زد با اصل صداقت در گفتار و نقد درست آنچه بر بسکتبال طي اين سال ها گذشت، بايد نقشه راه بسکتبال را ترسيم کرد.حرف هاي کاپيتان اميد به آينده روشن بسکتبال با کمک همه اهالي جامعه بسکتبال است تا خداي نکرده در روزهاي آينده وصله …از کوزه بردون همان تراود که در اوست … به افراد فرهيخته اين جامعه بزرگ نچسبد.


موضوعات مرتبط: سوپر لیگ کشور ، تحلیلی

تاريخ : شنبه 3 آبان1393 | | نویسنده : araz |

سايت فرهيختگان بسکتبال – مصطفي هاشمی سرمربي تيم بسکتبال مهرام درباره دوره مربی‌گری که در تهران برگزار شد به ايسنا گفت: نمی‌دانم چه بگویم که به برخی برنخورد یا نگویند من خودشیفته هستم. نظرم این است اگر می‌خواستیم کلینکیک برای مربی‌های لیگ برتر بگذاریم؛ مربیانی که باعث افتخار ورزش و بسکتبال هستند باید در سطح دانش آن‌ها این کار را انجام دهیم. آیا برای مربی لیگ برتری کلاس اصول پایه می‌گذارند؟

هاشمي:براي مربيان ليگ برتر کلاس پايه نمي گذارند

مربیان ما جزو بهترین‌های آسیا و بالاتر از آسیا هستند. باید شان آن‌ها حفظ شود. اگر هدف ارتقا است باید دانش جدیدی به آن‌ها آموزش داده شود. اگر من بودم به جای این دوره پنج مسابقه جام جهانی را پخش می‌کردم و از مربیان می‌خواستم درباره آن‌ها بحث کنند. از دفاع و حمله تیمها بگویند. به هر حال با احترام به این مربی که نامش را نمی‌دانم نظرم را می‌گویم چون دلم برای بسکتبال می‌سوزد. فرزند بسکتبال ایران هستم و از دلسوزی می‌گویم.


موضوعات مرتبط: مربیان

تاريخ : شنبه 3 آبان1393 | | نویسنده : araz |

سايت فرهيختگان بسکتبال – کاپيتان محمد صمد نيکخواه بهرامي بعد از پيوستن به تيم بسکتبال پتروشيمي بندرامام درباره ليگ برتر بسکتبال صحبت کرد. او که با شفقنا ورزشي حرف زده است نکاتي پيرامون برگزاري ليگ برتر بسکتبال گفت که قابل تامل است.

کاپيتان صمد:قوانين ليگ برتر بسکتبال دست و پا گير است

کاپتيان درباره ليگ ملي و ليگ حرفه اي گفت : من تجربه نكرده ام و نمي توانم نظر خاصي بدهم اما اينكه دو تا ليگ پشت سر هم داشته باشيم جالب نيست. به اعتقاد من بهتر بود كه ليگ ملي را در 6 ماه اول سال كه تقريبا باشگاه ها تعطيل هستند برگزار شود. واقعيت اين است كه در بسكتبال ما 6 ماه اول سال تنها درگير تيم ملي هستيم كه اين مختص نهايت به 20 بازيكن است و بقيه بازيكنان و مربيان در حال استراحت كردن هستند پس چه بهتر كه ليگ ملي را در آن مقطع برگزار كنيم كه هم بقيه بازيكنان بتوانند خودي نشان دهند و هم تيم ها و مربيان درگير رقابت باشند. بجاي اينكه در خانه بنشينند. اكثر كشورهاي دنيا اينچنين مي كنند و ليگ تابستاني هم برگزار مي كنند. مي توان در طول سال چند ليگ را برگزار كرد و بين ليگ ها فاصله يك ماه استراحت گذاشت اينطوري به نفع همه خواهد بود. هم بازيكنان تيم ملي فعال هستند همه بقيه بازيكنان و باشگاه ها و در نتيجه بسكتبال نفع خواهد برد هر چه پوياتر باشيم بسكتبال زنده تر خواهد شد. البته شايد مسئولان هم با اين تفكر چنين تصميمي گرفته اند و مي خواهند در سال هاي بعد چنين برنامه اي را پياده كنند كه اگر اينطور شود خلايي كه الان احساس مي كنيم پر خواهد شد.

صمد نيکخواه بهرامي از بازيکناني است که در بسکتبال ايران در کنار بازيکنن خارجي به تجربيات سودمندي رسيده است. او درباره اين بازيکنان گفت: درباره بازيكن خارجي خودم به شخصه فكر مي كنم “هرچه خارجي بيشتر، ليگ با كيفيت تر” خواهد بود. در واقع به نفع بازيكن ايراني خواهد بود. من به شخصه آدم رقابت طلبي هستم و براي همين هميشه دوست دارم با بازيكنان بهتر از خودم روبرو شوم، تيمي كه با آن رقابت مي كنم قوي باشد چون در چنين شرايطي است كه پيشرفت خواهيم كرد. اينكه بخواهيم لول ليگ را پائين بياوريم كه بتوانيم رقابت كنيم تفكر غلطي است. برخي قوانين در طي اين سالها باعث ضعيف تر شدن بازيكنان ما شده است.

کاپيتان تيم ملي بسکتبال درباره دست و پاگير بودن قوانين ليگ بسکتبال اعتقاد دارد: همين نوع استفاده از بازيكن خارجي و يا سهميه بندي بازيكنان ملي پوش. اين قوانين دست و پاگير، باعث ضعيف تر شدن ما شده است. وقتي سهميه ها آزاد باشد و خارجي ها هم بيايند نقاط ضعف را مي توان برطرف كرد و شرايط براي رقابت بهتر خواهد شد. من عاشق بسكتبالم و از بازي كردن لذت مي برم . به هيچ عنوان هم اهل ترسيدن نيستم و همه را به مبارزه مي طلبم. كساني مي گويند خارجي نباشد كه ترس از رقابت دارند. من كه اساسا با سهميه بندي بازيكنان ملي مخالفم و مخالفتم را به شخص آقاي مشحون هم گفتم. به اعتقاد من سهميه بندي نبايد وجود داشته باشد. نبايد تيم ها را محدود كرد اما مثلا مي توان گفت در هر بازي تنها از 3 بازيكن ملي مي توان استفاده كرد. الان ما در هفته 2 بازي بايد برگزار كنيم اين گونه بازيكنان هم مي توانند استراحت كنند. 7، 8 ماه فشرده مسابقه دادند واقعا سخت است و دشوار.

نيکخواه بهرامي براي بهتر شدن اوضاع گفت: به نظرم بهترين تصميم كه در طي اين سال ها براي بازيكن خارجي گرفته ايم اين بود كه اجازه توافق با 3 بازيكن خارجي را داشتيم و تنها از 2 بازيكن در زمين بهره مي برديم. آن زمان اين قانون بسيار جواب داد و خوب هم بود. بازيكنان خارجي سطح كيفي رقابت ها و همين طور بازيكنان را بالا مي برند و ما بايد از اين پتانسيل استفاده كنيم.


موضوعات مرتبط: سوپر لیگ کشور ، تحلیلی

تاريخ : شنبه 3 آبان1393 | | نویسنده : araz |

آرازبسکت-فدراسیون بسکتبال-مسابقات قهرمان کشوری رده جوانان آخرین مرحله خود را در اصفهان سپری نمود و با قهرمانی تیم جوانان استان هرمزگان به پایان رسید.

http://www.iranbasketball.org/plugins/content/jumultithumb/img.php?src=Li4vLi4vLi4vaW1hZ2VzL3N0b3JpZXMvXy8xMzkyL2tlc2h2YXJpL2hvcl8zLlBORyZhbXA7dz0mYW1wO2g9JmFtcDtxPTEwMCZhbXA7emM9MCZhbXA7Zmx0cltdPXdtaXx3YXRlcm1hcmsvdy5wbmd8Qkx8NzU=

تیم های هرمزگان،زنجان،تهران و اصفهان با غلبه بر حریفان خود در مرحله مقدماتی به عنوان تیم های اول گروه خود درمناطق هشت گانه راهی دور نهایی شدند.مرحله نهایی مسابقات به میزبانی استان اصفهان برگزار شد.

در مرحله نیمه نهایی تیم های منتخب استان هرمزگان و زنجان مقابل هم به میدان رفتند که در نهایت نیز سهم پیروزی از آن جوانان خطه جنوب کشور شد.در دیگر بازی این مرحله نیز  تهران و اصفهان با هم روبه رو شدند، بازی نزدیک و پایاپای این دو تیم در نهایت با برتری تیم میزبان خاتمه پیدا کرد.

نتایج مرحله نیمه نهایی مسابقات قهرمان کشوری رده جوانان:

هرمزگان   73    زنجان 52

تهران 70          اصفهان 73

با برتری تیم های هرمزگان و اصفهان در مرحله نیمه نهایی این دوتیم برگزار کننده بازی فینال بودند .دیدار نهایی با هیجان و حساسیت خاصی دنبال شد و هر دو تیم با حداکثر توان خود برای کسب مقام نخست این دوره از مسابقات مقابل هم صف آرایی کردند اما در نهایت این بازیکنان تیم هرمزگان بودند که موفق شدند با اختلاف 4 امتیاز روی سکوی اول مسابقات قهرمان کشوری رده جوانان قرار گیرند و بازیکنان اصفهان نیز با وجود ارائه یک بازی زیبا و نزدیک به عنوان نایب قهرمانی رسیدند.

در بازی رده بندی تیم های تهران و زنجان حریف هم بودند  این بازی نیز با اختلاف بسیار کمی در جریان بود که در انتها با برتری 5 امتیازی تهرانی ها به پایان  رسید و با این نتیجه مقام سوم نیز به تیم تهران رسید و تیم زنجان نیز در جایگاه چهارم قرار گرفت.

 

نتیجه بازی فینال:

هرمزگان 67   اصفهان  63

 

نتیجه بازی رده بندی:

 تهران  63     زنجان  58

 

در پایان مسابقات قهرمان کشوری رده جوانان تیم های هرمزگان،اصفهان،تهران و زنجان به ترتیب مقام های اول تا چهارم را کسب نمودند.تاريخ : شنبه 3 آبان1393 | | نویسنده : araz |

آرازبسکت-مدیرعامل تیم بسکتبال بهشت هیرکان در واکنش به اظهارات مدیرکل ورزش و جوانان گلستان با اظهار تعجب نسبت به این صحبت‌ها، گفت: قرار نیست من پایه بسکتبال گرگان را بسازم و تیم بسکتبال شهرداری گرگان سودش را ببرد.

داریوش کلانتری امروز در گفت‎وگو با خبرنگار فارس اظهار کرد: روز سه‌شنبه 29 مهر ماه سال جاری ساعت 7 صبح در دفتر آقای محمد طهماسبی رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان گرگان با حضور آقای بیانی قائم مقام شهرداری گرگان، منصور دمیرچی از اداره ورزش و جوانان استان و محمد اکبری حراست اداره کل ورزش و جوانان و فرماندار گرگان جلسه‌ای برگزار شد که آقای پاشا در آن جلسه حضور نداشت.

وی ادامه داد: من نامه‎ای را نوشتم که جلوی آقای طهماسبی رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان گرگان گذاشتم  و انتظارات برای مساعدت و کمک به این تیم را مطرح کردم که موضوعات بلیط فروشی، تامین امنیت توسط نیروی انتظامی، حضور پزشک و اورژانس در سالن مسابقات و تبلیغات دور زمین هنگام انجام مسابقات تیم از جمله خواسته‎های مطرح شده بود.

مدیرعامل تیم بسکتبال بهشت هیرکان خاطرنشان کرد: در آن جلسه به صراحت اعلام شد که بلیط فروشی و تبلیغات دور زمین مربوط به مستاجر سالن است و درآمد آن هم به مستاجر مربوط است.

کلانتری تاکید کرد: در آن جلسه گفتند که فقط 100 عدد بلیط را ما به مدیرعامل تیم می‎دهیم که اگر مهمان دارد بتواند کارهایش را انجام دهد.

وی متذکر شد: من نمی‎دانم آقای قربانعلی پاشا مدیرکل ورزش و جوانان استان گلستان چگونه می‎گوید که به من اعلام کردند که بلیط فروشی برای تیم است و می‌توانیم بلیط فروشی انجام دهیم و از اظهارات آقای پاشا متعجبم.

آقایان هیچ قول همکاری ندادند و کمکی هم نکردند

مدیرعامل تیم بسکتبال بهشت هیرکان تصریح کرد: در جلسه‎ای که حدود 10 روز پیش برگزار شد آقای پاشا به من گفتند که اگر می‌خواهی در این وادی وارد شوی ما هیچ کمکی به شما نمی‎توانیم داشته باشیم و اصلا بودجه این کار را ندارم و نمی‌توانیم تیم‎داری کنیم.

کلانتری تاکید کرد: از طرف دیگر شخص آقای شهردار از روزی که آمده است بر علیه ما موضع گرفته و برای فعالیت‎های اقتصادی که برای تامین هزینه‎ها انجام می‎دهیم مانع‎تراشی می‎کند.

وی افزود: من با عشق این تیم‎داری را انجام می‎دهم و متاسفانه برخی به جای حمایت برای ما مشکل‎سازی می‎کنند.

مدیرعامل تیم بسکتبال بهشت هیرکان در خصوص اظهارات مدیرکل ورزش و جوانان استان گلستان در خصوص جذب بازیکنان و هزینه برای بازیکنان بومی و قول حمایت از این تیم، متذکر شد: آقایان هیچگونه قول حمایت به ما ندادند و هیچگونه حمایتی هم از ما نکردند.

کلانتری گفت: قرار نیست من با هزینه شخصی بیایم و بنیان پایه بسکتبال گرگان را بسازم و تیمی همانند تیم بسکتبال شهرداری گرگان سود آن را ببرد؛ آیا من نباید در این بین سودی داشته باشم؟ نفع این کار برای تیم من چیست؟

وی در پایان ابراز کرد: این خواسته من بود که یک تیمی را با بازیکنان بومی تشکیل دهیم و از لیگ‎های پایین‎تر شروع کنیم تا یک تیم قوی در لیگ برتر داشته باشیم اما به شرطی که با حمایت متولیان ورزش استان همراه باشد اما اینگونه نشد.


موضوعات مرتبط: سوپر لیگ کشور

تاريخ : شنبه 3 آبان1393 | | نویسنده : araz |

آرازبسکت-کارشناس بسکتبال ایران گفت: پروفسور ترونیک در کلینیک مربیگری نکات مهمی را به صورت آکادمیک برای مربیان ایرانی تشریح کرد.

فرزاد کوهیان در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، در خصوص کلینیک مربیگری فدراسیون بسکتبال که با حضور نناد ترونیک برگزار شد، اظهار داشت: من در این دوره از کلاس‌ها حضور داشتم و باید بگویم که کلاس بسیار خوبی بود. ترونیک نکات را به صورت آکادمیک و پله پله برای ما تشریح کرد.

وی ادامه داد: بیشتر تمرکز و صحبت‌های ترونیک مربوط به رده‌های پایه بود و برای مربیان جوانی که می‌خواهند به تازگی کار خود را آغاز کنند یا آغاز کرده‌اند بسیار مفید بود. وی در صربستان بسکتبال را به صورت آکادمیک فرا گرفته و به همین خاطر لقب پروفسور بسکتبال را به وی دادند.

کارشناس بسکتبال ایران با بیان اینکه ترونیک در انتقال اطلاعات بسیار توانمند بود، خاطرنشان کرد: به نظر من زمان این دوره از کلاس‌ها باید بیشتر شود و ترجیحا از دو مربی برای کلاسها استفاده شود. برای مثال یک مربی در رده ملی و یک مربی در رده باشگاهی تا این دو مکمل هم باشند.

کوهیان افزود: در مجموع برای سال اول بسیار خوب بود هر مربی که در این کلاس‌ها حضور پیدا کند خودش سود می‌کند از طرفی پیشنهاد می‌کنم برای تداوم داشتن اینگونه کلینیک‌ها ورود را آزاد کرده و ورودی هم بگیرند.

وی گفت: نکات ریز و جزئیاتی که پروفسور ترونیک مطرح می‌کرد بسیار مؤثر بود و من به شخصه بسیار از آنها استفاده کردم. امیدوارم مربیان لیگ بتواند از این نکات در تیم‌های باشگاهی خود استفاده کنند تا شاهد رشد و پیشرفت روزافزون مسابقات لیگ برتر و در نتیجه موفقیت تیم ملی بسکتبال ایران باشیم.


موضوعات مرتبط: مربیان

تاريخ : شنبه 3 آبان1393 | | نویسنده : araz |

آرازبسکت-مدیرکل ورزش و جوانان گلستان در واکنش به بیانیه انصراف تیم بسکتبال بهشت هیرکان با تاکید بر اینکه تبلیغات دور سالن مربوط به مستاجر سالن است گفت: چندین بار به مدیرعامل تیم بسکتبال بهشت هیرکان گفتم که در خدمت شما هستم.

خبرگزاری فارس: تبلیغات دور سالن مربوط به مستاجر است / اعلام کردم که تجهیزات را به تیم می‌دهم

به گزارش خبرگزاری فارس از گرگان، قربانعلی پاشا امشب در جمع خبرنگاران استان گلستان در خصوص انصراف تیم بسکتبال بهشت هیرکان از لیگ برتر بسکتبال باشگاه‎های کشور در سال‌جاری و تاکید این تیم در خصوص عدم همکاری اداره‌کل ورزش و جوانان برای مباحثی همانند بلیت‌فروشی و تبلیغات دور سالن مسابقات اظهار کرد: برای این تیم جلسات مختلفی را با فرماندار و رئیس شورای اسلامی شهر گرگان، رئیس هیئت بسکتبال استان و شهرستان انجام دادم.

وی ادامه داد: هدف ما این است که اگر می‎خواهیم استان گلستان را مطرح کنیم باید توسط ورزشکاران و تیم‎های خود استان مطرح کنیم؛ ما تیمی را که بازیکنان آنها از استان‎های دیگر باشند نمی‎خواهیم.

پاشا تاکید کرد: حرف ما این بوده که اگر قرار است هزینه‎ای شود به قهرمانانی داده شود که گلستانی باشند و من با آقای کلانتری مدیرعامل تیم بسکتبال بهشت هیرکان صحبت و اعلام کردم که آقای کلانتری من کامل در خدمت شما هستم و از تمام امکانات ما می‎توانید استفاده کنید.

بلیت‌فروشی در اختیار خود تیم است

مدیرکل ورزش و جوانان استان گلستان خاطرنشان کرد: من به آقای کلانتری گفتم که سالن تمرین، مسابقات و تجهیزات ورزشی را به شما می‎دهم.

پاشا تاکید کرد: به آقای کلانتری گفتم که 89 تیم از استان در لیگ‎های مختلف حضور دارند و اگر بخواهم 5 میلیون تومان بدهم هزینه به سقفی خواهد رسید که با اعتبارات فعلی انجام شدنی نیست.

وی در خصوص بلیت‌فروشی که مدیرعامل تیم بسکتبال بهشت هیرکان در بیانیه ارسالی به خبرگزاری فارس بر آن تاکید داشت، گفت: بلیت‌فروشی در اختیار خود تیم است و در جلسه‎ای که در اتاق کارم برگزار شد به آقای کلانتری گفتم که من در خدمت شما هستم اما تبلیغات دور سالن مربوط به مستاجر است ولی با این حال من به آقای کلانتری گفتم که طوری تیم را ببندید که بازیکن گلستانی را در تیم جذب کنید.

پاشا افزود: اما آقای کلانتری در این خصوص گفت که اگر بخواهم بازیکنان گلستانی را در تیم جذب کنم نمی‎توانم در حد انتظار درخشش داشته باشم.

مدیرکل ورزش و جوانان استان گلستان در خصوص اعلام انصراف نهایی انصراف این تیم به فدراسیون بسکتبال تصریح کرد: به دلیل اینکه روز چهارشنبه جلسه تصمیم‎گیری در این خصوص برگزار شد و من حاضر نبودم تا به امروز در خصوص این موضوع اطلاعی ندارم.

پاشا تاکید کرد: تیم لیگ برتری در حال حاضر بیش از یک‌میلیارد تومان هزینه دارد و تیم‎های دیگر بیش از 2 میلیارد هزینه می‎کنند.

وی در پایان ابراز کرد: من چندین بار با آقای کلانتری برای همکاری مجدد مجموعه سولن با تیم و تلاش برای جذب مجدد این مجموعه صحبت کردم و گفتم که اگر نیاز است من و یا رئیس هیئت بسکتبال استان وارد موضوع شویم، حاضر هستیم ولی آقای کلانتری بر این تصور بود که با 400 میلیون تومان می‎تواند در لیگ برتر شرکت کند.


موضوعات مرتبط: سوپر لیگ کشور ، اخبارشهرستانها

تاريخ : شنبه 3 آبان1393 | | نویسنده : araz |
آرازبسکت-به گزارش ایرنا، در این مسابقه که در سالن دو هزار و 500 نفری امام خمینی (ره) اراک برگزار شد، تیم بسکتبال شهرداری اراک با کسب نتیجه 82 بر 41 مقابل حریف خود به پیروزی رسید.

تیم بسکتبال شهرداری اراک در هفته پنجم این رقابت ها (جمعه 9 آبان) در شهر اراک به مصاف تیم بسکتبال دزفول خواهد رفت.

در مسابقات قهرمانی بسکتبال دسته یک کشور 11 تیم با یکدیگر به رقابت می پردازند


موضوعات مرتبط: دسته اول کشور

تاريخ : جمعه 2 آبان1393 | | نویسنده : araz |

سایت فرهیختگان بسکتبال – برنامه ناقص لیگ برتر بسکتبال روی دست مانده است و هیچ کس نمی داند برای لیگی که تیم هایش هنوز مشخص نیستند چه کاری باید انجام بدهد.

شتابزدگی در برگزاری لیگ برتر بسکتبال نتیجه اش همین شده که کسی از فردای لیگ خبر نداشته باشد.از یکسو پتروشیمی بندرامام امروز شال و کلاه می کند به کویت می رود تا در تورنمنت باشگاه قادسیه بازی کند و از سوی دیگر بهشت هیرکان کنار می کشد.

از تیم طرح مسکن ثامن مشهد خبری نیست و ظاهرا آنها نمی خواهند وارد لیگ برتر شوند و اصرار اطرافیان همچنان نام این تیم را در میان تیم ها نگه داشته است.وضع تیم صنایع ماهشهر نیز همین گونه است.لیگ برتر بسکتبال را با9  اسم تیم باشگاهی قرعه کشی کرده اند اما تا اینجای کار وضع شش تیم مشخص است! لیگ شش تیمی ! باورتان می شود؟ لیگ برتر بسکتبال ایران زمانی به یکی از لیگ های قدرتمند آسیا تبدیل شده بود اما امروز گرانندگان بسکتبال آن را به این روز انداخته اند.

اوایل دهه 80 لیگ برتر بسکتبال برای خودش جایگاه قابل احترامی داشت طوری که در فاصله سال های 82 تا 87 اوج رقابت های حساس و زیبای باشگاهی را با 14 تا 16 تیم شاهد بودیم اما وقتی حال و روز اکنون لیگ برتر را نگاه می کنیم آه می کشیم و می گویم “یادش بخیر”.محصولی که با عشق مربیان ، بازیکنان و باشگاهها طی سال های قبل تر آماده شده بود ، مسئولان کنونی با تصمیم های یکسویه از بین بردند.
اما اینک چه داریم؟ لیگ بسکتبال اصلا چند تیم دارد؟ چگونه می خواهد برگزار شود؟ هدف برگزاری آن چیست؟
به جای اینکه هر روز تعداد این سوالات در ذهن ما کمتر شود و جوابی برای آنها پیدا کنیم بدتر هر روز بر تعداد آنها افزوده می شود و این گره کورتر.
اکنون شش تیم داریم که تازه روی کیفیت یکی – دو تا از همین تیم ها هم بحث است.
امروز وقتی خبر کنار کشیدن تیم بهشت هیرکان را از لیگ برتر شنیدیم فهمیدیم این قصه سر درازی دارد و  این لیگ برتر که فقط نامش برتر است ذره ذره دارد آب می شود.
بسکتبال ایران امروز لیگی را برگزار می کند که اصلا نمی دانیم چه خروجی خواهد داشت انگار اصلا یادمان رفته قرار است تابستان سال آینده باید در انتخابی المپیک حاضر شویم.


موضوعات مرتبط: تحلیلی

تاريخ : جمعه 2 آبان1393 | | نویسنده : araz |

سایت فرهیختگان بسکتبال -در روزهای گذشته وقتی کسی سراغی از بهمن سلیمانی به عنوان رییس سازمان لیگ بسکتبال  نگرفت تا او درباره کلینیک مربیگری بسکتبال با حضور مدرس صرب حرفی بزند ، ظاهرا خودش بنا بر توصیه دوستان با وقفه ای یک هفته ای در حرکتی سفارشی خبری مشترک از فعالیتش را به خبرگزاری ها داد و در یک زمان سه خبرگزاری خبر مربوط به کلینیک مربیگری را روی خروجی قرار دادند. در این خبر آمده بود ؛ من (یعنی سلیمانی) در سفری که به اروپا داشتم از محمود مشحون مجوز گرفتم و از رئیس کمیته مربیان اروپا درخواست کردم تا مدرسی به ما معرفی کند تا بتوانیم یک دوره اموزشی درکشور خود برگزار کنیم…

اینکه مدرس خارجی بیاید خیلی خیلی خوب است اما اینکه بهمن سلیمانی همان گونه که در متن سفارشی  آمده بگوید من در سفری که …  قضیه فرق می کند.اصلا برای آوردن مدرس خارجی حتما باید سفری به اروپا داشت ؟ اگر هم این کار صورت بگیرد بهمن سلیمانی با چه سابقه فنی ، آموزشی و مربیگری باید برود در اروپا برای بسکتبال ایران دنبال مدرس بگردد؟اگر سفر اروپا شخصی بوده و بعد مجوز مشحون برای آوردن مدرس به دست سلیمانی رسیده بنابراین حرف های بعدی کاملا متناقض است و نمی توان گفت برای حضور مدرس فیبا برنامه ریزی صورت گرفته است چون سلیمانی در سفرش به اروپا یاد مذاکره با رییس کمیته مربیان اروپا و تعیین تکلیف از مشحون برای آوردن این مدرس افتاد.در ضمن کی پیش از لیگ بسکتبال در این سال ها به طور متناوب برای مربیان ، مدرس خارجی آمد که سلیمانی در صحبت هایش به این نکته اشاره کرد؟ آخرین بار سال 1390 بود که این اتفاق افتاد اما کلینیک مربیان با ماریو بلازونه صرفا برای لیگ نبود. به فرض اگر حرف سلیمانی را بپذیریم که مدرس برای مربیان قبل از لیگ آوردیم ، منظور فقط لیگ برتر است ؟ چرا که لیگ یک سه هفته از شروع آن گذشته بود و اگر قرار است حضور مربیان در کلینیک، مجوز آنها در لیگ های بسکتبال باشد بنابراین باید این دوره زودتر برگزار می شد نه وسط لیگ یک.

بهمن سلیمانی که پیش از این برنامه ریزی خود را در سازمان لیگ با از بین بردن انگیزه فعالیت های استان ها در لیگ یک  آن هم به روش کلنگی نشان داد و لیگ برتر را امروز در خطر برگزاری با شش تیم ! قرار داده است ، ظاهرا دایره تصمیم گیری های خود را در بسکتبال با آوردن مدرس گسترده کرد. او که اشراف کامل روی نکات فنی و اجرایی ندارد معمولا از اطرافیانش مانند یکی – دو مربی لیگ برتری مشورت می گیرد .سلیمانی  با رفتن حسن نوربخش از فدراسیون بسکتبال ، نتوانست مسایقه های باشگاهی را سر و سامان بدهد و امروز شتابزدگی در برنامه های سازمان لیگ و آشفتگی در رقابت های باشگاهها  به حدی رسیده است که خطر نابودی کامل رقابت های باشگاهی ، بسکتبال ایران را تهدید می کند.


موضوعات مرتبط: تحلیلی

تاريخ : جمعه 2 آبان1393 | | نویسنده : araz |
سایت فرهیختگان بسکتبال- عادل سعودی پور پیشکسوت بسکتبال خوزستان در گفت و گو با خبرنگار سایت فرهیختگان بسکتبال درباره طرحی که سالهاست آن را آماده کرد، گفت : حدود دو سال است طرحی را برای آکادمی شوت طراحی کردم و به هیئت استان دادم که با برگزاری آکادمی شوت و جذب تعداد زیادی بازیکن مستعد و دارا بودن فاندامنتال شوت و طی برنامه سه ساله می توان این نقیصه را برای سالهای بعد بسکتبال مرتفع کرد و حداقل تعدادی شوتیست به جامعه بسکتبال افزود موردی که حتی تیم ملی از آن رنج می برد.

وی ادامه ادامه داد:یک ماه پیش با دعوت فدراسیون آذربایجان به باکو رفتم و  مدت ده روز طرح را برای شان با حضور شصت نوجوان مستعد آذربایجانی اجرا کردم.  طی برنامه ای تا سه سال دیگر اخبار خوبی از بسکتبال باکو خواهید شنید . برای فدراسیون بسکتبال ایران این طرح چهار سال است ارسال شده اما در حال خاک خوردن است.
پیشکسوت بسکتبال ایران که مدتی است مانند بسیاری از پیشکسوتان از بسکتبال دور است درباره هیات های استان ها و مجامع این هیات ها گفت : به نظر من ریاست فدراسیون و هیئت های استان ها را باید از طریق هیئت مدیره ای که از فرهیختگان آن ورزش تشکیل می شود منصوب کرد تا عملکرد و برنامه های شان مورد رسیدگی قرار گیرد و آنان پاسخ گو باشند تا عزل و نصب با هیئت مدیره باشد .یک نماینده از وزارت ورزش و هیئت مدیره و نمایندگانی از مربیان ، داوران و مدیران باشگاه لازم است همین طور باریکنان ملی آقا و خانم.با این روش برخوردهای سلیقه ای با افراد تا حد زیادی کاهش پیدا می کند.


موضوعات مرتبط: مربیان

تاريخ : جمعه 2 آبان1393 | | نویسنده : araz |
آرازبسکت-اصفهان / واحد مرکزی خبر/ ورزشیهرمزگان ، قهرمان مسابقات بسکتبال جوانان کشور شد .
مرحله نهایی رقابتهای بسکتبال قهرمانی جوانان کشور با قهرمانی تیم هرمزگان در اصفهان به پایان رسید .
در روز پایانی این رقابتها که با حضور 4 تیم تهران ، زنجان ، هرمزگان و اصفهان به مدت 2 روز در خانه بسکتبال اصفهان برگزار شد تیم هرمزگان 67 بر 63 مقابل اصفهان به پیروزی رسید و بر سکوی نخست ایستاد ، اصفهان نایب قهرمان شد و تیم تهران هم با پیروزی 68 بر 60 برابر تیم زنجان به مقام سوم دست یافت .
مرحله اول مسابقات بسکتبال جوانان کشور با حضور 8 تیم در دو گروه 4 تیمی برگزار شده بود و دو تیم برتر هر گروه به مرحله نهایی راه یافته بودند .


موضوعات مرتبط: جوانان

تاريخ : جمعه 2 آبان1393 | | نویسنده : araz |

آرازبسکت-سرمربی تیم بسکتبال شهرداری گرگان گفت: حضور پرفسور ترونیک برای برگزاری کلینیک مربیگری در ایران اتفاق بزرگی بود.

خبرگزاری فارس: کبیر: حضور پرفسور ترونیک در ایران یک اتفاق بزرگ بود

اسدالله کبیر در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، در مورد کلینیک مربیگری فدارسیون بسکتبال که توسط نناد ترونیک برگزار شد، اظهار داشت: کلاس بسیار خوبی بود و مطالب به روزی در آن مطرح شد. به نظر من اینگونه کلاس‌ها باید هر 6 ماه یکبار برگزار شود تا مربیان بتوانند نقاط ضعف خود را برطرف کنند.

وی ادامه داد:‌حضور پروفسور بسکتبال جهان در ایران یک اتفاق بزرگ بود که به همت مسئولان فدراسیون و شخص سلیمانی انجام شد. ترونیک فرد بزرگی است و مطالبش کاملا به روز است. وی در بیان و انتقال اطلاعاتش بسیار موفق است و من به شخصه استفاده زیادی از کلاس وی کردم.

سرمربی تیم بسکتبال شهرداری گرگان با بیان اینکه مطالب بسیار مفیدی در کلاس‌های ترونیک مطرح شد، خاطرنشان کرد: به طور کلی برخی موارد را مربیان بسکتبال بلد هستند اما برخی نکات کوچک باقی می‌ماند که با حضور چنین افرادی در ایران به مربیان داخلی منتقل خواهد شد. این حضور بسیار ارزشمند است و باید از افرادی که این کلاس را برگزار کردند تشکر کرد.

کبیر با بیان اینکه یکی از نکات مهم این کلاس این بود که دوره به صورت رایگان برای مربیان برگزار شد، تصریح کرد: در خیلی از رشته‌ها شاهد هستیم مربیان ایرانی هزینه‌های زیادی صرف می‌کنند تا به خارج از کشور رفته و در کلاس مربیان درجه دو یا سه شرکت کنند اما خوشبختانه کلاس‌های پروفسور ترونیک رایگان بود و هیچ ارزی از کشور خارج نشد.

وی افزود: نکته مثبت دیگرش این بود که به غیر از مربیان سوپرلیگ مربیان رده نوجوانان، جوانان و حتی بانوان هم به این کلاس‌ها آمدند و نکات جدید را آموختند. مطمئن باشید مربیانی که به دنبال به روز ماندن هستند باز هم در چنین کلاس‌هایی شرکت خواهند کرد.


موضوعات مرتبط: سوپر لیگ کشور

تاريخ : جمعه 2 آبان1393 | | نویسنده : araz |

آرازبسکت-فدراسیون بسکتبال برنامه هفته اول لیگ برتر را اعلام کرد. در این هفته پتروشیمی بندرامام با قرعه استراحت روبروست.

به گزارش خبرگزاری فارس، بر اساس برنامه اعلام شده در هفته نخست پتروشیمی بندرامام با قرعه استراحت روبه‌رو است و 8 تیم دیگر به رقابت با یکدیگر می‌پردازند.

برنامه رقابت‌های هفته اول به شرح زیر است:

مهرام - شهرداری گرگان

دانشگاه آزاد - طرح مسکن ثامن

نفت آیادان - صنابع پتروشیمی

بهشت هیرکان - هفت الماس قزوین

برنامه رقابت‌ها در حالی اعلام شده است که روز گذشته بهشت هیرکان به صورت غیر رسمی انصراف خود از لیگ برتر را اعلام کرده است و مشخص نیست تا روز دوشنبه 5 آبان که آغاز رقابت‌ها است، چه اتفاقاتی خواهد افتاد.


موضوعات مرتبط: سوپر لیگ کشور

تاريخ : پنجشنبه 1 آبان1393 | | نویسنده : araz |
آرازبسکت-به گزارش گروه ورزشی باشگاه خبرنگاران؛ امروز تیم ایران در مرحله رده بندی به دیدار تایلند رفت و با نتیجه 87 بر 51 برنده شد و با کسب عنوان سوم به کار خود پایان داد.


موضوعات مرتبط: جانبازان ومعلولین

تاريخ : پنجشنبه 1 آبان1393 | | نویسنده : araz |

آرازبسکت-به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، تیم مهرام در ادامه جذب و تمدید بازیکنان برای فصل جدید لیگ برتر بسکتبال با اوشین ساهاکیان بازیکن فصل گذشته خود به توافق رسید.

خبرگزاری فارس: اوشین ساهاکیان در مهرام ماندنی شد

موسی نبی‌پور دیگر بازیکنی بود که با این باشگاه قرارداد خود را برای یک فصل دیگر تمدید کرد.

وحید دلیرزهان و مهراد آتشی هم با عقد قراردادی به مهرام پیوستند.

طبق اعلام فدراسیون بسکتبال لیگ برتر بسکتبال از پنجم آبان آغاز می‌شود، اما احتمال به تعویق افتادن این رقابت‌ها زیاد است.


موضوعات مرتبط: سوپر لیگ کشور

تاريخ : پنجشنبه 1 آبان1393 | | نویسنده : araz |
آرازبسکت-به گزارش خبرنگار ورزشی باشگاه خبرنگاران؛ تیم بسکتبال پتروشیمی بندرامام بالاخره موفق به گرفتن اجازه شورای برون مرزی برای شرکت در تورنمنت باشگاه القادسیه شد.

پتروشیمی فردا دوم آبان با بازیکنانی که پیش از این در تمرینات تیم حضور داشتند راهی کویت می شود و از روز شنبه سوم آبان در تورنمنت بین المللی القادسیه شرکت می کند.

این تورنمنت به مناسبت سالگرد تاسیس باشگاه کویتی برگزار می شود.

گروه بندی مسابقات

تیم پتروشیمی در گروه اول با تیم القادسیه کویت هم گروه است. 8 تیم در قالب دو گروه با یکدیگر مسابقه می دهند:

گروه الف: القادسیه کویت، پتروشیمی بندرامام، التدامون لبنان، الفتح عربستان

گروه ب: الحکمه لبنان، اتحاد مصر، النصر کویت، منامه بحرین


شنیده می شود فدراسیون بسکتبال همکاری چندانی با باشگاه پتروشیمی برای مقدمات این سفر نداشته است و در نهایت با مراجعه مسئولان باشگاه به وزارت ورزش مجوز سفر تیم گرفته شد.

پتروشیمی که در هفه اول سوپرلیگ هم با قرعه استراحت روبرو شده است با حضور در تورنمنت کویت هفته دوم مسابقات را هم از دست می دهد که این موضوع با فدراسیون بسکتبال و سازمان لیگ هماهنگ شده و بازی معوقه هفته دوم برای زمان دیگری برنامه ریزی می شود.

گفتنی است مذاکرات پتروشیمی با حامد آفاق تا امروز هم ادامه داشت اما صمد نیکخواه بهرامی، عرفان نساج پور، حامد سهراب نژاد، بهنام یخچالی، علی جمشیدی، شهاب ریحانی، وحید حاجیان، محمد فلاحت، محمدرضا اکبری، علی دورقی، محمد زارعی و محمدرضا خبازان بازیکنانی هستند که در هفته های گذشته با پتروشیمی قرارداد بستند یا در تمرینات تیم حضور داشته اند.


موضوعات مرتبط: سوپر لیگ کشور

تاريخ : پنجشنبه 1 آبان1393 | | نویسنده : araz |

آرازبسکت-تیم بسکتبال بهشت هیرکان با ارسال بیانیه‎ای به خبرگزاری فارس انصراف خود را از شرکت در مسابقات لیگ برتر بسکتبال باشگاه‎های کشور اعلام کرد.به گزارش خبرگزاری فارس از گرگان، تیم بسکتبال بهشت هیرکان که سال گذشته موفق شد در رقابت‎های لیگ دسته یک بسکبتال باشگاه‎های کشور با کسب نتایج رخشان به لیگ برتر صعود کند امسال برای شروع مسابقات دچار چالش‎ها و مسائل گوناگون شده بود.

داریوش کلانتری مدیرعامل تیم بسکتبال بهشت هیرکان چهارشنبه‌شب با ارسال بیانیه‎ای به دفتر خبرگزاری فارس در گرگان، انصراف شرکت در مسابقات لیگ برتر امسال را اعلام کرد که در بخشی از این بیانیه آمده است:

احتراماً همان‌گونه که استحضار دارید اینجانب داریوش کلانتری به جهت علاقه دیرین به بسکتبال ورزش اول و محبوب گرگانی‌ها و نیز علاقه به سرزمین دوست‌داشتنی و خاستگاهم گرگان، از سالیان گذشته به عنوان بخش خصوصی وارد عرصه تیمداری بسکتبال شدم تا به سهم خود گامی در جهت رونق بسکتبال گرگان و نیز شادی مردم شهرم بردارم.

سال 91 در حالی که تنها چند روز به آغاز مسابقات لیگ دسته دوم بسکتبال باقی مانده بود و سهمیه گرگان در حال از بین رفتن بود با توصیه یکی از مسئولان و تأکید وی مبنی بر هزینه‌کرد تنها 30 میلیون تومان، تیم را جمع کرده و وارد مسابقات شدیم.

اما از آنجا که اعتقاد داشتم نام گرگان و بسکتبال این شهر بزرگ‌تر از آن است که زنگ تفریح دیگران شویم با گرد هم‌آوردن سرمایه‌های بومی و چند بازیکن باتجربه و کادر فنی گرگانی ( محمدرضا محسنی، محسن محسنی و اصغر مهاجر) در رقابت‌ها حضور یافته و در مصاف با تیم‌های صنعتی، با هزینه کرد بالغ بر 200 میلیون تومان موفق به صعود به لیگ دسته اول بسکتبال ایران شدیم.

صعود ما به لیگ دسته اول سبب شادمانی بسیار مردمان دیارم گرگان شد و آنها بارها در دیدارهای حضوری و یا پیام‌های تلفنی، ظهور این تیم جدید را موجب رونق بسکتبال گرگان دانسته و مرا به ادامه کار تشویق کردند.

از این رو در سال 92 با گرد هم آوردن بخشی از سرمایه‌های دور مانده از بسکتبال گرگان همچون محمدمهدی ایزدپناه، شعبان قاری، فرهاد زحمتکش، سیدزمان حسینی، علیرضا ایزدپناه در قالب کادر فنی، استارتی قوی برای حضور در مسابقات لیگ یک زدیم.

در این بین حمایت مهندس خسرو ایرج‌زاد مدیر مجموعه سولن از تیم و سرمایه‌گذاری مشترک ایشان با مجموعه بهشت هیرکان سبب شد تیم با نام سولن بهشت هیرکان در رقابت‌های لیگ دسته اول حضور یابد.

مسابقات لیگ دسته اول به علت پراکندگی جغرافیایی تیم‌ها، اتکای تعداد بسیاری از آنها به وزارتخانه‌ها و سازمان‌های کلان صنعتی و نیز هزینه‌کرد بسیار آنها، و ...، رقابت‌های بسیار سخت و طاقت‌فرسا بود که خوشبختانه با تلاش بازیکنان و کادر فنی و نیز حمایت بی‌شائبه مردم و هواداران در پایان ماراتنی هشت ماهه و در حالی که حتی شانس قهرمانی رقابت‌ها را نیز داشتیم موفق به صعود به لیگ برتر بسکتبال ایران شده تا افتخار بزرگی را برای گرگان و گلستان رقم بزنیم.

علاوه بر صعود به لیگ برتر بسکتبال، از حداقل مزایای حضور تیم ما در رقابت‌ها معرفی چهره‌ها و استعدادهای بومی همچون سعید صالحی، دانیال ایزدپناه، سروش بنی کریم، مبین شیخی و ... بود که پس از سال‌ها نوید حضور چهره‌هایی تازه از بسکتبال گرگان را در عرصه بسکتبال کشور می‌داد.

وعده‌های شورا و شهرداری گرگان عملی نشد / شهرداری گرگان طلب ما را نداده است

از یاد نبریم که نتایج درخشان تیم ما که با صرف بالغ بر 500 میلیون تومان هزینه و مرارت‌های بسیار که یکی از آنها انجام 6 سفر متوالی به جنوب کشور و ... بود، در حالی رخ داد که متأسفانه تیم اول شهر ما شهرداری گرگان در سال گذشته نتایج مطلوبی کسب نکرده بود و نتایج سولن بهشت هیرکان مرهمی بود بر دل نگرانی‌های هواداران بسکتبال گرگان.

اما اتفاقات پس از صعود ما چه بود؟ پس از کسب نتایج درخشان که مختصراً شرح داده شد، در حالی که از سوی مسولان انتظار حمایت را داشتیم نه تنها وعده‌ها عملی نشد بلکه گویی خیلی‌ها به خاطر سرمایه‌گذاری ما در امر ورزش قصد تنبیه ما را داشتند.

وعده‌های اعضای شورا مبنی بر کمک مالی به ما که البته مکتوب نیز شده بود و بارها در سخنانشان بیان شده بود نیز عملی نشد و شهردار با وجود درخواست 12 عضو شورا مبنی بر کمک مالی به تیم، لایحه مذکور را به شورا ارائه نکرد.

از سوی دیگر شاهد آن بودیم که شهرداری حتی بخشی از طلب‌های چند 10 میلیونی ما از اجلاس پیر غلامان حسینی (به تاریخ 6/8/92) را پرداخت نکرد و علاوه بر این با توجه به احداث زیرگذر میدان معلم که موجب بسته شدن مسیرهای ورودی به پمپ بنزین استیجاری ما در میدان معلم شده و سود ما از حق‌الزحمه فروش بنزین را به شدت کاهش داده بود، با مصوبه شورای ترافیک مبنی بر ممنوعیت فروش نفت گاز (گازوئیل) و تعطیلی آن در جایگاه 17 شهریور میدان معلم، بخش اعظم دیگری از درآمد ما کاهش یافت و شهردار نه تنها ریالی از اجاره ما کم نکرد، بلکه اظهار داشت در صورت ناراحتی نسبت به تحویل جایگاه که طی تشریفات قانونی، پیمانکار آن شده بودیم اقدام کنیم.

شاید جالب باشد که مردم ما نیز بدانند که اداره ورزش و جوانان هم با درخواست ما مبنی بر دریافت سود بلیت‌فروشی مسابقات تیم ما در لیگ برتر و نیز تبلیغات دور زمین هنگام برگزاری رقابت‌ها ما موافقت نکرد.

این مسائل ما را بر آن داشت که در تیمداری دچار تردید شویم و تصمیم گرفتیم به جای آنکه در اواسط مسابقات دچار مشکلات و استرس ها شویم با وجود علاقه بسیارم به حفظ این تیم، مجبور شوم با بغضی در گلو و چشمان اشکبار و غمی در سینه، در حالی که بستر برای حضور دو تیم از گرگان در لیگ برتر بسکتبال ایران و تحقق عملی شعار گرگان پایتخت بسکتبال ایران مهیا بود عطای تیمداری را در حالی که شاهد کوچک‌ترین حمایتی نبودم به لقای آن ببخشم تا تمام زحمات جهت تشکیل این تیم و حضور آن در لیگ های دسته دوم و اول و صعود به لیگ برتر به هدر رود.

مسئولان حمایت کنند خواهیم آمد

مردم شریف شهرستان گرگان و استان گلستان، با وجود آنکه انصراف ما از تیمداری را به فدراسیون بسکتبال ایران اعلام کردیم اما تأکید می‌کنم، این مجموعه با وجود مشکلات مالی و موانع و دلسردی‌ها باز نیز حاضر به تقبل نیمی از هزینه‌های تیمداری در لیگ برتر است؛ به شرطی که مسئولان بستر لازم را برای کسب 50 درصد دیگر هزینه‌ها را فراهم کنند تا در فرصت باقیمانده هرچه سریع‌تر اقدام لازم را انجام دهیم.

امیدوارم با ایجاد بسترهای لازم، انجام حمایت‌ها و رفع موانع، سال آینده بتوانیم به نمایندگی از گرگان حضوری قدرتمندانه در رقابت‌ها داشته باشیم.

همچنین به عنوان یک شهروند گرگانی آرزو دارم به خاطر علاقه هزاران نفر از مردم این سرزمین به بسکتبال و ریشه این ورزش در گرگان، حمایت لازم و اساسی از دیگر تیم محبوب شهر ما شهرداری گرگان صورت پذیرفته و این تیم با آمادگی کامل به نمایندگی از گرگان نتایج مطلوبی را در لیگ برتر کسب کرده و موجبات خوشحالی هواداران این تیم را در جای جای ایران را فراهم کند.

این مجموعه آمادگی دارد جهت تقویت تیم شهرداری، رضایتنامه بازیکنان مدنظر کادر فنی آن تیم را که با این باشگاه قرارداد دارند جهت باشگاه شهرداری گرگان صادر کند.

در پایان ضمن تشکر از ارکان مدیریتی این باشگاه، کادر فنی، بازیکنان و ...، نهایت سپاس خود را از حامیان مردمی این تیم و هواداران که همواره خالصانه حامی تیم بودند ابراز می‌کنم.


موضوعات مرتبط: سوپر لیگ کشور

تاريخ : پنجشنبه 1 آبان1393 | | نویسنده : araz |
آرازبسکت-به گزارش "ورزش سه"، امسال اين تغيير و تحولات از هميشه بيشتر بوده و کمي اهالي بسکتبال را نگران کرده است بخصوص اينکه براي اين تغييرات در اندک زمان کوتاهي تصميم گرفته شد، کارهایی که شش ماه نشده به یکباره می‌خواهد بشود یعنی همان نگاه بچه محصلی به شب امتحان، براي همين هم نگراني هايي بوجود آمده است که نکند لیگ برتر بسکتبال ضعيف شود.

نبود بازيکن خارجي، برگزار کردن دو ليگ ملي و حرفه اي، زمان اندک تيم ها براي آماده سازي، خروج برخي ملي پوشان از ليگ ايران، نبود اسپانسر در بسکتبال از جمله موارد مورد بحثي است که بايد به آنها بيشتر پرداخته شود از همين رو امروز با صمد نيکخواه بهرامي کاپيتان تيم ملي بسکتبال کشورمان که اين فصل همراه پتروشيمي در ليگ برتر حضور خواهد يافت هم کلام شده ايم تا کنکاشي داشته باشيم بر تصميمات جديد و ليگي که براي مان مثل هندوانه سربسته مي ماند و بايد منتظر باشيم و ببينيم که در انتها قرمز و شيرين خواهد بود يا سفيد و بي مزه...

درباره ليگ برتر کمي صحبت کنيم به نظرت تغيير تا به اين اندازه مفيد است؟
تقريبا به اين روال ديگر عادت کرده ايم و بايد 5-4 هفته بگذرد تا بفهميم عيار ليگ چقدر است. در حال حاضر سرمايه گذاري باشگاه ها افت کرده است و قانون سهميه بندي هم کمي دست و پاگير شده اما به هر حال حتما صلاح در اين بوده و مطمئنا در کنار نقاط منفي، نقاط مثبتي هم خواهد بود.

با برگزاري دو ليگ ملي و حرفه اي موافق هستي؟
من تجربه نکرده ام و نمي توانم نظر خاصي بدهم اما اينکه دو تا ليگ پشت سر هم داشته باشيم جالب نيست. به اعتقاد من بهتر بود که ليگ ملي را در 6 ماه اول سال که تقريبا باشگاه ها تعطيل هستند برگزار شود. واقعيت اين است که در بسکتبال ما 6 ماه اول سال تنها درگير تيم ملي هستيم که اين مختص نهايت به 20 بازيکن است و بقيه بازيکنان و مربيان در حال استراحت کردن هستند پس چه بهتر است که ليگ ملي را در آن مقطع برگزار کنيم که هم بقيه بازيکنان بتوانند خودي نشان دهند و هم تيم ها و مربيان درگير رقابت باشند بجاي اينکه در خانه بنشينند.

اکثر کشورهاي دنيا اينچنين مي کنند و ليگ تابستاني هم برگزار مي کنند مي توان در طول سال چند ليگ را برگزار کرد و بين ليگ ها فاصله يک ماه استراحت گذاشت اينطوري به نفع همه خواهد بود. هم بازيکنان تيم ملي فعال هستند همه بقيه بازيکنان و باشگاه ها و در نتيجه بسکتبال نفع خواهد برد هر چه پوياتر باشيم بسکتبال زنده تر خواهد شد. البته شايد مسئولان هم با اين تفکر چنين تصميمي گرفته اند و مي خواهند در سال هاي بعد چنين برنامه اي را پياده کنند که اگر اينطور شود خلايي که الان احساس مي کنيم پر خواهد شد.

نظرت راجب اينکه بازيکن خارجي در ليگ حرفه اي اضافه شود چيست؟ خيلي ها اعتقاد دارند که در آن زمان فرصت کافي براي هماهنگي وجود ندارد ضمن آنکه در آن مقطع هم نمي توان بازيکن خارجي خوب پيدا کرد.
درباره بازيکن خارجي خودم به شخصه فکر مي کنم "هرچه خارجي بيشتر، ليگ با کيفيت تر" خواهد بود. در واقع به نفع بازيکن ايراني خواهد بود. من به شخصه آدم رقابت طلبي هستم و براي همين هميشه دوست دارم با بازيکنان بهتر از خودم روبرو شوم، تيمي که با آن رقابت مي کنم قوي باشد چون در چنين شرايطي است که پيشرفت خواهيم کرد. اينکه بخواهيم لول ليگ را پائين بياوريم که بتوانيم رقابت کنيم تفکر غلطي است. برخي قوانين در طي اين سالها باعث ضعيف تر شدن بازيکنان ما شده است.

مثلا کدام قوانين؟
همين نوع استفاده از بازيکن خارجي و يا سهميه بندي بازيکنان ملي پوش. اين قوانين دست و پاگير، باعث ضعيف تر شدن ما شده است. وقتي سهميه ها آزاد باشد و خارجي ها هم بيايند نقاط ضعف را مي توان برطرف کرد و شرايط براي رقابت بهتر خواهد شد.

من عاشق بسکتبالم و از بازي کردن لذت مي برم . به هيچ عنوان هم اهل ترسيدن نيستم و همه را به مبارزه مي طلبم. کساني مي گويند خارجي نباشد که ترس از رقابت دارند.

الان سهميه بندي بازيکن ها هم يک معضل شده است و خيلي ها هنوز تيم ندارند؟
دقيقا همين طور است و من بسيار متاسفم از اينکه مي بينم چند بازيکن خوب تيم ملي هنوز نتوانسته اند قرارداد ببندند. اين را از ته دلم مي گويم که ناراحتم و نگران آنهم براي اين است که سهميه بندي، بازيکنان را دچار چالش کرده است. باشگاه ها هم از اين قضيه سواستفاده مي کنند. به فرض مثال الان همه منتظر هستند تا پتروشيمي و مهرام تيم شان را ببندند بعد بقيه ببينند کي بيرون مانده با قيمت پائين تر آن را بگيرند. شايد اين مثال بد و اشتباهي باشد متاسفم که اين را مي گويم اما برخي باشگاه ها دارند مثل لاشخورها عمل مي کنند که اين نه به صلاح بسکتبال است نه در شان رشته اي همچون بسکتبال. اينکه تا دقيقه 90 صبر کنيم ببينيم کدام بازيکن بيرون مانده و با قيمت پايين تر با او قرارداد ببنديم اصلا کار درست و زيبنده اي نيست و براي همين هم هست که بازيکنان ما سرگردان هستند چون تا دقيقه 90 پيشنهادي به آنها نمي شود. باشگاه ها بايد واقعا ديدشان را عوض کنند چراکه اين برنامه اي که در پيش گرفته اند به صلاح بسکتبال نيست.

اگر قرار بود تو درباره سهميه بندي بازيکنان ملي و خارجي تصميم بگيري چه مي کردي؟
من که اساسا با سهميه بندي بازيکنان ملي مخالفم و مخالفتم را به شخص آقاي مشحون هم گفتم. به اعتقاد من سهميه بندي نبايد وجود داشته باشد. نبايد تيم ها را محدود کرد اما مثلا مي توان گفت در هر بازي تنها از 3 بازيکن ملي مي توان استفاده کرد. الان ما در هفته 2 بازي بايد برگزار کنيم اينگونه بازيکنان هم مي توانند استراحت کنند. 7-8 ماه فشرده مسابقه دادند واقعا سخت است و دشوار.

با مشحون که صحبت کردی چه نظری داشت؟
تقریبا متقاعد شد اما عده ای دیگر بودند که مخالف برداشتن سهمیه های ملی بودند و برای همین هم منتفی شد که من هم وقتی دیدم اینگونه است گفتم چرا بیشتر از این اصرار کنم.

اما عده اي هم مي گويند اگر سهميه آزاد شود امکان دارد همه بازيکنان ملي در يک يا دو تيم جمع شوند و نيمکت نشين شدن به صلاح تيم ملي نيست.
اصلا با چنين عقيده اي موافق نيستم آنهم بخاطر اينکه هيچ بازيکن عاقلي نمي رود جايي که نيمکت نشين باشد، اتفاقا انگيزه ها براي رقابت کردن بيشتر مي شود. بازيکن دوست دارد جايي باشد که هم از لحاظ مالي تامين باشد و هم از لحاظ سخت افزاري دغدغه اي نداشته باشد. نکته اي که من بايد به آن اشاره کنم اين است که يکي از دلايل اصلي که ما در اينچئون خوب نبوديم همين دغدغه فکري ما براي باشگاه مان بود. اين يک واقعيت است و نمي توان کتمانش کرد که چقدر بازيکنان نگران فصل آينده خود بودند. تنها دو نفر قرارداد داشتند و 10 نفر بدون تيم بودند خب مسلم است که اين روي فکر و بازي آنها تاثير مي گذارد. اينها بهانه نيست بلکه واقعيت است که بايد سعي کنيم آن را برطرف کنيم تا ديگر در آينده به مشکل نخوريم.

براي بازيکن خارجي چه تصميمي مي گرفتي؟
به نظرم بهترين تصميم که در طي اين سال ها براي بازيکن خارجي گرفته ايم اين بود که اجازه توافق با 3 بازيکن خارجي را داشتيم و تنها از 2 بازيکن در زمين بهره مي برديم. آن زمان اين قانون بسيار جواب داد و خوب هم بود. بازيکنان خارجي سطح کيفي رقابت ها و همين طور بازيکنان را بالا مي برند و ما بايد از اين پتانسيل استفاده کنيم.

راستی تو مگر نماینده بازیکن ها نیستی؟
چرا من نماینده بازیکن ها هستم اما در هیچ جلسه ای حضور نداشتم.

خب چرا در جلسه حضور نداشتی و این پیشنهاد ها را ندادی؟
ما درگیر تیم‌ملی بودیم و برای همین هم نتوانستم حاضر شوم.

یک عده هم انتقاد می کنند که چرا چنین تصمیمات مهمی باید در یک جلسه مثلا دوساعته گرفته شود.
اول اینکه من فکر نمی کنم این تصمیمات تنها در آن جلسه گرفته شده باشد. مطمئنا قبل از آن مطرح و بحث شده است. من شخصا با سلیمانی رئیس سازمان لیگ صحبت کردم و از حرف هایش اینطور برمیامد که قبلا هم در این باره بررسی کرده اند. سلیمانی حتی گفت که در جلسه بعدی حتما دعوتت می کنیم که حضور داشته باشی. این را از ته قلب می گویم که شخص آقای سلیمانی بسیار پیگیر هستند، مشورت می کنند و ساعت ها وقت می گذارند پس نمی توان گفت که تصمیمات سرسری گرفته شده است اما درباره کسانی که انتقاد می کنند باید بگویم که انتقاد کردن آنهم از نوع درست و اصولی اش خوب است اما بهتر از انتقاد کردن این است که راهکار داشته باشیم. اینهایی که انتقاد می کنند چرا راهکاری نشان نمی دهند؟ مسئله را می دانیم اما مهم حل کردن آن است. باید راهکار منطقی ارائه بدهیم بعد اگر کسی قبول نکرد آن موقع می توان انتقاد کرد.

یک بحث دیگر هم همین است که مثلا در جلسه لیگ فقط چند نفر خاص حرف می زنند و بقیه بیشتر نظاره گر هستند.
ببینید نمی شود که هر مثلا 12 نفر حرف بزنند، هر 12 نفر پیشنهاد بدهند. در چنین جلساتی اکثر افراد به فکر خودشان و تیم خودشان هستند و بیشتر نظرهای شخصی مطرح می شود. به اعتقاد من باید 4-3 نفر کارشناس زبده، به علم روز و جوان را انتخاب کنند و مسئول این کار کنند که نقاط ضعف و قوت را پیدا کنند و با یک بررسی جامع به دنبال راهکار درست باشند.

یک ضعف دیگری که در بسکتبال شاهد آن هستیم نبود اسپانسر قوی است. این را چطور می بینی؟
بله واقعا این ضعفی است که احساس می شود و برای من جالب است که ما شرکت های بزرگی در داخل ایران داریم که می توانند بر روی ورزش و بسکتبال سرمایه گذاری کنند اما این کار را نمی کنند. خیلی از این شرکت ها برای تبلیغاتشان در تلویزیون و جاهای دیگر میلیاردها خرج می کنند که اگر به سرمایه گذاری در ورزش روی بیاورند از هر لحاظ به نفع شان خواهد بود. این اتفاق در اکثر کشورهای دنیا می افتد اما متاسفانه در ایران از آن محروم هستیم. به نظر من اگر بخش خصوصی در ورزش سرمایه گذاری کند به نفع آنها خواهد بود آنهم بخاطر اینکه با یک دهم هزینه ای که الان برای تبلیغات شان می کنند می توانند یک تیم خوب مثلا در بسکتبال در سطح قهرمانی آسیا ببندند که هم در تلویزیون و روزنامه ها تبلیغ خواهند داشت و هم اینکه در ذهن مردم خواهند ماند. مردم ما ورزش دوست هستند و با ورزش جوش خورده اند .

در واقع می توان گفت کاری که مهرام در بسکتبال کرد می تواند الگویی باشد برای بقیه.
بله، دقیقا همین طور است. من یادم است 9 سال پیش من در تیم دوم لیگ حضور داشتم وقتی رفتم مهرام آنها در رده 11 جدول بودند. آن موقع هر کسی به من می رسید با حالت مسخره می گفت: سس دوست داری؟ آقا کچابی، سس خوردی توپول شدی... از این حرف ها به شوخی زیاد به من می گفتند اما الان وقتی می گوئیم مهرام، می گویند به‌به همان تیم قهرمان آسیا، همان تیم اول بسکتبال ایران، همان تیمی که بازیکنان مطرح دارد. دیگر کسی به سس اشاره نمی کند به قهرمانی مهرام اشاره می کنند. الان برند مهرام برندی شده است که با بسکتبال به خانه های مردم رفته و نزد آنها محبوب است. وقتی میگی سس مهرام بخر، می گویند این همان است که در بسکتبال تیم دارد؟ خب این نشان می دهد که سرمایه گذاری در ورزش تا چه اندازه می تواند مفید باشد. خوشبختانه آقای گنجی آمدند و هوشمندانه در بسکتبال سرمایه گذاری کردند و نتیجه آن را هم گرفتند کاش بقیه هم بیایند و این رقابت بیشتر و بهتر شود.

خب به نظرت چرا نمی آیند؟ چرا در بسکتبال بخش خصوصی سرمایه گذاری نمی کند؟
بخاطر اينکه هنوز از بسکتبال معرفی و پرزنت درستی نشده است. به نظرم همین ریش سفیدان بسکتبال که اتفاقا به قول خودشان دلسوزان بسکتبال هستند باید در این راه پیش قدم شوند. بروند و با اسپانسرها صحبت کنند و راه را برای آمدن آنها باز کنند. متاسفانه در بسکتبال همه نشسته اند و فقط منتظر هستند ببینند که فدراسیون چه می کند، کسی کمکی به فدراسیون نمی کند. يک دست صدا ندارد، این درست نیست که بنشینیم و منتظر باشیم تا فدراسیون لقمه آماده به ما بدهد، همه باید تلاش کنند. همکاری باید وجود داشته باشد. بحث انرژی اینجا خیلی مهم است و مطمئنا انرژی تو تکی و من تکی جواب نمی دهد، باید این انرژی ها را با هم همراه کنیم، آن موقع است که نتیجه و فایده آن را خواهیم دید. در بسکتبال همدلی لازم وجود ندارد و باید این همدلی ایجاد شود تا کارها پیش رود. هر کسی نباید ساز خود را بزند. باید سازها را با هم کوک کرد و نواخت. بسکتبال آنقدر پتانسیل دارد که از تمام نیروهای موجود بهره ببرد. ما بسکتبالی ها متاسفانه تنبل شده ایم و همه نشسته ایم ببینیم دیگری چه می کند که نتیجه همین می شود که شاهد آن هستیم.

یک بحث دیگری که وجود دارد این است که ما تیم های خوبی در بسکتبال داشتیم اما هر کدام به دلیلی کنار رفتند و نتوانستیم حتی همان ها را نگه داریم.
ببین اینکه چرا کنار رفتند به نظر من الان مهم نیست. الان مهم این است که چکار کنیم برگردند؟ گذشته برای گذشته است، الان باید چکار کرد. چگونه سرمایه گذاری کنیم؟ چه کنیم که اسپانسرها جذب شوند؟ چه قانونی تصویب کنیم تا آنها تمایل پیدا کنند به سرمایه گذاری کردن؟ یکی از کارهایی که سازمان لیگ باید انجام دهد همین است، راهکاری پیدا کنند برای ترغیب بخش خصوصی. چند نفر هم باید برای اینجا مامور کرد تا مشکلات را پیدا کنند، بررسی کنند و راه حل پیشنهاد دهند. بدون شک بسکتبال آنقدر محبوب است که سرمایه گذارها از آن استقبال کنند منتهی باید معرفی خوبی از آن داشته باشیم.

الان بحث فرار بازیکنان تیم‌ملی از لیگ ایران هم مطرح است کلا با کلمه فرار موافقی؟
به هیچ عنوان موافق نیستم. کجای دنیا به لژیونر شدن انگ فراری می زنند. اگر مشخصا لیگ چین منظورشان است که چین باید قبول کنیم از ایران بهتر است.

از چه لحاظ مالی یا کیفی؟
از هر دو نظر، هم مالی، هم سطح کیفی و هم از نظر سخت افزاری. وقتی شما چنین پیشنهاد بهتری داری چرا نباید بروی؟ اتفاقا لژیونر شدن بسیار هم خوب است و نشان می دهد که سطح بازیکنان ما به آن درجه رسیده که دیگر کشورها به دنبال آنها هستند. این نقطه روشنی است نه نقطه تاريکي.

ولی باز هم یک عده معتقدند که لیگ ایران قوی تر از چین است؟
این حرف برای من واقعا خنده دار است. در ایران 2 تیم خوب و کاملا حرفه ای داریم که شاید امسال هم فقط یک تیم داشته باشیم بعد چگونه می شود که لیگ ما قوی تر از چینی باشد که حداقل نصفی از تیم های آن حرفه ای تیم داری می کنند. من سر همین حرف ها همیشه حرص می خورم و می گویم اگر قرار است حرفی بزنید لطفا تحقیق کنید، لطفا کارشناسی کنید، لطفا با اطلاعات نظر بدهید. من در لیگ چین بازی کرده ام و از نزدیک سطح لیگ آنها را دیده ام برای همین این جمله واقعا برایم خنده دار است.

از بحث لیگ بگذریم، با مصطفی هاشمی مشکلی داری؟
نه اصلا مشکلی ندارم. آقا مصطفی یکی از مربیان خوب من بوده است که همیشه قدردان زحماتش بوده ام. به نظر من هاشمی برای بسکتبال خیلی زحمت کشیده و می کشد.

پس رفتن تو از مهرام ربطی به جدا شدن حمیدرضا صمدزاده سرپرست تیم دارد؟
تا حدودی شاید به رفتن ایشان مربوط شود. شاید اگر بود زودتر از اینها مهرامی ها با من توافق می کردند اما واقعیت این است که من بیشتر از این نمی توانستم صبر کنم و در واقع یکسری اتفاقات افتاد که مجبور شدم در مهرام نباشم. با مهرام خیلی روزهای خوب و بدی را سپری کردم و بالا و پائین زیاد داشتیم در کل برای این تیم همیشه آرزوی موفقیت داشته ام.

از پتروشیمی تیم جدیدت راضی هستی؟
بله که راضی هستم، پتروشیمی همانطور که قبلا هم گفتم تیم خوبی است که مسئولان و کادر خوبی دارد و به نظرم می توانم یک فصل آرام را با این تیم پشت سر بگذارم.

اینکه پتروشیمی آنهمه هوادار دارد، انگیزه ات را برای رقابت بیشتر نمی کند؟
چرا اتفاقا وجود تماشاچی برای هر تیم نعمت است و به ما انگیزه می دهد. بحث هایی مطرح شد که جنوبی ها سال گذشته به من بی احترامی کرده اند که باید بگویم تماشاچی برای اینکه تیمش برنده شود همه کاری می کند و من این را قبول کرده ام و با آن مشکلی ندارم. سال گذشته هم اگر ناراحت شده بودم بخاطر هواداران نبود بلکه از آنهایی که مثلا کنار تیم بودند و از برخوردهای آنها ناراحت شدم ولی گفتم آن مال گذشته است و من الان بازیکن پتروشیمی هستم و برای موفقیت این تیم هر کاری که بتوانم می کنم و امیدوارم که بتوانم دل هواداران این تیم را شاد کنم. آنها لایق بهترین ها هستند.

اما درباره قراردادت، اینکه گفته می شود صمد قرارداد میلیاردی بسته است تا چه اندازه صحت دارد؟
اینجوری که مطرح شد نیست من قراردادم میلیاردی نیست اما توافق هایی انجام داده ایم که برای قهرمانی آسیا و ایران می توانم بگویم قرارداد خوبی بستم که هم من راضی هستم و هم باشگاه.

اما اگر ميلياردي هم بسته باشي اشکالي ندارد تو يکي از بهترين هاي آسيايي و حقت است.
من از خدايم است که قرارداد 10 ميلياردي ببندم، چه کسي بدش مي آيد؟ شايد قراردادم از همه بسکتباليست هايي که در ليگ ايران هستند بيشتر باشد اما آنطوري که در رسانه ها مطرح شده نيست.

و آخر اینکه عده ای معتقدند باید در بسکتبال هم سقف قرداد داشته باشیم نظرت در این باره چیست؟
چه کسی چنین نظری دارد؟ تیمش چندم جدول است؟ بزرگترین افتخارش چیست؟ آیا کسانی که چنین نظری می دهند اگر مثلا در تیمی همچون پتروشیمی یا مهرام هم باشند باز چنین اعتقادی دارند؟ یا الان فقط دارند به منافع خودشان فکر می کنند؟ من مطمئنم که اگر اینها بودجه لازم را داشتند هیچ وقت چنین بحث هایی را مطرح نمی کردند چون واقعا سودی برای بسکتبال ما ندارد.


موضوعات مرتبط: سوپر لیگ کشور

تاريخ : چهارشنبه 30 مهر1393 | | نویسنده : araz |
آرازبسکت-تیم ایران در چهارمین روز رقابت ها به مصاف ژاپن رفت و در ٥ دقیقه وقت اضافی از ژاپن شکست خورد.

به نقل از فارس، شاگردان عباس آقا کوچکی که تا ثانیه های پایانی برنده میدان بودند درحالی که تنها ٣ ثانیه به اتمام این دیدار مانده بود مرتکب خطا شدند و درنهایت بازی با نتیجه ٦٥ بر ٦٥ به تساوی کشیده شد.

در نهایت این ژاپنی ها بودند که با برتری ١٩ بر ١٠ در وقت های اضافی به دیدار فینال راه یافتند.

ایران در کوارترهای اول و سوم با نتیجه ٢٠بر ١٥ و ١٥ بر ١٤ برنده میدان بود و ژاپنی ها هم کوارترهای اول و سوم را با نتایج ١٤ بر ١٢ و ٢٢ بر ١٨ پیروز شدند.

ایران فردا ساعت ١١.٢٠ به وقت محلی برای کسب مدال برنز با تیم تایلند رقابت خواهد کرد.


موضوعات مرتبط: جانبازان ومعلولین

تاريخ : چهارشنبه 30 مهر1393 | | نویسنده : araz |
آرازبسکت-به گزارش خبرنگار ورزشی باشگاه خبرنگاران؛ صنام، صباباتری، نمایندگان شهرستان های مختلف و حالا ماهان و ذوب آهن اصفهان نام هایی هستند که در یک دهه گذشته به تدریج از سوپرلیگ بسکتبال حذف شدند. در این میان دو نام مهرام و پتروشیمی به عنوان اسپانسرهای قوی مانده اند.

جالب اینجاست که امیرمحمد گنجی مدیرعامل مهرام هم در لا به لای گفتگوی مفصلی که با خبرنگار ما داشت، اعتراف می کند امسال در صورتی که تصمیم با هیئت مدیره باشگاه نبود، تمایلی به ماندن در لیگ با شرایط فعلی نداشت.

گنجی رمز ماندگاری مهرام در این سال ها را توضیح می دهد: از آنجایی که ما از بخش خصوصی هستیم و کمکی هم برای تیمداری دریافت نمی کنیم در تمام مصارف و هزینه های تیم دقیق هستیم تا هر هزینه ای بیشترین بازخورد را داشته باشد و نتیجه بدهد. عامل موفقیت مهرام همین مدیریت هزینه ها و کار گروهی میان عوامل تیم و باشگاه بوده است.

عدم ثبات مدیریت مساوی با تصمیمات لحظه ای

وی در مورد کنار رفتن سایر اسپانسرها می گوید: مشکل اصلی ورزش ما عدم ثبات مدیریت در بخش دولتی است. بخش اصلی ورزش ما هم به دولت وصل است که گاهی در آن بودجه های کلان حیف و میل می شود. مدیران دولتی گاهی حتی نمی توانند برنامه ای یک ساله را اجرایی کنند چون ظرف دو یا چند ماه عوض می شوند. به خاطر همین عدم ثبات هم حساسیت ها زیاد نیست و تصمیمات لحظه ای می شود. 

ترغیب بخش خصوصی به نیامدن

مشکل تیم های بخش خصوصی چیست؟ گنجی پاسخ می دهد: در چند سال گذشته با حضور تیم های بخش خصوصی مثل مهرام در بسکتبال یا کاله در والیبال شرکت های دیگری هم تشویق شدند که به ورزش بیایند. شرکت های واقعا خصوصی یا شبه خصوصی که با بودجه ی عمومی کار می کردند. متاسفانه در این مدت به جای ترغیب بخش خصوصی که مسئولیت را در ورزش از دولت گرفته و بار را سبکتر کند اتفاق وارونه ای در کشور ما افتاد. در ایران بخش خصوصی ترغیب می شوند که وارد ورزش نشوند.

وی ادامه داد: در چهار سال گذشته قوانینی در مورد ورزش و مالیات ها وضع شد که دقیقا برخلاف اصل 44 بوده است. به جای بهبود شرایط در این سال ها اوضاع با ضعف موجود  هر سال بدتر شد. حالا 80 درصد تیم های بخش خصوصی دیگر فعالیت نمی کنند چون قوانین به نوعی بازدارنده هستند.

سازمان لیگ یک ساله

سال گذشته سازمان لیگی برای بسکتبال تشکیل شد که امسال نبود. مدیرعامل مهرام با اشاره به سال ها تلاش برای ایجاد سازمان لیگ بسکتبال می گوید: بسکتبال یک سازمان اداری و یک بخش اجرایی دارد. فعالیت های ورزشی و بازی درون زمین انجام می شود و بقیه مسائل به سازمان اداری در بیرون زمین مربوط است.

وی افزود: این دو سازمان باید با هم هماهنگ باشند. متاسفانه طی این سال ها هماهنگی میان دو بخش اجرایی و اداری وجود نداشت و رشد آنها هم متناسب نبود. رشد بسکتبال ما در داخل زمین بیشتر از بیرون بوده است. آنقدری که بازیکنان از نظر فنی رشد کردند موفق به پشتوانه سازی نشدیم. سیاستگذاری، برنامه ریزی و هدفگذاری نکردیم. بسکتبال کشور ما به این سمت می رود. هر چقدر به عنوان کسانی که منفعت مالی ندارند، سعی و تلاش کنیم و به دنبال نظم و انضباط در این رشته باشیم ناخودآگاه به سمت و سویی می رویم که تمام تصمیم گیری های ما به دقیقه 90 می رسد.

اختراع جدید با حذف سازمان لیگ

گنجی معتقد است که تصمیم گیری ها در بسکتبال براساس سلایق شخصی و بدون ایده است. وی می گوید: تصمیم گیری های بسکتبال بدون فکر کردن به این موضوع اعمال می شود که با این راه به کجا می رسیم؟ بعد از 5 سال که به دنبال سازمان لیگ بودیم، این سازمان سال قبل تشکیل شد اما حتی تشکیل سازمان لیگ هم براساس یک فکر یا ایده نبود بلکه به خاطر اتفاقات مجبور به شکل دادن آن شدیم. بعد هم تلاش کردیم که برنامه ی 3 ساله ای را شکل داده و اجرایی کنیم. قدم اول این برنامه را سال قبل برداشتیم.

قدم اول به کجا رسید؟ عضو سازمان لیگ بسکتبال تشریح می کند: در طول لیگ قبل بدون فکر به اینکه هدفی داریم، هر کسی که منافع خود را در خطر می دید شروع به ایجاد مانع و بهانه تراشی کرد. نتیجه این شد که امسال به اختراع جدیدی رسیدیم. شکل جدیدی از برگزاری لیگ تصویب شد که در هیچ کجا سابقه نداشت. همین نشان می دهد بسکتبال ما به یک سردرگمی رسیده است. نه برنامه ای برای آینده داریم و نه می دانیم که باید چه کنیم؟

روی کاغذ رده بندی نهایی را می نویسم

گنجی می گوید: همه در رأس فدراسیون تا پایین همین سردرگمی را دارند چون کسی نیست که برنامه ریزی و هدفی را معین کند. به خاطر همین مشکلات و حواشی هم بسکتبال ایران با شایستگی بسیار در فینال بازی های آسیایی مقابل تیم کره ای بازنده بیرون می آید که شاید تا 2 سال قبل به این تیم فکر هم نمی کردیم. مشکل تیم هم به جز بیرون زمین در هیچ چیز دیگری نبود چون بازی بسکتبال تنها به داخل زمین خلاصه نمی شود.

گنجی اعتقاد دارد: لیگ امسال "من در آوردی" است. هیچ کس در خانواده بسکتبال نمی داند هدف از این لیگ چیست؟ من از همین حالا می توانم روی کاغذ، رده بندی پایانی تیم ها را از قهرمان تا تیم آخر بنویسم و تعهد هم بدهم که چیزی غیر از این نمی شود. این لیگ مطمئنا نمی تواند لیگ پویایی باشد. 

بازیکنان از بلاتکلیفی به چین پناه می برند

مدیرعامل مهرام دلیل کوچ بازیکنان به چین را هم همین موضوع می داند: بازیکنان تاثیرگذار ما به خاطر همین بلاتکلیفی لیگ کشور خود را رها می کنند و تنها موضوع مالی مطرح نیست. ایران و چین دو لیگ منظم و واقعی منطقه را دارند که لیگ چین از نظر اعتبار پایین تر از ایران است. چرا باید انقدر بی برنامه باشیم که بازیکنی لیگ زبانزد ما را رها کند و به چین برود؟ 

وی دلیل جوانگرایی مهرام را هم با اشاره به اختلاف زیاد تیم ها توضیح می دهد: موضوعی که 3 سال قبل گریبان مهرام را گرفت این بود که آنچنان ستارگان و بازیکنان قدرتمندی داشتیم که هیچ رقابت و انگیزه ی فردی برای آنها وجود نداشت اگر با جوانگرایی خود انقلابی ایجاد نمی کردیم باعث افت شدید تیم می شد. از داستان چند سال قبل مهرام هیچ کارشناسی الگوبرداری نکرد تا همین اتفاق برای تیم ملی بیافتد. مطمئن باشید امسال برای تیم دیگری در لیگ همین داستان پیش می آید.
 
انگار موظفیم این لیگ را برگزار کنیم

گنجی می گوید: ما مثل بازیگران صحنه تئاتر شده ایم که فیلمنامه ای را می گیرند و باید روی صحنه اجرا کنند. شاید عده ای تماشاگر هم برایمان کف بزنند. انگار موظفیم هر سال در لیگ بسکتبال نقش بازی کنیم اما چه چیزی از این لیگ بیرون می آید؟ بازیکن سازی چه می شود؟ اگر نظر شخصی من مطرح بود و تصمیم هیئت مدیره دخیل نبود اصلا راضی به ادامه کار بسکتبال با این شکل نبودم چون اشتباه محض است. 

وی اضافه می کند: هزینه باشگاه که فقط دستمزد بازیکن نیست. هزینه های رفت و آمد برای چهار بازی با هر تیم و هزینه های جانبی هم هست. فرقی ندارد خصوصی باشیم یا پول نفت را خرج کنیم، به هر حال سرمایه ملی مملکت است و اگر یک خروجی باشد خرج آن ایرادی ندارد اما دوست دارم یک کارشناس برای من توضیح دهد که خروجی این لیگ با بی برنامگی چه می شود؟ 

مشحون از همه اصلح تر است، اما ..


آیا با عوض شدن ریاست فدراسیون تغییر ایجاد می شود؟ گنجی اعتقاد دارد: مشکل بسکتبال ربطی به یک فرد ندارد البته ممکن است افراد به صورت مقطعی تاثیرگذار باشند. هر انسانی هم خصوصیات اخلاقی خوب و بدی دارد اما من معتقدم برای بسکتبال ایران هیچ کس اصلحتر از محمود مشحون نیست. اما معنی حرفم این نیست که اگر فردی در گذشته کارنامه مثبتی داشته است حتما همیشه همین کارنامه را دارد. یک سازمان و فرد باید براساس شرایط روز تغییراتی ایجاد کند. اگر بسکتبال روزگاری با تصمیمات دقیقه 90 جلو می رفت حالا دیگر نمی رود.

گنجی اشاره کرد: زمانی یک بازیکن سیاهپوست را با رقم آنچنانی می آوردند و اعلام می شد که بهترین بازیکن آمریکایی است چون رنگ پوستش سیاه بود و در NBA هم بازی می کرده اما حالا دنیا به آن شکل نیست. ذهن مردم در عصر ارتباطات باز شده است.

گنجی فیلیپین را که تا چند سال قبل به آن فکر نمی شد را مثال می زند که با سرمایه گذاری و قوی کردن پایه ها به کجا رسیده است اما در ایران برنامه ریزی و هدفگذاری در کل ورزش وجود ندارد. 

من هم نمی دانم چه بازیکنانی داریم

وی می گوید: امروز باید تمام تیم ها لیست خود را به فدراسیون بدهند اما من به عنوان مدیرعامل مهرام نمی دانم چه بازیکنانی در تیمم هستند. مطمئنم 80 درصد تیم ها هم لیست کامل خود را نمی دانند و 60 درصد بازیکنان قرارداد نبسته اند.
 
مدیرعامل مهرام سوال می کند: چرا تیم ها باید برای مقطعی بیایند، اثر بگذارند و بعد بروند؟ چرا اصفهان با آن سابقه نباید تیم داشته باشد؟ یا شهری مثل گرگان به عنوان قطب بسکتبال به جای یک تیم قوی باید دو تیم ضعیف داشته باشد؟ هیچ جوابی برای این سوال ها نیست. هیچ کس حاضر به جواب دادن نیست چون پاسخی هم ندارد. همه چیز از همان تصمیمات لحظه ای نشات گرفته است.

همه چیز برای یک کاپ حلبی

وی ادامه می دهد: قهرمان امسال چطور اعلام می شود؟ این که فلان تیم قهرمان لیگ ملی و دیگری قهرمان سوپرلیگ است؟ مگر در فوتبال جام حذفی نداریم؟ در بسکتبال هم می توانستیم جام حذفی با تیم های لیگ برتری داشته باشیم به علاوه چهار تیم دسته اولی که به این شکل رشد می کردند. حالا دو لیگ با ترکیب یکسان تیم ها و بازی های یکسان داریم. اگر فلسفه وجود خارجی این است که بازیکن ایرانی رشد کند چرا از ابتدا دریغ می کنیم که بازیکنان مدت بیشتری با خارجی بازی کنند؟

گنجی به رویه تیم ها اشاره می کند: به فرض من در مهرام پول دارم و سهمیه ملی که اضافه می آید حق و حقوق 3 ملی پوش را می دهم که گرم کن بپوشند و دور زمین راه بروند. تمام این کارها برای گرفتن یک کاپ حلبی در پایان لیگ انجام می شود یا اینکه در بسکتبال مملکت اثرگذاری شود؟

منافع شخصی را کنار بگذاریم

عضو سازمان لیگ بسکتبال می گوید: هر روز در رقابتی ناسالم قیمت بازیکن بالاتر می رود. هیچ جای دنیا با دو بازی بیرون از ایران قیمت بازیکن پنج برابر نمی شود. این آفت چند سال گذشته است که برای حل آن باید یک تغییر نگاه داشته باشیم، منافع شخصی را کنار بگذاریم و دنبال قهرمانی یا اول شدن نباشیم. باید اخلاق و رفتار بد خود را تغییر دهیم، برنامه ای را درست یا اشتباه بنویسیم و براساس همان برنامه جلو برویم. در پایان اگر به 100 درصد اهداف خود نرسیم حداقل انضباط کاری را یاد می گیریم، در 3 سال آینده بازیکن تکلیف خود را می داند و من صاحب تیم می دانم که طول مدت لیگ و قیمت بازیکنان چقدر است و براساس آن بودجه در می آورم. وقتی این برنامه را نداریم تیم ها بنا به منافع شخصی خود عمل می کنند.

گنجی ادامه می دهد: فرض کنید من مربی بسکتبالم و غیر از آن هم چیزی ندارم. برای این که باشم بدون  فکر سراغ شهرداری یا یک نهاد شهری می روم. بودجه 5 میلیاردی که ندارند، می گویم بودجه 500 میلیونی می خواهم باز هم نداشته باشند می گویم 200 میلیون تومان لازم است و در میانه کار هم لیگ را رها می کنم. تمام این ها در شهرستان ها اتفاق می افتد چون مربی، سرپرست یا حتی مدیر یک تیم می خواهد اسمش را داشته باشد که من تیم دارم. 

در ایران مربی بهتر از هاشمی نیست

گنجی بعد از تمام بحث های کلان لیگ به تیم خود رسیده و از داستان رفت و برگشت مصطفی هاشمی گفت: اعتقادم بر این است که مهرام تیمی حرفه ای است. وقتی بازیکن و مربی ارتباط خود با باشگاه را براساس مادیات می گذارند باید انتظار داشته باشند که ما هم براساس قرارداد کار کنیم. وقتی درآمد اول از همه حرفه ای می شود باید بدانیم که همه چیز در قالب قرارداد است. ما در فینال لیگ ایران به هر دلیلی موفق نبودیم و مطمئنا در لیگ ما تنها مسائل داخلی تعیین کننده نیست. از طرفی باید با فاصله کمی هم در آسیا بازی می کردیم. به خاطر گرفتاری های روحی که برای همه پیش آمد گفتیم شاید احتیاج به فردی با ذهن آماده تر و خستگی کمتر باشد.

وی تاکید کرد: ما با هاشمی قطع همکاری هم نکردیم بلکه قرارداد او در پایان لیگ باطل شده بود. با توجه به فرصت کم تا جام باشگاه های آسیا تصمیم به کار با مربی خارجی گرفتیم. این را باید بگویم که به اعتقادم در ایران مربی بهتری نسبت به هاشمی نداریم اما در شرایط مختلف نیاز به تصمیمات متفاوتی هست و مربی خارجی دور از هیاهو بهترین تصمیم بود. 

وی اضافه کرد: به خواست خدا ظرف 24 ساعت هم بعد از اعلام ما جام باشگاه ها کنسل شد. در این میان اعلام عدم همکاری با هاشمی مطرح بود که من موافق اعلام آن نبودم اما از سوی هیئت مدیره انجام گرفت. در فصل جدید هم بهتر دیدیم که با یک مربی ایرانی آشنا به بازیکنان جوان کار کنیم و قطعا کسی بهتر از هاشمی نبود. از وی دعوت کردیم که به خاطر حرفه ای بودن خود این دعوت را پذیرفت.

از جام باشگاه های آسیا چه خبر؟ گنجی می گوید: از جام باشگاه ها خبری نیست چون جایگاه ما در آسیا و غرب آسیا تشریفاتی است و آنها خودشان می برند و می دوزند.

اختلاف پیشنهاد ما و پتروشیمی رقم فاحشی بود

در نهایت به داستان صمد نیکخواه رسیدیم که مدیرعامل مهرام گفت: فرقی نمی کند صمد در کجا بازی کند نام مهرام و صمد با یکدیگر عجین شده است. این یک تصمیم حرفه ای و بدون ناراحتی بود. ما برای خودمان خطوط قرمز مالی داریم و از قالب بودجه خود خارج نمی شویم چون پشتوانه ما منبع مالی چاه نفت نیست. اختلاف رقم قرارداد صمد در پتروشیمی با پیشنهاد ما بسیار فاحش بود. صمد هم با میل باطنی خود قرارداد امضا نکرد و تا شب امضا هم راضی نبود اما به هر حال هر کسی زندگی و هزینه های خود را دارد و متاسفانه مادیات در زندگی همه ما حرف اول را می زند.

وی افزود: صمد تصمیمی منطقی گرفت که لزوما ادامه دار نخواهد بود و سال آینده امکان بازگشت وی به مهرام وجود دارد. باشگاه مهرام روی صمد سرمایه گذاری و هزینه زیادی انجام داده و حتی بعد از دوران بازیگی هم می تواند به عنوان عضوی از کادرفنی و حتی مدیریتی باشگاه در مهرام شروع به کار کند. 9 سال حضور در یک باشگاه زمان کمی نیست. فراموش نکنیم سال قبل هم صمد با رفتن به چین رقم مورد نظر خود را گرفت اما امسال به هر دلیلی نمی خواست به لیگ چین برود و اختصاصا دنبال زندگی در تهران بود اما شرایط مهرام به شکلی نبود که رقم مورد نظر او را تامین کند و در نهایت با اطلاع ما به پتروشیمی رفت. 

تغییرات زودتر انجام بود که طاقت ما هم تمام نشود

گنجی در نهایت ابراز امیدواری کرد که شرایط فعلی بسکتبال هر چه زودتر بگذرد و شاهد برنامه برای بسکتبال باشیم. ضمن اینکه تغییرات زودتر اتفاق بیافتد که طاقت مهرام هم مانند بسیاری از تیم هایی که در آشفتگی بسکتبال عطای کار را به لقای آن بخشیدند، طاق نشده و از بسکتبال نروند. 

وی تاکید کرد: رفتن تیم های بدون سابقه هم خوب نیست اما رفتن تیم های بزرگ و صاحب افتخار فاجعه است. این را برای بزرگ کردن مهرام نمی گویم. از این جهت نگرانی را وارد می کنم که اگر مهرام و پتروشیمی هم از بسکتبال بروند نمی دانم چه کسی جایگزین می شود. شاید جواب بدهند که "اگر مهرام نباشد، بهرام می آید" اما اگر بهرام هم بیاید، سالیان سال طول می کشد تا به اینجا برسد.


موضوعات مرتبط: سوپر لیگ کشور

تاريخ : چهارشنبه 30 مهر1393 | | نویسنده : araz |

آرازبسکت-سلیمانی: مربیان مطرح ایران در کلاس‌های ترونیک حضور داشتند/ بیش از ۹۰ درصد نفرات ابراز رضایت کردندنایب‌رییس فدراسیون بسکتبال گفت: مربیان مطرح ایران در کلاس‌های ترونیک حضور داشتند و بیش از ۹۰ درصد نفرات از این کلاس‌ها ابراز رضایت کردند.به گزارش خبرگزاری فارس، هشتمین دوره کلینیک مربیگری بسکتبال با مدرسی پروفسور نناد ترونیک، مدرس فدراسیون جهانی بسکتبال (FIBA) و با حضور سرمربیان تیم‌های لیگ دسته یک کشور، جمعی از مربیان تیم‌های ملی بسکتبال و محمود مشحون، رئیس فدراسیون بسکتبال آغاز شد.

خبرگزاری فارس: سلیمانی: مربیان مطرح ایران در کلاس‌های ترونیک حضور داشتند/ بیش از ۹۰ درصد نفرات ابراز رضایت کردند

کلینیک مربیگری بسکتبال که هر سال قبل از آغاز سوپرلیگ بسکتبال در تهران برگزار می شود امسال با الزامی کردن حضور تمام مربیان شاغل در لیگ های مختلف بسکتبال و مدرسی نناد ترونیک برگزار شد.

با حضور چنین مدرسانی، مربیان داخلی می توانند در چرخه بازیکن‌سازی و تشکیل تیم‌های ملی قدرتمند همراه و یاری رسان فدراسیون بسکتبال باشند. مربیان در این زمینه باید باقدرت به کار خود ادامه دهند و با بهره گیری از آموزه های علمی و به روز بسکتبال به بهترین شکل نقش حساس و پر اهمیت  خود را در آموزش و تربیت نسل های آتی بسکتبال ایفا کنند.

بهمن سلیمانی، نایب رئیس فدراسیون بسکتبال که از دست‌اندرکاران برگزاری این کلاس بود در این خصوص اظهار داشت: در سفری که به اروپا داشتم از مشحون مجوز گرفتم؛ از رئیس کمیته مربیان اروپا درخواست کردم تا مدرسی به ما معرفی کند تا بتوانیم یک دوره اموزشی درکشور خود برگزار کنیم.

وی با بیان اینکه بیش از 90درصد نفراتی که در کلاس‌ها حضور داشتند، ابراز رضایت کردند، ادامه داد: در همین راستا ما با نناد ترونیک که استاد دانشگاه هم هست به توافق رسیدیم. وی سابقه خوبی در بسکتبال دارد و هم‌اکنون مدرس است. مربیان خوب ایران در این دوره از کلاس‌ها حضور پیدا کردند و خیلی از آنها از شرایط کلاس‌ها رضایت داشتند؛ برخی ها هم مخالف بودند. خیلی‌ها ناراحت بودند و می‌گفتند که چرا زمان کلاس‌ها کوتاه است. ما در برنامه‌های آینده خود بازهم چنین کلاس‌هایی را برگزار خواهیم کرد. پورشرفی به عنوان رئیس کمیته مربیان کمک زیادی کرد تا این کلاس خروجی زیادی داشته باشد.

هشتمین کلینیک مربیگری بسکتبال در سه روز نخست با حضور جمعی از مربیان ملی و سرمربیان لیگ دسته یک آقایان و بانوان دنبال شد. سه روز دوم برای سرمربیان لیگ برتر آقایان و بانوان و همچنین جمعی دیگر از مربیان ملی اختصاص داده شده بود. روزهای 26 و 27 مهرماه نیز برای مربیان فعال استان های که در زمینه پایه مشغول فعالیت هستند در نظر گرفته شده است.


موضوعات مرتبط: اخبارفدراسیون

تاريخ : چهارشنبه 30 مهر1393 | | نویسنده : araz |

سایت فرهیختگان بسکتبال-سال 1984 لیگ NBA مدیری به خود دید که فقط این لیگ را دگرگون نکرد بلکه خدمات بسیاری را به بسکتبال دنیا هدیه کرد.

دیوید استرن رئیس سابق لیگ NBA بعد از سی سال حضور در راس یکی از لیگ های معتبر دنیا صندلی ریاست را به آدام سیلور که از سال 2006 معاون او بود واگذار کرد.

اما چرا دیوید استرن نامی مهم و ماندگار در تاریخ لیگ NBA بشمار مي آيد؟

زمانی که استرن در سال 1984 ریاست لیگ NBA را قبول کرد بسیاری از بازیکنان لیگ دچار انحرافات اخلاقی بودند از جمله مصرف مواد مخدر و یا رفتارهای اجتماعی زننده.

حال و روز لیگ NBA اصلا خوب نبود و رفتارهای بازیکنان لیگ پاي علاقمندان بسکتبال را برای تماشای مسابقات این لیگ به سالن ها نمی کشاند تا مسابقات دانشگاهی در آن مخاطبان بيشتري داشته باشد.

اما استرن آمده بود در لیگ تغييرایجاد کند،. ابتدا ا توافقی با تیم های لیگ NBA انجام داد و تصمیم گرفته شد تست موادمخدر برای بازیکنان لیگ اجباری شود تا بازیکنانی که فقط آزمایش آنها منفی اعلام شود مجوز بازی در لیگ را پیدا کنند. در اقدام بعدی قوانین خاصی وضع شد تا بازیکنان تیم های مختلف در پایان مسابقات خود با پوشش مناسب و انتخاب البسه شکیل در بین مردم حاضر شوند.

این اقدمات کم کم ظاهر لیگ را بهبود بخشید تا اين که نوبت به مسائل اقتصادی رسید.

بعد از اینکه بازیکنان مانند مایکل جردن، جان استاکتون، حکیم اولاجووان و چارلز بارکلی در سال 1985 در درفت حضور پیدا کردند و وارد تیم های مختلف شدند مسابقات لیگ NBA جذاب تر دنبال شد، البته در این میان نباید از نقش رسانه ها به راحتی عبور کرد.

با گشترس بیشتر لیگ NBA و محبوبتی که در بین مردم پیدا کرد شرکت های بزرگ اقتصادی برای حضور و نمایش برند خود در مسابقات لیگ صف کشیدند تا باز هم با مدیرت هوشمندانه استرن در آن زمان شرکت های بزرگی مانند نایکی قراردادهای خوبی را با ستارگان دهه 90 لیگ به امضا برسانند.

در این بین حضور مجیک جانسون و لری برد که رقابت آنها از لیگ دانشگاهی به NBA کشیده شده بود بر جذابیت های لیگ افزود تا تمام این اتفاقات در زمان مدیریت دیوید استرن همراه شود.

امروز لیگ NBA یکی از پر درآمد ترین لیگ های ورزشی دنیاست و در بیش از 11 کشور دنیا نیز دفتر رسمی دارد.

اکنون 10 ماه از کنار رفتن استرن به عنوان رئیس لیگ NBA می گذرد اما یادگاري های او برای علاقمندان به بسکتبال تا سال ها باقی خواهد ماند.

خدمات یک مدیر به بسکتبال/ تغييرات به سبک استرن


موضوعات مرتبط: NBA

تاريخ : چهارشنبه 30 مهر1393 | | نویسنده : araz |

سایت فرهیختگان بسکتبال - فرزاد کوهیان در گفت و گو با خبرنگار سايت فرهيختگان بسکتبال در خصوص شرایط کنوني لیگ برتر بسکتبال گفت: سال گذشته شاهد یکی از ضعیف ترین دوره های لیگ برتر بودیم و تصمیماتی که در جلسه امسال لیگ برتر گرفته شد نشان می دهد امسال نیز لیگی به مراتب ضعیف تر از سال گذشته را شاهد خواهیم بود چرا که حداقل نبود بازیکنان خارجی سطح لیگ را قطعا پایین خواهد آورد.

کوهیان: ما در بسکتبال هدف را گم کرده ایم/جذب بازیکن خارجی باید سطح فنی لیگ را ارتقاء دهد
کوهیان ادامه داد : امسال 5 تیم نسبت به سال گذشته در لیگ حضور ندارند و این باعث می شود 60 بازیکن اکنون بازیکن آزاد باشند ولی در جلسه لیگ تصمیمی اتخاذ نشد که تکلیف این تعداد بازیکنان چیست؟
کوهیان درباره تاریخ شروع لیگ نیز در این برنامه صحبت کرد و گفت: واقعا عجله ای که برای برگزاری لیگ وجود دارد را درک نمی کنم که چرا اينقدر سریع باید لیگ پس از بازی های آسیایی برگزار شود؟ در حالی که اکثر تیم ها آمادگی لازم را ندارند و هنوز موفق نشده اند بازیکنان مدنظر خود را جذب کنند، از همه مهمتر هنوز برخی ملی پوشان تیم آینده خود را انتخاب نکرده اند این اتفاقات درحالی رخ می دهد که از هفته آینده تیم ها باید کار خود را در لیگ آغاز کنند.
کارشناس بسکتبال ایران ادامه داد: وقتی این اتفاقات رخ می دهد متوجه می شویم تصمیمات گرفته شده در جلسه لیگ غیر مسئولانه بوده است و هیچ توجه ای به آینده بسکتبال نشده است و افراد حاضر در جلسه نگران شرایط تیم خود بوده اند.
وقتی لیگ قرار است با این تصمیمات آغاز شود باز هم به مانند سال قبل بازیکنان آمادگی لازم را پیدا نخواهند کرد و در مسابقات حساس نمی توانند عملکرد خوبی داشته باشند و با آسیب های مختلفی رو به رو می شوند.
کوهیان درباره دو قسمتی شدن لیگ نیزگفت : ما شاهد بودیم در جلسه لیگ هیچ منطقی برای برگزاری دو لیگ با شرایط خاص خود وجود نداشته است اینکه تیم ها می خواهند در مرحله دوم بازیکن خارجی جذب کنند باز هم سوال برانگیز است که آیا این بازیکنان خارجی می توانند خود را با برنامه های تاکتیکی تیم ها هماهنگ کنند؟ یا صرفا باید شاهد بازی انفرادی از سوی این بازیکنان باشیم.
اینکه بازیکن خارجی را چرا باید جذب کنیم نیز مهم است بسکتبال ما نباید صرفا به این فکر کند که بازیکن خارجی را جذب کند تا پبروزی در یک مسابقه را بدست آورد ما باید هدف خود را از جذب بازیکن خارجی ارتقاء سطح فنی لیگ بدانیم.
ما در بسکتبال هدف را گم کرده ایم و نمی دانیم که فقط برگزاری لیگ به شکل تقويم پرکني نمی تواند سطح بسکتبال ما را ارتقاء دهد.


موضوعات مرتبط: تحلیلی

تاريخ : چهارشنبه 30 مهر1393 | | نویسنده : araz |
آرازبسکت-ملی‌پوش بسکتبال ایران با اشاره به روند بهبودی‌اش از وضعیت لیگ برتر کشور انتقاد کرد.

سامان ویسی در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی ایسنا، درباره سلامتی‌ و بازگشتش به بسکتبال، اظهار کرد: خدا را شکر وضعیتم رو به بهبودی است و فیزیوتراپی انجام می‌دهم. آرام آرام دوچرخه می‌زنم که بتوانم با به دست آوردن بهبودی کامل دویدن و ورزش را آغاز کنم. به هر حال تنها فکر کنونی من کسب سلامتی کامل است و تا زمانی که به بهبودی کامل نرسم برنامه خاصی نخواهم داشت.

ملی‌پوش بسکتبال ایران در پاسخ به این سوال که آیا به این فصل از لیگ می‌رسد یا نه؟ گفت: فعلا تمرکزم فقط روی سلامتی‌ام است و به چیز دیگری فکر نمی‌کنم. پس از بهبود کامل اگر پیشنهاد خوبی داشتم و خودم همه آماده بودم بازی خواهم کرد، ولی فعلا عجله‌ای برای بازگشت ندارم و فکر کنم استراحت داشته باشم بهتر است.

بازیکن فصل قبل تیم همیاری زنجان درباره وضعیت این فصل از لیگ برتر، بیان کرد: خنده‌دار است. چند روز دیگر لیگ آغاز می‌شود، اما هنوز خیلی از بازیکن‌ها قرارداد نبسته‌اند. تیم‌ها بدون تمرین هستند و چیزی روشن نیست. ای کاش وقت می‌گذاشتند تا همه چیز برای آغاز لیگ مهیا می‌شد و این طور عجولانه پیش نمی رفتیم. به نظر من کلا زمان تصمیم گیری برای لیگ هم خیلی دیر بود و زمان از دست رفت. باید چند ماه قبل وضعیت مشخص می‌شد و تیم‌ها می دانستند که در یک تاریخ لیگ آغاز می‌شود. زمان خوبی باید در اختیار باشگاه‌ها قرار می گرفت تا تیم‌ها آماده شوند.

ملی‌پوش بسکتبال ایران افزود: به نظر من هر وقت ثبات در امری نباشد این اتفاق‌ها می‌افتد. خود باشگاه‌ها نیز مشکل داشتند و با بی‌ثباتی پیش رفتند. همان همیاری زنجان یا استقلال قشم که دو فصل بودند امروز منحل شدند. اسپانسرها می‌آیند و می‌روند و معلوم نیست چرا هیچ تفکر حرفه‌ای ندارند. خیلی خنده‌دار است. قطب بسکتبال ایران یعنی اصفهان امسال هیچ نماینده‌ای در لیگ ندارد. این یک ضعف برای بسکتبال است که نشان می‌دهد رو به افول هستیم؛ افولی که چند سالی هست شروع شده و باید جلوی آن را بگیریم.

ویسی ادامه داد: هم اکنون باشگاه‌ها به دنبال مربی بدنساز هستند، چرا؟ فصل بدنسازی که تمام شده است. الان تیم‌ها باید سه پزشک داشتهب اشند تا مصدوم‌هایشان را مداوا کنند. این وضعیت از لیگ تنها و تنها به بازیکنان ضربه می‌زند که بدون هیچ حمایت و توجهی باید کار کنند. باشگاه‌های ما در طول سال تعطیل هستند و به جایی نیست که بازیکنان را جمع کند و برایشان برنامه داشته باشد. با این شرایط چطور رشد برای ورزش حاصل شود؟ با این شرایط هیچ اتفاقی در بسکتبال نخواهد افتاد.

او در پاسخ به این سوال که همیاری بدهی‌اش را پرداخت کرد یا نه؟ گفت: نه. همیاری از این تیم‌هایی بود که هیچ چیزش معلوم نبود. از همان اول ما را سیاه کردند و من هم اشتباه کردم. اشتباه کردم که در این تیم بازی کردم و حالا هم منحل شده است. باشگاهی که با کمی نکته سنجی می توانست آینده خوبی داشته باشد. بدون هیچ تفکر حرفه‌ای پیش رفت و به بن بست رسید. باشگاه‌ها باید با تفکر و برنامه پیش بروند تا بتوانند به صورت بلند مدت در ورزش کار کنند، در غیر این صورت هیچ نتیجه‌ای نمی گیرند.

08-23.JPG

ویسی همچنین گفت: متاسفانه لیگ ما از سال 88- 89 به بعد دچار افت شده و در سراشیبی افتاده و فکر کنم امسال به بدترین شرایطش برسد. امسال هم تصمیم جدید گرفته‌اند که من از آن سر در نیاوردم. به جای این که بسکتبال استان‌های پر استعداد را زنده کنند و از تباه شدن استان‌های دیگر جلوگیری شود در راه دیگری گام برداشته می‌شود. شهرکرد و کردستان کجا هستند؟ حالا اصفهان هم به این دو استان اضافه شد. چقدر می‌خواهیم فقط به دنبال چند نتیجه‌ در آسیا باشیم؟


موضوعات مرتبط: سوپر لیگ کشور

تاريخ : چهارشنبه 30 مهر1393 | | نویسنده : araz |

آرازبسکت-سرپرست تیم بسکتبال نفت آبادان گفت: هدف‌مان در فصل جدید لیگ برتر بقا خواهد بود.

محسن داوری در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، در مورد شرایط تیم بسکتبال نفت آبادان اظهار داشت: از حدود یک ماه پیش تمرینات خود را با بازیکنان بومی آغاز کرده ایم. بازیکنان غیر بومی و ملی هم یک هفته است که به ما اضافه شده‌اند.

خبرگزاری فارس: هدف‌مان ماندن لیگ برتر بسکتبال خواهد بود

وی در خصوص جذب بازیکنان سهمیه ملی عنوان کرد: تنها اصغر کاردوست را جذب کرده‌ایم و نمی‌توانیم سهمیه دیگری را به خدمت بگیریم. هدف‌مان قرار گرفتن جزء 8 تیم برتر و باقی ماندن در لیگ برتر است.

سرپرست تیم بسکتبال نفت آبادان عنوان کرد: تیم نسبتا خوبی را جمع کرده ایم و می‌خواهیم در سال اول حضور در لیگ برتر نتایج خوب و آبرومندانه‌ای کسب کنیم.

عدنان دورقی، عماد سلمانی، جابر روزبهانی دیگر بازیکنانی هستند که به خدمت نفت آبادان درآمده‌اند.

لیگ برتر بسکتبال از پنجم آبان آغاز می‌شود.


موضوعات مرتبط: سوپر لیگ کشور

تاريخ : چهارشنبه 30 مهر1393 | | نویسنده : araz |

تماشاگران کره‌ای با فریاد ایران ایران در سالن برگزاری مسابقه بسکتبال با ویلچر، ملی‌پوشان کشورمان را تشویق می‌کنند.

به گزارش خبرنگار اعزامی فارس از اینچئون، مسابقه بسکتبال با ویلچر مردان ایران و ژاپن در حالی پیگیری می‌شود که طرفداران ملی پوشان کشورمان یکصدا تیم ملی کشورمان را مورد تشویق قرار می‌دهند.

نکته قابل توجه بیشتر طرفداران ایران، کره ای هستند و با پرچم سه رنگ جمهوری اسلامی ایران بسکتبالیست‌های کشورمان را مورد تشویق قرار می‌دهند.


موضوعات مرتبط: جانبازان ومعلولین

تاريخ : چهارشنبه 30 مهر1393 | | نویسنده : araz |
آرازبسکت-خبرآنلاین پريساغفاري:ارسلان كاظمي، ملي‌پوش بسكتبال ايران با‌وجود ارائه بازي‌هاي خوب در جام‌جهاني‌ 2014 اسپانيا از سوي مهمد بچيروويچ در ليست نفرات اعزامي به اينچئون قرار نگرفت تا تيم‌ملي بدون او به كره‌جنوبي برود. هرچند كه همگان اذعان داشتند كه حق اين بازيكن بود كه در آسيا بازي كند اما باز كادرفني، مسئولين فدراسيون و بازيكنان هر كدام حرف‌هاي متفاوتي درباره خط خوردنش زدند. دلايلي كه شايد براي همه قانع‌كننده نبود.

حتي او در كره‌جنوبي هم هواداران خاص خودش را داشت و از خبرنگاران اعزامي ايران سؤال مي‌شد كه چرا اين بازيكن براي تيم‌ملي‌‌تان بازي نمي‌كند. او كه در جهاني و كاپ آسيا بازيكن شاخصي بوده است خودش هم ديگر تمايلي به صحبت كردن درباره تيم‌ملي و روزهاي پاياني ندارد و شايد هم سال‌ها نخواهد صحبتي بكند. ارسلان يك ماه است كه به چين رفته و تمريناتش را با تيم چانگ كينگ فلاي دراگونز در ليگ CBA بازي‌هاي پيش فصلش را سپري مي‌كند.

* ارسلان از وضعيت خود در چين بگو.

خدا رو شكر همه چيز خوب پيش مي‌رود و رابطه خوبي با مربي و هم‌تيمي‌هايم دارم.

*چه زماني به چين رفتي؟

بيشتر از يك ماه است كه به چين آمدم و تمريناتم را در اينجا استارت زدم. الان هم درگير بازي‌هاي پيش فصل هستيم.

* تيمي كه در آن توپ مي‌زني چه شرايطي دارد؟

اين تيم به تازگي صعود كرده و بازيكنانش هم براي اولين بار مي‌خواهند در سوپر ليگ بازي كنند اما جوانان خوبي دارد كه تنها از لحاظ تجربه كم مي‌آورند اگر نه خيلي مستعدند.

* وضعيت آمادگي جسماني اين تيم‌ها چطور است؟

فكر نمي‌كردم آنها بدن‌هايي به اين آماده‌اي داشته باشند. چيني‌ها در سال تنها دو ماه تعطيل هستند و در تمام مدت مشغول تمرين و بازي‌ هستند مثل NBA. اين مسئله براي يك بازيكن بسيار عالي است.

*الان در حال برگزاري بازي‌هاي پيش فصل هستي ؟

بله. درست است نتايج خوبي در اين رقابت‌ها تا به اينجاي كار نگرفته‌ايم اما مربي تيم معتقد است بازيكنان تيم بايد رقابت با سوپر ليگي‌ها را در اين بازي‌ها تجربه كنند تا به هنگام آغاز رقابت‌ها تجربه لازم را براي رويارويي پيدا كرده باشند. اين مربي به واسطه اين كار حتي در بعضي بازي‌ها از من و دو يار خارجي استفاده نمي‌كند و به جوانانش موقعيت بيشتر مي‌دهد.

*بازيكنان خارجي هم‌تيمي‌ات از كدام كشور هستند؟

هر دو آمريكايي هستند و در پست‌هاي گارد رأس و 3 يا 4 بازي مي‌كنند.

* خودت در كدام پست بازي مي‌كني؟

در اوايل در پست سه بازي كردم. بعد از آن مربي به دليل مشكل ريباند تيم از من خواست در پست سه و چهار بازي كنم.

* در كجا استقرار داري؟

در هتل هيلتون شهر چون چينگ.

*موقعيت اين شهر به چه صورت است؟

يكي از چهار شهر بزرگ چين است با مردمي مهربان.

*با زبان چيني مشكلي نداري؟

خدا رو شكر خير. برعكس هر دفعه‌اي كه مي‌آمديم و در شهرهاي كوچك اقامت داشتيم و كارمان تنها مسابقه بود و سالن رفتن و ساندويچ خوردن. اين بار در شهري بزرگ اقامت دارم كه مردمش همه به زبان انگليسي آشنا هستند.

*رابطه‌ات با مربي چگونه است؟

مربي تيم با‌وجود اينكه سال‌هاي قبل به عنوان كمك مربي فعاليت مي‌كرده بعد از سال‌ها تجربه به سمت سرمربي انتخاب شده است. خوشبختانه رابطه بسيار خوبي هم با من دارد و تا اينجا كه هواي من را خيلي داشته است.

*با مردم شهر چطور؟

مردم شهر چون چينگ براي اينكه اولين سال است تيم‌شان وارد سوپر ليگ شده بسيار ذوق زده هستند و در همه حال اعضاي تيم را حمايت مي‌كنند. با من و ساير خارجي‌ها هم بسيار خوبند.

*با غذاهاي چيني كه مشكل نداري؟

خير. در هتلي كه هستيم همه نوع غذا سرو مي‌شود. پس مشكلي ندارم.

* چطور شد فيلادلفيا را رها كردي؟

من اين تيم را رها نكردم. بلكه به‌خاطر بازي‌هاي ملي از تمرينات و بازي‌هاي پيش فصل عقب ماندم و بعد از آن هم حضورم به يك‌ سال ديگر موكول شد. ولي مسئولين اين تيم خيلي خوشحالند كه من تصميم گرفتم در چين بازي كنم. حتي خبر حضورم را روي سايت باشگاه كار كردند و مربي‌ام گفت براي ديدن بازي‌هايت نمايندگان باشگاه را مي‌فرستم.

*تجربه چين را چطور مي‌بيني؟

تجربه جديدي است. سعي مي‌كنم در آرامشي كه دارم بهترين بازي‌هايم را ارائه دهم.

* درباره تيم‌ملي....

فعلا نمي‌خواهم درباره تيم‌ملي حرفي بزن.


موضوعات مرتبط: تیمهای ملی

تاريخ : چهارشنبه 30 مهر1393 | | نویسنده : araz |

آرازبسکت-به گزارش خبرگزاری تسنیم، نایب قهرمانی تیم ملی بسکتبال ایران در بازی‌های آسیایی 2014 اینچئون، یکی از بدترین نتایجی بود که شاگردان بچیروویچ می‌توانستند کسب کنند. بازیکن شماره 10 تیم ملی ایران معتقد است تیمی که می‌تواند در یک تورنمنت قهرمان شود اگر به مقام دومی برسد با عنوان دهمی هیچ فرقی ندارد. این اتفاقی بود که برای بسکتبال ایران در اینچئون افتاد. در ادامه گفت‌وگوی حامد آفاق با خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم را می‌خوانید: 

* تسنیم: فصل بازی‌های ملی در سال 2014 را پشت سر گذاشتید. آیا از نتایجی که در جام جهانی و بازی‌های آسیایی گرفتید، راضی هستی؟
تیم ملی ایران در جام جهانی خوب ظاهر شد. حریفان ما در مرحله گروهی به مقام‌های برتر جام جهانی رسیدند. صربستان که نایب قهرمان شد، فرانسه به مقام سوم رسید و اسپانیا هم چهارم شد. ما مقابل این تیم‌ها بد بازی نکردیم. اما در بازی‌های آسیایی اینچئون، خوب بازی نکردیم و برای ما اصلا راضی کننده نبود. تیم ما را فقط قهرمانی راضی می‌کند چون بچه‌ها پتانسیل بالایی دارد. وقتی ما می‌توانیم در یک تورنمنت قهرمان شویم اگر به مقام دوم برسیم با عنوان دهمی برای ما هیچ تفاوتی ندارد.

* تسنیم: تو تجربه بازی‌های ملی فراوانی داری. چیزی در جام جهانی برای یاد گرفتن وجود داشت؟
بازی کردن مقابل تیم‌هایی مثل اسپانیا و فرانسه که بازیکنان زیادی در NBA دارند برای ما خیلی آموزنده بود و نکات فراوانی داشت. ما در جام جهانی مسائل فراوانی از جمله رفتار خارج از زمین و حتی نشستن روی نیمکت را یاد گرفتیم.

* تسنیم: صمد نیکخواه (کاپیتان تیم ملی) قبل از اعزام تیم به جام جهانی اسپانیا می‌گفت اگر قرار است از گروه‌مان صعود نکنیم، بهتر است اصلا به جام جهانی نرویم. این در حالی بود که هم گروهی‌های ایران به رده‌های برتر جهان رسیدند.
نظر ما هم 100 درصد همین بود. وقتی تیم به تورنمنتی اعزام می‌شود، نمی‌تواند خودش را از پیش بازنده بداند. اگر با تفکر باختن به یک مسابقه وارد شویم، دیگر انگیزه‌ای برای مبارزه باقی نمی‌ماند و ناخواسته بدترین بازی‌های خود را انجام می‌دهیم. ما می‌توانیم از خودمان بپرسیم چرا به حریف قدرتمند خود با 30 امتیاز ببازیم؟! ما به زمین می‌رویم، مبارزه می‌کنیم و در نهایت تلاش می‌کنیم با 6 اختلاف زمین را ترک کنیم. در بازی با فرانسه ما با این تفکر به زمین رفتیم و  بازی کردیم. شاید اگر 2 دقیقه بیشتر وقت داشتیم حتی می‌توانستیم فرانسه را شکست دهیم، فرانسه‌ای که به مدال برنز جام جهانی رسید. نوع تفکر بازیکنان در هر مسابقه خیلی مهم است. اگر با انگیزه و اندیشه پیروزی مقابل حریفان قرار بگیریم، می‌توانیم به رقم زدن یک شگفتی امیدوار باشیم کما اینکه چنین اتفاقاتی نیز افتاده است.

* تسنیم: پس به اعتقاد تو، تیم ملی می‌توانست در بازی با تیم‌های پرقدرت گروهش برنده زمین را ترک کند؟
البته. همانطور که گفتم اگر بازی با فرانسه 2 دقیقه دیگر ادامه داشت، شاید می‌شد ما برنده شویم و یا پیروزی مقابل صربستانی که نایب قهرمان جام جهانی شد، غیر ممکن نبود. ما بهترین بازی‌های خود را انجام دادیم و هر چقدر توانستیم به حریف فشار آوردیم اما بازیکنان روبروی ما واقعا با تجربه بودند. آنها اگر فقط 2 امتیاز از ما بالاتر باشند به راحتی می‌توانند این 2 پوئن را حفظ کنند. هم تیمی‌های من تمام تلاش خود را به کار بستند و آنچه شایسته نام ایران بود به نمایش گذاشتند.

* تسنیم: تیم ملی پس از پشت سر گذاشتن جام جهانی اسپانیا با چه شرایط روحی و بدنی برای بازی‌های آسیایی وارد اینچئون شد؟
شرایط تیم بد نبود. ما بعد از جام جهانی به تهران آمده بودیم و در کنار خانواده، تمرین هم کرده بودیم ولی حریفان آسیایی ما واقعا کار کرده بودند و این طور نیست که بدون استرس و خیلی راحت بتوان به مقام قهرمانی بازی‌ها رسید. شک نکنید که تیم‌های قزاقستان و کره جنوبی بارها و بارها بازیکنان ما را آنالیز کرده بودند و شناخت کاملی از نحوه بازی تیم ایران داشتند. برای همین شرایط سخت شد و اتفاقاتی که دیدید، افتاد.

* تسنیم: از 2 بازی آخر مقابل قزاقستان و کره جنوبی بیشتر بگو. تیم ملی بازی پرانتقادی ارائه کرد.
به نظر من تمام بازیکنان تلاش خود را کردند اما بعضی اوقات شرایطی پیش می‌آید که به اصطلاح شب تو نیست. مسئولیت و تشخیص این قضیه بر عهده مربی است که باید اشراف کاملی بر بازیکنانش داشته باشد. مثلا وقتی حامد آفاق مثل همیشه بازی نمی‌کند، مربی باید او را بیرون بکشد، با او حرف بزند، دوباره او را به زمین بفرستند و اگر جواب نداد از بازیکنان دیگر استفاده کند. در هر حال این اتفاقات افتاد ولی ما می‌توانستیم برنده دیدار فینال باشیم. ما در دقایق پایانی 5 امتیاز از کره پیش بودیم ولی نتوانستیم آن را حفظ کنیم و باختیم. قسمت این بود که ببازیم تا یک سری مشکلات تیم ملی مشخص شود. 

* تسنیم: تیم ملی چقدر به حرکات انفجاری صمد نیکخواه، شوت‌های حامد آفاق، بازیسازی مهدی کامرانی و حامد حدادی وابسته است؟
در چند سال گذشته همین طور بوده که به عقیده من اصلا درست نیست. بسکتبال یک بازی تیمی است که یک تیم نباید به یک بازیکن متکی باشد. احتمال آسیب‌دیدگی و ده‌ها مشکل دیگر برای ستاره‌های یک تیم وجود دارد و منطقی نیست که به خاطر نداشتن یک بازیکن دیگر به پیروزی فکر نکنیم و ببازیم. تفکر و دید ما نسبت به تیم باید 12 بازیکن جنگنده باشد که با تمام قدرت در اختیار تیم هستند. آنها اگرچه از لحاظ تجربه با هم فرق خواهند داشت اما از لحاظ انگیزه نباید با هم تفاوتی داشته باشند. قطعا تجربه برخی بازیکنان از جوان‌ها بیشتر است ولی بالاخره آن بازیکن باتجربه زمانی کنار می‌رود و درست نیست آن موقع تازه به فکر پشتوانه‌سازی و جوانگرایی بیفتیم. جوانی که میدان ندیده چطور می‌تواند برای تیم ملی خوب بازی کند؟! حامد آفاق که یک ساله بازیکن ملی نشده است!

* تسنیم: فصل بعد در کدام تیم بازی می‌کنی؟
به احتمال زیاد در پتروشیمی هستم. تا حالا درگیر مسائل شخصی بودم و فرصت نکردم با باشگاه تماس بگیرم وگرنه الآن باید در تمرینات تیم شرکت می‌کردم.


موضوعات مرتبط: تیمهای ملی

تاريخ : سه شنبه 29 مهر1393 | | نویسنده : araz |

سايت فرهيختگان بسکتبال به نقل از روزنامه شهروند، دوره مدیریت محمود مشحون در فدراسیون ٢١تیرماه ١٣٩٣ به پایان رسیده و این فدراسیون همچنان در بلاتکلیفی به‌سر می‌برد؛ حتی با وجود گذر از بازی‌های آسیایی هنوز هم خبری از ثبت‌نام کاندیداها و اعلام زمان برگزاری انتخابات نیست. خیلی‌ها از بسکتبال هم انتظار دارند که مثل والیبال پیشرفت کند اما به نظر با مدیریت فعلی، بسکتبال از والیبال عقب‌افتاده و تاب و توان رسیدن به آن ‌را ندارد.
بسکتبال اولویت باشد
با توجه به این‌که بیش از ٤ماه از موعد مقرر برگزاری انتخابات فدراسیون بسکتبال گذشته و این رشته نیازمند برنامه‌ریزی طولانی‌مدت است، به‌نظر مسئولان وزارت ورزش به‌ویژه شخص نصرالله سجادی، بسکتبال را که طرفداران زیادی دارد در اولویت قرار داده و خیلی زود با ثبت‌نام از کاندیداها انتخابات این فدراسیون را برگزار کنند زیرا در غیراین صورت ماه‌ها فدراسیون بلاتکلیف می‌ماند و در نهایت نیز نفر بعدی زمان کمی برای برنامه‌ریزی خواهد داشت.
خداحافظی احتمالی با برادران مشحون
محمود مشحون که سومین دوره حضور متوالی‌اش در فدراسیون بسکتبال نیز به پایان رسیده و علاوه بر آن نیز در دهه ٦٠ یک بار رئیس فدراسیون بوده با مانعی به‌نام بازنشستگی روبه‌روست و طبق قانون دیگر نمی‌تواند برای انتخابات دوره جدید کاندیدا شود. شاید این بهترین فرصت برای کسانی باشد که در ١٢‌سال اخیر اعتقاد داشتند برادران مشحون به هیچ‌کس حق دخالت و حتی همکاری نمی‌دهند تا برای نشستن روی صندلی ریاست اقدام کنند.
بسکتبال، داورزنی ندارد
شاید تا ٤، ٥‌سال قبل شرایط والیبال و بسکتبال کشورمان مساوی پیش می‌رفت (اگر نگوییم بسکتبال جلوتر بود) اما در ٢‌سال اخیر شاهد پیشرفت چشمگیر والیبال بودیم که به‌شدت توجه مردم را به خود جلب کرده است. خیلی از کارشناسان دلیل اصلی موفقیت این روزهای والیبال را مدیریت اصولی می‌دانند که در رأس آن محمدرضا داورزنی، رئیس فدراسیون والیبال قرار دارد. شاید یک مدیر توانمند بتواند از بسکتبال این روزها، والیبالی دیگر بسازد. البته چند نفری در داخل جامعه بسکتبال هستند که ادعای زیادی دارند اما به‌نظر می‌رسد بهترین گزینه مدیری توانمند خواهد بود که ورزشی باشد، نه صرفا بسکتبالی تا رشته‌ای که خیلی‌ها معتقدند ایران می‌تواند در آن خودش را در سطح جهان مطرح کند به روزهای بهتری برسد.
هاشمی:  رئیس جدید بسکتبال را از سکون خارج کند
مصطفی‌ هاشمی، کارشناس بسکتبال کشورمان در پاسخ به این پرسش که در شرایط فعلی چه تصمیمی می‌تواند به نفع بسکتبال کشورمان باشد به «شهروند» می‌گوید:  «مشحون که طبق قانون نمی‌تواند به فعالیتش در فدراسیون ادامه دهد،البته به صلاح هم نیست که این اتفاق صورت بگیرد. بسکتبال نیاز به یک خون تازه و مدیری جوان و باانگیزه دارد که این رشته را از حالت سکون فعلی خارج کند و روند رو به رشدی در آن ایجاد کند.»وی همچنین می‌افزاید: «در جامعه بسکتبال نیز افرادی هستند که توانایی مدیریت در فدراسیون را دارند و امیدوارم شایسته‌ترین فرد بتواند رأی بیاورد، البته در شرایط فعلی مهم‌ترین نکته برگزاری انتخابات و خروج جامعه بسکتبال از بلاتکلیفی است که فکر می‌کنم وزارت ورزش به‌زودی تصمیمات خوبی در این زمینه خواهد گرفت.»
مشحون:  حاضریم به رئیس جدید کمک کنیم
محمدرضا مشحون، رئیس سازمان تیم‌های ملی بسکتبال که در سال‌های اخیر در کنار برادرش فدراسیون را اداره کرده، درباره انتخابات فدراسیون به «شهروند» می‌گوید: «تا به الان هیچ نامه‌ای از سوی وزارت ورزش مبنی بر اعلام تاریخ ثبت‌نام کاندیداها به فدراسیون بسکتبال نرسیده است، البته ما قبل از جام‌جهانی از وزارت ورزش درخواست کردیم که در همان زمان مقرر انتخابات برگزار شود اما صلاح دیدند که بعد از بازی‌های آسیایی باشد و ما هم تمکین کردیم.» وی در پاسخ به این سوال که محمود مشحون به‌دنبال مجوز برای حضور در انتخابات است یا خیر؟ می‌افزاید: «نه تنها به‌دنبال مجوز نیست بلکه این‌طور که من شنیدم در گفت‌وگو با مسئولان انصرافش را شفاها اعلام کرده و تمایلی به ادامه کار ندارد زیرا همه انتظار دارند ما با ژیان به تویوتای برخی دیگر از ورزش‌ها برسیم. در هر صورت ما تا زمانی که هستیم کارها را جدی پیگیری می‌کنیم و حتی نفر جدید هم اگر از ما کمک خواست، حاضریم تا چندماه کنار او باشیم زیرا خودمان از جامعه بسکتبال هستیم.»


موضوعات مرتبط: تحلیلی ، اخبارفدراسیون

تاريخ : سه شنبه 29 مهر1393 | | نویسنده : araz |

سايت فرهيختگان بسکتبال – محمد ایزدپناه گفت: سال گذشته شروع بسیار خوبی را با تیم بسکتبال سولن بهشت هیرکان داشتیم و این موفقیت امید زنده شدن بسکتبال در استان را برای بسیاری از بسکتبال دوستان به وجود آورد و دوست داشتم این موفقیت تداوم داشته باشد.

وی ادامه داد: ولی متاسفانه با توجه به اینکه سال گذشته هیچ‌کس هیچ کمکی به تیم نکرد و از طرفی حضور در سوپرلیگ شرایط بسیار مناسبی را می‎طلبد، شب گذشته مذاکره‎ای را با آقای کلانتری مدیرعامل تیم داشتم اما متاسفانه هنوز به نتیجه‎ای نرسیده‎ایم.

سرمربي تيم گرگاني گفت: در سوپرلیگ با این بودجه‎ای که برای لیگ دسته اول در نظر گرفته می‎شود نمی‌توان حاضر شد؛ سال گذشته ما با 350 میلیون تومان تیم را بستیم که این موضوع با توجه به این بود که ما دو اسپانسر داشتیم.

وی اضافه کرد: اما وضعیت سوپرلیگ یک شرایط متفاوت است و خیلی سخت می‎بینم که آقای کلانتری به تنهایی بتواند این بار را به دوش بکشد، هرچند که خودش مصمم است و می گوید که امور مربوطه را انجام می‎دهد.

سرمربی تیم بسکتبال بهشت هیرکان با اشاره به وضعیت تیم بسکتبال شهرداری گرگان، دیگر تیم گرگانی حاضر در رقابت‎های سوپرلیگ بسکتبال باشگاه‎های کشور خاطرنشان کرد: برای بسکتبال گرگان که باید شرایطش اینگونه باشد، متاسفم.

ایزدپناه افزود: شروع بازی‎های این فصل در تاریخ 5 آبان‎ماه است و این وضعیت نابسامان بسکتبال گرگان به نظر من در درجه اول به هیئت‎ بسکتبال گرگان و استان برمی‎گردد که آنها باید نسبت به این موضوع توجه بیشتری داشته باشند.

وی تاکید کرد: وضعیت تیم ما به این صورت است و مشکلات مختلفی دارد و وضعیتش مشخص نیست اما چرا باید تیمی همانند شهرداری گرگان وضعیتش این‌گونه باشد که هفت ماه تیم را رها کنند و دو هفته مانده به شروع لیگ همه به فکر تیم می‌افتند.

ایزدپناه بیان کرد: به نظر من این بدترین نوع مدیریت در ورزش است که متاسفانه گریبان تیم خودمان را هم گرفته و  وضعیت تیم بسکتبال بهشت هیرکان به این شکل است.

*مسئولان هیچ توجهی به تیم بسکتبال بهشت هیرکان نمی‎کنند

سرمربی تیم بسکتبال بهشت هیرکان در ادامه گفت و گو با فارس تصریح کرد: اساسی‎ترین مشکل ما این است که متاسفانه مسئولان هیچ توجهی به تیم بسکتبال بهشت هیرکان نمی‎کنند؛ شهردار، شورای شهر، اداره کل ورزش و جوانان، استانداری و دیگر دستگاه‎ها هیچ توجهی به این تیم ندارند و به نظر من نگاه‎ها به این تیم باید تغییر کند.

ایزدپناه تاکید کرد: آقای کلانتری هم به تنهایی نمی‎تواند بار سنگین این تیم را به دوش بکشد و مشکل من هم این است که برای آنکه بخواهم تیم را ببندم نیاز به ابزار دارم و نخستین ابزار من هم این است که بدانم بودجه تیم چقدر است تا به دنبال چه بازیکنانی بروم.

وی در خصوص حضور مجدد مجموعه «سولن» برای حمایت تیم تاکید کرد: این موضوع به مدیریت تیم برمی‎گردد. تا جایی که من اطلاع دارم آقای ایرج‎زاد و مجموعه «سولن» برای حمایت بسکتبال مشتاق هستند اما مسلم است که در حال حاضر آقای کلانتری برای تیم زحمت می‎کشد.

ایزدپناه در پایان ابراز داشت: حال که بخش خصوصی برای کمک به این رشته ورزشی وارد عمل شده، به نظر من نهادهای مختلف هم باید پای کار بیایند تا این تیم، امید واقعی برای بسکتبال‌دوستان شهر و استان باشد و جوانان ما در این دو تیم پیشرفت کنند.


موضوعات مرتبط: سوپر لیگ کشور ، اخبارشهرستانها

تاريخ : سه شنبه 29 مهر1393 | | نویسنده : araz |

سايت فرهيختگان بسکتبال – سعيده فتحي نوشت- ليگ برتر بسكتبال از 5 آبان استارت خواهد خورد و اين در حالي است كه هنوز وضعيت برخي از بازيكنان مشخص نيست البته اكثر بازيكنان اصلي تيم ملي خدارو شكر امسال وضعيتي به مراتب بهتر دارند و توانسته اند كه تيم هاي فصل قبل خود را انتخاب كنند كه بخشي از آن را هم مرهون ليگ چين هستند.

حامد حدادي و ارسلان كاظمي كه دلشان با آمريكا و NBA  بود به چين رفتند و مهدي كامراني هم كه سال گذشته شرايط سختي براي انتخاب تيم داشت و تا يك روز قبل از آغاز رقابت ها بلاتكليف بود امسال ترجيح داد راهي چين شود. در ايران هم تكليف صمد مشخص شد كاپيتان تيم ملي راهي ماهشهر شد تا امسال جنوبي ها را همراهي كرده باشد. اصغر كاردوست هم به نفت آبادان پيوست.

مهرامي ها هم تازه استارت زده اند و اين طور كه شنيده مي شود مي خواهند تركيب فصل گذشته خود را كه بيشتر جوانها بوده اند حفظ كنند و به نظر مي رسد كه اوشين ساهاكيان، فريد اصلاني، آرمان زنگنه و سجاد مشايخي باز هم در كنار اين تيم باشند البته هنوز از سوي مهرامي ها چيزي اعلام نشده است و بايد ديد كه برنامه مصطفي هاشمي و ايزدپناه براي فصل جديد مهرام چيست و چگونه تيمي را جمع و جور خواهند كرد.

حامد آفاق بازيكن باتجربه تيم ملي هنوز قراردادي نبسته است و از آن طرف بازيكنان اصفهاني همچون جواد داوري، علي باهران و محمدرضا اكبري در بلاتكليقي به سر مي برند. كمتر از يك هفته تا شروع رقابت ها باقي مانده و هنوز تركيب حتي يك تيم به طور كامل مشخص نيست و در چنين شرايطي آيا بايد انتظار ليگي پويا و با كيفيت را داشته باشيم؟

البته اين قصه، قصه امسال نيست و سالهاست كه به اين شكل و روال جمع كردن تيم هاي بسكتبال عادت كرده ايم و قصد قياس كردن هم نداريم اما وقتي مي بينيم همسايه نزديك بسكتبال چطور عمل مي كند و باشگاه هاي آن چقدر پويا هستند حسرت مي خوريم، حسرت واليبالي را مي خوريم كه قبل از مسابقات قهرماني جهان اكثر باشگاه هاي آن تيم هاي خود را بستند و بازيكنان با فراغ بال به ديدار رقباي خود رفتند و دغدغه اي به نام باشگاه نداشتند اما بسكتبالي ها اصلي ترين مشغوليت ذهني شان در رقابت هاي آسيايي همين نداشتن تيم بود. از كاپيتان گرفته تا بازيكنان جوان بلاتكليف بودند.

جالب است همانطور كه گفتيم در بسكتبال هنوز يك تيم هم تركيب خود را كامل نكرده است تازه بعضي تيم ها حتي هنوز تكليف سرمربي شان هم مشخص نيست! اما در واليبال ميزان خراسان، شهرداري اروميه، پيكان تهران، متين ورامين، شهرداري تبريز و … از جمله تيم هايي هستند كه از ماه ها قبل استارت زده اند و براي ليگ واليبال آماده شده اند. صمد كاپيتان تيم ملي بسكتبال درباره ليگ ايران جمله جالبي گفت و آنهم اينكه ليگ بسكتبال ايران مثل مرداب شده است و مرداب لجن مي گذارد.

صمد گفت:” مرداب لجن می گذارد اما رودخانه لجن نمی بندد به خاطر اینکه آب روان دارد. الان لیگ ما مرداب شده است هر مربی 5،6 بازیکن ثابت دارد و با همان ها بازی می کند اما اگر اسپانسر جذب شود، رقابت وجود داشته باشد، تیم ها به خودشان می آیند و زودتر شروع به بستن می کنند و بازيكنان هم جابه جا خواهند شد. الان خیال شان راحت است تیمی نیست که بخواهد رقابت کند و این برای بسکتبال بسیار بد است.”

آن چيزي كه براي بسكتبال حياتي به نظر مي رسد تزريق اسپانسر است. زماني ليگ بسكتبال را نگاه مي كرديم و لذت مي برديم از وجود تيم هايي همچون صنام، صباباتري، پيكان، ايران نارا، ذوب آهن و… اما حالا چه داريم؟ نه بخش خصوصي را داريم و نه بخش دولتي كه با سرمايه گذاري خوب و درست بيايند. اگر پتروشيمي و مهرام را از بسكتبال بگيريم چه خواهيم داشت؟ هيچ. اين به معناي آن نيست كه زحمات ديگر تيم ها را ناديده بگيريم اما بايد قبول كنيم كه ديگر تيم ها حرفه اي نيستند و حرفه اي تيم داري نمي كنند.

حداقل بايد براي ليگ برتري كه ادعاي ليگ حرفه اي دارد 5-4 تيم در سطح حرفه اي حضور داشته باشند كه اگر نباشند آسيب خواهيم خورد همانگونه كه امروز آسيب خورده ايم. از ديد ما ليگ برتر بسكتبال ايران مصدوم است و پزشكي براي مداواي آن وجود ندارد. هر چقدر هم كه به ظاهر بخواهيم بگوييم كه همه چيز خوب است و ما ليگ خوبي داريم اما بازهم نمي توانيم به درستي دويدن كه هيچ راه برويم. ليگ ما لنگ لنگان راه مي رود، همه هم درد را مي دانيم اما درماني برايش نداريم و اين از بد، بدتر است.


موضوعات مرتبط: تحلیلی

تاريخ : سه شنبه 29 مهر1393 | | نویسنده : araz |

آرازبسکت-به گزارش خبرنگار ورزشی باشگاه خبرنگاران؛ تیم بسکتبال صنایع ماهشهر امسال زیر نظر اداره ورزش و جوانان و هیئت بسکتبال ماهشهر اداره می شود و بدون تغییر نام با ترکیبی 100 درصد بومی در سوپرلیگ شرکت می کند.

شنیده می شود بازیکنان و کادر بومی صنایع هم تا اطلاع ثانوی بدون حق الزحمه برای این تیم کار می کنند تا زمانی که کمک صنایع نیز به این تیم برسد.

عبدالحمید افشاریان از پیشکسوتان و مربیان قدیمی ماهشهر هدایت تیم صنایع را برعهده خواهد داشت و مسعود صانعی نیز به عنوان مربی در کنار وی فعالیت می کند.

مدیر اداره ورزش و جوانان ماهشهر: اداره بودجه و اجازه تیمداری را ندارد

علی تهذیبی مدیر اداره ورزش و جوانان ماهشهر با تایید این خبر به خبرنگار ما گفت: تا این لحظه تلاش بر این بوده است که تیم صنایع از گردونه سوپرلیگ بسکتبال حذف نشود. در حال حاضر تیم بسکتبال پتروشیمی از مجموعه نفت در سوپرلیگ شرکت دارد و تیم صنایع هم در سالیان گذشته از محل کمک مشترک شرکت های صنایع اداره می شد اما امسال تعریف صنایع از کمک به ورزش عوض شده است.

وی توضیح داد: کمک شرکت های صنایع به ورزش سمت زیر ساخت ها رفته است و بحث اینجا است که تیمداری امری حرفه ای به شمار می رود که باید به آن نگاهی حرفه ای داشت به همین دلیل هم شرکت ها و صنایع قصد دارند به صورت حرفه ای تیمداری نکنند.

با این شرایط تیم صنایع چگونه حفظ شد؟ تهذیبی پاسخ می دهد: از آنجایی که این تیم بومی بود و بازیکنان و کادر هم خواستار حفظ آن بودند تصمیم گرفتیم فعلا با نام صنایع و زیرنظر اداره کل ورزش و جوانان به فعالیت بپردازند تا هزینه ها بین صنایع سرشکن شود. وگرنه اداره که علاوه بر بودحه نداشتن، اجازه تیمداری هم ندارد.

وی اضافه کرد: تاکید ما هم بر این بود که حتی یک نفر غیربومی در این تیم نباشد امیدواریم به این ترتیب استعدادهای بومی هم فرصت بهتری برای درخشش داشته باشند هر جند در صورتی که شرایط در برخی پست ها ایجاب کند و جذب بازیکن غیر بومی اجتناب ناپذیر شود در آن صورت مجبور به قبول استثنا می شویم.


موضوعات مرتبط: سوپر لیگ کشور

تاريخ : سه شنبه 29 مهر1393 | | نویسنده : araz |

آرازبسکت-دو بازیکن سهمیه ملی مهرام فصل جدید هم برای مهرام به میدان می‌روند.به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، باشگاه مهرام که از دیرو کار جذب و تمدید بازیکنان مورد نظر خود را آغاز کرده است، امروز با سعید داورپناه و فرید اصلانی دو بازیکن سهمیه ملی خود به توافق رسید و آنها فصل گذشته جدید در این تیم بازی خواهند کرد.

روز گذشته آرمان زنگنه، سجاد مشایخی، محمد اوجاقی و امیر صدیقی با مهرام برای فصل جدید به توافق رسیده بودند.

لیگ برتر بسکتبال از 5 آبان آغاز و مصطفی هاشمی هدایت مهرام را در این فصل بر عهده خواهد داشت.


موضوعات مرتبط: سوپر لیگ کشور

تاريخ : سه شنبه 29 مهر1393 | | نویسنده : araz |

آرازبسکت-کارشناس بسکتبال با انتقاد از نحوه برگزاری لیگ برتر در مورد عملکرد تیم ملی در بازی‌های آسیایی صحبت کرد.قاسم کیانی در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی ایسنا، درباره نحوه برگزاری این فصل از لیگ برتر بسکتبال، اظهار کرد: به نظر من با این شکل از لیگ فقط وقت هدر می‌دهیم و کارمان را پیچیده می‌کنیم. این شکل از لیگ کمکی به ارتقای بسکتبال کشور نمی‌کند، چرا که اصلی ترین فاکتور تقویت لیگ حضور بازیکنان خارجی قدرتمند است. با این حال من به شخصه معتقدم برگزاری لیگ ملی حرکت مناسبی است از این جهت که می‌تواند ارزیابی بسیار خوبی از مربیان باشد و توانایی واقعی مربیان را نشان دهد.

 erfan khoshkhoo-8-42.jpg

کارشناس بسکتبال افزود: این که ما لیگ را بدون خارجی‌ها برگزار کنیم کیفیت کار را پائین می آورد، اما برگزاری آن ضربه زننده به بسکتبال نیست. ای کاش این تصمیم کمی پخته‌تر می‌شد، چه اشکالی داشت کلا این فصل بدون بازیکن خارجی برگزار می‌شد. مگر ما در آزمون و خطا نیستیم و نمی‌خواهیم جوانان فرصت پیدا کنند؟ کل یک لیگ را بدون خارجی برگزار کنیم و مطمئنا غیبت خارجی‌ها در یک فصل آنقدر برای بسکتبال مضر نیست. اگر این اتفاق می‌افتاد جدا از این که بازیکنان رشد می‌کردند در این فصل ارزیابی خوبی از مربیان ما می‌شد.

 

مربی تیم ملی جوانان در سال 2012 با اشاره به مزیت لیگ ملی، بیان کرد: من از نگاه ارزیابی مربیان ایرانی، موافق برگزاری لیگ ملی هستم. گاهی مربیان پشت بازیکنان خوب خارجی خود پنهان می‌شوند و با درخشش آن خارجی ها جایگاه مربی نیز بالا می‌رود. اگر کسی بخواهد بهترین مربی فصل قبل را انتخاب کند در یک ارزیابی درست باید محسن صادق زاده انتخاب شود که با آن همه مشکل تیمش را تا آستانه نیمه نهایی پیش برد. به طور مثال چطور می‌توانیم بین مهرام و پتروشیمی که نتیجه‌ را یک بازیکن خارجی رقم زد بهترین مربی را انتخاب کرد؟ با برگزاری لیگ ملی ارزیابی درستی انجام می‌شود و آنجا است که مربیان ایرانی خودشان را نشان می‌دهند. آنجاست که ثابت می‌شود مربی نقش زیادی در برد و باخت‌های تیم دارد. در مجموع معتقدم تصمیم پخته‌تر برای اهدافی که داشتیم این بود که یک لیگ بدون خارجی‌ها برگزار کنیم. مطمئنا اگر ایرانی‌ها تا آخر فصل تعیین کننده بودند رشد بیشتری داشتند.

 

کیانی ادامه داد: ما باید هر کاری می‌کردیم تا در اینچئون قهرمان شویم که نشدیم. حالا هم باید برای جام ملت‌ها آماده شویم و مطمئنا با هدف رشد جوانان در این راه موفق تر می شدیم. اشکالی نداشت اگر این تصمیم گرفته می‌شد. حضور خارجی‌ها باعث ارتقای بسکتبال می‌شود، اما نبودشان در یک فصل ضربه زننده نیست.

 

پیشکسوت بسکتبال با اشاره به لیگ این فصل به ایسنا، گفت: حالا این تصمیم‌ها گرفته شده و به هر حال در لیگ ملی هم شرایط مربیان مشخص می‌شود و هم بسیاری از بازیکنان میدان خواهند دید و خودنمایی می‌کنند. از طرف دیگر باید قبول کنیم که در زمان لیگ حرفه‌ای، بازیکن خارجی خوب پیدا نمی‌شود، چون همه درگیر لیگ‌های دیگر هستند. حالا که آنقدر در آزمون و خطا قرار داریم، ای کاش فرصتی بیشتر برای تصمیم گیری لحاظ می‌کردیم تا بهترین راه انتخاب شود. حالا در این شرایط بازیکن خارجی چه زمانی بیاید و چه زمانی با تیم هماهنگ شود؟ از طرف دیگر حالا امکان دارد یک تیم در لیگ ملی چهارم شود و در لیگ حرفه‌ای دو بازیکن خارجی خوب جذب کند و به فینال برسد. آیا این برای بسکتبال خوب است و باعث رشد می‌شود؟ به احتمال زیاد لیگ حرفه‌ای کیفیت بالا نخواهد داشت و هزینه‌های زیادی برای بسکتبال ایجاد خواهد کرد.

 

کیانی در پاسخ به این سوال که آیا برگزاری عجولانه لیگ تصمیم درستی است؟ بیان کرد: کل انتقاد من به همین موضوع است. چرا باید آنقدر عجولانه تصمیم گیری کنیم و فرصتی برای فکر و تحقیق به مربیان ندهیم؟ خیلی زود تصمیم گرفتیم روش لیگ را تغییر دهیم و خیلی زود هم آن را برگزار کنیم. واقعا تفکری پشت این تصمیم بوده و آیا این روش برای بسکتبال ما مناسب هست یا نه؟ می‌توانستیم تعداد تیم‌ها را زیاد کنیم و هشت تیم برتر به لیگ حرفه‌ای صعود می‌کردند. از کجا معلوم همین 9 یا 10 تیم بعد از لیگ ملی بتوانند در لیگ حرفه‌ای حاضر شوند؟

 

او افزود: سال گذشته آنقدر تعریف و تمجید از سازمان لیگ دیده شد. حالا آن سازمان و اعضایش کجا رفتند؟ آن هم یک تصمیم الکی، عجولانه و بدون فکر بود که امسال فراموش شد. به نظر من تعداد محدودی هستند که درباره لیگ نظر می‌دهند و همین محدودیت باعث می‌شود تصمیم کامل گرفته نشود. مطمئنا هر چه فکر و نظر بیشتر باشد تصمیم بهتری گرفته می‌شود.

 

مربی تیم جوانان در پاسخ به این سوال که عملکرد تیم ملی در بازی‌های آسیایی اینچئون را چطور ارزیابی کردید؟ گفت: نباید قهرمانی‌ها و موفقیت‌های بچیروویچ را فراموش کنیم، اما به یاد داشته باشیم که او تیم قهرمان آسیا را تحویل گرفت. سال 2011 پنجم بودیم، اما همه می‌دانیم در سطح قهرمانی آسیا هستیم. ما چند سال است که اعتقاد داریم از آسیا فراتر هستیم و به همین دلیل مربی بزرگ‌تری نسبت به قبلی‌ها آوردیم، اما بچیروویچ این فراتر از آسیا بودن را نشان نداد. بسکتبال ما هم‌چنان درگیر آسیا است. به نظر من ایران در بازی‌های آسیایی عملکرد بسیار ضعیف دفاعی داشت. قزاقستان 13 امتیاز پیش بود که با سه دقیقه‌ دفاع توانستیم شکستش دهیم، چرا دفاع ایران این طور بود؟ غیر منصفانه است که بگوییم بچیروویچ بلد نیست، اما این که چرا نتوانست سیستم‌ را پیاده کند جای سوال دارد.

 

او افزود: نکته دیگر مدیریت تیمی بود که بچیروویچ نتوانست این کار را انجام دهد، چرا یک تیم در مسابقه‌ای دفاع خوبی دارد، اما در چند مسابقه ضعیف است؟ از طرف دیگر تاکتیک‌های بچیروویچ قابل انتقاد است. به نظرم تیم ملی در دفاع و تاکتیک اشتباه داشت. نمونه بارز تاکتیک اشتباه ایران سیستم‌ سه امتیا‌ز در ثانیه پایانی فینال بود.

 

کیانی گفت: شاید هدف سه امتیا‌زی صمد و سپس ریباند حدادی بوده، اما هر دو هدف ریسک بالا داشت. سه امتیا‌زی درصد پایینی دارد و ریباند حمله نیز همین طور . وقتی ما بازیکنانی همچون صمد نیکخواه بهرامی با قدرت نفوذ بالا و حامد حدادی با 218 سانتیمتر قد داریم چرا از زیر سبد کار نکنیم و سه امتیا‌زی بزنیم؟ آیا اگر دو امتیاز می‌گرفتیم در وقت اضافه کره را شکست نمی دادیم؟ چرا بچیروویچ ریسک سه امتیا‌زی کرد؟ به نظر من کره برابر ما عملکرد بسیار خوبی داشت و متفاوت کار کرد. دست بچیروویچ را خوانده بودند. تاکتیک غلط و تکراری کار دست تیم ملی داد. در تمام بازی‌ها با قابلیت بازیکنان گل می‌زدیم و خیلی کم تاکتیک داشتیم.

 

مربی تیم ملی جوانان افزود: صمد خیلی قهرمانانه به مواردی اشاره کرده است که باید بهتر کار می‌شد. وقتی یک بازیکن ضعیف است و اشتباه می‌کند وظیفه سرمربی مدیریت و کنترل اوست، اما ضعیف بودن مربی نتیجه‌ای جز شکست ندارد، آن هم در روز بد بازیکنان. این جاست که ثابت می‌شود نقش مربی بر خلاف نظر آقای بچیروویچ بیش از 20 درصد است.

 

کارشناس بسکتبال در پایان به ایسنا، گفت: برخی تنش‌ها مدیریت نشد و بچیروویچ برای لحظه‌های حساس و پایانی تاکتیک مناسب نداشت که باعث باخت ما شد. با این حال این که او نتوانسته تیم را مدیریت کند شاید دلیلش مهربانی و محجوب بودن بیش از حد اوست، اما واقعا در تاکتیک مساله‌ای بود که اشتباه کرده است.


موضوعات مرتبط: تحلیلی

تاريخ : سه شنبه 29 مهر1393 | | نویسنده : araz |

سايت فرهيختگان بسکتبال- وزارت ورزش و جوانان بنا بر وعده اي که داده بود مجامع انتخابات فدراسيون ها را در روزها و هفته هاي آينده برگزار مي کند.

فدراسيون بسکتبال يکي از فدراسيون هايي است که انتخاب رييس آينده آن به مدت 4 سال ، از روز 21 تيرماه به تعويق افتاده است بنابراين يکي از اولويت هاي وزارت ورزش و جوانان شروع ثبت نام از کانديداهاي مجمع انتخابات فدراسيون بسکتبال است.

بعد از اعلام ثبت نام مجمع فدراسيون هندبال ، دفتر امور مجامع فدراسيون هاي ورزشي تاريخ برگزاري انتخابات تعدادي از فدراسيون ها را که ثبت نام آنها پيش از اين صورت گرفته است، اعلام کرد.

بر اين اساس 17 آبان مجمع انتخابات انجمن هاي ورزشي برگزار مي شود. زمان برگزاري انتخابات فدراسيون تنيس براي تعيين رييس اين فدراسيون 19 آبان است.دفتر امور مجامع فدراسيون هاي ورزشي تاريخ برگزاري مجمع انتخابات فدراسيون تيراندازي را هم 26 آبان اعلام کرده است.

بر اساس اخبار منشر شده از وزارت ورزش و جوانان تاريخ ثبت نام از کانديداهاي فدراسيون بسکتبال براي انتخاب رييس جديد اين فدراسيون به مدت چهار سال هفته آينده اعلام مي شود.اين خبر باعث شادي اهالي بسکتبال شد چرا که آنها خواستار پايان بلاتکليفي در بسکتبال هستند.

اين خبر در حالي منتشر شد که مدت هاست اهالي بسکتبال با گردن نهادن به اجراي قانون و توجه به توصيه وزارت ورزش و جوانان در خصوص دوري جستن از بروز حاشيه،همسو با سياست هاي اين وزارتخانه حرکت مي کنند.

با اعلام تاريخ ثبت نام کانديداهاي فدراسيون بسکتبال نخستين گام در جهت علمي کردن مديريت بسکتبال ايران برداشته مي شود که مدت هاست درگير سياست هاي واپس گرايانه است.تاريخ : دوشنبه 28 مهر1393 | | نویسنده : araz |

آرازبسکت-به گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، در نشست مسئولان و دست اندرکاران باشگاه فرهنگی ورزشی شهرداری اراک مدیران و مربیان تیم های ورزشی این مجموعه ورزشی شهر اراک به بیان مشکلات و برخی مسائل مربوط به ورزش استان پرداختند.

در این نشست که با حضور جمعی از رسانه های استان مرکزی و نیز نمایندگان رسانه های کشوری برگزار شد، مدیرعامل باشگاه فرهنگی ورزشی شهرداری اراک، مسئولان تیم های بستکتبال و والیبال شهرداری به بیان دیدگاه ها و طرح مسائل کردند.

مسئولان تیم بسکتبال شهرداری اراک مشکلات مالی، نبود حامی و حمایت کامل از ورزشکاران و نیز فقدان اسپانسر مالی قوی را از جمله مشکلات موجود برسر راه ورزش استان مرکزی برشمردند.

مشکلات مالی سبب اصلی افت بسکتبال استان مرکزی است

مدیر فنی بسکتبال شهرداری اراک  با اشاره به مشکلات این تیم در استان مرکزی گفت: مشکلات مالی و نبود اسپانسر با وجود صنایع در استان مرکزی علت اصلی افت بسکتبال این استان است.

محمد کسایی پور با اشاره به اینکه استان مرکزی دارای ظرفیت ها و استعدادهای ورزشی خوبی در تمامی رشته ها بوده تصریح کرد: سرمایه گذاری بر روی رشته های ورزشی استان و جذب ورزشکاران بومی و شناسایی استعدادها در راستای رشد و شکوفایی ورزش استان بسیار مهم و کارآمد است.

وی افزود: مطبوعات استان نیز می توانند در رشد و توسعه ورزش و نیز نهادینه کردن این مهم در جامعه گام بردارند ورکن اصلی پیشرفت و اساس ورزش قهرمانی و همگانی را مهیا کنند.

مدیرفنی تیم بسکتبال شهرداری اراک تصریح کرد: ورزش همگانی و قهرمانی قابل مقایسه و جداسازی نیستند و مخاطبان و علاقه‌مندان خود را دارند و باید در راستای تحقق ورزش همگانی و قهرمانی استان نیز تلاش شود تا این مهم محقق شود.

محمد کسایی‌پوربا اشاره به اینکه باید به ظرفیت‌های موجود در هر استان توجه شود، گفت: با تمرینات مستمر و سازمان یافته و نیز رفع نواقص و تدابیر اتخاذ شده در تیم بسکتبال شهرداری اراک در آینده شاهد حضور این تیم به سوپر لیگ باشیم.

وی افزود: مردم استان مرکزی به ورزش و رشته های مختلف ورزشی بسیار علاقه‌مند هستند و از ورزش استقبال می‌کنند و این مهم فرصتی است که بتوان از آن برای توسعه ورزش قهرمانی و حضور در میادین سوپر لیگ و لیگ برتر استفاده کرد.

حمایت نکردن مسئولان استانی از ورزش استان سبب مهاجرت ورزشکاران است

سرمربی تیم بسکتبال شهرداری اراک با اشاره به ضرورت حمایت مسئولان استانی از ورزش در سطح استان گفت: حمایت نکردن مسئولان استانی از ورزش استان به ویژه ورزشکاران رشته های مختلف سبب مهاجرت ورزشکاران استان مرکزی است.

حمید کاشانی با اشاره به اینکه تاکنون از ورزش استان به نحو مطلوبی حمایت نشده، تصریح کرد: دستگاه های اجرایی و صنایع استان باید با یکدیگر تعامل داشته باشند و با توجه به شرایط آب و هوایی استان باید فرهنگ ورزش در جامعه نهادینه شود.

وی افزود: در رشته ورزشی بسکتبال در دو بخش مردان و زنان استعدادها و ظرفیت های خوبی وجود دارد که باید در راستای رونق ورزش استان نیز گام برداشته شود و ورزش استان پله های ترقی را پشت سر بگذارد.

سرمربی بسکتبال شهرداری اراک تصریح کرد: باید تلاش شود تا ورزشکاران بومی جذب ورزش استان شوند و ورزشکاران حرفه ای در استان فعالیت کنند و تلاش شود با تغییر نگرش و دیدگاه حاکم ورزشکاران به حضور در تیم‌های استان ترغیب کنیم.

کاشانی با اشاره به وجود مشکلات موجود در تیم بسکتبال شهرداری گفت: در حال حاضر تیم های دسته یک با چالش هایی مواجه هستند و تیم بسکتبال شهرداری اراک به سبب استفاده از ورزشکاران جوان و بی تجربه با فرازو نشیب رو به رو است.

وی افزود: براساس اعلام نظر فدراسیون بسکتبال باید از تمامی رده های سنی در لیگ دسته یک حضور داشته باشند که این مهم در حوزه مدیریت فنی و جذب بازیکن تیم را با مشکلات بسیار زیادی می ‌کند.

سرمربی بسکتبال شهرداری اراک تصریح کرد: مسئولان و نهادهای مربوطه باید تعامل خود را بیشترکنند و در جذب اسپانسر در راستای توسعه ورزش استان بیشتر از گذشته گام برداشته شود.


موضوعات مرتبط: دسته اول کشور ، اخبارشهرستانها

تاريخ : دوشنبه 28 مهر1393 | | نویسنده : araz |
آرازبسکت-به گزارش خبرنگار ورزشی باشگاه خبرنگاران؛ تیم بسکتبال مهرام نایب قهرمان فصل گذشته سوپرلیگ یک هفته مانده به آغاز فصل جدید تمرینات رسمی خود را آغاز می کند.

حمیدرضا صمدزاده سرپرست مهرام که تصمیم داشت امسال در تیم های پایه به فعالیت بپردازد از امروز به تیم بزرگسالان بازگشت تا به امور تیم برای فصل جدید رسیدگی کند.

حضور سجاد مشایخی، آرمان زنگنه و محمد اوجاقی از بازیکنان فصل قبل مهرام برای فصل جدید قطعی شده است و امیر صدیقی که یک فصل در تیم نیروی زمینی بازی کرد نیز به مهرام بازگشته است.

صمدزاده در مورد صدیقی توضیح می دهد: صدیقی پیش از این با مهرام قرارداد داشت اما به خاطر خدمت سربازی یک فصل به نیروی زمینی رفت. طبق قانون بازیکنانی که به خاطر خدمت سربازی به تیم های نظامی می پیوندند بعد از اتمام خدمت خود باید به تیمی بازگردند که با آن قرارداد داشته اند.

گفتنی است وضعیت سعید داورپناه و اوشین ساهاکیان هم به زودی مشخص می شود و تمرینات رسمی تیم هم از عصر فردا 28 مهر آغاز می شود.

صمدزاده: زمان را از دست دادیم

سرپرست مهرام در مورد فرصت کم باقی مانده تا شروع لیگ می گوید: زمان را تا به حال از دست داده ایم و به من هم از شب قبل حکم داده شد. در حال حاضر باید به صورت فشرده تیم را جمع کنیم و در زمان مسابقات فرصت از دست رفته را جبران کنیم.

وی در مورد از دست دادن صمد نیکخواه بهرامی برای فصل جدید تاکید کرد: متاسفانه شرایطی به وجود آمد که صمد تصمیم به رفتن گرفت. برای او آرزوی موفقیت داریم. ما با صمد روزهای خوبی داشتیم و حالا هم از رفتنش ناراحتیم. بازیکنی که 9 سال در یک باشگاه بوده، نباید به این شکل جدا می شد اما امیدوارم در سال های بعد بار دیگر با او همکاری کنیم.


موضوعات مرتبط: سوپر لیگ کشور

تاريخ : دوشنبه 28 مهر1393 | | نویسنده : araz |
آرازبسکت-طرفداری -  طرفداری قصد دارد همزمان با آغاز لیگ حرفه ای بسکتبال آمریکا موسوم به NBA، پوشش این رخداد عظیم ورزشی را در برنامه قرار دهد. از این رو بر آن شدیم که نگاهی کلی به نحوه برگزاری این رقابت ها داشته باشیم.

اتحادیه  ملی بسکتبال، NBA، لیگ حرفه ای بسکتبال ایالات متحده آمریکا است که معتبرترین لیگ بسکتبال جهان به شمار می آید. این لیگ دارای 30 تیم است که 29 تیم از ایالات متحده و یک تیم از کانادا، ظرفیت های موجود را پر کرده اند.

در لیگ های حرفه ای کشور آمریکا، تیم ها در دو کنفرانس شرق و غرب و 6 قسمت(division)، دسته بندی می شوند. نحوه  دسته بندی تیم ها در NBA در جدول زیر آمده است:

کنفرانس شرق
آتلانتیک(اقیانوس اطلس)  مرکزی  جنوب شرق
بوستون سلتیکس(Boston Celtics)  شیکاگو بولز(Chicago Bulls)  آتلانتا هاوکس(Atlanta Hawks)
بروکلین نتس(Brooklyn Nets)  کلیولند کاوالیرز(Cleveland Cavaliers)    شارلوت هورنتس(Charlotte Hornets)
نیویورک نیکس(New York Knicks)  دترویت پیستونز(Detroit Pistons)  میامی هیت(Miami Heat)
فیلادلفیا سونتی سیکزرز(Phila 76ers)  ایندیانا پیسرز(Indiana Pacers)   اورلاندو مجیک(Orlando Magic)
تورانتو رپترز(Toranto Raptors)   میلواکی باکس(Milwakee Bucks)  واشینگتون ویزاردز(Washington Wizards)
کنفرانس غرب
شمال غرب   پسیفیک(اقیانوس آرام)  جنوب غرب
دنور ناگتس(Denver Nuggets)  گلدن استیت واریرز(Golden State Warriors)  دالاس موریکس(Dallas Mavericks)
مینسوتا تیمبرولوز(Minnesota Timberwolves)    لس آنجلس کلیپرز(Los Angeles Clippers)  هیوستون راکتس(Houston Rockets)
اوکلاهاماسیتی تاندر(Oklahoma City Thunder)  لس آنجلس لیکرز(Los Angeles Lakers)  ممفیس گریزلیز(Memphis Grizzlies)
پورتلند تریل بلیزرز(Portland Trail Blazers)   فینیکس سانز(Phoenix Suns)  نیواورلانز پلیکانز(New Orleans Pelicans)
یوتا جَز(Utah jazz)  ساکرامنتو کینگز(Sacramento Kings)   سن آنتونیو اسپرز(San Antinio Spurs)

نحوه  بازی تیم ها

هر تیم در NBA ، هشت بازی پیش فصل (Preseason) و 82 بازی فصل اصلی(Regular Season) انجام می دهد. به این صورت که هر تیم، 4  بازی با هر تیم  division خود، 4 بازی با 6 تیم division های دیگر کنفرانس خود و 3 بازی با 4 تیم دیگر کنفرانس خود انجام می دهد (52 بازی) و با هر تیم کنفرانس دیگر نیز دو بازی انجام می دهد که مجموعاً 82 بازی می شود.بعد از فصل اصلی و برای تعیین قهرمان فصل، بازی های پلی آف برگزار می شود. به این صورت که 8 تیم برتر هر کنفرانس به پلی آف می روند و به صورت معکوس(مثلاً تیم اول کنفرانس با تیم هشتم ، تیم دوم با هفتم و ...) با یکدیگر روبرو می شوند و در نهایت قهرمان های هر کنفرانس در بازی های فینال با هم رقابت می کنند. هر سری در بازی های پلی آف به صورت بهترین از 7 برگزار می شود.

نحوه  جذب بازیکن

تیم ها در NBA عمدتاً از طریق draft بازیکن جذب می کنند. هر تیم می تواند 2 بازیکن را در draft به خدمت بگیرد. یکی در راند اول ودیگری در راند دوم. بازیکنان draft شده اکثراً از دانشگاه های آمریکا هستند ولی هر بازیکن بالای 22 سال به طور اتوماتیک مجوز draft شدن توسط تیم های NBA را پیدا می کند. بازیکنانی که سال اول خود را در NBA می گذرانند، دارای سقف قرارداد های بسیار پایینی نسبت به قرارداد بقیه ی بازیکنان هستند.

نحوه  نقل و انتقال بازیکنان

در NBA بازیکنانی که با تیمی قرارداد دارند می توانند از طریق trade با بازیکن یا بازیکنان تیم های دیگر جابجا شوند. به این ترتیب که مجموع قرارداد های بازیکنان جابجا شده باید تا اندازه ی مشخصی نزدیک باشد. تیم ها می توانند بازیکنان را با انتخاب های تیم های دیگر در draft سال بعد نیز معاوضه کنند.در trade، منفعت تیم بسیار بیش از منافع بازیکنان مورد توجه است. NBA سقف 5 ساله برای قرارداد ها تعیین کرده، به این معنی که هیچ بازیکنی نمی تواند قرار دادی با بیش از 5 سال با تیمش امضا کند.

آخر هفته ی ستارگان!(All-star Weekend)

در اواسط فصل اصلی، NBA شاهد Allstar Weekend در طی سه روز است که جنبه ی نمایشی و تفریحی دارد. البته بازی اصلی Allstar از جنبه ی تاریخی نیز برخوردار است. اولین رویداد Allstar Weekend، بازی افراد مشهور (Celebrity game) است که در آن بازیگران هالیوود، خوانندگان مشهور، ورزشکاران مشهور و حتی  بازیکنان سابق NBA حضور دارند. رویداد دوم که در روز دوم است، بازی دو تیم SHAQ و CHUCK است. که بازیکنان شرکت کننده در آن توسط Sahquill O'neal و Charles Barkley از بین بازیکنان سال اولی و دومی NBA انتخاب می شوند. رویداد سوم، مسابقه ی "ستارگان شوت زنی" (shooting stars) است که در آن چند تیم شامل بازیکنان سابق و حاضر NBA از نقاط مختلف زمین اقدام به شوت زنی می کنند. در این رویداد و رویداد اول بانوان نیز شرکت دارند. از رویداد چهارم به بعد رقابت شدید تر می شود. این رویداد مسابقه ی مهارت های فردی(Skills Challenge) است که در آن بازیکنان گارد توانایی های خود را مانند پاس، دریبلینگ، شوت و لی آپ به رقابت می گذارند. رویداد بعدی مسابقه  شوت 3 امتیازی(three-ponit contest) است و رویداد بعدی آن که یکی از پرطرفدارترین رویداد های Allstar Weekend است، مسابقه ی دانک(Dunk contest) است. و در آخر و در روز سوم ، ستارگان شرق و غرب NBA در بازی Allstar به مصاف هم می روند. بازیکنان اصلی هر دو تیم در این مسابقه با رای مردم انتخاب می شوند.


موضوعات مرتبط: NBA

تاريخ : دوشنبه 28 مهر1393 | | نویسنده : araz |
نویسنده: جلیل یعقوب زاده-مربی بسکتبال-در ادامه برگزاری کلینیک مربیگری توسط مدرس بین المللی بسکتبال (ترونیک) در تالار بسکتبال آزادی روز جمعه و شنبه تعلق گرفته بود به مربیان پایه بسکتبال تا ایشان نیز از حضور مدرس بین المللی بهره مند گردیده و بتوانند به آموخته های خود بیافزایند، که این در نوع خود جای تحسین و تشکر را از فدراسیون بسکتبال در بر خواهد داشت چرا که فدراسیون بسکتبال با انجام این کار نشان داد ند به فکر مربیان پایه بسکتبال نیز هستند اگرچه تعداد مربیان شرکت کننده در کلینیک مذکور میتوانست بیش از این نیز باشد اما حتی با همین تعداد محدود نیز جای تشکر را باز خواهد گذاشت .

در خصوص مربیانی که از سایر استانها در کلینیک مذکور شرکت نمودند اطلاعی در دست نیست و اینکه از هر استان چند نفر بوده اند و یا اینکه لیست اسامی شرکت کنندگان در کلینیک مذکور در هیچ یک از بولتن های خبری منتشر نشد ،اما در خصوص مربیان تهرانی که در کلینیک مذکور از طرف استان تهران شرکت داشتند باید گفت بهتر بود مسئولین امر بجای نام نهادن مربیان استان تهران میگفتند کلینیک مربیان پایه برای نزدیکان رییس کمیته مربیان استان تهران نه مربیان استان تهران چرا که عملا آنها که ارتباط بهتری با رییس کمیته مربیان استان تهران داشتند توانستند در کلینیک مذکور شرکت نمایند بطور مثال آقایان آشور گلمحمدی ،کاظم محنایی،مجید صالحی،البرز آبکناری ،بهزاد امامی،مهدی حیدری  بعنوان مربیان پایه در این کلینیک معرفی شده و شرکت نمودند این قبیل گزینش ها نه تنها از لحاظ روحی و روانی در راستای کاهش انگیزه مربیان فعال استان تهران تاثیر گذار خواهد بود بلکه عملا نوعی خیانت در امانت نیز محسوب میشود ،حال با چه انگیزه ای این قبیل رفتار ها توجیه پذیر خواهد بود مشخص نمیباشد.
البته پیش از این نیز این موضوع در کمیته مربیان فدراسیون بسکتبال بیشتر خود نمایی میکرد و آنها که تردد فیزیکی بیشتری در فدراسیون بسکتبال داشتند بیشتر به چشم می آمدند و عملا به عنوان مربی فعال تلقی میشدند.پیش از این اینگونه گلایه ها به کمیته مربیان فدراسیون بسکتبال میشد و اینک این موضوع به کمیته مربیان استان تهران نیز سرایت نموده و به قول معروف (گل بود به سبزه نیز آراسته شد).
امید است مسئولین امر در انتخابات آتی فرای ازارتباطات و تعلقات دوستانه با درایت و دقت بیشتری در راستای افزایش انگیزه فعالیت عمل نمایند.

موضوعات مرتبط: مربیان ، تحلیلی ، اخبارهیثت های بسکتبال

تاريخ : دوشنبه 28 مهر1393 | | نویسنده : araz |
آرازبسکت-به گزارش افکارنیوز، در ادامه رقابت‌های روز دوم بازی‌های پاراآسیایی تیم ملی بسکتبال با ویلچر کشورمان امروز (دوشنبه) در چهارمین دیدار خود مقابل هنگ کنگ با نتیجه ۹۸ بر ۳۷ به برتری دست یافت.
پیروزی بسکتبالیست‌های ایران برابر هنگ‌کنگ
با این پیروزی تیم کشورمان به عنوان صدرنشین راهی مرحله بعد شد. ایران در مرحله حذفی ساعت ۱۰ صبح فردا (سه‌شنبه) به وقت محلی با ژاپن دیدار خواهد کرد.


موضوعات مرتبط: جانبازان ومعلولین

تاريخ : دوشنبه 28 مهر1393 | | نویسنده : araz |
آرازبسکت-سرمربی تیم بسکتبال پتروشیمی با اشاره به جذب صمد نیکخواه بهرامی گفت: درِ باشگاه پتروشیمی به روی تمام بازیکنان باز است.

مهران حاتمی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره وضعیت تیم بسکتبال پتروشیمی اظهار کرد: تمرین‌های پتروشیمی با قدرت ادامه دارد و بازیکنان با تمام توان تلاش می‌کنند تا بتوانند از ابتدای لیگ با قدرت وارد میدان شده و بسکتبالی زیبا به نمایش بگذارند. تمرین‌های منظمی داریم و از آن به بعد هم لطف خدا است که بتوانیم با تمام توان کارمان در لیگ را ادامه بدهیم.

سرمربی تیم بسکتبال پتروشیمی در پاسخ به این سوا لکه هدف کسب 4 جام است، بیان کرد: پتروشیمی امروز تنها به فکر جام ملی است. با تمام توان برای این جام آماده می‌شویم و اجازه بدهید گام به گام پیش برویم و از آینده دور حرف نزنیم.

او در پاسخ به این سوال که جذب صمد نیکخواه بهرامی چقدر به سود بسکتبال خوزستان و پتروشیمی است تصریح کرد: صمد بازیکن بزرگی است. خوشحال هستم که قبول کرد تا در ترکیب تیم ما باشد و مطمئنا با توانایی‌هایی که دارد می‌تواند به بسکتبال این منطقه و تیم پتروشیمی کمک زیادی انجام دهد.

حاتمی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا حضور صمد کار پتروشیمی برای جذب حدادی را راحت می‌کند، بیان کرد: در باشگاه پتروشیمی به روی تمام بازیکنان باز است و هر بازیکنی تمایل داشته باشد و مورد نظر ما هم باشد با او مذاکره می‌کنیم تا در کنار ما کار کند. به هر حال ما هنوز با بازیکنی جز صمد قرارداد نبسته‌ایم.

او با اشاره به دلیل دیر بسته شدن قراردادهای پتروشیمی گفت: به تیم‌های دیگر نگاه کردیم و دیدیم تیمی قرارداد امضا نکرده است. گفتیم شاید رمز و رازی دارد (با خنده). ما هم قراردادهایمان را هنوز ثبت نکرده‌ایم. به هر حال کارمان را با بازیکنانی که داشتیم ادامه می‌دهیم و بازیکنان دیگری که قرار است به ما اضافه شوند خیلی زود وارد تمرین خواهند شد.

حاتمی در پاسخ به این سوال که چرا هنوز با آفاق وارد مذاکره نشدید، گفت: ما با حامد آفاق صحبت کرده‌ایم. همین 2 یا 3 روز پیش بود که با او صحبت کردیم. هنوز وضعیت 2 سهمیه ملی دیگر ما مشخص نیست.

او در پاسخ به این سوال که آیا آفاق یکی از آن سهمیه‌ها خواهد بود بیان کرد: بله همین طور است و مذاکره ادامه دارد.

سرمربی تیم بسکتبال پتروشیمی در پاسخ به این سوال که آیا از تیم ملی جوانان هم بازیکنی دارید گفت: هر ساله ما بازیکنان جوان خوبی داشتیم که حتی ملی‌پوش نبودند. در این فصل هم چند بازیکن جوان خواهیم داشت که در طول فصل از آن‌ها رونمایی خواهیم کرد. به هر حال باشگاه پتروشیمی نگاه ویژه‌ای بر روی بازیکنان جوان دارد.

حاتمی درباره نحوه برگزاری لیگ بیان کرد: این که بازیکن خارجی نیاوریم و با برگزاری لیگ ملی فرصت به بازیکنان جوان بدهیم خیلی خوب است. آن‌ها مطمئنا با بازی بیشتر رشد می‌کنند اما از یک طرف باید نگاه کنیم این بازیکنان برابر چه افرادی به میدان می‌روند و رشدشان چقدر خواهد بود. ما نباید سطح بسکتبال خودمان را پایین بیاوریم. به هر حال من نظرم را در آن جلسه گفتم و حالا هم تابع تصمیم‌های جمع هستیم.

او در پایان به بازیکن‌های خارجی اشاره کرد و گفت: در زمان لیگ حرفه‌ای ایران هیچ تیمی نمی‌تواند بازیکن خارجی خوب و باکیفیت جذب کند چون همه آن‌ها در لیگ‌های دگیر مشغول هستند. این موضوع بر کیفیت لیگ ما تاثیرگذار خواهد بود.


موضوعات مرتبط: سوپر لیگ کشور

تاريخ : دوشنبه 28 مهر1393 | | نویسنده : araz |
آرازبسکت-تهران - ایرنا - مسابقات بسکتبال حرفه ای آمریکا ان.بی .ای بامداد امروز (دوشنبه) با پنج دیدار پیگری شد و هیوستون در کنفرانس غرب صدرنشین شد.

 

به گزارش ایرنا از منابع خبری، در حال حاضر تورنتو در کنفرانس شرق با پنج پیروزی و یک شکست صدرنشین است و هیوستون راکتز در کنفرانس غرب با چهار پیروزی و یک شکست در صدر جدول قرار دارد.

نتایج کامل دیدارهای بامداد امروز مسابقات بسکتبال حرفه ای آمریکا به شرح زیر است:

بوستون سلتیکز 95 - بروکلین نتز 90

مینسوتا تیمبرولوز 112 - اوکلاهاماسیتی 94

شارلوت هورنتز 96 - شیکاگو بولز 101

گلدن استیت 83 - هیوستون راکتز 90

یوتاجز 91 - لس آنجلس لیکرز 98

این رقابت ها امشب (دوشنبه شب) با هفت بازی پیگیری خواهد شد.


موضوعات مرتبط: NBA

تاريخ : دوشنبه 28 مهر1393 | | نویسنده : araz |

آرازبسکت-جلسه مسئولان تیم بسکتبال مهرام برگزار شد و قرار است از امروز کار رسمی این تیم برای حضور در لیگ برتر آغاز شود.به گزارش خبرگزاری فارس، جلسه مسئولان باشگاه مهرام با حضور امیر محمد گنجی، مدیرعامل این باشگاه برای تصمیم گیری در مورد فصل جدید لیگ برتر بسکتبال روز گذشته برگزار شد و قرار است این تیم از امروز کار رسمی خود را آغاز کند.

خبرگزاری فارس: آغاز کار مهرام برای فصل جدید از امروز/ به بازیکنان دارای قرارداد رضایت‌نامه داده نمی‌شود

حمیدرضا صمدزاده، سرپرست این تیم هم که صحبت‌هایی مبنی بر عدم حضور وی در تیم بزرگسالان مطرح بود، در این فصل هم کارهای اجرایی برعهده وی خواهد بود.

وی در گفت‌وگو با فارس در خصوص جلسه روز گذشته عنوان کرد: در این جلسه در مورد مسائل مختلف از جمله تسویه حساب بازیکنان، نحوه بستن قراردادها و جذب بازیکنان و سرمربی صحبت‌هایی انجام شد و قرار است از امروز کار رسمی خود را برای این فصل آغاز کنیم.

وی ادامه داد: طبق تصمیم اتخاذ شده به هر بازیکنی که قرارداد دارد، رضایت‌نامه صادر نخواهد شد و سعی می‌شود سایر بازیکنان فصل گذشته نیز حفظ شوند.

سرپرست مهرام با اشاره به اینکه از امروز کار یارگیری را به صورت رسمی آغاز می‌کنیم، عنوان کرد: هاشمی به عنوان سرمربی تیم بازیکنانی را که مدنظر دارد را به ما اعلام می‌کند و در صورت توان تمام بازیکنان مورد نظر جذب می‌شوند. زمان زیادی را از دست داده‌ایم و باید تمرینات تیم هم ظرف یکی دو روز آینده آغاز شود.

لیگ برتر بسکتبال از پنجم آبان ماه آغاز می‌شود. مهرام فصل گذشته عنوان نایب قهرمانی لیگ برتر را از آن خود کرد.


موضوعات مرتبط: سوپر لیگ کشور

تاريخ : دوشنبه 28 مهر1393 | | نویسنده : araz |

آرازبسکت-سرمربی تیم بسکتبال بانوان گاز تهران گفت: اصراری برای جذب بازیکن خارجی ندارم و می‌خواهیم با همین بازیکنان ایرانی در لیگ شرکت کنیم.فرانک طیاری در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، درباره 3 بازی برگزار شده تیمش در هفته اول سوپرلیگ گفت: امسال تیم‌ها خیلی خوب شده‌اند و همه به دنبال جذب بازیکن خارجی هستند. شهرداری بندرعباس یک بازیکن صربستانی جذب کرده و شنیده‌ام چند تیم دیگر هم به دنبال جذب بازیکن هستند. بالاخره ما نفهمیدیم بازیکن خارجی خوب است یا بد؟

وی در پاسخ به این سوال که شما تمایلی برای جذب بازیکن ندارید، اظهار داشت: اول شویم یا آخر می‌خواهیم با بازیکنان خودمان در مسابقات شرکت کنیم.

طیاری در پاسخ به این سوال که باشگاه اجازه نمی‌دهد یا خودتان تمایلی برای جذب بازیکن ندارید، عنوان کرد: باشگاه نمی‌خواهد من هم اصراری ندارم. ما دو بازیکن از قزوین و کرمانشاه گرفته‌ایم. بازیکنان خوبی هستند و در واقع فکر می‌کنم حالا بازیکنان نیمکت و زمین یکی هستند. نیمکت‌مان را تقویت کرده‌ایم و ممکن است بازیکنان خوب‌مان هم روی نیمکت بنشینند.

سرمربی تیم بسکتبال بانوان گاز تهران درباره اینکه فدراسیون جهانی بسکتبال اجازه داده به مدت 2 سال بانوان با پوشش اسلامی بازی کنند، اظهار داشت: بهترین خبری بوده که امسال شنیدیم. این اتفاق با همت کشور هند و مصر رخ داد. ما 3-2 دوره نیاز داریم تا به تجربیات‌مان اضافه شود. چند بازی داشته باشیم روی روال می‌افتیم.


موضوعات مرتبط: بانوان

تاريخ : دوشنبه 28 مهر1393 | | نویسنده : araz |
آرازبسکت-مهران حاتمی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بندرامام خمینی(ره)، اظهارکرد: در حالی که تعدادی از بازیکنان تیم حضور نداشتند و در تیم ملی بازی می‌کردند اما حدود 2 ماه است که تمریانت تیم را به طور رسمی شروع کرده ایم.

وی افزود: خوشبختانه همه اعضای تیم از آمادگی خوبی برخور دارند و تا شروع لیگ جدید وقت داریم برای بهتر شدن چرا که تمرینات خوبی را پشت سر گذاشته ایم و همچنان تا شروع لیگ به کار خود ادامه خواهیم داد.

سرمربی تیم مدافع عنوان قهرمانی سوپرلیگ بسکتبال با اشاره به برگزاری اردوهای آمادگی این تیم گفت: در حال حاضر در مرحله چهارم اردو به سر می‌بریم.

سرمربی تیم بسکتبال پتروشیمی بیان کرد: باشگاه پتروشیمی بندر امام یک باشگاه با ثبات و مستقل است و از نظر من تمامی بازیکنان این تیم از بهترین‌ها هستند و همگی با شایستگی جزء ستاره‌های بسکتبال هستند.

وی افزود: امسال با توجه به برنامه ریزی فدراسیون بسکتبال کشور در مرحله اول رقابت‌ها بازیکنان خارجی نمی‌توانند در لیگ ملی حضور داشته باشند، بنابراین بیشترین تمرکز و سرمایه گذاری را روی بازیکنان داخلی انجام داده ایم.

مهران حاتمی پتروشیمی بندرامام

وی در جواب به پرسش خبرنگار تسنیم درباره جمع آوری ستارگان لیگ بسکتبال کشور در تیم پتروشیمی بندرامام خاطرنشان کرد: بازیکنی که روزی 6 ساعت تمرین کند و هدفی مشخص با برنامه ریزی دقیق داشته باشد بدون شک ستاره تلقی خواهد شد و مردم بندرامام شایسته بهترین ها هستند.

حاتمی تصریح کرد: امسال هم به یاری خدا و کادر فنی کارآمد و توانمند با دقت نظر و برنامه ریزی‌های هوشیارانه و همچنین هواداران پر شو و با غیرت بندرامامی جز قهرمانی به هیچ چیز دیگری نمی‌توانیم فکر کنیم.


موضوعات مرتبط: سوپر لیگ کشور

تاريخ : دوشنبه 28 مهر1393 | | نویسنده : araz |

آرازبسکت-هادی دهقان که پس از مصدومیت در فصل گذشته و انجام عمل جراحی از ناحیه مینیسک پای راست، امروز پس از برگزاری تمرین تیم در سالن امام خمینی(ره) مجموعه ورزشی آزادی گرگان در گفت‎وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در گرگان اظهار داشت: در حال حاضر خوشبختانه مشکل خاصی ندارم ولی آمادگی صد در صد هم ندارم چون مجبور بودم پس از عمل جراحی 3 هفته را استراحت کامل داشته باشم.

خبرگزاری فارس: پارسال در گرگان غریبه بودیم/ پرتلاش ظاهر می‎شویم تا مردم راضی باشند

وی ادامه داد: خوشبختانه پزشک معالجم هم خیلی از عمل جراحی راضی بوده و اعلام کرد که 2 هفته پس از عمل جراحی می‎توانم تمریناتم را شروع کنم ولی یک ماه اول باید مراقبت بیشتری داشته باشم.

کاپیتان تیم بسکتبال شهرداری گرگان در خصوص زمان آمادگی صد درصدش برای کمک به تیم خاطرنشان کرد: باید ببینم چه زمانی به آمادگی لازم می‎رسم که به تیمم کمک کنم و اگر احساس کنم نمی‎توانم به تیم کمک کنم از آقای کبیر می‎خواهم که از من استفاده نکند اما سعی می‎کنم خودم را از ابتدای فصل به تیم برسانم.

دهقان در خصوص دیر شروع شدن تمرینات تیم همانند فصل گذشته تاکید کرد: ورزشکاران حرفه‎ای در زمانی که مسابقات برگزار نمی‎شود تمرین می‎کنند تا آماده بمانند و اکثر بازیکنانی که به تیم اضافه شده‎اند فکر می‎کنم 70 درصد آمادگی را داشته باشند اما به طور حتم برای هماهنگی بیشتر نیاز به تمرین بیشتر است.

وی اضافه کرد: باقی تیم‎هایی که در سوپرلیگ بسکتبال کشور حضور دارند با توجه به بازی‎های تیم ملی بسکتبال وضعیت بهتری از ما ندارند و تقریبا فکر می‎کنم در آغاز سوپرلیگ هیچ تیمی آمادگی 100 درصدی ندارند.

پرتلاش ظاهر می‎شویم تا مردم راضی باشند

کاپیتان تیم بسکتبال شهرداری گرگان در خصوص پیش‎بینی‎اش برای پایان فصل تصریح کرد: من خیلی امیدوارم که نیمه بالای جدول برای تیم ما باشد و اگر بازیکنانی که در حال حاضر با تیم تمرین می‎کنند و بازیکنان بهتری حتی به تیم اضافه شوند بسیار امیدوارم نتایج خیلی خوبی را کسب کنیم.

دهقان بیان کرد: امیدوارم تیم آنقدر پرتلاش ظاهر شود که توقع مردم برآورده شود اما همیشه در بسکتبال باید از لحظه‎ها استفاده کردو باخت‎های تیم در دقایق آخر باعث شد که انتقادها بر تیم زیاد شود و بر تمام روند بازی‎ها و ذهن بازیکنان تاثیر بگذارد و این بزرگترین مشکل سال گذشته ما بود و بازیکنان حتی در گرگان نمی‎توانستند خوب بازی کنند و خود را در شهر خودشان غریبه حس می‎کردند.

وی متذکر شد: با توجه به اینکه یک تیم دیگر از گرگان در سوپرلیگ حاضر شده امیدوارم هر دو تیم بتوانند پرتوان ظاهر شوند و هواداران راضی باشند و این قول را می‎توانم به هواداران بدهم که سعی خواهیم کرد شرایطی را در بازی فراهم کنیم که راضی از سالن خارج شوند.

دهقان در پایان در خصوص نخستین بازی تیم بسکتبال شهرداری گرگان با تیم نفت آبادان ابراز داشت: تا جایی که به یاد دارم هیچ‌وقت در گرگان به تیم نفت آبادان نباختیم و شنیدم که برای امسال بازیکنان خوبی را جذب کرده اما اینجا گرگان است و با تمام شهرهای دیگر موضوع بسکتبال آن متفاوت است.


موضوعات مرتبط: سوپر لیگ کشور

تاريخ : دوشنبه 28 مهر1393 | | نویسنده : araz |

آرازبسکت-سرمربی تیم بسکتبال شهرداری گرگان گفت: حق‎الزحمه نمی‎گیرم چون قلبم برای بسکتبال می‎تپد.

خبرگزاری فارس: حق‎الزحمه نمی‎گیرم چون قلبم برای بسکتبال می‎تپد

اسدالله کبیر امروز در گفت‎وگو با خبرنگار فارس در گرگان اظهار داشت: ما مشغول آماده‎سازی تیم هستیم و هر روز تمرینات ما ادامه خواهد داشت.

وی ادامه داد: ساسون آبرامیان، هادی دهقان، کامیار صادق‎زاده، روهام کبیر، آرمین صادقی، نوید فرهانی، هومن رضایی، پویا تاجیک بازیکنانی هستند که به صورت 100 درصد در این فصل تیم را همراهی خواهند کرد.

کبیر تأکید کرد: چون با بازیکنانی که جدید با تیم تمرین می‎کنند قراردادی بسته نشده نمی‎توانم نامی از آنها بیاورم اما با کاوه نورافزا و پویا تاجیک مذاکرات شفاهی که انجام دادیم تمام شده و قول‎های همکاری داده شده اما هنوز قرارداد فدراسیونی با این بازیکنان امضاء نکرده‎ایم.

سرمربی تیم بسکتبال شهرداری گرگان خاطرنشان کرد: تا سه‎شنبه قراردادها بسته خواهد شد و «یونس لاله‎زاده» هم ابراز تمایل کرده که امسال در تیم بسکتبال شهرداری گرگان بازی کند و ما هم استقبال کردیم و قرار است تا آخر هفته اگر شرایط فراهم شود به تیم اضافه شود.

کبیر بیان کرد: در نهایت اگر بتوانیم در پست دو و سه بازیکن جذب خواهیم کرد تا شرایط مطلوب‎تری را در لیگ داشته باشیم.

وی اضافه کرد: ما باید تا روز چهارشنبه تیم را ببندیم و بتوانیم برنامه‎ریزی بهتری را داشته باشیم.

فدراسیون بسکتبال برای آغاز مسابقات عجله کرد

سرمربی تیم بسکتبال شهرداری گرگان تصریح کرد: به نظر من یک مقدار برای برگزاری مسابقات فدراسیون عجله کرد و این مطلب با توجه به این موضوع است که جلسه هماهنگی در فدراسیون بسکبتال بسیار دیر برگزار شد.

کبیر تاکید کرد: قرار بود بازی‎ها از 19 آبان‎ماه آغاز شود اما به هر ترتیب تاریخ آغاز لیگ 5 آبان اعلام شد و به نظر من تیم‎ها امسال با ناهماهنگی وارد مسابقات می‎شوند.

وی متذکر شد: فدراسیون دو هفته بازی را پیش‎بینی کرده که در تاریخ پنجم و هشتم آبان ماه انجام می‎شود و هفته سوم با تعطیلی چند روزه در تاریخ 19 آبان‎ماه آغاز می‎شود و چقدر خوب بود اگر این دو بازی هم بعد از نوزدهم برگزار می‎شد اما مجبوریم در کوران مسابقات تیم را آماده کنیم و به شرایط مطلوب برسانیم.

حق‎الزحمه نمی‎گیرم چون قلبم برای بسکتبال می‎تپد

سرمربی تیم بسکتبال شهرداری گرگان در خصوص وضعیت هادی دهقان و همکاری‎اش با تیم اظهار داشت: هادی دهقان در حال حاضر که در تیم حضور دارد و در حال تمرین هم هست اما باید ببینیم که شرایط مصدومیتش چگونه خواهد شد.

کبیر اضافه کرد: اگر شرایطش خوب بشود و بتواند بازی کند خیلی می‎تواند به ما کمک کند چون هم تجربه کافی را دارد و هم بازیکن بومی است و در حال حاضر هم در حال تلاش است و می‎توانیم از تجربیاتش در لحظه‎های حساس استفاده کنیم.

وی بیان کرد: ما برای پایان مسابقات حداقل ششمی را برای تیم در نظر گرفته‎ایم و قرار شده که قرارداد بازیکنان پلکانی بسته شود که اگر از حداقل نتیجه، به مقام بهتری رسیدیم 20 درصد پاداش بدهیم و اگر تیم به فینال بیاید 30 درصد پاداش در نظر می‎گیریم و در صورت کسب نتیجه بدتر به همین میزان جریمه را در قرارداد در نظر بگیریم.

کبیر بیان کرد: می‎خواهیم انگیزه‎ای را ایجاد کنیم که بازیکن بر این تصور نباشد که قرارداد بسته شده و دیگر خیالش راحت باشد و از طرف دیگر بازیکنانی را در نظر می‎گیریم که اگر تلاش مضاعفی را در تیم داشتند پاداش‎های انفرادی را در نظر خواهیم گرفت.

سرمربی تیم بسکتبال شهرداری گرگان در خصوص تأکیدش در خصوص عدم دریافت دستمزد و عقد قرارداد مالی با شهرداری گرگان به دلیل ممنوعیت‎های قانونی در این فصل برای سرمربی‎گری در تیم بسکتبال شهرداری گرگان و اینکه گفته می‎شود وی دستمزدش را از اسپانسرهای تیم خواهد گرفت، تصریح کرد: این شعار دوستان است و ما چنین نظری نداریم و در وهله اول تلاش می‎کنیم با کمک اسپانسرها مبالغ دستمزد بازیکنان را پرداخت کنیم.

کبیر متذکر شد: من چشم‎داشتی هم به بسکتبال نداشتم اما برای اینکه ثابت کنم دلم برای بسکتبال گرگان می‎تپد امسال هیچ حق‎الزحمه‎ای را دریافت نخواهم کرد و مشکلی هم در این خصوص ندارم.

وی اضافه کرد: من با عشق و علاقه و بیشتر از پارسال برای تیم تلاش می‎کنم تا بهترین نتیجه را بگیرم.

سرمربی تیم بسکتبال شهرداری گرگان در پایان در خصوص تغییر در وضعیت مدیریتی تیم بسکتبال شهرداری گرگان، عنوان داشت: به طور قطع این تقسیم مسئولیت باعث می‎شود که من هم آرامش بیشتری داشته باشم و قرار شد که قرارداد بازیکنان هم طی جلسات مختلف مسئولان مدیریتی تیم به توافق برسند و امضاء کنند و امیدوارم امسال تیم با آرامش بهتر نتایج بهتری را کسب کند.


موضوعات مرتبط: سوپر لیگ کشور

تاريخ : دوشنبه 28 مهر1393 | | نویسنده : araz |

آرازبسکت-جابر روزبهانی با عقد قرادادی به تیم بسکتبال نفت آبادان پیوست.به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، جابر روزبهانی که فصل گذشته در تیم بسکتبال فولاد ماهان به میدان می‌رفت، در این فصل با عقد قراردادی به تیم بسکتبال نفت آبادان پیوست.

خبرگزاری فارس: بلندقدترین بسکتبالیست ایران نفتی شد

روزبهانی با 2 متر و 23 سانتی متر قد، بلند قدترین بسکتبالیست ایران محسوب می‌شود.

شنیده می‌شود این باشگاه با اصغر کاردوست، بازیکن تیم ملی هم به توافق رسیده است.


موضوعات مرتبط: سوپر لیگ کشور

تاريخ : یکشنبه 27 مهر1393 | | نویسنده : araz |
تاريخ : یکشنبه 27 مهر1393 | | نویسنده : araz |
آرازبسکت-آبادان - ایرنا - سرپرست تیم بسکتبال پالایش نفت آبادان گفت: 'اصغر کاردوست' ملی پوش بسکتبال ایران با قراردادی یک ساله به عضویت تیم پالایش نفت آبادان درآمد.

 

'محسن داوری' روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: کاردوست از بازیکنان بزرگ و با تجربه بسکتبال ایران است که در رقابت های جام جهانی و بازی های آسیایی اینچوان برای تیم ملی به میدان رفت.

وی با اشاره به اینکه کاردوست فصل گذشته در لیگ کویت بازی می کرد، اظهار کرد: با توجه به نیاز کادر فنی به یک بازیکن با تجربه در خط دفاعی، این بازیکن لژیونر جذب تیم شد.

سرپرست تیم بسکتبال پالایش نفت آبادان افزود: به طور حتم حضور کاردوست باعث بالا رفتن کیفیت فنی تیم ما می شود اما همچنان به بازیکنان باتجربه بیشتری نیاز داریم.

وی از جذب دو بازیکن دیگر در هفته آینده خبر داد و گفت: مذاکرات خوبی با دو بازیکن لیگ برتری فصل گذشته داشتیم و هفته آینده با آنها قرارداد می بندیم.

تیم بسکتبال پالایش نفت آبادان پنجم آبان در هفته نخست رقابت های لیگ برتر بسکتبال باشگاه های ایران میزبان تیم بهشت هیرگان است.


موضوعات مرتبط: سوپر لیگ کشور

تاريخ : یکشنبه 27 مهر1393 | | نویسنده : araz |
آرازبسکت-سرمربی تیم بسکتبال هفت الماس قزوین نحوه برگزاری لیگ برتر را مناسب توصیف کرد.

محمدرضا اسلامی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره وضعیت تیم هفت الماس قزوین در آستانه لیگ برتر بسکتبال اظهار کرد: هدف ما همانند قبل پرورش بازیکنان جوان و فرصت دادن به مهره‌هایی است که سال آینده جام جهانی زیر 19 سال را پیش رو دارند. در آخرین مرحله نیز چند بازیکن دیگر چون صمد سرودی را جذب کردیم. با این تفکر سعی کردیم تا مهره‌ها را در کنار هم داشته باشیم که رشد کنند.

سرمربی تیم بسکتبال هفت الماس قزوین افزود: تیم ما روند همیشگی خودش را طی می‌کند و تقریبا 90 درصد ترکیب فصل قبل حفظ شده است. بازیکنان بدنسازی هم انجام داده‌اند و شرایط خوبی داریم. ما قبل از اکثر تیم‌ها کارمان را آغاز کرده‌ایم و مطمئنا شرایط بسیار بهتری نسبت به برخی تیم‌ها داریم که کارشان را دیر شروع کرده‌اند و امیدوارم بازیکنان فصل را به خوبی آغاز کنند و با قدرت وارد رقابت‌ها شوند.

او با اشاره به وضعیت بازیکنانش به ایسنا گفت: با اینکه به بازیکنان من مبلغ‌های بسیار بالایی پیشنهاد شده بود آن‌ها در قزوین ماندند و ما نیز سعی کردیم با افزایش بودجه قراردادهای بالاتری نسبت به سال گذشته ثبت کنیم. اهداف و آنچه ما می‌خواهیم مشخص است و بدون بازیکن خارجی وارد لیگ می‌شویم. اگر تیم بتواند همانند فصل قبل خوب کار کند در لیگ حرفه‌ای نیز با بازیکنان ایرانی به کارمان ادامه می‌دهیم چرا که به دنبال پرورش این بازیکنان هستیم تا برای آینده آماده شوند.

اسلامی در پاسخ به این سوال که نحوه برگزاری لیگ را چطور ارزیابی می‌کند گفت: در شرایط کنونی مناسب‌ترین تصمیم گرفته شد. 3 تیم از فصل قبل کاهش داشته و باید بازیکنان آن‌ها در لیگ جذب می‌شدند که لیگ ملی این فرصت را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد. اگر بازیکنان خارجی از ابتدا می‌آمدند بسیاری از ایرانی‌ها خارج می‌ماندند. از طرف دیگر چنین شمایلی از لیگ در اکثر کشورهای جهان وجود دارد حالا نام‌های دیگری دارند. این لیگ فرصتی برای بازیکنان ایرانی است که رشد کنند و برای آینده آماده شوند.

او افزود: دقت کنیم که شرایط کنونی ایده‌آل نیست. ما همیشه در پست‌های استراتژیک بازیکن خارجی آورده‌ایم و به همین دلیل برای ساخت بازیکن در این پستها تلاش نکردیم. به همین دلیل ستاره‌های ما بازیکن پشتیبان خوب ندارند. چون جای خالی در این پست‌ها با بازیکن خارجی پر شده و بازیکن ایرانی همیشه نقش فرد جایگزین داشته است. حالا این مشکل از لیگ می‌تواند به مهره‌های ایرانی نقش کلیدی بدهد.

سرمربی هفت الماس درباره انتقاد برخی نسبت به نبودن بازیکن خارجی خوب در زمان لیگ حرفه‌ای ایران تصریح کرد: نباید فقط به لیگ چین و برخی افراد اکتفا کنیم. بازیکن خارجی خوب زیاد است. اسپنسر چه زمانی به چین رفت و گیبسون چه زمانی به ایران آمد؟ بازیکنان خارجی زیادی هستند که در آن زمان می‌توانند وارد لیگ ایران شوند و مشکلی از این نظر وجود نخواهد داشت.

مربی تیم ملی جوانان در پاسخ به این سوال که برنامه‌های تیم ملی جوانان برای جام جهانی یونان از سال آینده آغاز می‌شود؟ بیان کرد: در این مدت درگیری‌های آقای مشحون زیاد بود و مطمئنا در سریع‌ترین فرصت برای جوانان برنامه‌ریزی می‌شود. خدا را شکر اکثر بازیکنان درگیر لیگ هستند و این خوب است. در کل جوانان باید بدانند از امسال باید در لیگ‌ها بازی کنند در غیر این صورت افت خواهند کرد.

او در پاسخ به این سوال که مربی صرب دیگر به ایران نمی‌آید؟ گفت: بعید می‌دانم فدراسیون بخواهد با او کار کند. او در قطر نشان داد در حد و اندازه بسکتبال ایران نبود. بسکتبال ایران باعث پرواز او شد و رزومه‌ای خوب برایش ساخت. به نظر من اگر قرار است مربی خارجی بیاید باید فردی باسابقه و بادانش باشد نه کسی که فقط فحش بلد باشد و ادا دربیاورد. باید یک مربی بزرگ بیاید که به رده پایه ما کمک کند.


موضوعات مرتبط: سوپر لیگ کشور

تاريخ : یکشنبه 27 مهر1393 | | نویسنده : araz |
آرازبسکت-احسان امیری از حضور تیم بسکتبال افرا در فصل آینده لیگ برتر خبر داد.

سرپرست تیم بسکتبال افرا خلیج‌فارس تهران در گفت و گو با ایسنا اظهار کرد: آمادگی‌مان را برای حضور در لیگ برتر به فدراسیون اعلام کرده‌ایم. با توجه به اینکه فصل قبل نخستین حضورمان را در لیگ پشت سر گذاشتیم کمی بی‌تجربگی در کار ما دیده شد اما با حمایت شرکت برای فصل آینده نیز آماده‌ایم. با تمامی بازیکنان فصل قبل تسویه‌ کرده‌ایم. حتی آقای نگهداری سرمربی تیم نفرات مورد نظرش برای فصل آینده را نیز انتخاب کرده‌است.

امیری در پاسخ به این سوال که افرا به طور قطعی در نظر دارد در لیگ شرکت کند؟ تصریح کرد: بله. شرایط برای حضور مناسب در لیگ برتر فراهم است. با فدراسیون هم رایزنی‌ها را انجام داده‌ایم و در لیگ حضور داریم. تلاش ما نمایش خوب در اندازه بسکتبال ایران است و امیدوارم بتوانیم با تلاش مضاعف حضوری شایسته در لیگ داشته باشیم.

او در پاسخ به این سوال که کدام بازیکنان با تیم قرارداد دارند؟ بیان کرد: همه بازیکنان ما با تیم قرارداد دو ساله دارند و ما با آنها تسویه نیز کرده‌ایم. همه آنها در فصل آینده نیز با ما خواهند بود و بازیکنی نمی‌تواند بدون رضایت‌نامه به تیم دیگری برود. تا کنون نیز به هیچ کدام از بازیکنان رضایت‌نامه نداده‌ایم و همه آنها فصل آینده در تیم ما خواهند بود.

سرپرست تیم بسکتبال افرا خلیج فارس افزود: زمانی که با بازیکنان تسویه کردیم به همه آنها گفته بودیم که تیم در فصل آینده در لیگ حضور دارد و نمی‌توانند با تیم دیگری مذاکره کنند. باشگاه افرا با توجه به سرمایه گذاری بخش خصوصی در تلاش است تا بتواند به بهترین شکل در فصل آینده در لیگ حاضر شود. تمام توجه ما نیز حمایت همه جانبه از بازیکنان جوان است. حتی آقای نگهداری گفت ابتدا با بازیکنان تسویه شود سپس او قرارداد خودش را دریافت کرد.

به گزارش ایسنا، لیگ برتر بسکتبال 5 آبان آغاز می‌شود.


موضوعات مرتبط: سوپر لیگ کشور

تاريخ : یکشنبه 27 مهر1393 | | نویسنده : araz |
آرازبسکت-شاپور یاوری در گفتگو با خبرنگار ورزشی باشگاه خبرنگاران، در مورد جذب صمد نیکخواه بهرامی توضیح داد: ایده ما این است که با هر بازیکن خوبی حاضر به کار هستیم. صمد نیکخواه هم بازیکن بزرگی است و هیچ تیم و باشگاهی دست رد به جذب چنین بازیکنی نمی‌زند. ما هم به این نتیجه رسیدیم که صمد در این فصل برای ما مثمر ثمرخواهد بود.

**بین تماشاگران ماهشهر و صمد دشمنی نبود

وی در مورد ارتباط بد تماشاگران ماهشهری با صمد در سال‌های گذشته گفت: قطعاً هر بازیکنی نسبت به باشگاه خود تعصب دارد. تماشاگران هم گاهی سر به‌ سر بازیکن تیم حریف می‌گذارند و برخی بازیکنان بیشتر نسبت به این موضوع واکنش نشان می‌دهند. صمد هم در یک یا 2 مورد واکنش نشان داده اما دشمنی در کار نبوده است.

مدیر عامل باشگاه پتروشیمی بندر امام اعتقاد دارد با آمدن صمد نیکخواه به ماهشهر توازن لیگ به هم نمی‌خورد و می‌گوید: قبول نداریم که کفه ترازو به نفع ما شده است. مهرام اگر از ما قوی‌تر نباشد، ضعیف‌تر نیست و سایر ملی‌پوشان را در اختیار دارند.

** زاپاتا سرمربی تیم دسته دوم پتروشیمی شد

یاوری در مورد جذب زاپاتا مربی اسپانیایی فصل قبل افرای خلیج فارس هم توضیح داد: زاپاتا در زمان جام جهانی برای مدتی به زادگاه خود گرانادای اسپانیا برگشته بود که میزبان گروه تیم ملی ایران در جام جهانی هم بود. وی ضمن نظارت بر کارتیمهای پایۀ پتروشیمی، امسال به عنوان سرمربی تیم دسته دوم باشگاه فعالیت می‌کند.

** 45 درصد پتانسیل باشگاهداری را از دست دادیم

مدیر عامل پتروشیمی بندر امام در پاسخ به سؤالی در مورد دلیل استقبال نکردن اسپانسر‌ها از لیگ بسکتبال گفت: این زنگ خطر برای همه وجود دارد که باید به فکر بسکتبال باشیم، اینکه 12 تیم به 8 تیم تبدیل شود یعنی 45 درصد پتانسیل باشگاهداری را از دست داده‌ایم و این برای تیم ملی هم خطر ایجاد می‌کند.

وی ادامه داد: ما امیدواریم که لیگ بسکتبال هر سال رونق بیشتری پیدا کند و از مسئولان ذیربط هم تقاضا داریم که توجه بیشتری به جذب اسپانسرها و استفاده از پتانسیل‌ها داشته باشند.


موضوعات مرتبط: سوپر لیگ کشور

تاريخ : یکشنبه 27 مهر1393 | | نویسنده : araz |
آرازبسکت-ملی پوش بسکتبال ایران در آستانه پیوستن به تیم دانشگاه آزاد است.

 
به گزارش فارس، آرن داودی که فصل گذشته در همیاری زنجان فصل با کنار کشیدن این تیم در میانه لیگ، ناموفقی را پشت سرگذاشت، برای فصل جدید از دانشگاه آزاد پیشنهاد دارد و به احتمال زیاد با این تیم قرارداد امضا خواهد کرد.
 
وی در تابستان سال جاری و پیش از آغاز مسابقات کاپ آسیا دچار مصدومیت شد و سه مسابقه مهم یعنی کاپ آسیا، جام جهانی و بازی‌های آسیایی را از دست داد.
 
داودی با تاید این خبر گفت: خوشبختانه پس از مدت‌ها یک تیم هم با من تماس گرفت و پیشنهاد داد. صحبت‌هایی انجام شده، اما هنوز قراردادی منعقد نشده است. فعلا فیزیوتراپی انجام‌ می‌دهم و هنوز کار با توپ را آغاز نکرده‌ام.

موضوعات مرتبط: سوپر لیگ کشور

تاريخ : یکشنبه 27 مهر1393 | | نویسنده : araz |
آرازبسکت-ملی پوش فصل گذشتھ پتروشیمی گفت: مسئولان باشگاه پتروشیمی صحبتی با من نکردهاند و خبری از وضعیت اینباشگاه ندارم.

خبرگزاری فارس: آفاق: نمی‌دانم پتروشیمی مرا می‌خواهد یا نه/ دو روز دیگر منتظر می‌مانم

حامد آفاق در گفتوگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، در مورد وضعیتش برای فصل جدید اظھار داشت:
ھنوز وضعیت مشخص ندارم و با ھیچ تیمی قراردادی منعقد نکردهام. فصل گذشته در پتروشیمی بودم و
نمیدانم که آنھا برای فصل جدید ھم مرا میخواھند یا نه.
وی ادامه داد: مسئولان این باشگاه صحبتی با من نداشتهاند و فکر نمی کنم این رسمش باشد. من 2 روز دیگر
منتظر این باشگاه میمانم و در غیر اینصورت برای رفتن به تیم دیگری تصمیم خواھم گرفت.
ملی پوش بسکتبال ایران در پاسخ به این سوال که به نظر میرسد با این وضعیت از پتروشیمی جدا شوید،
گفت: با تیم دیگری ھم ھنوز مذاکره نکردهام و منتظرم ببینم وضعیت پتروشیمی چه میشود. شنیدهام صمد
نیکخواه بھرامی را ھم جذب کردهاند، اما جالب است که با بازیکن فصل گذشته ھیچ صحبتی برای ماندن یا رفتن
نداشتهاند.
آفاق در دو فصل گذشته با پتروشیمی عنوان قھرمانی لیگ برتر را از آن خود کرد.
لیگ برتر بسکتبال از پنجم آبان آغاز میشود.


موضوعات مرتبط: سوپر لیگ کشور

تاريخ : یکشنبه 27 مهر1393 | | نویسنده : araz |

آرازبسکت-مدیر تیم های ملی بسکتبال گفت: بسکتبال در مورد خدمت سربازی پاک است و بهتر است بهروان علیه رشته‌های دیگر تبلیغات منفی نکند.

خبرگزاری فارس: بهروان علیه رشته‌های دیگر تبلیغات منفی نکند/ بسکتبال در مورد خدمت سربازی پاک است

محمدرضا مشحون در گفت‌وگو با خبنرگار ورزشی خبرگزاری فارس، در مورد صحبت‌های بهروان، مسئول کمیته مسابقات لیگ برتر فوتبال مبنی بر وجود بازیکنانی با کارت معافیت جعلی در بسکتبال و والیبال اظهار داشت: اصلا چنین چیزی صحت ندارد و هیچ بازیکنی کارت معافیت جعلی نگرفته است و می‌توانند بررسی کنند.

وی تاکید کرد: فصل گذشته هم در مورد بازیکنان سرباز تصمیماتی گرفته شد و برخی از آنها به تیم های نظامی رفتند و بازی کردند. امسال هم امید زیادی داشتیم با قهرمانی در بازی‌های آسیایی چند تن از بازیکنان معاف شوند که این اتفاق نیفتاد و باید در آینده به خدمت بروند.

مدیر تیم‌های ملی و عضو هیات رئیسه فدراسیون بسکتبال عنوان کرد: در فوتبال این داستان‌ها به وجود آمده است و آقای بهروان هم باید به مشکلات رشته خودش رسیدگی کرده و تبلیغات منفی علیه رشته‌های دیگر که موفقیت‌شان هم بسیار بیشتر از فوتبال است، نکند. بسکتبال در مورد خدمت سربازی کاملا پاک است.


موضوعات مرتبط: اخبارفدراسیون

تاريخ : یکشنبه 27 مهر1393 | | نویسنده : araz |

آرازبسکت-سرمربی تیم بسکتبال پس از برتری مقابل تایلند گفت: هدف‌مان صعود از گروه به عنوان تیم اول است.

خبرگزاری فارس: آقاکوچکی: هدف‌مان صعود به عنوان تیم اول است/ از حالا به ژاپن فکر می‌کنیم

به گزارش خبرنگار اعزامی فارس از اینچئون، عباس آقاکوچکی پس از برتری ٩٣ بر 4٨ ایران مقابل تایلند گفت: آنها  سرمایه گذاری خوبی روی این رشته انجام داده و دو بازی گذشته اش را هم با پیروزی پشت سر گذاشته بود.

وی ادامه داد: با توجه به این شرایط و از آنجایی که می‌دانستیم تایلند تیم خوبی است کار را از همان آغاز مسابقه محکم و جدی گرفتیم و در نهایت به پیروزی رسیدیم.

آقاکوچکی عنوان کرد: تایلند یکی از شانس های حضور در جمع 4 تیم برتر است و در یکی دو سال اخیر پیشرفت چشمگیری داشته است.

سرمربی تیم بسکتبال با ویلچر کشورمان با بیان اینکه هدف ما صعود به عنوان تیم اول است اظهار داشت: از حالا به فکر بازی با ژاپن هستیم. پس از اینکه فردا با هنگ کنگ بازی داریم باید در مرحله بعد رودرروی ژاپن که یکی از قدرت های برتر آسیا است قرار بگیریم.

آقاکوچکی تصریح کرد: شناخت خوبی از ژاپن داریم و امیدوارم با برتری مقابل این تیم و سپس کره جنوبی قهرمان بازی پاراآسیایی ٢٠١4 شویم.


موضوعات مرتبط: جانبازان ومعلولین

تاريخ : یکشنبه 27 مهر1393 | | نویسنده : araz |
آرازبسکت-صمد نیکخواه بهرامی در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در بندر امام خمینی (ره)، اظهار کرد: بدون شک آرزوی هر بازیکنی به تن کردن پیراهن این تیم خوزستانی است.

صمد نیکخواه بهرامی

وی افزود: امسال باشگاه پتروشیمی بندر اما پیشنهادی ارائه کرد و این فرصت خوب نصیب من شد که برای این تیم پر آوازه که همیشه یکی از مدعی‌های قهرمانی بوده بازی کنم.

بازیکن بسکتبال پتروشیمی بندر امام با اشاره به آمادگی و هماهنگی با تیم عنوان کرد: در حال حاضر مدت زیادی به شروع فصل باقی نمانده و این تیم حدوداً 2 ماه تمرینات خود را شروع کرده و من هم باید خودم را با شرایط تیم هماهنگ کنم.

وی اضافه کرد: البته به طور کلی با بازی بچه‌های پتروشیمی بندر امام آشنایی دارم و امیدوارم هرچه زود‌تر با تیم هماهنگ شوم.

نیکخواه بهرامی خاطرنشان کرد: بدون شک امسال هم تیم بسکتبال پتروشیمی برای قهرمانی به میدان می‌رود و امیدوارم امسال قهرمانی در لیگ بر‌تر را در جمع هواداران پتروشیمی بگیریم.

وی همچنین با اشاره به هواداران پر شور بندر امامی بیان کرد: هواداران پر شور و با غیرت باشگاه پتروشیمی بندر امام پیش از این ثابت کردند که همیشه پای کار هستند و هیچ چیز باعث نخواهد شد که تیم را تنها بگذارند.

بازیکن بسکتبال پتروشیمی بندر امام گفت: بسکتبال پتروشیمی بندر امام 3 سرمایه مهم و ارزشمند دارد که مدیریت، کادر قوی و هوادران پرشور این تیم بندر امامی را نمی‌توان نادیده گرفت.


موضوعات مرتبط: سوپر لیگ کشور

تاريخ : یکشنبه 27 مهر1393 | | نویسنده : araz |
آرازبسکت-به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری تسنیم به اینچئون، محمد رضا دستیار پس از شکست تیمش برابر ایران گفت: ایران تیم بسیار قدرتمندی است که برخی بازیکنانش در لیگ‌های اروپایی بازی می‌کنند. در طرف مقابل ما تیم جوانی داریم.

بسکتبال با ویلچر

وی با بیان اینکه یک سال است به عنوان سرمربی تیم تایلند فعالیت می‌کند، اظهار داشت:در این مدت تیم را 50 درصد جوان کردم. بازیکنان  امروز از نظر روحی، روانی و ذهنی آمادگی رقابت پایاپای با ایران را نداشتند.

دستیار خاطرنشان کرد: بازی را خوب شروع کردیم و تا امتیاز 8 به صورت برابر پیش رفتیم اما به همان دلیلی که گفتم بازیکنان ما نتوانستند به خوبی کار را ادامه دهند.

سرمربی تیم بسکتبال با ویلچر تایلند گفت:امیدوارم بتوانیم به جمع 4 تیم پایانی صعود کنیم و البته امیدوارم ایران قهرمان شود تا هم ما خوشحال شویم و هم مردمی که در ایران هستند.


موضوعات مرتبط: جانبازان ومعلولین

تاريخ : یکشنبه 27 مهر1393 | | نویسنده : araz |
آرازبسکت-به گزارش گروه ورزشی باشگاه خبرنگاران؛ تیم ملی بسکتبال با ویلچر مردان ایران امروز (یک‌شنبه) برابر تایلند قرار گرفت و با نتیجه ٩٣ بر 48 به پیروزی رسید.

ملی پوشان کشورمان که 2 دیدار گذشته خود مقابل مالزی و کویت را با پیروزی پشت سر گذاشته بودند، برابر تایلند هم تیم برتر میدان بودند و اجازه خودنمایی به حریف خود که را ندادند.
 
در این مسابقه تماشاگران تایلندی حاضر در سالن سر و صدای زیادی به راه انداخته و از تیم‌شان با طبل حمایت می‌کردند. چند تماشاگر کره‌ای هم ایران را تشویق می‌کردند.


موضوعات مرتبط: جانبازان ومعلولین

تاريخ : یکشنبه 27 مهر1393 | | نویسنده : araz |

سایت فرهیختگان بسکتبال – فدراسیون بسکتبال بدون مشخص بودن رییس آینده دست به اقدام های عجولانه ای می زند. از جمله این اقدام ها برگزاری لیگ برتر بسکتبال از روز پنجم آبان ماه است.این در شرایطی است که هنوز تعدادی از تیم ها شرایط مناسبی ندارند، ملی پوشان زیادی بیرون مانده اند و به نظر نمی رسد لیگ برتر بسکتبال شروع خوبی داشته باشد.

منابع نزدیک به سایت فرهیختگان بسکتبال خبر داده اند وزارت ورزش و جوانان نیز از این موضوع که لیگ برتر بسکتبال شتابزده برگزار شود راضی نیست. ظاهرا گزارش های مبسوطی از وضع تیم ها و احوالات لیگ برتر بسکتبال  و بازی با نام های ملی و حرفه ای به وزارت ورزش و جوانان رسیده است . از آنجایی که هیچ کدام از مباحث لیگ برتر امسال کارشناسی نشده و اشکالات بسیاری در سطوح مختلف آن پیش از اجرا دیده می شود بعید نیست وزارت ورزش و جوانان به طور مستقیم تذکراتی به مسئولان برگزار کننده این لیگ در فدراسیون بدون رییس بسکتبال بدهد.

لیگ برتر بسکتبال در حالی 9 تیمی اعلام می شود که تیم بسکتبال صنایع ماهشهر تا این لحظه وجود خارجی ندارد.تیم بهشت هیرکان مشکل مالی دارد و تیم هایی مانند نفت آبادان و شهرداری گرگان با کمترین سرمایه گذاری قصد ورود به لیگ برتر دارند.

قانون منع حضور بازیکنان خارجی در مرحله اول لیگ برتر نیز از دیگر مشکلاتی است که گویا تا سطح وزارت ورزش و جوانان نیز بیخ پیدا کرده است.


موضوعات مرتبط: تحلیلی

تاريخ : شنبه 26 مهر1393 | | نویسنده : araz |
آرازبسکت-کاپیتان تیم ملی بسکتبال با عقد قرادادی به تیم پتروشیمی بندرامام پیوست.به گزارش فارس، صمد نیکخواه بهرامی که صحبت‌هایی مبنی حضور وی در لیگ‌های اروپایی و چین به نظر می‌رسید، در نهایت با پتروشیمی بندرامام به توافق رسید و فصل آینده در این تیم بازی خواهد کرد.

 نیکخواه بهرامی فصل گذشته در لیگ چین بازی می‌کرد و پیشنهادی هم از لیگ فرانسه داشت.
 
کاپیتان تیم ملی بسکتبال نخستین تمرین خود را امروز با پتروشیمی انجام داد.

موضوعات مرتبط: سوپر لیگ کشور

تاريخ : شنبه 26 مهر1393 | | نویسنده : araz |
آرازبسکت-به گزارش خبرنگار ورزشی باشگاه خبرنگاران "هوراسیو موراتوره" در اواخر ماه آگوست به عنوان رئیس جدید فدراسیون جهانی بسکتبال (فیبا) در سال های 2014 تا 2019 برگزیده شد.

هوراسیو در گفتگو با سایت فیبا تاکید کرد: فیبا با سیستم جدید رقابتی به دنبال درگیر کردن 140 کشور در مسابقات ملی است و کار گروه هایی هم قصد دارند به فدراسیون های هر کشور برای توسعه و رشد آنها کمک کنند.

وی می گوید: هدف نهایی فیبا درگیر کردن تعداد بیشتری از کشورها در جام جهانی بسکتبال است و هر کاری که در این دوره انجام می گیرد برای قدرت بخشیدن به فدراسیون های ملی است.

گفتنی است جام جهانی بسکتبال از سال های زوج به سال های فرد منتقل شده است و دوره بعدی نیز به جای سال 2018 در سال 2019 برگزار می شود. سیستم رقابتی قاره ها نیز از شکل فعلی تغییر خواهد کرد.


موضوعات مرتبط: تحلیلی

تاريخ : شنبه 26 مهر1393 | | نویسنده : araz |
آرازبسکت-'محمدرضا اسلامی' روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: سروری از بازیکنان تیم ملی جوانان است که فصل پیش در تیم استقلال قشم حضور داشت.

وی یادآور شد: پیش از این 'محسن محمدی' و 'قباد دری' را به عنوان بازیکنان جدید خود برای فصل پیش رو جذب کرده بودیم.

سرمربی تیم بسکتبال هفت الماس قزوین با اشاره به پیگیری های خود برای به خدمت گرفتن یک بازیکن خارجی، گفت: با توجه به دستور العمل فدراسیون که جذب بازیکنان خارجی را تنها از مرحله دوم لیگ مجاز می ساخت، پیگیری های خود را متوقف کردیم.

اسلامی در پایان یادآور شد: فعلا قصد افزودن بازیکن دیگری را به فهرست تیم خود نداریم و لیگ را با نفرات فصل پیش و بازیکنان جدید اضافه شده به تیم آغاز خواهیم کرد.

تیم هفت الماس قزوین امسال دومین فصل حضور خود در لیگ برتر باشگاه های بسکتبال کشور را تجربه خواهد کرد.


موضوعات مرتبط: سوپر لیگ کشور

تاريخ : شنبه 26 مهر1393 | | نویسنده : araz |

آرازبسکت-فدراسیون بسکتبال-سمینار هماهنگی داوران مسابقات لیگ برتر باشگاههای کشور به منظور حضور هرچه بهتر در فصل مسابقاتی 94-93 در روزهای 2 و 3 آبان ماه در سالن بسکتبال مجموعه ورزشی آزادی برگزار   خواهد شد.

 

 

images

 

22 داور دعوت شهد به سمینار می بایستی راس ساعت 00 : 13 روز جمعه 93.8.2  خود را به هوشنگ قائم خواه معرفی نمایند.

 

شروع سمینار : ساعت 16:00 روز جمعه 93.8.2

پایان سمینار: ساعت 18:00 روز شنبه 93.8.3

 

دعوت شدگان :

1-     امیرحسین واحدپور                       تهران                       12- شهرام پرنیاک                               خوزستان

2-     امیر حسین صفرزاده                      تهران                       13- محسن روشن ضمیر                      خوزستان

3-     جعفر محمدپور                               تهران                       14- محمد شهمیرزادی                          البرز

4-     صادق قنبری                                   تهران                       15- حسن نیکخواه                               البرز

5-     محمد اولیاء زاده                           تهران                       16- احسان رحیمی                               خراسان رضوی

6-     ژوبین جلیلی                                 تهران                      17- هادی سالم                                    همدان

7-     محمد دوست                                 سمنان                     18- مهرداد آذرمی                                 آذربایجان شرقی

8-     محمدرضا صالحیان                        سمنان                     19- رضا آذرافزا                                    اصفهان

9-     اکبر مومنی                                    گلستان                    20-  نصرسعیدی نیا                            اصفهان

10-  محمد رجبی                                   گلستان                    21- جواد زارع                                      فارس

11-  علیرضا ناصر افشار                          یزد                         22- رامین حسین زاده                         آذربایجان غربی


موضوعات مرتبط: داوری

تاريخ : شنبه 26 مهر1393 | | نویسنده : araz |

آرازبسکت-سرمربی تیم بسکتبال شهرداری گرگان گفت: بازیکنی که ۵۰ میلیون تومان قیمتش است، پیشنهاد ۱۵۰ میلیونی می‌دهد و با این شرایط باید سقف قرارداد تعیین شود.

خبرگزاری فارس: بازیکن ۵۰ میلیونی، قیمت ۱۵۰ میلیونی می‌دهد/ باید برای ملی‌پوشان بسکتبال سقف تعیین شود

اسدالله کبیر در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، در مورد شرایط تیم بسکتبال شهرداری گرگان اظهار داشت: از چند ماه پیش تمرینات خود را آغاز کرده‌ و سعی می‌کنیم تا چند روز آینده 12 نفر از بازیکنان بومی را انتخاب کرده و وارد مسابقات شویم.

وی در پاسخ به این سوال که سهمیه ملی جذب می‌کنید یا خیر، گفت: بودجه‌مان برای جذب آنها مناسب نیست و سعی می‌کنیم چند بازیکن در حد ملی را جذب کنیم. البته با تیم هایی که وجود دارند، سهمیه‌های ملی به ما نمی‌رسند.

سرمربی تیم بسکتبال شهرداری گرگان عنوان کرد: با وضعیتی که به وجود آمده است، همه بازیکنان ملی قیمت های نجومی می‌دهند. به عنوان مثال بازیکنی که 50 میلیون تومان قیمتش است، به دنبال قرارداد 150 میلیون تومان است.

وی ادامه داد: وقتی به این بازیکن می‌گوییم شاید تیمی پیدا نشد و و بیرون بمانی، می گوید که اشکالی ندارد که بیرون بمانم.

کبیر با اشاره به اینکه برخی تیم‌های ثروتمند بازیکنان زیادی را جذب می‌کنند و حتی برخی از آنها را روی سکو هم قرار می‌دهند،  تاکید کرد: با این وضعیت بازیکنان افت می‌کنند و بسکتبال‌شان  دو - سه سال دیگر به پایان می‌رسد. من در جلسه سازمان لیگ هم عنوان کردم که باید برای بازیکنان ملی سقف قرارداد در نظر بگیرند تا قیمت های نجومی مطرح نشود.

لیگ برتر بسکتبال از پنجم آبان با حضور 9 تیم آغاز می‌شود.


موضوعات مرتبط: سوپر لیگ کشور

تاريخ : شنبه 26 مهر1393 | | نویسنده : araz |
آرازبسکت-ملی‌پوش بسکتبال ایران برای حضور در ترکیب تیم جدیدش راهی چین شد که در بدو ورود به این کشور مورد استقبال گرم مدیر باشگاه جیانگسو و اصحاب رسانه این کشور قرار گرفت.

http://media.isna.ir/content/1413615617848_photo%201(3).JPG/4

به گزارش ایسنا، مهدی کامرانی برای حضور در ترکیب تیم جدیدش راهی چین شد و مورد استقبال خبرنگاران، طرفداران و مدیران باشگاه جدیدش قرار گرفت. گارد راس اول بسکتبال ایران که برای این فصل با تیم جیانگسو قرارداد بسته‌است زمانی که به چین رسید در فرودگاه مورد استقبال مدیران باشگاه و طرفدارانش قرار گرفت. همچنین خبرنگاران زیادی نیز برای گفت و گو با پست یک بسکتبال ایران در فرودگاه حضور داشتند.

http://media.isna.ir/content/1413615618004_photo%202(3).JPG/4

دو شبکه ورزش چین نیز برای گفت و گوی اختصاصی با مهدی کامرانی در محل هتل او مستقر شده بودند.

او پس از دیدار با اعضای کادرفنی تیم جاینگسو در هتل محل اقامت خود مستقر و سپس در ضیافت شام باشگاه نیز دعوت بود و با هم‌تیمی‌های جدیدش آشنا شد و امروز نیز در محل باشگاه حاضر شد و از امکانات تیم جدیدش بازدید کرد.

http://media.isna.ir/content/1413615618082_photo%203(1).JPG/4

مهدی از امروز به آرامی تمرین‌هایش را آغاز کرده و طبق برنامه باشگاه قرار است به همراه هم‌تیمی‌هایش در یک مرکز خرید با طرفداران باشگاه ملاقات داشته‌باشد.

http://media.isna.ir/content/1413615618191_photo%204(1).JPG/4

"جیانگسو" یکی از دو تیم تازه وارد به لیگ CBA است که مهدی کامرانی را به خدمت گرفت.

نکته جالب توجه این است که در هفته نخست لیگ چین شینگ دائو که حامد حدادی را در اختیار دارد با جیانگسو رقابت خواهد کرد که تقابل مهدی کامرانی و حامد حدادی جالب توجه خواهد بود.


موضوعات مرتبط: تیمهای ملی ، آسیا

تاريخ : شنبه 26 مهر1393 | | نویسنده : araz |
آرازبسکت-به گزارش خبرنگار ورزشی باشگاه خبرنگاران؛ مسئولان باشگاه پتروشیمی بندرامام از مدت ها قبل در فکر احداث یک سالن جدید بسکتبال بودند که کلیات این طرح توسط هیئت مدیره تصویب شد و در حال حاضر مراحل طراحی، برآورد هزینه ها و کارهای اولیه پیش از ساخت انجام می شود.

این سالن در شهرک بعثت با گنجایش حداقل 7000 نفر احداث می شود و به عنوان مجموعه ای چندمنظوره مورد استفاده قرار می گیرد.

قرار است در کنار سالن بسکتبال مجموعه سالن بدنسازی نیز احداث شود.

تعداد زیاد هواداران در زمان برگزاری مسابقات فینال سوپرلیگ و سایر بازی های مهم باعث شد که مسئولان ماهشهری به فکر یک سالن بزرگتر برای بسکتبال بیافتند.

گفتنی است این اقدام ماهشهر در حالی انجام می شود که شهر تهران به عنوان پایتخت همچنان تنها یک سالن مناسب برای بسکتبال دارد و وزیر ورزش جدید نیز تنها قول پیدا کردن فضای مناسب برای ایجاد سالن اختصاصی را داده است که هنوز خبری از اجرایی شدن آن نیست.


موضوعات مرتبط: سوپر لیگ کشور

تاريخ : شنبه 26 مهر1393 | | نویسنده : araz |

سایت فرهیختگان بسکتبال – فدراسیون جهانی بسکتبال در شهر ژنو و در دفتر مرکزی خود موزه ای به نام تاریخ بسکتبال را به یاد دکتر جیمز نای اسمیت ابداع کننده  بسکتبال ایجاد کرده و در آن عکس های یادگاری نای اسمیت از روزهای نخست پیداش بسکتبال را  به نمایش گذاشته است.

c5255febc0a5
این روزها این موزه مهمان ویژه ای به خود دید “جیمز پی نای اسمیت” نوه دکتر اسمیت که به موزه پدربزرگ رفته بود.
نای اسمیت پس از تماشای موزه بسیار شگفت زده بود و وقتی از او درباره پدر بزرگش سوال شد پاسخ داد: متاسفانه من فقط سه سال داشتم که پدربزرگ از دنیا رفت ولی از پدر خود که بزرگترین فرزند او بود همیشه خاطرات وی را دنبال می کردم.تاريخ : شنبه 26 مهر1393 | | نویسنده : araz |

سایت فرهیختگان بسکتبال – نناد ترونیچ با همان عنوانی که فدراسیون بسکتبال او را پروفسور معرفی می کند مهمان چند روزه بسکتبال ایران است. این مدرس صربستانی به منظور آموزش مقدمات و اصول پایه ای بسکتبال به ایران آمد و تا آنجایی که ماشنیده ایم آموزه های خوبی برای مربیان بسکتبال داشت .

اصولا بر نفس عمل ورود مربیان خارجی به بسکتبال ایران ، ایرادی وارد نیست.کاری است بسیار ارزنده که باید در طی فصل رقابت ها به دفعات برگزار شود و مربیان مدام تحت آموزش های روز دنیا قرار بگیرند.

بسکتبال ایران در 25 سال گذشته از آموزه ها و متدهای مدرسانی مانند توریزانو، زوران پره لوویچ ، ماریو دی سیستی و تعدادی دیگر به خوبی بهره برد که ثمره روش های آموزش این مدرسان در تیم های پایه ای ادوار مختلف بسکتبال ایران مشهود است.

نناد ترونیچ صربستانی مانند همتاهای خود که اصول و مقدمات بسکتبال را به خوبی و از سنین کودکی فرا می گیرند، از کشوری می آید که مهد بسکتبال است و انتظاری غیر از این از یک مربی اهل صربستان نمی رود . نناد هم بسکتبال بازی کرده و هم دانش تربیت بدنی دارد بنابراین تجربیاتش در این حوزه می تواند موثر باشد با این حال پرسشی که مطرح می شود چرایی و چگونگی نیاز بسکتبال ایران در دوره کنونی به مربیان و مدرسان خارجی است.

آیا بسکتبال ایران فقط به مدرس برای مربیان بسکتبال نیاز دارد یا تغییر در دیدگاه های مدیریت کلان بسکتبال نیز این روزها به عنوان یک ضرورت باید مطرح شود؟ آیا بسکتبال ایران مدیر توانمند با آگاهی از علم و هنر مدیریت نمی خواهد؟برای تربیت مدیر در بسکتبال چه باید کرد؟

بسکتبال ایران در دهه نهم حیاتش، نسل های گران قیمتی را به خود دید که هر کدام در حوزه های دانش و ورزش گام های اساسی برداشتند اما چون هر کدام بعد از چسبیدن به کار و سرمایه منفک از بسکتبال شدند، مدیران موفق در حوزه های دیگر بودند تا بسکتبال.

نگاه غیر تخصصی در دیدگاه کلان ورزش ایران با اهداف سیاسی مدیرانی که در راس کار قرار می گرفتند نیز به این مسئله دامن زد تا اهالی مدیر و فرهیخته بسکتبال در سایه قرار بگیرند هر چند حجب و حیای خانواده بسکتبال حتی در سطوح مدیریتی نیز مانع از آن شد کسی از جمع فرهیختگان بسکتبال با هیاهویی که ذات ورزش دارد، پا پیش بگذارد.

با روی کارآمدن دولت یازدهم و اراده ای که به منظور علمی کردن ورزش در نزد مدیران دانشگاهی به وجود آمد فضای مناسبی برای کار در حوزه علمی کردن بسکتبال ایجاد شده است به این ترتیب که فرهیختگان بسکتبال را در برهه کنونی مجاب می کند برای پس زدن واپس گرایی و ریشه کن کردن تصمیمات سنتی با جایگزین کردن متدهای علمی مدیریت به منظور جلوگیری از هدر رفت برنامه ها و ظرفیت های موجود بسکتبال ، آستین همت بالا بزنند.

خوشبختانه این فضا مهیاست و جامعه بسکتبال بی حوصله تر از هر زمان دیگر به جابه جایی علم مدیریت با سنت، فکر می کند و بی صبرانه منتظر اعلام زمان انتخابات است.

همزمانی کلاس ترونیچ پیش از برگزاری مجمع انتخابات فدراسیون بسکتبال در جمع فرهیختگان و پیشکسوتان بسکتبال این پرسش را به وجود می آورد که بسکتبال ایران چه زمانی به مدرسانی در سطوح تدریس علم و هنر مدیریت در این حوزه نیاز پیدا می کند؟ آیا زمان این کار فرا نرسیده است که مدیران فرهیخته بسکتبال کسانی که علم و تجربه مدیریت خود را تاکنون در حوزه های دیگر نشان داده اند صرفا تحت آموزه های مدیریتی متخصصان ورزشی دنیا قرار بگیرند؟ بی شک مدرسان خارجی برای مربیان بسکتبال یک نیاز است اما فراموش نکنیم پرورش مدیران بسکتبال یک ضرورت بشمار می رود تا ریشه سنت گرایی با رویکرد نوچه پروری در بسکتبال ایران خشکانده شود.


موضوعات مرتبط: تحلیلی

تاريخ : شنبه 26 مهر1393 | | نویسنده : araz |

آرازبسکت-کاپیتان تیم بسکتبال با ویلچر ایران گفت: پیروزی مقابل کویت برای ما محک خوبی نبود و نباید هیچ تیمی را دست کم بگیریم.

به گزارش خبرنگار اعزامی فارس از اینچئون، علیرضا احمدی، کاپیتان تیم بسکتبال با ویلچر ایران پس از شکست تیم کویت گفت: کویت حریف امروز ما جزو تیم‌های درجه 2 و 3 آسیاست و مطمئنا این مسابقه براى ما محک خوبی نبود و نباید از این برد تصور دیگرى داشته باشیم.

وی ادامه داد: تمامی حریفان برای ما جدى هستند و هیچ تیمی را دست کم نمى‌گیریم.

احمدی در پایان گفت: در گروه خودمان صدرنشین می‌شویم و در مرحله نیمه نهایی با ژاپن روبرو خواهیم شد.

به گزارش خبرنگار اعزامی فارس از اینچئون، مرتضی ابراهیمی  پس از پیروزی تیم ملی بسکتبال با ویلچر ایران برابر کویت اظهار داشت: تیم کویت تازه سامان یافته و قدرت زیادی ندارد. ما چند بازیکن لژیونر داریم. در این بازی بهتر و هماهنگ‌تر از دیدار با مالزی بودیم و مزد برتری‌مان را هم گرفتیم.

ابراهیمی با بیان اینکه قول قهرمانی نمی‌دهیم تصریح کرد: همه تیم‌ها به خصوص کره‌جنوبی و ژاپن کار و پیشرفت کرده‌اند. با این وجود با تمام توان برای قهرمانی تلاش می‌کنیم.

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری فارس از اینچئون ایمان بگ‌زاده فرد عضو تیم ملی بسکتبال ایران گفت: کویت کیفیت لازم را نداشت و جزو تیم‌های درجه دو و سه آسیا است. این بازی به هماهنگی ما کمک کرد تا در مسابقات آینده مقتدرانه ظاهر شویم.

وی در ادامه گفت: حریفان اصلی ما در این بازی‌ها کره جنوبی و ژاپن هستند و ما برای اینکه به عنوان قهرمانی برسیم باید تلاش زیادی انجام دهیم. با این حال قهرمانی در این مسابقات دور از دسترس نیست.

وحید غلام‌ آزاد بازیکن تیم بسکتبال با ولیچر ایران پس از شکست تیم کویت گفت: بازی تمرینی خوبی برای ما بود. ما برای بازی برابر ژاپن آماده می‌شویم. به احتمال زیاد در نیمه‌نهایی به مصاف این تیم می‌رویم.

وی در پایان اظهار کرد: تیم کویت برای اینکه سه رقمی نشود تلاش زیادی کرد.


موضوعات مرتبط: جانبازان ومعلولین

تاريخ : شنبه 26 مهر1393 | | نویسنده : araz |
آرازبسکت-به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری تسنیم به اینچئون، وحید غلام‌آزاد، بازیکن تیم بسکتبال با ویلچر ایران پس از پیروزی مقابل تیم کویت اظهار داشت: دیدار با کویت در این مرحله بازی تمرینی بسیار خوبی برای ما بود.

بسکتبال با ویلچر

وی با اشاره به میزان آمادگی بازیکنان تیم بسکتبال با ویلچر ایران در این دوره از مسابقات افزود: خودمان را برای بازی مقابل ژاپن آماده می‌کنیم که به احتمال زیاد باید در نیمه نهایی به مصاف این تیم برویم.

بازیکن تیم بسکتبال با ویلچر ایران همچنین به نتیجه 98 بر 43 که مقابل کویت رقم خورد اشاره کرد و گفت: تیم کویت برای این که 3 رقمی نشود، تلاش زیادى داشت.


موضوعات مرتبط: جانبازان ومعلولین

تاريخ : شنبه 26 مهر1393 | | نویسنده : araz |
آرازبسکت-اینچئون - ایرنا - سرمربی تیم ملی بسکتبال با ویلچر ایران گفت: خوشحالم که قبل از افتتاح رسمی بازی های پاراآسیایی دو پیروزی مقتدرانه کسب کردیم و باعث دلگرمی کاروان ایران شدیم.

 

به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا، عباس آقا کوچکی پس از پیروزی تیم ملی بسکتبال با ویلچر ایران برابر کویت افزود: مقابل کویت بازی خوبی انجام دادیم و خودمان را برای دیدار با تایلند آماده کردیم.

وی در باره مرحله دوم این مسابقات گفت: احتمالا در مرحله بعد به مصاف ژاپن می رویم. تیم های ژاپن و کره جنوبی از حریفان اصلی ایران در این رقابت ها هستند.

سرمربی تیم ملی بسکتبال با ویلچر ایران در باره علت از دست دادن امتیاز فراوان در کوراتر دوم گفت: بسکتبال با ویلچر کلاس بندی دارد و در کوارتر دوم به بازیکنان با کلاس بندی پایین تر فرصت دادم تا در مسابقه حضور یابند.

وی با یادآوری اینکه ژاپن و کره جنوبی دو رقیب اصلی ایران در این رقابت ها خواهند بود، گفت: شانس ایران با تیم های کره و ژاپن برای کسب مقام قهرمانی برابر است. برای قهرمانی تلاش می کنیم اگر چه کار بسیار سختی است.

آقاکوچکی گفت:امیداورم با پیروزی مقابل کره جنوبی انتقام شکست تیم ملی بسکتبال مردان ایران در بازی های آسیایی را از این کشور بگیریم.

وی در باره میزبانی این مسابقان نیز گفت: شرایط میزبانی کره ای ها نامناسب است و محل مسابقات بسکتبال با ویلچر تنها یک آسانسور دارد و این موضوع مشکلاتی زیادی را ایجاد کرده است.

تیم ملی بسکتبال با ویلچر ایران امروز (شنبه) در دومین مسابقه خود در بازی های پاراآسیایی موفق به شکست کویت شد.


موضوعات مرتبط: جانبازان ومعلولین

تاريخ : شنبه 26 مهر1393 | | نویسنده : araz |

آرازبسکت-به گزارش خبرنگار اعزامی مهر به اینچئون، تیم ایران در این بازی که در سالن سامسان برگزار شد با نتیجه 98 بر 43 مقابل کویت به برتری رسید.

شاگردان عباس آقاکوچکی  روز گذشته در نخستین بازی خود با حساب 84 بر 44 از سد مالزی گذشته بودند و فردا دوشنبه در سومین دیدار خود ساعت 14 با تایلند رو به رو می شوند.

تیم ایران در گروه دوم رقابتها با هنگ کنگ، مالزی، کویت و تایلند گروه است.

در گروه نخست هم تیم‎های کره جنوبی میزبان، امارات، ژاپن، عراق و چین تایپه حضور دارند.

دومین دوره بازی‌های پاراآسیایی اینچئون از 18 تا 24 اکتبر (26 مهر تا دوم آبان ماه) در اینچئون کره جنوبی برگزار می شود. در این دوره از رقابتها شش هزار شرکت‌کننده شامل 4500 ورزشکار و 1500 مسئول از 41 کشور جهان حضور پیدا خواهند کرد. در نخستین دوره این بازی‌ها که به میزبانی گوانگژو چین برگزار شد، ورزشکاران در 19 رشته ورزشی به رقابت پرداختند که در این دوره از رقابتها، تعداد رشته ها به 23 رشته افزایش پیدا کرده است. کاروان ورزشی ایران در دومین دوره بازی‌های پاراآسیایی با 204 ورزشکار در 16 رشته ورزشی شرکت خواهد کرد


موضوعات مرتبط: جانبازان ومعلولین

تاريخ : شنبه 26 مهر1393 | | نویسنده : araz |

آرازبسکت-در مسابقات نهایی بسکتبال نوجوانان کشور در مشهد تهران قهرمان شد .
سرپرست هیأت بسکتبال خراسان رضوی امروزبه خبرنگار ما گفت: مرحله نهایی مسابقات بسکتبال نوجوانان کشور با حضور تیم‌های تهران، اصفهان ، همدان و خراسان رضوی از دیروز به میزبانی مشهد در خانه بسکتبال خراسان رضوی آغاز و امروز در فینال این مسابقات ،تهران قهرمان شد .
جمشید مهریارافزود : در این مسابقات همدان دوم ،خراسان رضوی سوم و اصفهان چهارم شدند .
او گفت : 60 ورزشکارنوجوان در این مسابقات حضور داشتند .


موضوعات مرتبط: نوجوانان

تاريخ : جمعه 25 مهر1393 | | نویسنده : araz |

آرازبسکت-سرمربی تیم بسکتبال شهرداری گرگان گفت: با گرفتن ابلاغ سرمربیگری به صورت رایگان برای این تیم فعالیت خواهم کرد.

اسدالله کبیر امروز در گفت‎وگو با خبرنگار فارس در گرگان در خصوص آخرین وضعیت تیم بسکتبال شهرداری گرگان اظهار داشت: ما با یک‌سری بازیکن صحبت کردیم و ان‌شاء‎الله شنبه سر تمرین حاضر می‌شوند.

وی در خصوص نحوه همکاری با تیم عنوان کرد: من قراردادی با شهرداری نخواهم بست و فقط ابلاغ سرمربی‌گری می‎گیرم و کار را انجام خواهم داد.

سرمربی تیم بسکتبال شهرداری گرگان در خصوص نحوه دریافت حق‌الزحمه‌اش از تیم خاطرنشان کرد: قرار شد که رایگان برای تیم کار انجام دهم و هیچ مبلغی را از تیم دریافت نخواهم کرد.

کبیر درباره اعلام نام بازیکنانی که به تیم اضافه شده‎اند گفت: شنبه در جلسه تمرین تیم حاضر شوید و آنهایی که قرار است با تیم همکاری کنند در آن جلسه مشاهده خواهید کرد.

وی درباره بازی‎های تدارکاتی تا شروع لیگ تاکید کرد: فرصت چندانی برای بازی‎های تدارکاتی نداریم و فرصت ما به اندازه‎ای است که بتوانیم تیم را سامان دهیم.

کبیر بیان کرد: ما با فدراسیون هم صحبت کردیم و قرار شد بازی‎ها 19 آبان‎ماه امسال برگزار شود و رای‌گیری‎ هم راجع به این موضوع شد و همه هم به این موضوع رای مثبت دادند اما متاسفانه مسائلی پیش‎ آمد که شروع بازی‎ها پنجم آبان ماه امسال آغاز خواهد شد.

مرحله مقدماتی، تیم‌ها بازیکن خارجی ندارند

سرمربی تیم بسکتبال شهرداری گرگان در خصوص اسپانسرهای تیم تصریح کرد: همه چیز را به شهرداری گرگان واگذار کردم و به هر نوع که صلاح می‎دانند این مسائل را انجام دهند.

کبیر تاکید کرد: من بودجه‎ای را از شهرداری درخواست کردم و قرار شد این بودجه را تهیه کنند تا بتوانیم یک تیم خوبی را برای این فصل ببندیم.

وی در خصوص حضور بازیکنان خارجی و یا ملی در آغاز فصل در تیم بسکتبال شهرداری گرگان تصریح کرد: به هیچ عنوان هیچ تیمی در مرحله مقدماتی بازیکنان خارجی در تیم‎ها نمی‎توانند حضور داشته باشند.

سرمربی تیم بسکتبال شهرداری گرگان در پایان در خصوص بازیکنان فصل گذشته تیم نیر متذکر شد: اگر شنبه بازیکنانی که ما مد نظر داریم در تمرین حاضر شوند بازیکنانی که فصل گذشته با تیم همکاری کرده‎اند امسال در تیم نخواهند بود اما اگر حاضر نشوند مجید فرهانی و هومن رضایی و توانا است که با تیم همکاری خواهند کرد، البته توانا دو ساله با تیم قرارداد دارد و امسال در تیم خواهد بود.


موضوعات مرتبط: سوپر لیگ کشور

تاريخ : جمعه 25 مهر1393 | | نویسنده : araz |
آرازبسکت-تهران- ایرنا- فدراسیون بین المللی بسکتبال (فیبا) اعلام کرد: امسال در جام جهانی یا سایر رقابتهای قهرمانی بسکتبال هیچ مورد دوپینگ مثبتی مشاهده نشده است.

 

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، فیبا اعلام کرد: بیش از 300 نمونه در جام جهانی بسکتبال مردان در اسپانیا ، رقابتهای قهرمانی زنان در ترکیه و رقابتهای زیر 17 سال مردان و زنان گرفته شد.

نهاد حاکم بر بسکتبال جهان افزود: هیچ مورد مواد ممنوعه ای در این آزمایشها مشاهده نشد. نتایج سه نمونه غیرعادی بود، اما بررسی های بعدی نشان داد عادی است.

فیبا تاکید کرد: این نتایج موید آن است که تمام بازیکنان شرکت کننده عاری از دوپینگ بودند و خطر دوپینگ در بسکتبال پایین است.تاريخ : جمعه 25 مهر1393 | | نویسنده : araz |

آرازبسکت-تهران / واحد مرکزی خبر / ورزشی 1393/07/25
تیم ملی بسکتبال با ویلچر ایران اولین دیدار خود در بازی های پاراآسیایی را با پیروزی قاطع مقابل مالزی به پایان برد. در این دیدار ملی پوشان کشورمان با نتایج 26 بر 7، 48 بر 23 و 66 بر 34 و کسب امتیاز نهایی 84 بر 44 موفق شدند از سد حریف مالزیایی عبور کنند. امیر ماندگار فرد، سرپرست تیم بسکتبال با ویلچر گفت: کادر فنی در این بازی تلاش کرد تمام بازیکنان فرصت محک خوردن و حضور در زمین را داشته باشند.
وی افزود: ملی پوشان در دیدار افتتاحیه خود بسیار خوب ظاهر شدند و تلاش می کنند در سایر رقابت ها نیز حضور شایسته ای داشته باشند. تیم ملی کشورمان در دومین دیدار خود فردا، شنبه، ساعت 12 به وقت محلی اینچئون، مقابل کویت به میدان خواهد رفت.
تیم ایران در گروه B با تیم های مالزی، کویت ، هنگ کنگ و تایلند هم گروه است و در گروه A نیز تیم های کره جنوبی، ژاپن ، عراق، چین تایپه و امارات حضور دارند.
دومین دوره بازی های پاراآسیایی از فردا به صورت رسمی آغاز خواهد شد و تا دوم آبان در جریان خواهد بود.
کاروان جمهوری اسلامی ایران با 200 ورزشکار در 16 رشته ورزشی، در این رقابت ها حضور یافته است.


موضوعات مرتبط: جانبازان ومعلولین

تاريخ : جمعه 25 مهر1393 | | نویسنده : araz |

آرازبسکت-فرزاد کوهیان سرمربی فصل قبل تیم بسکتبال ذوب آهن در شرایطی که سعید آذری مدیرعامل باشگاه در دسترس خبرنگاران برای پاسخگویی نبود به خبرنگار ورزشی باشگاه خبرنگاران گفت: همه ما با تصور اینکه ذوب آهن در نهایت به لیگ می آید به فکر تیم دیگری نبودیم. اگر شرایط زودتر مشخص می شد شاید فرصتی برای مذاکره با دیگران بود. البته من بیشتر از اینکه برای خودم و بازیکنان ناراحت باشم برای استان اصفهان ناراحتم که همیشه در بسکتبال مطرح بوده و سال ها در لیگ نماینده داشته است اما حالا یک تیم ندارد.

عملکرد هیئت خوب نبوده است

وی تاکید کرد: این شرایط نشان می دهد آنهایی که در هیئت بسکتبال اصفهان بوده اند هم عملکرد خوبی نداشتند. نباید از هیئت به عنوان پایه ای استفاده شود که خودمان تیمداری کنیم. مشکلاتی هم در این میان گریبانگیر ذوب آهن شد که باید به آنها کمک می شد تا وارد لیگ شوند. ذوب آهن تیم متفاوتی است. مطمئنم که به غیر از دست اندرکاران کارخانه کمک دیگری برای بسکتبال ذوب آهن نبوده است. امیدوارم مسئولان ذوب آهن هم تجدید نظر کرده و وارد لیگ شوند.

وی افزود: این خلاء و فاجعه ای در استان اصفهان است که برگرداندن آن به شرایط سابق به راحتی اتفاق نمی افتد همانطور که بسیاری از شهرها تیم فوتبال و والیبال خود را از دست دادند و برگرداندن آن راحت نبود. این زنگ خطری است که کسی در اصفهان صدای آن را نمی شنود. شرایطی برای بسکتبال به وجود می آید که علاقمندان بی شمار اصفهانی برای تماشای بازی ها باید به شهرهای دیگر مسافرت کنند و این برای استان خوب نیست. متاسفانه این موضوع برای بعضی دست اندرکاران هم اهمیتی ندارد و ندیده ام که دلسوزی کنند. 

وی گفت: ذوب آهن در سال های گذشته درگیر مسائل زیادی بوده است. از زمانی که آذری مدیر باشگاه آمد هم مشکلات زیادی از گذشته وجود داشت که شدیدا درگیر این مسائل شد. به نظرم استان اصفهان که شرایط پرباری دارد باید به ذوب آهن کمک کند و تمام بار روی دوش ذوب آهن گذاشته نشود. از داخل کارخانه هم بیشتر حمایت شود تا تیم بسکتبال به کارش ادامه دهد. در شرایط فعلی ما به خاطر بسکتبال استان اصفهان واقعا نگران و ناراحتیم.
 
جلسه قرعه کشی پربار نبود
 
کوهیان در مورد جلسه لیگ هم اشاره کرد: جلسه قرعه کشی لیگ امسال هم به اندازه ای پربار نبود که برای لیگ بسکتبال مثبت باشد. لیگ سال قبل به اعتراف بسیاری افراد با کیفیت نبود و در برخی مسابقات افتی هم حس می شد. آمار، امتیازات و عملکرد بازیکنان نشان می دهد که لیگ باید تقویت شود، آیتمی که با قوی تر شدن آن تیم ملی هم سود می برد.

تیم های ذوب آهن، قشم، نیروی زمین، افرا خلیج فارس و زنجان از فصل قبل در لیگ امسال حضور ندارند، کوهیان با اشاره به غیبت این تیم ها گفت: امسال باید نقطه ضعف های لیگ پارسال در نظر گرفته می شد اما در جلسه لیگ کسانی بودند که کاری برای این قضیه انجام ندادند. رفتن 5 تیم از بسکتبال معضل بزرگی است. در این میان تکلیف حداقل 60 بازیکنی که عضو این تیم ها بودند چه می شود؟ علاوه بر این نفرات بازیکنان دیگری هم هستند که هنوز تیم ندارند با این اوصاف چه تمهیدات و استراتژی برای این مشکل دیده شد؟ آیا کمیت تیم ها به این شکل کافی است؟

3 تیم از چهار تیم نهایی قابل پیش بینی هستند

وی اضافه کرد: شرایط مناسب برای لیگ این بود که مسابقات را دیرتر شروع کنیم و به برخی تیم ها و  اسپانسرها اجازه جمع کردن قوای خود را بدهیم چون زمانی که تیم ملی درگیر مسابقات بود بسیاری از باشگاه ها به صورت جدی جمع نشده بودند. باید به جای شروع مسابقات با سرعت و فشردگی برای انجام دو هفته، رایزنی هایی انجام می دادیم که شاید تیم ها و بازیکنان را با تمهیداتی حفظ کنیم چون تمام اینها سرمایه بسکتبال هستند.

کوهیان اعتقاد دارد که تمهیدات لیگ باید به گونه ای اندیشیده شود که فاصله میان تیم ها را کمتر اما قدرت آنها را هم بیشتر کند. وی می گوید: از همین حالا می توان 3 تیم از چهار تیم بالای جدول را حدس زد. به نظر می رسد در مجموع نفراتی که در جلسه حضور داشتند تصمیمات خوبی برای کیفیت لیگ نگرفتند و برای تیم ها اینکه شرایط با تعداد اسپانسر کمتر برای رسیدن آنها به جمع چهار تیم برتر فراهم شده است، کافی بود.

برنامه قبلی را پخته تر می کردیم

وی ادامه می دهد: اگر برنامه سال قبل غلط بوده است امسال باید آن را پخته تر می کردیم. اگر هر سال یک برنامه را تست کنیم، بازیکن آزمایش می شود و خروجی هم نداریم. ضعف هر برنامه جدیدی هم با برگزاری مسابقات مشخص می شود مانند ایرادات سال قبل که در لیگ مشخص شد. این جریان برای لیگ ما خوب نیست و چنین تفکراتی به لیگ ما آسیب می رساند.

کوهیان تاکید می کند: یک بخش از مسئولیت ما در نظر گرفتن منافع تیمی است در حالی که باید گوشه چشمی هم به جامعه بسکتبال داشت و قدم هایی در آن مسیر برداشت. حتی می توان جلوی تصویب بسیاری از چیزهایی که به مجموع بسکتبال ضرر می رساند را گرفت. در جلسه امسال اگر موضوعی هم برای بالا بردن کیفیت لیگ مطرح شده، خروجی ای نداشته است. در شرایطی که بسیاری از بازیکنان بلاتکلیف هستند و ملی پوشان هم تیم ندارند، شروع لیگ طی دو هفته چندان مفید نیست. ضعف لیگ قبل در تیم ملی هم به چشم می خورد، بسیاری از بازیکنان نسبت به دوره های قبل شرایط خوبی نداشتند و ملی پوشان بعد از لیگ نه چندان قوی خود به خود افت می کنند.

سرمربی ذوب آهن اعتقاد به کیفیت بهتر لیگ با بازیکنان خارجی دارد که باعث ایجاد چالش برای بازیکنان داخلی و محک خوردن آنها می شود. ضمن اینکه بازیکنان خارجی مانند یک الگو برای بازیکنان داخلی به شمار می روند. 

کوهیان می گوید: هنوز هم تا زمانی که لیگ شروع نشده است می توان در این برنامه تجدید نظر کرد تا مسابقات با شرایط بهتری برگزار شود چون ما هدف را که برگزاری لیگی پویا و گسترش بسکتبال است، گم کرده ایم.


موضوعات مرتبط: تحلیلی

تاريخ : پنجشنبه 24 مهر1393 | | نویسنده : araz |
آرازبسکت-حبیب آغاجری در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در اهواز، اظهار کرد: جلسه با مسئولان پتروشیمی درباره وضعیت حمایت مالی از تیم بسکتبال صنایع پتروشیمی ماهشهر لغو شد.

آقاجری نماینده ماهشهر

وی اظهار کرد: دو تن از مسئولان شرکت‌های پتروشیمی به دلیل جلسات خود موفق به حضور در این جلسه نشدند اما امیدوارم هرچه زود‌تر وضعیت حامی مالی تیم بسکتبال صنایع پتروشیمی ماهشهر مشخص شود.

نماینده مردم ماهشهر، امیدیه و هندیجان در مجلس شورای اسلامی گفت: شرکت‌های صنعتی که در استان خوزستان مشغول فعالیت هستند و در آمد‌های بسیاری نیز دریافت می‌کنند باید نگاه ویژه‌ای به ورزش استان خوزستان داشته باشند.

وی افزود: همانطور که مردم خوزستان به دلیل برخی از صنایع مجبورند آلودگی‌ها را تحمل کنند این شرکت‌ها هم باید به ورزش و جوانان این مناطق خدمات متقابل ارائه دهند.

آغاجری عنوان کرد: ورزش به سلامت روحی افراد کمک می‌کند و سبب سالم ماندن جامعه از آسیب‌ها می‌شود به همین دلیل باید شرکت‌های صنعتی خوزستان به ورزش این استان کمک کنند.

وی در پاسخ به اینکه برخی از این شرکت‌ها دولتی هستند و این با خصوصی سازی در تضاد است، گفت: شرکت‌های خصوصی باید در ورزش سرمایه گذاری کنند و شرکت‌های دولتی می‌توانند در استعدادیابی به شرکت‌های خصوصی کمک کنند.

نماینده مردم ماهشهر، امیدیه و هندیجان در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: باید با تعامل و هم فکری ورزش استان خوزستان را به جایگاه واقعی و مطلوب برسانیم.


موضوعات مرتبط: سوپر لیگ کشور

تاريخ : پنجشنبه 24 مهر1393 | | نویسنده : araz |

آرازبسکت-به گزارش خبرگزرای فارس، روز اول از هفته نخست سوپرلیگ بسکتبال بانوان امروز با برگزاری 6 دیدار پیگیری شد که مدعیان موفق شدند حریفانشان را شکست دهند. این مسابقات که در 2 گروه به میزبانی تهران برگزار می‌شود با پیروزی آرارات نایب‌قهرمان دوره قبل و همچنین شهرداری بندرعباس تیم سوم سال گذشته همراه بود.

نتایج کامل به شرح زیر است:

A:

آرارات تهران 86- کیاگالری تهران 36

گاز تهران 60- ذوب‌آهن 53

هواپیمایی معراج کرمانشاه 54 - بال فارس 49

B:

شهرداری بندرعباس 71 - خانه بسکتبال مشهد 53

عباسی تهران 83- استیل البرز تهران 59

شهدای فاو گرگان 43 - وحدت آریای تهران 49


موضوعات مرتبط: بانوان

تاريخ : پنجشنبه 24 مهر1393 | | نویسنده : araz |
به گزارش خبرنگار ورزشی باشگاه خبرنگاران؛ در لیگ های معتبر بسکتبال دنیا برای هر تصمیم کوچکی مدت ها بررسی شده و پس از به نتیجه رسیدن هم حداقل یک یا دو سال تا اجرایی کردن تصمیم جدید فاصله می افتد.

در مقابل لیگ بسکتبال ایران این قابلیت انعطافی را دارد که ظرف چند ساعت از یک لیگ به دو لیگ تبدیل می شود، تعداد مراحل آن زیاد یا کم شده و ورود بازیکن خارجی را با بلند کردن دست نمایندگان باشگاه ها ممنوع اعلام می کنند. همچنین تصمیمات مختلفی برای اجرای فوری در دو هفته آینده مورد تصویب قرار می گیرد.

خبر خوش برای مسئولان فدراسیون این است که این بار نوک پیکان انتقادات به سمت نمایندگان باشگاه ها است.

روند تصمیمات جدید چگونه است؟

شاید نحوه تصمیم گیری ها در جلسات هماهنگی لیگ بسکتبال برای غایبان در جلسه چندان واضح و روشن نباشد.

روند این جلسات معمولا به این شکل است: مربیان و سرپرستانی که عموما در طول فصل از مسائل مختلف برگزاری انتقاد می کنند، در جلسات ابتدایی لیگ هم حضور داشته و برای تمام تصمیمات دست خود را به نشانه رای موافق بالا می برند.

روال جلسات لیگ هم به این شکل است که صدای نیمی از حاضران تا پایان جلسه به گوش سایرین نمی رسد، چند نماینده از باشگاه ها نیز بحث های متفرقه ای را مطرح می کنند و در مورد مسائل بزرگتر تنها دو یا سه نفر نظر می دهند.

تردستی نمایندگان باشگاه ها!

تصمیم جدید در مورد تبدیل سوپرلیگ به دو بخش ملی و حرفه ای هم در هر دو حالت خوب یا بد، ظرف تنها دو ساعت گرفته شده است. تصور ماجرا به این شکل راحت تر خواهد بود که نمایندگان 9 باشگاه با فکر لیگ دو مرحله ای که امتیازات مرحله اول در مرحله دوم هم قابل احتساب است وارد جلسه شدند، تصمیمی که مشکلات لیگ سال قبل را حل می کرد و بیشترین تناسب را با شرایط فعلی بسکتبال و زمان مورد نیاز برای تیم ملی داشت.

همین نمایندگان به مدت یک ساعت کمترین بحث و تبادل نظر را داشتند و در حال مرور برنامه های 8 تیمی، 9 تیمی و 10 تیمی بودند که یکباره به این تصمیم رسیدند تا برای مرحله اول لیگ جام جداگانه ای در نظر گرفته شود، بازیکن خارجی در این مرحله ممنوع و مرحله جداگانه ای با بازیکن خارجی برگزار شود که این مرحله هم دور مقدماتی رفت و برگشتی خود را با مراحل حذفی و فینال جداگانه داشته باشد.

در این میان به صورت خودجوش 2 نام جداگانه هم با عنوان لیگ ملی و حرفه ای برای این دو مرحله برگزیده شد.

به این شکل سوپرلیگ بسکتبال ایران در یک جلسه به دو لیگ کاملا مجزا تبدیل شد.

تکرار تصمیم گیری عجولانه

نیت پشت این تصمیم را هم که به فال نیک بگیریم، شکل تصمیم گیری های فوری که سال قبل هم باعث آسیب زدن به لیگ با یک مرحله ی کسالت بار شد، این بار هم جای خطای خود را دارد.
 
در شرایطی که سال قبل تیم زنجان در مرحله پلی آف از لیگ کنار کشید، گویا نمایندگان حاضر در جلسه به فکر مرحله دوم و احتمال کنار کشیدن تیم های ضعیف تر نبودند. زرق و برق یک جام دیگر با بازیکنان داخلی هم بیشتر از فکر تصمیمات اصولی و کارشناسی شده برای لیگی بود که میلیاردها تومان سرمایه صرف آن می شود.

عاقبت این لیگ با فرمت جدید به چه شکل خواهد بود؟ نمایندگان باشگاه هایی که با مسئولیت تصمیم گیری در مورد لیگ وارد جلسه شدند باید در پایان فصل پاسخگوی آن باشند.


موضوعات مرتبط: تحلیلی

تاريخ : پنجشنبه 24 مهر1393 | | نویسنده : araz |
آرازبسکت-به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران؛ هفت بازیکن تیم بسکتبال دانشگاه آزاد با این تیم قرارداد دو ساله دارند. محمد حسن زاده، محمد جمشیدی، میثم میرزایی، حامد حسین زاده، اشکان خلیل نژاد، کیوان ریاعی و رسول محمدی بازیکنانی هستند که با تیم تهرانی قرارداد دارند اما هادی عامری سرپرست دانشگاه آزاد نگران مذاکره سایر باشگاه ها با این بازیکنان است.

گویا برخی از این بازیکنان در تمرینات تیم های دیگر هم شرکت کرده اند. عامری در این مورد می گوید: تیم دانشگاه آزاد به این نفرات نیاز دارد و اگر باشگاهی قصد جذب بازیکنان ما را دارد نباید به صورت مستقیم با بازیکن وارد مذاکره شود. در صورتی که باشگاهی با این بازیکنان وارد مذاکره مستقیم شود از آنها شکایت می کنیم.

گفتنی است وضعیت بازیکنان باتجربه فصل قبل دانشگاه آزاد و همچنین بازیکنان ورودی جدید این تیم هنوز قطعی نشده است.


موضوعات مرتبط: سوپر لیگ کشور

تاريخ : پنجشنبه 24 مهر1393 | | نویسنده : araz |

سایت فرهیختگان بسکتبال – در این سال ها روند رو به رشد والیبال سبب شده اکنون لیگ برتر والیبال برای ملی پوشان این رشته محل بسیار خوبی برای انتخاب تیم باشد چرا که هم تیم های والیبال ایران انضباط مالی مناسبی برای پرداخت دستمزد بازیکنان ملی پوش خود دارند و هم سطح لیگ ایران با توجه به حضور درخشان ملی پوشان والیبال در رویدادهای جهانی بسیار بالا رفته است به طوری که اسلوبودان کواچ سرمربی تیم ملی والیبال ایران در مصاحبه ای اعلام کرد ملی پوشان ایران حاضر نیستند دستمزد پایین تری دریافت کنند و در لیگ کشورهای خارجی حضور پیدا کنند.همین گفته مربی تیم ملی نشان می دهد ملی پوشان حداقل از نظر مالی ترسی از حضور در ترکیب تیم های باشگاهی ایران را ندارند.
اما این اتفاقات در بسکتبال با 180 درجه تغییر رخ می دهد، از ملی پوشانی که برای بازی به لیگ چین می روند تا سطح پایین لیگ برتر بسکتبال که هر دوره نازل تر از دوره قبل برگزار می شود.
ملی پوشان بسکتبال با توجه به وضعیت مالی نامناسب تیم های لیگ برتری و عدم پرداخت منظم دستمزد های خود حضور در لیگ چین را که از نظر مسائل مالی و زیر ساختی بسکتبال بسیار پیشرفته است انتخاب می کنند. در حال حاضر بسیاری از بازیکنان تیم ملی که سالها در باشگاه های ایران حضور داشتند هنوز مطالبات گذشته خود را دریافت نکرده اند و نکته جالب تر آنکه بسیاری از این تیم ها اکنون اصلا وجود خارجی ندارد.

لیگی که در بسکتبال فقط در 2 ساعت به جمع بندی می رسد! قطعا در والیبال روزها زمان برده است و تفکرات درست مدیریتی در پس آن وجود دارد.


موضوعات مرتبط: سوپر لیگ کشور

تاريخ : پنجشنبه 24 مهر1393 | | نویسنده : araz |
آرازبسکت-به گزارش گروه ورزشی باشگاه خبرنگاران؛ عباس آقاکوچکی گفت: طبق قرعه کشی انجام شده در مسابقات جهانی، تیم ایران در گروه B با تیم های تایلند، کویت، مالزی و هنگ کنگ هم گروه است، در گروه A نیز تیم های کره جنوبی، ژاپن، عراق، چین تایپه و امارات حضور دارند.
 
وی افزود: اولین دیدار ایران روز جمعه 25 مهر ماه ، ساعت 10 صبح به وقت محلی مقابل مالزی برگزار می شود و سایر دیدارهای آن نیز به ترتیب روز شنبه، 26 مهر ساعت 12 به وقت محلی ، مقابل کویت ، روز یکشنبه، 27 مهر ساعت 14 به وقت محلی مقابل تایلند و آخرین دیدار مرحله گروهی روز دوشنبه، 28 مهر ساعت 14 به وقت محلی مقابل هنگ کنگ برگزار می شود.
 
سرمربی تیم ملی بسکتبال با ویلچر افزود: پس از انجام دیدارهای مرحله گروهی و مشخص شدن تیم های اول تا پنجم هر گروه، تیم اول گروه A با تیم دوم گروه B مسابقه می دهد و بالعکس، که برنده این دو دیدار برای فینال و بازنده های آن برای مقام سوم و چهارمی مسابقه می دهند.
 
وی در ادامه گفت: دو تیم سوم هر گروه نیز به صورت مستقیم برای کسب مقام پنجمی با هم روبرو می شوند و دو تیم چهارم برای کسب عنوان هفتم و تیم های پنجم هر دو گروه برای به دست آوردن مقام نهم، با هم مسابقه می دهند.
 
آقاکوچکی اعلام کرد: در بخش بانوان نیز 4 تیم ایران، کره جنوبی، ژاپن و چین حضور دارند که مسابقات آنها به صورت دوره ای برگزار می شود.
 
سرمربی تیم ملی بسکتبال با ویلچر گفت: اولین دیدار بانوان روز دوشنبه، 28 مهر ساعت 16 به وقت محلی مقابل چین برگزار می شود و دومین دیدار آن روز سه شنبه 29 مهر ساعت 10 صبح به وقت محلی مقال ژاپن و سومین دیدار نیز روز پنج شنبه اول آبان ساعت 14 به وقت محلی مقابل کره جنوبی برگزار خواهد شد.
 
وی در پایان افزود: کلاس بندی ورزشکاران بسکتبال با ویلچر در بخش آقایان و بانوان بدون مشکل انجام شده و از روز گذشته نیز جلسات تمرینی آنها آغاز شده است.
 
دومین دوره بازی های پاراآسیایی از 26 مهر ماه آغاز شده و تا 2 آبان در جریان خواهد بود.

کاروان جمهوری اسلامی ایران با 200 ورزشکار در 16 رشته ورزشی، در این رقابت ها حضور یافته است.


موضوعات مرتبط: جانبازان ومعلولین

تاريخ : پنجشنبه 24 مهر1393 | | نویسنده : araz |
آرازبسکت-تهران / واحد مرکزی خبر / ورزشی 1393/07/23
رقابت های بسکتبال قهرمانی شورای همکاری خلیج فارس در دوحه قطر آغاز شد.
به گزارش الکره ، نتایج روز نخست به شرح زیر است :
بحرین 86 - 35 عمان
عربستان 76 - 64 امارات
قطر 78 - 53 کویت


موضوعات مرتبط: آسیا

تاريخ : پنجشنبه 24 مهر1393 | | نویسنده : araz |
آرازبسکت-در آستانه فصل جدید لیگ برتر بسکتبال مصطفی هاشمی و باشگاه مهرام دوباره به توافق رسیدند و در این فصل نیز همکاری خواهند داشت. مصطفی هاشمی سرمربی فصل گذشته مهرام بعد از نایب قهرمانی در لیگ و پیش از باشگاه‌های آسیا قراردادش تمدید نشد و مهرامی‌ها تصمیم گرفتند که با مربی خارجی عازم باشگاه‌های آسیا شوند.

به نقل از ایسنا، پس از لغو باشگاه‌های آسیا و نزدیک شدن به فصل آینده لیگ برتر شایعه همکاری مجدد هاشمی با مهرام پررنگ شد تا بالاخره مذاکرات جواب داد تا هاشمی دوباره روی نیمکت تیم تهرانی بنشیند.

چند فصل قبل نیز با اینکه مهرام با هاشمی قهرمان ایران و غرب‌آسیا شده بود بچیروویچ جای او را گرفت که روند نایب قهرمانی‌های تیم تهرانی آغاز شد و حالا هاشمی دوباره هدایت این تیم را قبول کرده‌است.


موضوعات مرتبط: سوپر لیگ کشور

تاريخ : پنجشنبه 24 مهر1393 | | نویسنده : araz |
آرازبسکت-پیشکسوت بسکتبال ایران معتقد است نمی‌توان از اکنون درباره نحوه جدید لیگ برتر نظر داد، اما به نظر می‌رسد این شکل از مسابقات می‌تواند نتیجه‌ بخش باشد.

 IMG_1121.jpg

عنایت آتشی در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی ایسنا، درباره نحوه فصل آینده لیگ برتر بسکتبال، اظهار کرد: شیوه جدیدی برای برگزاری لیگ برتر انتخاب شده و تا زمانی که رقابت‌ها برگزار شود نمی‌توانیم به طور کامل درباره آن صحبت کنیم. هم اکنون دو رقابت در نظر گرفته شده که محاسن و معایبی دارد و باید در طول مسابقات ببینیم چه اتفاقی می‌افتد. به نظر من این که دو فرصت رقابتی برای تیم‌ها در نظر گرفته نتیجه‌ بخش خواهد بود. این تصمیم تازه باید آزمایش شود تا در نهایت نتیجه‌ آن معلوم شود.

 

پیشکسوت بسکتبال ایران افزود: نکته‌ای که در ذهن من وجود دارد این است که فاصله بین لیگ ملی و حرفه‌ای چقدر است و تیم‌ها چقدر فرصت برای حضور در لیگ حرفه‌ای دارند. نکته دیگر این استکه آیا در آن زمان بازیکنان خارجی خوب که بتواند برای بسکتبال ما مفید باشند پیدا می‌شود یا نه؟ ما می‌دانیم همه تیم‌ها بازیکنان خارجی جذب نمی‌کنند و در لیگ حرفه‌ای نیز ترکیب ایرانی خواهند داشت، اما حضور بسکتبالیست خارجی خوب ضرورتی برای رشد ما خواهد بود.

 

کارشناس بسکتبال ایران در پاسخ به این سوال که چرا دیگر خبری از آن سازمان لیگ و ایجاد اتحادیه و تصمیم گیری به شکل فصل قبل نبود؟ بیان کرد: اجازه دهیم تاکید کنم که باید بیشتر در فکر بازیکنان ایرانی باشیم که جذب باشگاه‌ها شوند و وضعیت آنها روشن شود. به خصوص بازیکنان جوا که باید برای آینده آماده شوند. در فصل قبل پیش‌بینی برای اتحادیه ایجاد شد و تصمیم بر این بود که اندک اندک نماینده تمام قسمت‌های لیگ در سازمان حاضر باشندو با ایجاد یک اساسنامه کار پیش برود. امسال این اتفاق نیفتاد و امیدوارم آن تصمیم فراموش نشود.

 

آتشی در پاسخ به این سوال که برخی اعتقاد دارند نباید لیگ سریع آغاز شود تا تیم‌ها فرصتی برای آماده سازی داشتند. نظر او چیست؟ تصریح کرد: موجودیت و داشته ما همین است و باید بر اساس آن داشته برنامه‌ریزی کرد. باید برنامه‌ریزی انجام می‌شد تا زمان از دست نرود. باشگاه‌های ما غرب آسیا و باشگاه‌های آسیا را پیش‌رو دارند و باید برای آن تورنمنت‌ها آماده باشند.

 

او در پاسخ به این سوال که آیا بهتر نیست در سال پیش از انتخابی المپیک به جای فکر کردن به باشگاه‌های آسیا به جام ملت‌ها فکر کنیم؟ گفت: قطعا نظر من نیز همین است. سال آینده انتخابی المپیک در چین برگزار می‌شود و باید آماده باشیم. باید تمام برنامه‌ها و نظرات ما بر آن متمرکز باشد. غرب آسیا که ارزش همیشگی‌اش را ندارد. نباید بسکتبالمان را درگیر تورنمنت‌های بی ارزش کنیم و باید نگاه‌مان به آینده باشد. باید به گونه‌ای کار کنیم که تیم ملی همانند سال 2013 در فیلیپین شور و هیجان برای قهرمانی داشته باشد.

 

آتشی در پایان به سوال ایسنا مبنی بر این که آیا آزمون و خطا برای نحوه برگزاری لیگ نباید تمام شود و به یک ثبات برسیم؟ گفت: این آزمون و خطا در تمام دنیا وجود دارد تا بالاخره بهترین شکل انتخاب شود و لیگ به ثبات برسد. بالاخره رسیدن به ثبات در ایران هم دشوار است. وضعیت تیم‌ها مشخص نیست، مشکلات اقتصادی وجود دارد و باید بر اساس وضعیت باشگاه‌ها لیگ را برگزار کرد.


موضوعات مرتبط: تحلیلی

تاريخ : پنجشنبه 24 مهر1393 | | نویسنده : araz |
آرازبسکت-به گزارش خبرنگار ورزشی باشگاه خبرنگاران؛ قرعه کشی مسابقات بسکتبال بازی های آسیایی ساحلی یک ماه قبل انجام شد و ایران در گروه A مسابقات جای گرفت اما با توجه به فشردگی کار تیم های ملی و درگیر بودن فدراسیون با مسابقات جام جهانی و بازی های آسیایی هنوز برنامه ریزی اعزام به بازی های ساحلی صورت نگرفته است.

محض اطلاع مسئول کمیته 3 نفره

 پیام سیفی زاده مسئول کمیته بسکتبال 3 نفره در ابتدای هفته به طور کامل از اعزام تیم ملی به این بازی ها و سرمربی تیم ابراز بی اطلاعی می کرد و تاکید داشت در صورت فهمیدن موضوع به وی هم خبر دهیم!

سرمربیگری تیم ملی بسکتبال 3 نفره ایران را که پیش از این در اختیار عباس آقاکوچکی بود در این دوره علی توفیق برعهده دارد و تعدادی اسامی بازیکنان نیز به کمیته ملی المپیک ارائه شده است. این بازیکنان هم از دل تیم هایی انتخاب شده اند که در فصل تابستان همراه تیم های ملی در مسابقات مختلف شرکت کردند.

گروه بندی مسابقات بسکتبال 3 نفره چهارمین دوره بازی های آسیایی ساحلی در پوکت به این شرح است:

گروه A: افغانستان، بنگلادش، ایران، مالدیو، عمان، قطر، ترکمنستان

گروه B: بوتان، چین، هند، اندونزی، کویت، لائوس، مغولستان و تایلند

2 تیم برتر هر گروه به مرحله نیمه نهایی اعزام می شوند و هر تیم نیز از چهار بازیکن تشکیل می شود.

فرصت یک ماهه برای تیم 3 نفره

زمان شروع مسابقات ساحلی از 14 نوامبر سال جاری میلادی است که دقیقا یک ماه بعد و با گذشت دو هفته از شروع سوپرلیگ خواهد بود.

توفیق در مورد موافقت باشگاه ها با در اختیار گذاشتن بازیکنان خود تاکید کرد: تیم ملی 3 نفره هم به نام ایران در مسابقات شرکت می کند و مطمئنم باشگاه ها نیز راحت با موضوع هماهنگ می شوند. ما چهار بازیکن را از بین 8 بازیکن اولیه ای که نام آنها ارائه شده است باخود به تایلند می بریم.

وی گفت: ما برای کسب بهترین عنوان به مسابقات می رویم. آخرین بار تیم ملی 3 نفره ما در آسیا چهارم شده بود و در این مسابقات هم برای نتیجه بهتر از آن یا حفظ جایگاه به تایلند می رویم.


موضوعات مرتبط: تیمهای ملی ، آسیا

تاريخ : پنجشنبه 24 مهر1393 | | نویسنده : araz |

سایت فرهیختگان بسکتبال - اخبار واليبال را که مرور کنيد چشم تان مي افتد  به خبر درخواست میزبانی فدراسیون والیبال برای برگزاری رقابت های جهانی 2018 در  ایران. بله درست خوانديد ميزباني ايران.

اينک اين خبر خوب در جامعه ورزش ايران را بگذاريد کنار نق هاي هميشگي بسکتبال که وامصيبتا سالن نداريم نمي توانيم ميزبان جام ملت هاي آسيا باشيم.حتي نمي توانيم تيم خارجي دعوت کنيم تا به حسرت چندين ساله بسکتبال ايران خاتمه دهيم و تيم ملي در خاک ايران بازي کند.
وقتی از محمود مشحون سوال می شد چرا ما درخواست میزبانی نمی دهیم او پاسخ می داد چون سالن نداریم.
وقتی هم صحبت از سالن 12 هزاری نفری آزادی به میان می آمد باز هم مشحون پاسخ می داد انتقال تجهیزات لازم برای برگزاری یک مسابقه بسکتبال در سالن 12 هزار نفری کار مشکلی است.
در این سال ها نداشتن یک تالار خوب بسکتبال نیازی مهم برای این رشته بوده است که فعلا به آن جامه عمل پوشانده نشده است اما تکرار این موضوع از سوی فدراسیون که برای هر میزبانی ما مشکل سالن داریم کم کم تبدیل به یک سد دفاعی شده است.
والیبال ایران در این سال ها بهترین استفاده را از سالن 12 هزار نفری داشته است رقابت های لیگ جهانی والیبال به بهترین شکل در این سالن برگزار شد. پیش از لیگ جهانی نیز مرحله پایانی لیگ برتر والیبال و در سال های گذشته نیز قهرمانی مردان آسیا به میزبانی ايران در این سالن برگزار شده است.
همه این مسابقات در سطوح مختلف کشوری، قاره ای و جهانی در این سالن به بهترین شکل برگزار شده است ولی اگر بخواهیم باور کنیم بسکتبال توانایی برگزاری مسابقات این رشته در این سالن را ندارد واقعا عجیب است.
والیبال ما اکنون برای برگزاری رقابت های جهانی در ایران می خواهد شانس خود را امتحان کند اما بسکتبالی که سالها قهرمانی در جام ملت ها را بارها تجربه کرده است از میزبانی مسابقات قاره  عاجز است.
وقتی این نکات را کنار هم می گذاریم بازهم به مانند پازلی که بار ها آن را خراب و درست کرده ایم به موضوعی می رسیم که مدیریت در آن نقش مهمی ایفا می کند. اینکه بتوانیم از حداقل های موجود بهترین بهره برداری را داشته باشیم يعني مديراني مي خواهيم با آگاهي از علم و هنر مديريتي.


موضوعات مرتبط: تحلیلی

تاريخ : چهارشنبه 23 مهر1393 | | نویسنده : araz |
آرازبسکت-محمود کلانتری در گفتگو با خبرنگار ورزشی باشگاه خبرنگاران در مورد حضور این تیم در سوپرلیگ بسکتبال توضیح داد: تیم ما از بخش خصوصی وارد بسکتبال شده و با زحمت و تلاش چند ساله اتفاقی تاریخی را رقم زده که 2 تیم از گرگان در سوپرلیگ حضور داشته باشند.

وی ادامه داد: بعد از تمام تلاش ها حیف دیدیم که این تیم در بسکتبال نباشد. اکثر بازیکنان ما هم بومی گرگان خواهند بود و شرایطی مانند تیم صنایع را در ماهشهر داریم.

کلانتری در مورد ادامه همکاری با ایزدپناه سرمربی سال قبل تیم تاکید کرد: هنوز ادامه همکاری با ایزدپناه مشخص نیست و وضعیت سرمربیگری تیم هم در این هفته مشخص می شود.


موضوعات مرتبط: سوپر لیگ کشور

تاريخ : چهارشنبه 23 مهر1393 | | نویسنده : araz |
آرازبسکت-رضا رفیعی در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در اهواز، اظهار کرد: مسئولان تیم صنایع پتروشیمی ماهشهر در جلسه فدراسیون بسکتبال شرکت کردند و در قرعه کشی مسابقات لیگ بر‌تر حضور داشتند.

بسکتبال مشایخی

وی با بیان اینکه مشکل نبود حامی مالی برای تیم بسکتبال صنایع پتروشیمی ماهشهر هنوز حل نشده است، گفت: جلسه مشترک نماینده مردم ماهشهر در مجلس شورای اسلامی با مسئولان پتروشیمی ماهشهر برای مذاکره و انتخاب حامی مالی تیم بسکتبال صنایع پتروشیمی ماهشهر 23 مهرماه برگزار می‌شود.

مربی تیم بسکتبال صنایع پتروشیمی ماهشهر افزود: امیدوارم هرچه زود‌تر مسئله حامی مالی تیم بسکتبال صنایع پتروشیمی ماهشهر حل شود تا بتوانیم در کوتاه‌ترین زمان تیم را آماده حضور در لیگ بر‌تر کنیم.

وی عنوان کرد: این بلاتکلیفی به ضرر تیم بسکتبال صنایع پتروشیمی است و مسئولان شهرستان و استان باید هرچه زود‌تر جهت حمایت از ورزش استان اقداماتی را انجام دهند.

رفیعی درباره وضعیت تمرینات تیم بسکتبال صنایع پتروشیمی ماهشهر بیان کرد: تمرینات را هفته‌ای 3 بار در سالن بعثت برگزار می‌کردیم اما به دلیل نا‌مشخص بودن وضعیت حضور در لیگ بر‌تر باید این تیم ماهشهری را از نظر روانی آماده رقابت‌ها کنیم.

وی افزود: این مشکلات به ضرر ورزش استان خوزستان است و امیدوارم در آینده شاهد این گونه مشکلات در سطح استان نباشیم که استعداد جوانان خوزستانی شکوفا شود.


موضوعات مرتبط: سوپر لیگ کشور

تاريخ : سه شنبه 22 مهر1393 | | نویسنده : araz |
آرازبسکت-ارومیه - ایرنا - دبیر هیات بسکتبال آذربایجان غربی گفت: با برنامه ریزی اصولی که در دستور کار داریم صعود به مرحله بعدی رقابتهای زیر گروه کشور را هدفگذاری کرده ایم.

 

نادر قاسمی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: امسال تیم آماده ای را راهی مسابقات زیرگروه باشگاه های کشور کرده ایم که در دور رفت این مسابقات موفق به کسب یک برد مقابل اردبیل و یک باخت برابر تهران شده است.

وی افزود: این رقابتها با حضور 12 تیم در قالب چهار گروه سه تیمی در حال برگزاری است که نماینده آذربایجان غربی با نام شهرداری ارومیه در گروه 3 این رقابتها با تیم های مهرام تهران و اتحاد جوان اردبیل هم گروه است.

قاسمی گفت: رقابتها به صورت متمرکز و رفت و برگشت برگزار می شود که تیم شهرداری ارومیه به عنوان میزبان این رقابتها در اولین دیدار مقابل مهرام تهران به میدان رفت که در نهایت با نتیجه 74 بر 66 مغلوب میهمان خود شد.

وی ادامه داد: تیم شهرداری ارومیه در دومین دیدار خود از این رقابتها در دور رفت مقابل اتحاد جوان اردبیل صف آرایی کرد و توانست با حساب 69-60 به برتری برسد.

وی که سرپرستی تیم را بر عهده دارد افزود: این سه تیم رقابتهای دور برگشت خود را از روز سی ام مهرماه جاری آغاز می کنند که میزبانی آن را مجددا تیم شهرداری ارومیه عهده دار می شود.

پویا انزابی، میرسجاد سیدی، جواد قدیرنهاد، آراز تقی پور، محمد مصطفی پور، ناصر حسنلو، علی مختاری، بهزاد ابراهیمی، فرزاد عباسی، محمد زینال بیگ زاده، جواد عباسی و احسان شیردل نفراتی هستند که با هدایت احمد نوری تیم بسکتبال شهرداری ارومیه را تشکیل داده اند.

دو تیم برتر هر گروه به مرحله بعدی راه می یابند.


موضوعات مرتبط: اخبارشهرستانها

تاريخ : سه شنبه 22 مهر1393 | | نویسنده : araz |

آرازبسکت-به گزارش خبرگزاری تسنیم، کوین دورانت، ستاره تیم بسکتبال اوکلاهماسیتی تاندر در لیگ بسکتبال حرفه‌ای آمریکا به دلیل مصدومیت و نیاز احتمالی به جراحی، حدود هشت هفته از تمرینات تیمش دور خواهد بود.

دورانت پس از تمرین روز یکشنبه به پزشک اوکلاهماسیتی تاندر اعلام کرد که از ناحیه پای راست، احساس ناراحتی می‌کند. عکسبرداری از پای مصدوم او نشان داد با ارزش‌ترین بازیکن فصل قبل NBA دچار شکستگی یکی از استخوان‌های پا شده که یک مصدومیت مرسوم و خوش خیم در بین ورزشکاران است.

دورانت در فصل گذشته به صورت میانگین 32 امتیاز در هر بازی برای اوکلاهماسیتی کسب کرد و فقط یک بازی تیمش را از دست داد. او در طول هفت سال حضورش در NBA فقط در 16 بازی غایب بوده است. فصل جدید لیگ بسکتبال حرفه‌ای آمریکا کمتر از یک ماه دیگر آغاز می‌شود.


موضوعات مرتبط: NBA

تاريخ : سه شنبه 22 مهر1393 | | نویسنده : araz |
آرازبسکت-سنندج - ایرنا - در حالی که دوم مرداد، 'کامیاب شادمان' شهردار سنندج، سرپرستی هیات بسکتبال را بر عهده گرفته بود، پس از استعفای وی طی حکمی از سوی مدیرکل ورزش و جوانان کردستان، 'وحید رومی' یکی از پیشکسوتان این رشته ورزشی سرپرست هیات شد.

 

به گزارش خبرنگار ایرنا، کامیاب شادمان شهردار سنندج به دلیل مشغله کاری در روز 20 مهر استعفای خود را به اداره کل ورزش و جوانان استان کردستان ارائه داده بود.

وحید رومی در اوایل دهه 80 مدت دو سال دبیری هیات بسکتبال استان کردستان را به عهده داشت و یکی از ورزشکاران اسبق است که در حال حاضر به امر مربیگری این رشته ورزشی می پردازد.

مسوولیت هیات بسکتبال استان کردستان قبل از این بر عهده کیانوش سلطانپور بود که با پایان یافتن دوره چهار ساله، جای خود را به 'عارف مردوخی' داد که وی نیز مدت کوتاهی این هیات را سرپرستی کرد.

از آن زمان تا کنون هیات بسکتبال نتوانسته است ثبات مدیریت را در خود ببیند و بسکتبالی که می رفت از لیگ دسته یک به لیگ برتر صعود کند امروز در وضعیت نامشخصی قرار دارد و آینده تاریکی را روبروی خود می بیند.

گفتنی است اداره کل ورزش و جوانان کردستان گفته است در آینده نزدیک برای تصدی ریاست هیات بسکتبال استان با اعلام فراخوان در روزنامه های محلی از افراد واجد شرایط ثبت نام به عمل می آورد.


موضوعات مرتبط: اخبارشهرستانها ، اخبارهیثت های بسکتبال

تاريخ : سه شنبه 22 مهر1393 | | نویسنده : araz |
سایت فرهیخنگان بسکتبال – لطفا نام های تیم های لیگ برتر بسکتبال را که قرار است از پنجم آبان ماه آغاز شود در اینجا بخوانید:

1- مهرام

2- دانشگاه آزاد

3- پالایش نفت آبادان

4- هفت الماس قزوین

5- بهشت هیرکان

6- شهرداری گرگان

7-صنایع پتروشیمی

8- طرح ثامن مشهد

9- پتروشیمی بندرامام

در مجموع تیم ها اگر قرار باشد همه بیایند به این نتیجه می رسیم :

تهران : 2 تیم

خوزستان : 3 تیم

گلستان : 2 تیم

خراسان رضوی و قزوین با یک تیم در لیگ برتر شرکت می کنند بنابراین:

لیگ برتر بسکتبال فقط 5 استان را دربر می گیرد و از استان های دیگر خبری نیست.این در شرایطی است بسکتبال ایران ؛

همیشه با تیم هایی از اصفهان و فارس تعداد ملی پوشان قابل توجهی در تیم های ملی داشته است.

بسکتبال ایران؛

سال هاست خواب حضور دوباره بسکتبال استان های غربی مانند کردستان راکه زمانی مهد بسکتبال بود ، می بیند.

نرخ رشد بسکتبال در استان ها به پایین ترین سطح خود رسیده و لیگی که قرار است گستردگی و همکاری استان ها با  فراوانی تیم های سراسر کشور را داشته باشد  به اینجا رسیده که فقط 5 استان را درگیر کرده است.


موضوعات مرتبط: سوپر لیگ کشور

تاريخ : سه شنبه 22 مهر1393 | | نویسنده : araz |
آراربسکت-نایب رئیس بانوان فدراسیون بسکتبال تاکید می کند که ایران زودتر از تمام کشورها برای رفع ممنوعیت بازی با حجاب بانوان درخواست خود را به فدراسیون جهانی ارائه داده بود.

فاطمه کرم زاده نایب رئیس بسکتبال بانوان در گفتگو با خبرنگار ورزشی باشگاه خبرنگاران در مورد اقدامات اولیه برای بازی با حجاب بانوان بسکتبالیست در میادین بین المللی توضیح داد: ما زودتر از همه درخواست خود را به فدراسیون جهانی ارائه داده بودیم اما در بازی هایی که برای یک بازیکن آمریکایی و قطری با مشکل مواجه شدند به این نتیجه رسیدند که بحث حجاب تنها به ما محدود نمی شود و بسیاری از کشورهای دیگر دنیا هم بازیکن مسلمان دارند. 

فدراسیون جهانی در اطلاعیه خود تاکید کرده بود که تمام کشورهای متقاضی بازی با حجاب باید درخواست رسمی خود را به فیبا ارائه کنند و این درخواست را هر سال تکرار کنند. نایب رئیس بانوان فدراسیون تایید کرد که ایران جزء اولین کشورهایی بوده است که این درخواست را هم به فیبا ارائه کرد. 

با هادوی ادامه می دهیم

اولین برنامه بانوان بعد از آزادی بازی با حجاب چیست؟ کرم زاده می گوید: ما تمرینات خود را حتی زمانی که اجازه بازی در میادین بین المللی را نداشتیم هم برگزار می کردیم اما حالا مسابقات سوپرلیگ شروع می شود و تمام بازیکنان در تمرین هستند. در صورتی که زمان مناسبی پیدا کنیم، تمرین هم می گذاریم. قرار است بین مسابقات سوپرلیگ هم 3 روز تمرین برای تیم ملی بگذاریم.  

وی ادامه داد: مشحون رئیس فدراسیون به تازگی از سفر برون مرزی بازگشته است. باید به زودی با او در این مورد صحبت کنم و نظرش را بپرسم. نظر ما روی این است که سفر برون مرزی داشته باشیم چون مدت زیادی است که بانوان از کشور خارج نشده اند. 

کرم زاده تاکید کرد که در حال حاضر با هادوی مربی سابق تیم ملی به کار ادامه می دهند و قرار است یک مدرس از فیبا هم به ایران بیاید که از نظرات وی هم استفاده می شود. 

وی گفت: 16 مربی زن هم در کلاس مربیگری که این هفته در حال برگزاری است شرکت کرده اند و همراه آقایان از حضور مدرس بین المللی استفاده می کنند. امسال 20 تیم در سوپرلیگ A و B حضور دارند که از این هفته بازی های آن شروع می شود.

موضوعات مرتبط: بانوان

تاريخ : سه شنبه 22 مهر1393 | | نویسنده : araz |
آرازبسکت-نخستین ھفتھ سوپرلیگ بسکتبال بانوان از فردا (چھارشنبھ) با برگزاری 6 دیدار در تھران آغاز میشود.

به گزارش خبرگزاری فارس، ھفته نخست سوپرلیگ بسکتبال بانوان از فردا (چھارشنبه) آغاز میشود. در این
مسابقات 12 تیم حضور دارند که در 2 گروه به رقابت میپردازند.
برنامه روز چھارشنبه به شرح زیر است:
:A
آرارات تھران - کیاگالری تھران، ساعت 10
گاز تھران - ذوبآھن، ساعت 11:30
ھواپیمایی معراج کرمانشاه - ھیات بسکتبال فارس، ساعت 13
:B
شھرداری بندرعباس - خانه بسکتبال مشھد، ساعت 10
عباسی تھران - استیل البرز تھران، ساعت 11:30
شھدای فاو گرگان - وحدت آریای تھران، ساعت 13
گروھبندی تیمھا به شرح زیر است:
گروه A: آرارات تھران - شرکت ملی گاز تھران - ھواپیمایی معراج کرمانشاه - ھیات بسکتبال فارس - ذوب آھن
اصفھان - کیا گالری تھران
گروه B: شھرداری بندرعباس - عباسی تھران - وحدت آریا تھران - شھدای فاو گرگان - استیل البرز تھران - خانه
بسکتبال مشھد


موضوعات مرتبط: بانوان

تاريخ : سه شنبه 22 مهر1393 | | نویسنده : araz |
.: Weblog Themes By VatanSkin :.